Ta książka powstała na forum Gazeta.pl

Najpierw było stałe łącze. Zaraz po nim pierwszy wpis poświęcony historii kamienicy przy Witolińskiej 41. A potem Andrzej Barański, a właściwie andrzej_b2, tak się rozpisał, że na południopraskim forum w portalu Gazeta.pl powstała książka o Grochowie. Chce ją wydać fundacja Aletheia
Na forum Praga Południe w naszym portalu Andrzej Barański założył 337 postów poświęconych przeszłości Grochowa. Opisał m.in. historię dawnego budynku Stacji Higieny Zapobiegawczej przy Grochowskiej 339. To jeden z kilku przedwojennych ośrodków zdrowia publicznej kasy chorych. Inny jego wpis pod tytułem "Opowieść pachnąca czekoladą" poświęcony jest dwóm istniejącym przed wojną kamienicom wedlowskim przy Lubelskiej. Znalazł się nawet pikantny wątek o romansach grochowskich gospodyń z żołnierzami Armii Radzieckiej wyzwalającymi stolicę w 1944 r. Te wszystkie historie okraszone są barwnymi wspomnieniami z dzieciństwa pana Andrzeja, który wśród uczestników forum "Gazety" znany jest jako andrzej_b2.

Barański, rdzenny warszawiak urodzony w 1941 r. na Powiślu (na Grochów jego rodzina przeprowadziła się tuż po wojnie) historią interesuje się od dziecka. Swoje artykuły poświęcone starej Warszawie publikował m.in. w nieistniejącym już dwutygodniku "Ratusz" i miesięczniku PTTK "Barbakan". - Jestem varsavianistą amatorem - mówi skromnie. - Miłości do Warszawy nauczył mnie ojciec, przedwojenny tramwajarz, który zabierał mnie na swoje służbowe "rajdy" - opowiada i pokazuje stare zdjęcia Grochowa. Widać na nich m.in. rozpadające się wiejskie chałupki, w których mieszkała grochowska biedota, babiny-mleczarki, stację kolejki dojazdowej, gocławskie łąki...

Barański jest doktorem nauk technicznych i pracuje w Zakładzie Metrologii Elektrycznej w Głównym Urzędzie Miar. Swoją wiedzę historyczną zaczął przelewać na forum Gazeta.pl rok temu, gdy zainstalował w swoim grochowskim mieszkaniu stałe łącze. Na forum pisze prawie codziennie i ma wiernych czytelników. Nic dziwnego, że w portalu prędko wywiązała się interesująca dyskusja na temat tego, jaki Grochów był kiedyś, a jaki jest dziś.

- Chciałem, by młodzi ludzie, którzy przeprowadzają się na Grochów, wiedzieli, że żyją na ziemi historycznej, uświęconej krwią poległych tu ludzi. Wszystkie wojny, które przetaczały się przez Warszawę, zahaczały o Grochów - opowiada Andrzej Barański. Po założeniu 33. postu zapytał publiczność na forum, czy mają już dość jego wpisów: "To bardzo ciekawe, niech pan pisze dalej" - odpowiedzieli.

- Pomyślałem, że skoro tak, to nie mam innego wyjścia. Sam nie wiem, kiedy powstała ta książka - opowiada Andrzej Barański. Publikacja jest już prawie gotowa. To 177 stron maszynopisu opatrzonego roboczym tytułem "Odchodzące grochowskie klimaty".

Opowieściami Barańskiego zainteresowała się fundacja Aletheia, która wydaje książki: - Przeglądając południowopraskie forum natrafiliśmy na wspomnieniowe teksty pana Andrzeja. Pomyśleliśmy, że jako wydawcy i mieszkańcy Grochowa nie możemy im pozwolić przepaść w elektronicznym archiwum - mówi Anna Kunicka z fundacji Aletheia. Podkreśla, że po wojnie ta część Warszawy nie doczekała się żadnej monografii. - Teksty pana Barańskiego uzupełnimy o informacje o współczesnym Grochowie i stworzymy książkę, która będzie też służyć jako przewodnik po dzielnicy - planuje. - Szukamy zdjęć i rysunków Grochowa oraz ciekawych wspomnień mieszkańców. Będziemy wdzięczni za nadsyłanie ich do naszego wydawnictwa - apeluje Anna Kunicka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, książka Andrzeja Barańskiego ukaże się do końca przyszłego roku.

Osoby, które chcą podzielić się z fundacją swoimi wspomnieniami, zdjęciami i innymi ciekawostkami, mogą pisać pod adres mailowy biuro@aletheia.com.pl. Telefon: 0 22 818 85 15. Adres: ul. Ratuszowa 11, pok. 234, 03-450 Warszawa