FAQ o moderacji

Jakie są zasady forum, kim są admini i moderatorzy społeczni, jak zostać moderatorem?

FAQ o moderacji


Czy forum jest cenzurowane?
Nie ma cenzury prewencyjnej - nikt nie czyta postów przed opublikowaniem. Wątki lub wiadomości (posty) łamiące Regulamin forum mogą być kasowane lub przenoszone do Oślej Ławki.

Kto zajmuje się Forum?
Forum opiekują się admini forum (czerwony login) oraz pomagający im moderatorzy społeczni, którzy zajmują się niektórymi forami tematycznymi.

Kto zajmuje się forami miejskimi?
Największymi forami miejskimi opiekują się lokalne redakcje Gazety Wyborczej. Fora mniejszych miast znajdują się pod opieką moderatorów-ochotników, można je znaleźć w serwisie Forum Prywatne. Użytkownicy forów (mający dobrą historię na forum), którzy chcą zostać moderatorami mogą się zgłaszać na adres forum@gazeta.pl

Co to jest Ośla Ławka?
Ośla Ławka to forum, do którego przenosimy wątki łamiące Regulamin. Można je tam znaleźć przez trzy dni, po czym przestają być widoczne dla użytkowników. Nie można się tu dopisywać do wątków. Link do Oślej Ławki znajduje się na Forum o Forum.

Które wątki kasujecie, a które przesuwacie do Oślej Ławki?
Kasujemy jedynie wątki łamiące prawo (na przykład zawierające groźby karalne lub ujawniające cudze dane osobowe) lub tzw. spam (np. wątki powtarzające się, reklamowe). W przypadku rażących naruszeń Netykiety, administracja forum może usunąć wszystkie posty sprawcy z okresu, w którym naruszanie wystąpiło.

Dlaczego zniknęły wypowiedzi z forum?!
Wypowiedzi musiały naruszyć Regulamin lub Netykietę. Usuwane są także posty puste, zawierające same linki bez komentarzy, całe skopiowane artykuły czy rozdziały książek. Informacji o przyczynie usunięcia udzielamy tylko mailem i tylko autorom tych wypowiedzi.

Kto ponosi odpowiedzialność za publikowane na forum treści?
Uczestnik Forum Gazeta.pl publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Agora SA nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez uczestników na łamach Forum Gazeta.pl.

Czy kasujecie pojedyncze posty?
Tak, jeśli łamią prawo lub regulamin. W ich miejscu pojawia się komunikat o usunięciu postu.

Do czego służy przycisk "skasujcie" z małym koszem?
W ten sposób można zgłaszać administracji posty łamiące Regulamin. Na podstawie tych zgłoszeń administracja może kasować wulgarne posty i wątki.

Czy można usunąć z forum własne wątki lub posty?
Nie ma takiej możliwości - administracja usuwa tylko posty, które łamią prawo lub regulamin forum.

Co to znaczy, że ktoś opiekuje się Forum?
To znaczy, że działa na nim Moderator społeczny. To użytkownik forum, który pomaga w pracy administratorom.

Co robi moderator społeczny?
Usuwa spam oraz wątki niezgodne z Netykietą i Regulaminem Forum.

Dlaczego nie robią tego zawodowi admini tylko ochotnicy?
Bo użytkownicy robią to lepiej. Opiekują się tylko wybranymi forami i mogą robić to dużo uważniej. Są też dobrym kontaktem z adminami. W Internecie udział ochotników w utrzymaniu serwisów społecznościowych nie jest niczym niezwykłym.

Dlaczego wprowadzacie cenzurę?
Pozwalamy na publikację dowolnych poglądów, o ile ich głoszenie nie jest niezgodne z prawem (jak poglądów rasistowskich). Nie ingerujemy w wolność słowa, chcemy tylko, żeby na forum było mniej spamu i wulgaryzmów. Jeśli treść prezentowanych pogladów nie narusza Regulaminu i Netykiety, wpisy nie są usuwane.

Widzę wpis moim zdaniem niezgodny z regulaminem, dlaczego jeszcze jest na forum?
Nawet jeśli na forum jest opiekun, to nie może on czytać bez przerwy i wszystkich postów. Jeśli wpis rzeczywiście nie powinien być na forum, to znaczy, że moderator może o nim nie wiedzieć. Najlepiej wysłać prowadzący do niego link na adres forum.abuse@gazeta.pl

Kto może zostać moderatorem społecznym?
Moderatorem społecznym może zostać użytkownik Forum z długim stażem, który ma ''czystą'' historię na Forum.

Jak można zostać moderatorem społecznym?
Prosimy o zgłoszenie na adres forum@gazeta.pl.

Czy moderatorzy używają swoich zwykłych loginów i jakie mają uprawnienia?
Mogą. Ale jeśli nie chcą, korzystają z kont przeznaczonych tylko do moderowania. Mają uprawnienia podobne do uprawnień administracji portalu (mogą przeprowadzać operacje na postach i wątkach oraz widzą częściowe IP użytkowników forum).

Czy moderatorzy mogą uczestniczyć w dyskusjach?
Tak, mogą wypowiadać się jako zwykli użytkownicy. Oficjalne stanowisko oznaczają kolorem czerwonym.

Czy wiadomo, które fora są moderowane i przez kogo?
Tak, informacja o tym, kto moderuje dane forum znajduje się zawsze w jego nagłówku.

Kto nadzoruje moderatorów?
Moderatorzy społeczni współpracują z adminami forum.

Czy do moderatora można napisać?
Tak, jego login jest adresem poczty elektronicznej.

Jak skontaktować się z administracją forum?
Administracja forum odpowiada na prośby i pytania zamieszczane na Forum o Moderacji. Pytania można także wysłać na adres forum@agora.pl.

Moderator społeczny popełnił błąd. Co mam zrobić?
Napisać na adres forum.abuse@gazeta.pl, podać link i dokładnie opisać sprawę. Jeśli uwagi są zasadne, otrzymacie odpowiedź od adminów.