wielkanoc

(11 wyników)
  • Tradycja wypiekania bab wielkanocnych sięga piętnastego wieku. Kiedyś to słodzone miodem drożdżowe ciasto znane było tylko na wschodzie, gdyż zwyczaj wypiekania bab na Wielkanoc przywędrował do nas z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Tradycyjnie ciasto przyrządza się na bazie drożdży rozczynionych mlekiem. Dopiero gdy rozczyn wyrośnie daje się jaja, mąkę i bakalie. Bab wielkanocnych jest wiele, najpopularniejsze to: parzona, żółtkowa, piankowa, puchowa, śmietankowa i ciężka - bo zrobiona z kil...
  • Jakie macie wspomnienia, co Wam powraca w pamięci? Dużo częściej wspomina się Boże Narodzenie, bo choinka, prezenty...a Wielkanoc?
  • Nie jestem gorliwie wierzącym, ba z wiekiem moje od zawsze dualne podejście do spraw wiary ewoluuje i podchodzę co raz bardziej na chłodno. Nie odcinam się, ale podchodzę do prawd wiary wyzuty z bibilijnych bajek. Może dlatego łatwo przychodzi mi ostrożna acz wystudzona ocena podejścia do wiary. Jak to jest, że obchodzone święto, które podsumowuje sedno wiary jest pojmowane przez wyznawców katolicyzmu jako mniej ważne? Czy to, że zimą ubieramy choinkę i dajemy prezenty powoduje, ż...
  • Etniczne święto Słowian, przypadajace na równonoc wiosenną (21 marca) lub pierwszą niedzielę po równonocnej pełni Księżyca. Dla Rodzimowierców słowiańskich święto poświecone szczególnie Matce Ziemi. Towarzyszące mu obrzędy magiczne miały wnieść do domostw energię i radość życia oraz zapewnić dobry urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się wiosną rok. Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było (symbolizujące przepędzenie zimy) topienie lub spalenie słomianej kukły, zwanej Marz...
  • Co raz częściej nie za stołem, ale na świeżym powietrzu lub wręcz na wyjeździe. Ostatnie lata przyniosły odmianę obyczajów, a jak Wy spędzicie to najważniejsze święto kościoła-katolickiego i żydowskiego?
  • Czołem:) W zeszłym roku Sejm znowelizował Kodeks Pracy, wprowadzając ustawowy zakaz handlu w dni świąteczne. Między innymi w Wielkanoc. Złamanie zakazu, czyli prowadzenie działaności handlowej w święta grozi wysoką karą, nawet do 30 tysiecy złotych. Od zakazu są jednak wyjątki: małe, osiedlowe sklepiki mogą być otwierane, jeżeli za ladą stanie sam właściciel. I powiem Wam z własnej obserwacji: w naszej okolicy wszystkie sklepy pozamykane są na głucho. Duże, średnie i malut...
  • Czy naprawdę bez worka z prezentami, Wielkanoc pozostaje tylko smutną koniecznością umycia okien, przygotowania sałatki jarzynowej i spotkania z nie zawsze lubianą rodziną, z którą musimy dzielić się jajkiem? Odstawmy więc pisanki i śmigusa dyngusa na kupkę Jarego Święta, gdzie skakano przez ogniska i wyprawiano harce, a zostanie nam tylko... Właśnie, co? Skoro już większość z nas odgrywa Wielkanoc niczym przedstawienie, to czemu nie zrobić z tego prawdziwie medialnego eventu, który ...
  • Co kraj to obyczaj - co wkładacie do koszyczka ze święconką? Mój koszyczek jest tradycyjny: jajka, kawałek kiełbasy, sól, pieprz i piętka od chleba.
  • Czego brakuje w święconce? Czegos nam niezbędnego? Kawy? Herbaty? Jakichś używek? A może czegos prozaicznego?
  • Śmigus-dyngus jest chyba najbardziej znienawidzonym przeze mnie obyczajem. Moze dlatego, że najzwyczajniej jest co raz bardziej natrętny i chamski. Co maja wspólnego hordy wyrostków grasujące z wiadrami lodowatej wody w chłodny dzień i polewanie odświętnie ubranych ludzi. Ilu ludziom zniszczono odzież, zepsuto nastrój lub wpędzono w chorobę? Ile urwanych wiader zniszczyło auta, a ile polewań skończyło się bitwą?
  • wiem, że temat religii i polityki to bomby wodorowe...albo inne :) ale o co mi chodzi już piszę... przed każdymi świętami ruch w postach....kulinarnych szczególnie... co na święta robicie..gotujecie...podajecie.... teraz wszędzie jest o białej kiełbasie, jajach i drobiu w róznej postaci... jakby to było najważniejsze... czego i jak dużo na stole i w jakiej formie.... to w końcu religijne święto? czy święto 'wielkiego żarcia' ? bo już się gubić zaczynam w tych tradycjach czczeni...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się