poprawne

poprawne

(73 wyniki)
  • Oto jedno hasło z encyklopedii WIEM ( wiem.onet.pl/wiem/0129c5.html ): Nerecznica (Dryopteris), nieprawidłowa, choć rozpowszechniona, nazwa narecznica. ...i drugie ( wiem.onet.pl/wiem/00af93.html ): Narecznica, nieprawidłowa nazwa paproci nerecznicy. Gwoli ścisłości w "Leksykonie PWN" jest tylko owa "nieprawidłowa" narecznica, podobnie w słowniku Doroszewskiego czy w internetowej Encyklopedii PWN. Niedawno wskazywałem link, gdzie "dźwig" uznaje się za "nieprawidłową nazwę ...
  • Czesto spotykam obie formy. Ja zawsze uzywalam "Norwedzy", ale poniewaz forma "Norwegowie" jest czesto spotykana, zaczelam miec watpliwosci. Kto ma racje?
  • ...wiecie co to jest? :) pzdr horny
  • Rafał Ziemkiewicz serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,45772,1906939.html : > A jeśli wiąże się problem, a jak pan profesor wspomniał jest problem socjalny, > ta mniejszość muzułmańska, duża, bo to jest jeśli dobrze pamiętam 4 miliony > ludzi we Francji, ta mniejszość muzułmańska składa się głównie z ludzi gorzej > sytuowanych, przeważnie żyjących z zasiłków, a tacy są zawsze niezadowoleni, > bo zawsze nie ma w przyrodzie takiego czegoś jak wystarczająco duże zasiłki i > jeśl...
  • przymiotniki autologiczne Przymiotnik nazywamy autologicznym, jeśli opisuje sam siebie, np. przymiotnik wielosylabowy jest autologiczny, bo sam jest wielosylabowy. Oto lista znanych mi polskich przymiotników autologicznych: polski, odmienny, wieloliterowy, wielosylabowy, osiemnastoliterowy, ponadczteroliterowy, ponadpięcioliterowy itp. sześciosylabowy, ponadczterosylabowy, ponadpięciosylabowy, ponadsześciosylabowy, ponadsiedmiosylabowy, krótki, błendny, nie-...
  • Czy możecie mi pomóc sklasyfikować do błędów jezykowych wyrażenie "konkrety ogólne" i "są plusy dodatnie i plusy ujemne"? potrzebuję to do pracy maturalnej z polaka, a na podstawie Nowego Słownika Poprawnej Polszczyzny A Markowsiego nie mogę sobie dac z tym rady. bedę wdzięczna za szybką odp :)
  • Pisałem dziś bardzo oficjalne pismo i użyłem w nim tytułu naukowego jednego z naszych nieważne :). Prof. dr hab. X. Ale było to w bierniku i kolega zwócił mi uwagę, że w bierniku, dopełniaczu itd po "dr" będzie kropka. To chyba jakiś żart? Co Wy na to? I czy formy typu "dra X" = "doktora X" są przyjęte? Bo mnie się to widzi niepoprawnym być... pzdr horny
  • OT

(5)
    zauwazylam na forum, ze OT jest wrecz naduzywane. jakos mnie to denerwuje! czy niektorzy nie znaja innych zastepczych slowek? poza tym kojarzy mi sie to z poezja... co o tym myslicie? pozdrawiam iwona
  • mam problem z tym slowkiem. spotyka sie je jako okreslenie wlasciciela restauracji- dla mnie jednak zawsze znaczylo ono kogos kto cos restauruje czyli odnawia. ktore znaczenie jest poprawne ?
  • Z tego, co jeszcze pamiętam, to w obrządku katolickim pojawia się modlitwa lub inne pieruństwo (sorry...) ze słowami: "bo tyś...". Kończy się chyba "...jest królem tego świata". Całość ma sens następujący "bo ty jesteś królem tego świata", ale ze względu na niewygodną ilość sylab, nastąpiło skrócenie. Owo skrócenie "bo tyś" wydaje mi się dziwne, ale skoro używane w kościele, to pewnie poprawne. Czy poprawne byłoby także "boś ty"? Jak to jest z tą "odczepialną" końcówką? "Przy...
  • Piszac toppic jedna rzecz mnie zastanowila. Zalozmy ze, zgodnie z postulatem jezykoznawcow, forma "w miedzyczasie" jest niepoprawna (kalka niemieckiego Zwischenzeit). Forma wygodna, bo sugerowany zamiennik "tymczasem" jest juz troche inny i zdania od niego w jezyku mowionym raczej sie nie zaczyna. Czy w takim razie usprawiedliwieniem jest uzycie wytrycha "tak zwany"? Mowimy "w tak zwanym miedzyczasie" i jestesmy rozgrzeszeni?
  • to oczywiscie formy niepoprawne. Jak myslicie, kiedy usus wchlonie i je? wiem, ze prof. Miodek spiorunowalby mnie wzrokiem, ale ja sie nie dam! =)
  • Mię

(5)
    W swoich wspomnieniach: "Mój życiorys polonistyczny z historią w tle" Henryk Markiewicz (ten od pozytywizmu) z uporem maniaka używa formy [mię]. Troszkę to dziwi, ale może wystarczy być profesorem literaturoznawcą, pracownikiem PAN, teoretykiem i metodologiem literatury, etc. aby olewać normy ortograficzne?
1 2 3 4 następne »

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Chcesz mieć własne forum dyskusyjne?

Szybkie i bezpłatne

Z dostępem do panelu administracyjnego

Możliwością ustawienia własnego logo

Załóż forum

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.