30 wyników w czasie 251 ms
Sortowanie wyników: wg trafności wg daty

Re: szynek nie będzie

U mnie też wędliny ze sklepu na stół świąteczny wstępu nie miały i nie będą miały, tzn. mówię tu o wędlinach przemysłowych, a nie zrobionej na zamówienie szynce z kością, pachnącej czosnkiem kiełbasie, itd. Oprócz tego zawsze był domowy pasztet, faszerowany mostek cielęcy (specjalność mojej

Re: schab pieczony

kładzione z tartych ziemniaków i duszona kiszona kapusta z kminkiem.

Re: nie radze sobie z szparagami

Może kupujesz stare? Zielonych szparagów nie obieraj, tylko odłam im końcówki i ugotuj na parze (ale tak, żeby były jędrne). Ja najbardziej lubię z oliwą i parmezanem, albo samą oliwą i solą. Białym szparagom odłamuję końcówki i obieram je obieraczką do ziemniaków. Również gotuję na

Zdjęcia:

Re: Wigilia i mieso

Nie wyobrażam sobie Wigilii z udźcem jagnięcym zamiast karpia z pieca, płatami szynki i pasztetem zamiast śledzi i zimnymi nóżkami zamiast karpia w galarecie. Tradycja i przyzwyczajenia są zbyt silne :-)

Re: Tylko z pozoru głupie: gdzie kupujecie MIĘSNE

Kupuję w sprawdzonym, zaprzyjaźnionym sklepie. Mięso smakuje i pachnie mięsem. Poza tym można kupić wędliny domowego wyrobu (kiełbasy, schab pieczony, boczek pieczony, pasztet, szynkę, smalec).

Re: wiosna w wersji beta

Ojej.... ale bym zjadła świeże szparagi... jędrne, soczyste, z oliwą i parmezanem... Zamiast tego, załatwiłam się dzisiaj 5 pączkami i furą kanapek z wiejską szynką. Dieta cud, po prostu.

Re: Kupiłam - Gęś ...i co teraz

każde pół kg mięsa, o ile dobrze pamiętam. Podaj do niej ziemniaki pieczone, a wszyscy będą jęczeć z zachwytu! Powodzenia i wesołych Świąt!

Re: _prawdziwe_: szampan, feta, salami

Teoria jest błędna. Szampan to szampan, a wino musujące, to wino musujące. Podobnie z koniakiem, fetą, mozarellą, mascarpone, oscypkiem, parmezanem, szynką parmeńską oraz innymi przysmakami, ktore, aby nosić daną nazwę muszą być wytwarzane w ściśle określony i przez wieki wypracowany sposób.

Re: Przednowek

Ja mam przesyt ciężkiego jedzenia i z niepokojem myślę o wielkanocnym festiwalu pieczonych boczków, pasztetów, żuru na białej kiełbasie, serników na milionie żółtek i tonach cukru, itd. Marzy mi sie maleńki, młody kalafiorek polany odrobiną masła z parmezanem, albo szparagi, albo szpinak

Re: Niedługo sezon na szparagi...

). Zielone szparagi - z oliwą, ewentualnie z oliwą i parmezanem. W wersji baaardzo luksusowej - zawijane w szynkę parmeńską, jamon serrano lub inną szynkę dojrzewającą. -- Mleko ma u nas najszybszy transport, inaczej się zsiada.

1 2 3