biga

(33 wyniki)
  • Jak przetłumaczyć te słowa? Mam na myśli refren piosenki Guano Apes. Dzięki:)
  • "You're on your way to finding out a man's most secret detail - the size of his penis. A new mathematical formula, that estimates penis size, has been developed for people who have not yet seen the real thing in the flesh." A new web site by a Condomi Company: www.sizehimup.co.uk/
  • Witam Na wstępie przepraszam że temat taki długi, ale nie miałem innego wyboru, musiałem napisać to zadanie i zanim je oddam to chciałbym wiedzieć, czy są tam jakieś rażące błędy typu Word Order, Article czy np. gramatycznie coś jest nie tak. Ogólnie to starałem sięto pisać w passive voice, ale to mój pierwszy grubszy temat w tej kwestii, więc liczę na każdą sugestię i radę. Pozdrawiam. A oto zadanko: I would like compare two films. Both of them have title “The Day the Earth S...
  • Why so many people are so lonely?
  • proszę o poprawienie błędów ;) a temat był: Opisz miejsce, które znacznie zmieniło się w ciągu ostatnich lat, przedstawiając jego wygląd w przeszłości i obecnie. I like my room. It is like a part of me. This place was changed very much in the last years. It always has changed along with me. My room is in the attic. It is quite big and spatial. It is by far bigger than peaces of my friends. This garret was all made by my dad. Every little thing he did on his own. Firstly the...
  • A man staggers into an emergency room with two black eyes and a five iron wrapped tightly around his throat. Naturally the doctor asks him what happened. "Well, it was like this," said the man, "I was having a quiet round of golf with my wife when she sliced her ball into a pasture of cows. We went to look for it and while I was rooting around, I noticed one of the cows had something white at its rear end. I walked over and lifted up the tail and sure enough, there was my wife's g...
  • Witam :) proszę o sprawdzenie i poprawienie błędów :) dzieki ! ;) It is true that nowadays fewer and fewer young people are interested in starting a family. I’ll try to show main reasons of this phenomenon. The main reason is that young people want to make a career. Be famous or have a well paid job is most important for them. They haven’t got time for family because they must work harder and harder. They sacrificed a lot to achieve their aim. For them...
  • ...and correct the mistakes in two letters? The first one: Dear K., It's now just two weeks and I'll be with you. I cannot believe it! I'm looking forward very much to stay with you and your family and see London for the first time. I'm very excited. My city, Sao Paulo, is the biggest and the noisiest city in Brasil. It's not very good for tourist because it'c more commercial city. It also has very much traffic and pollution. Maybe London has the same. I like the most here ...
  • opis

(10)
    Witam :) proszę o sprawdzenie i poprawienie błędów w mojej pracy ;) ... no i o komentarze też oczywiście :) In our present world there are a lot of contrivances. People still find out new useful things, which help us to live. For me the most important contemporary invitation is Internet. Internet is a bit different from other invitations because you cannot touch it and you will not be able to use it without proper computer hardware. World Wide Web has a really big influence o...
  • Hi Everyone! :) please correct my essay on topic "What in your opinion makes city life better than country life" :) thanks for all pieces of advice :) Nowadays people want to live in city because they think that life there is better than country life. I agree with that opinion and I try to show some reasons of that phenomenon. There is no denying that in city is greater access to entertainment. There are a lot of cinemas, theatres, discos, museums and other places where peopl...
  • 5 th February 2007 Dear Sam Thanks for your latter. How are you? I relived exams are over and I'm now free to enjoy winter holiday. Thanks for inviting me to your winter house/winter cottage but I can't came because finally moved to a new apartment. I must stay in me city and buy a new furnitures , choose a wallpapers and I looking for a big bath The flat is big, there are five rooms, a kitchen, a bathroom and a toile. it's block of feats in a peaceful neighburhood but i have only p...
  • Look at this, folks. :) It's a pice of advice for Americans who'd like to go to Europe. Sombody found this on the Internet. I think it's quite amusing, to say least. Poor guys. :) ---- Off topic but whatever... Sounds egotistically and arrogant but, just drop the accent and speak English and tell them you are Canadian... (it is a new trend apparently for American especially. They put Canadian flags on their knapsacks so they dont get the shit beaten out of them for being Yankees...
  • Pisze sobie z Anglikiem i przy podpisie, przy wstawianiu swego imienia on dodaje xxx, czyli wyglada to tak Keithxxx, co to znaczy??
  • Czy ktoś uczył się angielskiego od Nigeryjczyka??? Ja mam zamiar zaczać. Czy ktos może ma jakieś doświadczenia i wie jak potem sprawdza się w praniu nigeryjski-angielski. pozdrowienia Andrzej
  • GEORGIA SCHOOL place( miejsce) England /London course( kursy które sa prowadzone w tej szkole) : German language course Polish language course French language course Russian language course Italian language course Spanish language course Photography course Painting course Swimming course How much do the courses cost ?? : German language course...
  • Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś pomógł mi wyśledzić najbardziej rażące błędy w mojej rozprawce - ślęczałam już nad nią dość długo i po prostu sama nie jestem w stanie już wyłapać niepoprawnych zwrotów i zdań, a jestem stuprocentowo pewna, że moje wypracowanie bezbłędne nie jest:) Jest to dość długie, ale nie chodzi mi o wnikliwe analizowanie, a o wskazanie podstawowych błędów. Pozdrawiam ciepło:) PROS AND CONS OF FAST FOOD Nowadays people live in hurry, they have many tens...
  • Bardzo proszę o poprawę. Jeśli możecie to skopiujcie cały tekst i od razu na nim róbcie poprawki, ok? :) Dziękuję z góry. 1. We don’t know too many about Mr Heathcliff. Sure is only one – his burial will be today. Who was Mr Heathcliff? He lived in Wuthering Hights. He was rich, but sad, gloomy, closed in itself man. Impetuous, proud - he didn’t have to many friends. He was so rude and impolite. Occupants of Wuthering Heights tell us many histories and gossips...
  • Use the key words in 1-10 to write a description of what happened in the last episode of Airport, a TV documentary. 1 Terminal 4- Hearthrow Airport(London) 2 famouse basketball player 3 firs class flight(London- New York) 4 lost passport 5 plane delayed 6 passengers furious 7 small dog finds passport in dustbin 8 dog's owner returns it 9 dog gets reward( a big bone) 10 plane finally takes off In the programme, Airport, last night, there was a
  • Witam Mam bardzo uprzejma prosbe. Czy mógłby ktos przetlumaczyc mi zamieszczone poniżej zdanie. Moj angielski nie moze rownac sie z niemieckim, a rzecz jest bardzo dla mnie ważna. "I had rather meet that man, than nine out of 10 of your so-called big men either here or in Washington." Dziekuje i pozdrawiam Pawel
  • Witam Muszę napisać referat, którego styl ma przypominać pracę dyplomową. Tematyką referatu są wulgaryzmy w anglojęzycznych filmach i ich tłumaczenie na język polski. Czy moglibyście podsunąć mi pomysł w jaki sposób zabrać się za podział wulgaryzmów, jakie kategorie wyznaczyć? Generalnie jak można "ugryźć" ten temat? Zaopatrzyłem się już w literaturę fachową zajmującą się tym tematem, ale szukam jeszcze materiałów w internecie? Czy są wam znane jakieś strony www lub jakieś artykuły ...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się