grunty

grunty

(102 wyniki)
  • Witam !! Mamy spory orzech do rozgryzienia ;) Gmina sprzedawała mieszkania w budynku, a przy okazji oddawała działkę w wieczyste użytkowanie (ileś tam tysięcznych). Wszystko zostało wpisane do ksiąg wieczystych. Tylko, że gmina nie oddawała w WU działki po obrysie budynku, tylko znacznie większą. A na tej znacznie większej oprócz podwórka znajduje się budynek użytkowy. I tu się zaczyna problem. Nigdy Wspólnota mieszkaniowa nie miała żadnych korzyści z tego budynku. Po prostu Gmina go ...
  • Witam, Mam dosyć skomplikowaną sytuację, jednak może są na forum osoby, które coś doradzą ? Od niedawna mieszkam w budynku z lat 50tych do którego zgłoszone są roszczenia prawne. W kamienicy jest 9 mieszkań wykupionych (z wpisem do księgi wieczystej) i 23 lokale komunalne. Jest wspólnota mieszkaniowa (tych 9 właścicieli + przedstawiciel Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami), ale de facto nieruchomością zarządza ZGN. Kamienica jest w opłakanym stanie, zniszczona klatka scho...
  • Mam problem takiej treści. W akcie notarialnym zbycia mieszkania jest zapis, że z własnością lokalu związany jest współudział w działce gruntu na której znajduje się blok z miszkaniem, Dla tej działki jest ustanowiona KW. Nieruchomośc jest większa niż miejsce, które zajmuje blok. Deweloper następnie bez mojej zgody, ale też i innych nabywców lokali obok bloku ale na nieruchomości w której nabyłem współwłasność wytyczył miejsca do parkowania i pobrał za nie pieniądze - beż żadnej...
  • Czy ktoś mógłby mi pomóc . Od niedawna jesteśmy wspólnotą mieszkaniową powstałą w skutek wykupu mieszkań od spółki NFI ( mieszkania zakładowe ) . W chwili obecnej jako mieszkańcy posiadamy ponad 70 % udziałów , resztę posiada ww spółka . Na dzień dzisiejszy spółka uzyskała zgodę na wieczystą dzierżawę decyzją wojewody . Czy my jako wspólnota możemy się sprzeciwić owej decyzji i w jaki sposób . Skoro my jesteśmy wspólwłaścicielami mieszkań na tej działce czy nie możemy rościć prawa...
  • Czy sąsiad może postawić garaż na podwórzu Wspólnoty mając zgodę większości członków czy musi uzyskac zgodę wszystkich współwłaściceli?Garaż,było nie było ograniczy ilość miejsc do parkowania samochodów dla pozostałych członków.A może wymaga to równiez zgody nadzoru budowlanego?Dziękuję za odpowiedzi
  • Nasza blok był budowany w latach 60-tych przez gminę, potem sprzedany "po obrysie". Przez to Wspólnota nie miała swojego terenu na śmietnik itp a teren wokół bloku był sprzątany przez Urząd Miasta. Że bałagan był okropny, to chyba nie muszę pisać, dlatego zdecydowaliśmy się wziąć teren w użyczenie. Po jednej stronie bloku chodnik, dojścia, pergola, a po drugiej - na życzenie kierowców - teren na miejsca postojowe. I tym terenem "parkingowym" mamy problem. Uchwała została podpisa...
  • Pytanie w największym skrócie jak w temacie. A dokładniej: Niewielka wspólnota - ok 20 mieszkań w trzech kamienicach posadowionych na jednym gruncie. Czy możliwy jest podział wspólnoty na trzy mniejsze wspólnoty? Jak należy podejmować taką uchwałę - czy potrzebna jest większość w obecnej wspólnocie czy wystarczy jeżeio w dwóch budynkach wszyscy są za a w trzecim budynku nie ma jednomyślności? Jaka procedura takiego "zabiegu"? Jaki jest koszt takiego podziału (geodeta wpisy do księgi ...
  • mamy budynek, który wynajmujemy pod działalność gospodarczą. z tego tytułu pobieramy czynsz od najemcy. gmina przysłała do nas wezwanie do zapłaty należnego podatku od powierzchni wykorzystywanych na działalność gospodarczą. czy ma takie prawo, gdyż cały czynsz jest przeznaczany na cele statutowe i czy nie powinien ewentualnie płacić tego podatku najemca? czy gmina może naliczyć opłatę wstecz jeśli nasz zarządca nie zgłosił takiego faktu od razu a co powinien zrobić według pracowników g...
  • Czy wspólnota może żądać od gminy odszkodowania za korzystanie z drogi Dorota Kaczyńska 25-03-2008, Jestem przedstawicielką wspólnoty mieszkaniowej Stężycka 52 w Dęblinie, która w 100 proc. wykupiła lokale od Polskich Kolei Państwowych. Przez teren naszej wspólnoty przebiega droga publiczna z zatokami parkingowymi, uwzględniona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że właściciele lokali w mojej wspólnoc...
