Dodaj do ulubionych

Tak nie można ….

02.08.19, 15:31

Mija 75 lat po holokauście a żal Żydów do świata, za dopuszczenie do tych zbrodni, nie maleje. Pretensje często dotyczą też Polaków; narodu z którym Żydzi przez wieki żyli w zgodzie w jednym państwie. A przecież Polacy również skazywani byli na zagładę w niemieckich lagrach i tam ginęli, dzielili swój los z Żydami . Kara śmierci groziła i wykonywana była na Polakach za udzielanie pomocy i ukrywanie poszukiwanych Żydów.
W sytuacji własnego śmiertelnego zagrożenia nie można było oczekiwać na powszechne poświęcenie Polaków w obronie Żydów ale udało się im uratować tysiące Żydów. Tylko nieliczni Polacy i Żydzi zhańbili się współpracą z hitlerowskimi zbrodniarzami. Tysiące Polaków podzieliły los Żydów w niemieckich obozach zagłady.
Pamięć holokaustu żywa jest u Żydów. Wyrazem pamięci w Zamościu było ułożenie przez potomków rodziny żydowskiej Kamieni Pamięci przy ul. Zamenhoffa 10, dla przypomnienia holokaustu zamojskich Żydów. Kamienie te (dla mnie) to krzyk i pytanie – „czy ci Zamościanie musieli wtedy zginąć ? „ . Zaraz rodzi się odpowiedź. W Zamościu mieszkańcy uratowali setki Żydów. Pomoc prowadzona też była w sposób zorganizowany i profesjonalny. Nie było szans na uratowanie wszystkich Źydów.
Choć powinniśmy , nie potrafimy pokazać Żydom i światu, choćby przykładów i dowodów na prowadzenie akcji ocalania Żydów. Dobrym przykładem jest - opisana przez naukowców UMCS i pokazana przez naszego wspaniałego regionalistę Andrzeja Kędziorę (nie uhonorowanego dotychczas w Alei Sław) – sylwetka Zamościanina Stefana Sendłaka, zapomnianego a wybitnego przecież działacza państwowego, związkowego, spółdzielczego, społecznego, konspiratora, legionisty i powstańca warszawskiego, członka „Żegoty”, skutecznego obrońcy Żydów (uratował 272 Żydów). Wielkie Jego zasługi dla Zamościa i Polski nie zostały w Zamościu uhonorowane. A jego działalność powinno znać w szkole każde zamojskie dziecko, każdy Zamościanin.
Nie wykorzystane też zostały dotychczasowe przygotowania Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Zamościu do uhonorowania Stefana Sendłaka . Mamy różne możliwości upamiętnienia działalności Stefana Sendłaka w Zamościu. Zachować pamięć po nim można przecież przez lekcje w szkołach, wmurowanie tablic pamiątkowych na domu w którym mieszkał (Sienkiewicza 11), okolicy w której się urodził (d. wieś Zatopole) czy jego miejsca pracy (budynek b. Łaźni Miejskiej).
Trzeba tylko chcieć i nie mieć uprzedzeń politycznych. Rada Miasta powinna temat podjąć z własnej inicjatywy lub z inspiracji radnych. Jest to przecież w naszym, miejskim; ba, nawet w narodowym interesie.--
W opinii powszechnej i ks.Lemańskiego środowiska LGBT nie stanowią żadnego zagrożenia dla kultury chrześcijańskiej, a różnorodność społeczeństwa świadczy o jego bogactwie.
Edytor zaawansowany
 • czuk1 02.08.19, 15:42
  c.d. sylwetka Stefana Sendłaka
  Stefan Sendłak - zamojski wojownik o wolną Polskę.
  Informacjami z życiorysu Stefana Sendłaka potwierdzamy jego patriotyzm i wybitnezasługi dla regionu i Polski :
  - Urodzony 15.XII.1889 r. w wsi Podtopole (nieistniejącej, teren dziś w granicach Zamościa) w rodzinie chłopskiej.
  - w 1919 roku służył w 9 pp Legionów w Zamościu a walczył na froncie wschodnim.
  - po wojnie pracował 11 lat w magistracie, jako kierownik Łaźni Miejskiej.
  - 13 lat był radnym miejskim, z ramienia PPS.
  - przez 5 lat był przewodniczącym Organizacji Młodzieżowej – Towarzystwo Uniwersytetów Powszechnych.
  - członkiem założycielem i czł. Zarządu Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”- która w październiku br. obchodzi swoje stulecie. (nie sądzę by pamiętano o swoim założycielu).
  - przewodniczącym koła Polskiego Związku Myśli Wolnej w Zamościu.
  - od 1930 roku był sekretarzem oddziału zamojskich związków zawodowych Małorolnych RP.
  - mówca wiecowy i organizator strajków chłopskich, wielokrotnie sądzony i osadzony „za obrazę władzy”.
  - w okresie okupacji był zakładnikiem , zagrożony przez gestapo wyjechał do Warszawy.
  - od początku okupacji współpracował z zamojską Radą Żydowską (Judenrat).
  - prowadził tam bezpośrednią działalność konspiratorską, zajmował się fałszowaniem dokumentów tożsamości (ausweisów), kolportował podziemna prasę - był tam publicystą, transportował Żydów z Zamojszczyzny (jako pracownik Spółdzielni „Łączność”) , do przygotowanych do ukrycia miejsc, wcześniej tworzył im warunki do przeżycia. Uratował 272 Żydów.
  - założył Zamojsko-Lubelski Niesienia Pomocy Żydom, wcześniej Komitet Niesienia Pomocy Żydom Zamojskim .
  - wszedł do Rady Pomocy Żydom „Żegota”.
  - brał udział w Powstaniu Warszawskim.
  - był Delegatem Rządu Londyńskiego ds. Pomocy Społecznej.
  - po wojnie pracował w Warszawie w instytucjach społecznych i spółdzielczych .
  Zmarł 2 sierpnia 1978 roku. Pochowany jest w Warszawie na Cmentarzu Północnym.
  Nie założył rodziny. Jego nazwisko nie figuruje w jerozolimskiej bazie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

  …...dziś jest okrągła 41 rocznica Jego śmierci. Swoją działalnością Stefan Sendłak zasłużył
  na pamięć pokoleń mieszkańców Zamościa. A tym samym na trwałe Jego upamiętnienie.


  -
  --
  W opinii powszechnej i ks.Lemańskiego środowiska LGBT nie stanowią żadnego zagrożenia dla kultury chrześcijańskiej, a różnorodność społeczeństwa świadczy o jego bogactwie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka