36 wyników w czasie 195 ms
Sortowanie wyników: wg trafności wg daty

Re: pieczone ziemniaki z ziołami i parmezanem

Mniam, mniam. Bardzo smakowicie wyglądają. -- "(...) a proszę powiedzieć sama, pani też chyba wcale nie jest taka znowu ładna, pewnie też pani w tej kwestii nie było w życiu łatwo, no właśnie, więc trochę tu też może pani wykorzystać autobiografizm, zamieścić parę przemyśleń własnych."

Re: szynek nie będzie

U mnie też wędliny ze sklepu na stół świąteczny wstępu nie miały i nie będą miały, tzn. mówię tu o wędlinach przemysłowych, a nie zrobionej na zamówienie szynce z kością, pachnącej czosnkiem kiełbasie, itd. Oprócz tego zawsze był domowy pasztet, faszerowany mostek cielęcy (specjalność mojej

Re: Szynka na knedlach w kremowym winnym sosie

na samą myśl, że makaron z małżami można posypać parmezanem." (A. Camilleri)

Re: Szynka na knedlach w kremowym winnym sosie

szynką. IMHO kolejne przekombinowane danie podciągane pod fusion. -- "Nawet hienie, która przecież jest hieną i żywi się ścierwem, żołądek przewróciłby się na drugą stronę na samą myśl, że makaron z małżami można posypać parmezanem." (A. Camilleri)

Zdjęcia:

Re: schab pieczony

kładzione z tartych ziemniaków i duszona kiszona kapusta z kminkiem.

Re: nie radze sobie z szparagami

Może kupujesz stare? Zielonych szparagów nie obieraj, tylko odłam im końcówki i ugotuj na parze (ale tak, żeby były jędrne). Ja najbardziej lubię z oliwą i parmezanem, albo samą oliwą i solą. Białym szparagom odłamuję końcówki i obieram je obieraczką do ziemniaków. Również gotuję na

Re: Wigilia i mieso

Nie wyobrażam sobie Wigilii z udźcem jagnięcym zamiast karpia z pieca, płatami szynki i pasztetem zamiast śledzi i zimnymi nóżkami zamiast karpia w galarecie. Tradycja i przyzwyczajenia są zbyt silne :-)

Re: Tylko z pozoru głupie: gdzie kupujecie MIĘSNE

Kupuję w sprawdzonym, zaprzyjaźnionym sklepie. Mięso smakuje i pachnie mięsem. Poza tym można kupić wędliny domowego wyrobu (kiełbasy, schab pieczony, boczek pieczony, pasztet, szynkę, smalec).

Re: wiosna w wersji beta

Ojej.... ale bym zjadła świeże szparagi... jędrne, soczyste, z oliwą i parmezanem... Zamiast tego, załatwiłam się dzisiaj 5 pączkami i furą kanapek z wiejską szynką. Dieta cud, po prostu.

Re: Kupiłam - Gęś ...i co teraz

każde pół kg mięsa, o ile dobrze pamiętam. Podaj do niej ziemniaki pieczone, a wszyscy będą jęczeć z zachwytu! Powodzenia i wesołych Świąt!

Re: _prawdziwe_: szampan, feta, salami

Teoria jest błędna. Szampan to szampan, a wino musujące, to wino musujące. Podobnie z koniakiem, fetą, mozarellą, mascarpone, oscypkiem, parmezanem, szynką parmeńską oraz innymi przysmakami, ktore, aby nosić daną nazwę muszą być wytwarzane w ściśle określony i przez wieki wypracowany sposób.

1 2 3 4