  • Powiedzcie mi drodzy grupowicze jak to jest, czy jedna wspolnota mieszkaniowa moze zawierac w sobie mieszkancow dwoch roznych budynkow, stojacych na dwoch roznych dzialkach? Czy oba budynki moga miec wspolny zarzad? Czy uchwaly powinni podejmowac osobno dla kazdego budynku, czy moga wspolnie jako wspolnota dwoch budynkow? Bylbym wdzieczny za jakies podpowiedzi.
  • Witam ! Czy Ktoś z Państwa przeprowadził lub zna szczegóły sprzedaży części wspólnych nieruchomości ( dot. Wspólnoty MIeszkaniowej) gdzie: 1. jednym z właścicieli jest Gmina; 2. grunt został przy sprzedaży lokali oddany w użytkowanie wieczyste. Interesuje mnie aspekt owego prawa użytkowania wieczystego.
  • Witam. Ja podobnie jak inne panie na tym forum myślę, że wiem, ale chce mieć absolutną pewność. Pytanie moje dotyczy następującego zagadnienia. Wspólnota duża cztery wielorodzinne budynki.Grunt około 2 h. Ja mam następujące zapisy w swoich dokumentach - dotyczących części wspólnej. Cytuje za dokumentem wyłączającym mój loka z tak zwanej dużej księgi ( opisującej całą wspólnotę) „odpis z Księgi Wieczystej nr 10000.” Dział 1: Oznaczenie nieruchomości 3. Położenie ...
  • Ustawa o Własności Lokali nie określa precyzyjnie obowiązków Zarządu, dlatego mam kilka pytań do expertów: 1.Czy art.21 UoWL upoważnia Zarząd do reprezentowania Wspólnoty przed Sądem i w gminie w sprawie starań o przekształcenie wieczystego użytkowania na prawo własności? 2.Czy Wspólnota może podjąć uchwałę upoważniającą Zarząd do podjęcia takich starań lub czy potrzebne są notarialne pełnomocnictwa do działania zgodnie z art.199 kc? 3.Czy do takiej reprezentacji Wspólnoty /55 w...
  • Nieruchomość naszej wspólnoty stoi na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym granica działki jest po obrysie budynku. Kto jest odpowiedzialny za sprzątanie chodników w okuł naszej nieruchomości wspólnota czy gmina? Zaznaczam, że nie mamy wpisanej służebności gruntu.
  • ....gdy gmina sprzedala budynek prawie po obrysie, nie ma gdzie ustawic pojemnikow na smieci. Sasiedni teren nalezy do gminy i tam do tej pory stal kontener. Tam byloby miejsce na kosze. Narazie musimy trzymac worki ze smieciami w piwnicach!! Wiem, ze to jest wbrew przepisom, ale ich to nie obchodzi, bo to juz nie ich problem. Czy mozna "zmusic" gmine, aby nam uzyczyla miejsca pod pojemniki? Na jakie przepisy sie powolac? Na rozporzadzenie w spr. warunkow technicznych jakim powinn...
  • Witam. Do naszego budynku przylega kotłownia, która wraz z 3 pomieszczeniami (przepompownia, kanciapa palacza, łazienka) jest wydzielonym lokalem należącym do gminy. Czy dach tej kotłowni jest częścią wspólną, czy jest własnością gminy? Pozdrawiam
  • Słyszałam, że w Unii Europejskiej nie istnieje cos takiego jak dzierzawa wieczysta Tymczasem jestem w sytuacji, w ktorej miasto uniemozliwia mi wykupienie ziemi przynależącej do wlasnego mieszkania (we wspolnocie mieszkaniowej). Oddalilo moj wniosek o przeksztalcenie dzierzawy wieczystej we wlasnosc do czasu, az wszyscy wspolwlasciciele mojej wspolnoty wystapia z jednomyslnym wnioskiem oraz kompletnymi dokumentami. Warunek taki jest z gruntu nie do spelnienia, poniewaz część wspol...
  • Jestem po lekturze artykulu "Wlasnosc wymuszana" w stolecznym dodatku DOM do GW. Sprawa dotyczy proby wymuszenia na pewnej wspolnocie przez jej czlonka, gmine Czestochowa, zakupu gruntu otaczajacego dzialke zabudowana wyodrebniona "po obrysie". Zbycie dzialki mma sie odbyc po cenach rynkowych. Gmina najpierw, korzystajac z wiekszosci udzialow, przeglosowala uchwale w ww. sprawie. Czesc wlascicieli (zapewne lokali wykupionych) wystapila do sadu o odwolanie uchwaly. Sad taka decyzje...
  • Czy jeśli kilka wspólnot mających pewną część wspólną (np. grunt) chce w tej kwestii podjąć jakąś uchwałę to należy to zrobić to poprzez: a) warunkowe uchwały w poszczególnych wspólnotach (pod warunkiem, że analogiczna uchwała przejdzie u sąsiadów) b) bezpośrednią uchwałę mieszkańców ze wszystkich tych wspólnot ? Tzn. w trybie indywidualnego zbierania głosów na jedną listę niezależną od przynależności danego mieszkańca do tej czy innej wspólnoty. Jeśli tak, to jak to z...

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.