pracodawca

pracodawca

(1213 wyniki)
  • Czy w przypadku gdyby pracodawca nie odprowadzał za mnie składek na fundusz pracy, albo na fundusz emerytalny to Zus by mnie o tym powiadomił??
  • Tzn chodzi mi o to że jeżeli zarabiam minimalne wynagrodzenie czyli to 1276zzł to ile dokładnie i co płaci za mnie pracodawca? I czy będąc na zwolnieniu lekarskim pracodawca w pierwszych 33 dniach tez płaci takie same składki?
  • po skończonym urlopie macierzyńskim pracodawca nie zgodził sie udzielic mi zaległego urlopu wypoczynkowego za rok 2008 i obecnego za rok 2009. W zamian tego kazał napisac wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 3 lata, co uczyniłam. czy w takiej sytuacji zaległe urlopy wypoczynkowe nie przepadną? Czy jeżeli np. za 1 lub 2 lata znalazłabym inną prace lub wróciła do niej to pracodawca musi wypłacic mi wynagrodzenie za zaległe urlopy.
  • Pracodawca - uczelnia zatrudnia na podstawie umowy na czas określony - roczny. Umowa jest już drugą z kolei. Umowa kończy się z końcem września. Uczelnia oferuje kolejną umowę roczną z dniem 1 listopada. Czy może tak postępować? Co ze składkami? Pensje na uczelni są wypłacane z góry - więc miesiąc na lodzie. Dodam, że chodzi o doktora z 35 letnim stażem pracy, a czego lwia część na tej uczelni. Do wieku emerytalnego potrzeba jeszcze 2 lat:(
  • Dostałam pismo, w którym między innymi napisane jest: "Nie stwierdzono wpływu za Panią imiennych miesięcznych raportów ZUS RCA i ZUS RSA za okres od....do...." Wynika z tego, że mój pracodawca nie wysyłał przez pół roku tych raportów. Co to w ogóle jest? O co chodzi? W tym okresie przebywałam na wychowawczym, a ZUS żąda dostarczenia kwitków z wypłaty, celem potwierdzenia zatrudnienia. Mamy znające się na tym, wyedukujcie mnie trochę w tej kwestii, bo sie strasznie denerwuję. Do ZUS wyb...
  • Witam. W zeszłym roku pracowałam do września w firmie X. Następnie przeszłam do firmy Y ( w firmie X źle się działo a pozatym w firmie Y zaoferowano mi wyższe zarobki,). Obecnie z firmy X dostaję listy następującej treści: W czasie Pani pracy w naszej firmie sostały wystawione fa marketingowe, których fizycznie nie przekazano do księgowości, a należności z tych faktór nie został uregulowane. Wzywamy do złożenia wyjaśnień, a wszczególności do przedstawienia: - podstawy wystawie...
  • Wybieram się na zwolnienie i zastanawiam się czy jeżeli mój pracodawca ma problemy z ZUS-em( nie płaci systematycznie)to ja będę miała również problemy z otrzymywaniem wypłaty?Czy to ma jakiś wpływ na siebie?Nie wiem co myśleć?Pensje też płaci jak chce.Może wiecie coś na ten temat.Z góry dziękuję.
  • Zakład robi mi problemy z udzieleniem urlopu. 15 stycznia kończy mi się dodatkowy urlop macierzyński, następnie chciałam wybrać 23 dni urlopu zaległego i 26 dni nowego. Ale firma uważa, że 26 dni mi się nie należy a jedynie 5 dni, proporcjonalnie do roku. Ja po tym czasie zamierzam wziąć urlop wychowawczy na 2,5 roku. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony na umowę o pracę. Zgodnie z kodeksem pracy prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalenda...
  • Mam takie pytanie. Wiem, że pracodawca płaci za 33 dni chorobowego w roku. Ale jak to wygląda, gdy zwolnienie jest ciągłe tzn. jestem na chorobowym ciążowym od września. Czy w styczniu dostanę pieniążki od pracodawcy, czy od ZUS-u?
  • wypowiedzenia umowy o pracę? Złozyłam wypowiedzenie umowy o prace za porozumieniem stron wskazując termin ustania stosunku pracy o m-c krótszy niz wynika z kodeksu pracy. Dyrektor w bezposredniej rozmowie uzaleznil zgode na taki termin od decyzji bezposredniego przełozonego i dyrektora pionowego. Ile mają czasu na podjęcie decyzji i poinformowanie mnie o niej?
  • Osoba zatrudniona w pewnej firmie na cały etat,już kilka lat,dostała propozycję/prośbę o przepisanie na siebie działalności gospodarczej.Czy to jest możliwe il egalne w pl? ZUS opłaca się jak?Opłaca pracodawca,a co z ZUSem za posiadanie dz.g? Przepisanie na kilka mcy.
  • Szukając pewnych przepisów zajrzałam tu na forum. Nie jestem jeszcze mamą - planuje być w niedalekiej- mam nadzieję przyszłości. Ale jestem przedsiębiorcą - firma zatrudnia kilkanaście osób. Czytając większość wpisów utwierdzam się w przekonaniu, że im więcej praw mają kobiety w ciąży, tym gorzej dla pracodawcy, co jest jednoznaczne z gorszą sytuacją kobiet na rynku pracy. Kobieta ma prawo być na zwolnieniu praktycznie od początku ciąży, później ma prawo do urlopu macierzyńskiego...
  • Witajcie!Moja kolezanka niedawno urodziła, zdecydowala ze nie opłaca jej sie wracac do pracy, bo nianka pochłonie jej połowe zarobków, ale jej pracodawca sie na to nie zgadza, poradzcie co Ona moze zrobic???
  • Kiedy mam poinformowac pracodawceo ciazy, czy moze wogole nie informwac tylko przynies zwolnienie lekarskie, bo i tka nie zamierzam pracowac, prace mam dwu zmianowa i przy komputerze, a na dodatkek chodze z drugiej zmiany na pierwsza co ejst niezgodne z kodeksem pracy. Wiec jak ma postapic bo wiem ze pracodawca bedzie mial problem jak ja odejde na chorobowe(a i bardzo dobrze mu tak:)
  • Witam, Chciałam się dowiedzieć czy mam obowiązek informowania pracodawcy o przewidywanym terminie porodu? Mam dosyc natretną i wścibską kadrową, która cały czas mnie o to pyta, nie podajać przy tym informacji w jakim celu. Obecnie przebywam na L4 i zostane do czasu porodu. Czy dla pracodawcy informacja o dacie porodu coś zmienia czy wystarcza że pracownica jest w ciąży. Wniosku o macieźynski nie będe skladac, bo chce go wykorzystac od daty porodu a nie wczesniej
  • Witam Wszystkich, czy ktos orientuje sie, jakie informacje dot. ciazy powinien dostac pracodawca? Jestem na polmetku i wlasnie wyslalam mojemu pracodawcy L4. Otrzymalam informacje iz potrzebuja zaswiadczenie od gina, w ktorym tygodniu ciazy jestem? Troche mnie to zaskoczylo, bo... w jakim celu? Mam nadzieje, ze moje L4 nie przedluzy sie i wroce normalnie do pracy. Dodam iz moja praca nie jest zwiazana z jakimis trudnymi/specyficznymi warunkami np. chemikalia czy noszenie ci...
  • Mam pytanko do osób zorientowanych w kodeksie pracy, sama nie mogę sie doszukać odpowiedzi: niestety za późno się zorientowałam i mój lekarz poszedł na urlop do 31.08, zwolnienie kończy mi się 25.08, z tego co wiem, to na dostarczenie pracodawcy L4 mam 7 dni, ale czy roboczych? Jesli zwolnienie dostarczę 03.09 - nie będzie to problem dla mojego szefa? On znowu musi dostarczyć moje L4 do ZUS, ile ma na to czasu? Kto mi wyjaśni? Z góry dzieki za pomoc.
  • Mam pytanko. Jestem zatrudniona u osoby prowadzącej działalnośc gospodarczą. Od 1 sierpnia szef chce mnie przesunąc do innej swojej firmy sp. z o.o. Podstawę wynagrodzenia będę mieć taką samą. W starej firmie niedawno dostałam podwyżkę. Średnia z 12 m-cy byłaby w starej firmie niższa niż średnia w nowej firmie. Nie wybieram się narazie na zwolnienie lekarskie, jestem w 2 m-cu ciąży. Czy ZUS może się czepiać "fikcyjnej" zmiany pracodawcy?
  • Bardzo proszę o informację, od osób obeznanych w temacie, gdzie mogę sprawdzić czy moja umowa o pracę została odpowiednio zarejestrowana, Tzn. czy są opłacanie składki ZUS i podatek do US. Wiem że mogę żądać comiesięcznego raportu RMUA -chyba coś pomyliłam w nazwie, no ale wiadomo o co chodzi. Jednak co w przypadku gdy pracodawca ociąga się z wydaniem takowego dokumentu. Mało tego, coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że firma o której piszę to firma krzak. Niby mam umowę...
  • Witam, jestem w 18tyg ciąży. Planuję póść na zwolnienie już do końca za 3 tyg. Moja szefowa (pracuję w instytucji państwowej), gdy ją informowałam wcześniej, że jestem w ciąży, prosiła abym w razie planowanego dłuższego zwolnienia powiadomiła ją o tym wcześniej. No więc ja ją powiadomiłam o tym. No i oczywiście wielkie halo było z tego powodu, no bo tak wcześnie itd. Mam swoje powody aby pójść na to zwolnienie. Ale o co mi chodzi... Otóż zażądała abym jej oprócz zwolnienia prz...

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.