Dodaj do ulubionych

wyjazd... kobieta... prosze o poradę

29.09.12, 15:33
Mój partner dostał bardzo dobrą propozycję pracy w Niemczech na stałe. Zarobki kilka razy wyższe niż w Polsce. Chciałabym nadmienić iż w Polsce nie układa nam się źle, obydwoje mamy pracę i można powiedzieć,że ja jestem zadowolona.Udaje nam się zaoszczdzić trochę pieniędzy, mamy mieszkania.

No i teraz mam dylemat. Nie znam w ogóle niemieckiego, w szkole mialam przez 2 lata ale nauczyciel się nie przykładał, lekcji w ogole nie było więc nie rozumiem i nie umiem nic. Skupiłam się na angielskim i ten język znam. Powiem wręcz,że nie lubię tego niemieckiego...

Nie chce wyjeżdzać od razu tam, bo w Polsce mam pracę. Za rok planujemy powiększenie rodziny więc automatycznie będę na zwolnieniu lekarskim ( praca nauczyciela= ciągły kontakt z zarazkami i chorobami wiec zwolnienie dostanę od razu+urlop macierzyński). Pomyślałam,że właśnie okres ciąży ( za ok rok czasu) byłby dobrym momentem żebym ewentualnie tam dojechała i została do rozwiązania. Partner zarabiałby tyle,że nie miałabym wracać do pracy wiec spokojnie mogłabym wychowywać dzieci...

ALE......

To wszytsko jest do czasu... Wykształciłam sie w Polsce, lubię swój zawód ale wątpię czy w ciągu kilku lat poznam perfekcyjnie język niemiecki na tyle,żebym mogła pracować w przedszkolu niemieckim. Angieslki uważam znam bardzo dobrze a nie wiem czy dałabym radę poroznawiać FACHOWYM językiem z takim rodzicem ( bo z dzieckiem bym sie porozumiała). Praca w przedszkolu to ciągły kontakt z rodzicami wiec musiałabym niemiecki znać perfekcyjnie.

Prosze o poradę co robić ? Oczywiście potraktuję wasze rady jako sugestie bo mam pewnien pomysł jak to poukładać ale potrzebuję rady, by ktoś sie do tego odniósł.
rozwiązanie 1

Facet wyjeżdża teraz a ja dołączam do niego w czasie ciąży ( teraz zostaję w Polsce, widujemy się od czasu do czasu), dziecko rodzi się w Niemczech i zostajemy do końca urlopu macierzyńskiego ( lub ew kilka miesięcy wychowawczego). Potem ja wracam do pracy w polsce, on wraca też do polski i buduje swój warsztat. Klientów w tym momencie ma sporo wiec na peno do niego przyjdą znowu, bo jest dobry w tym co robi.

rozwiazanie 2
On jedzie tam tylko na rok, zarabia pieniądze, odkładamy. Wraca, zakładamy rodzinę+ budowa warsztatu.

rozwiazanie 3
Ja jade do Niemiec razem z nim, mam dzieci i nigdy nie wracam do pracy :( Po prostu zajmę sie wychoywaniem dzieci.,...Tyle,ze nie wiem co zrobię jak pójdą do szkoły ? Pewnie bym coś znalazła ale nie w swoim zawodzie. Wiedlibyśmy dostatnie życie ale żałowałabym że nie prcuję jako nauczycieka... :(

rozwiazanie 4
nie jedzie i zostaje tak jak jest.

Problem myślę lezy w tym,że zostałam wychowana w taki sposób, by sama zadbac o siebie. Nie zniosłabym tego,że ja nie pracuję a facet tak no i jestem na jego utrzymaniu. Rozumiem jak dzieci są malutkie.. no ale potem... hmm:((

Prosze o radę, moze wy mi coś doradzicie i opowiecie jak to bylo z wami.

Dziekuję
Edytor zaawansowany
  • 29.09.12, 17:04
    mojemieszkanie24 napisała:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Powiem wręcz,że nie lubię tego niemieckiego...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Najlepsza podstawa, aby żyć między wrednymi Helmutami...

Po kilkunastu miesiącach takiego życia z takim nastawieniem, kąciki ust będą Ci do cycków zwisały....

A Twoja cera będzie przypominać cerę Twej prababci z grobu...

Dlaczego mamon ma być wyrocznią Twego życia?

Przecie Wam się w Polsce dobrze powodzi! Nie głodujecie!

A więc samobiczowanie jest głównym motywem życia między wrednymi Helmutami?

Iście genialna logika!
    --
    Deportacje dzisiaj... || Deportacje dawniej... || SHEMA YISRAEL
    Why are Israelis moving to Germany? Grand Canyon Mule Ride ...
  • 29.09.12, 17:23

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    To wszytsko jest do czasu... Wykształciłam sie w Polsce, lubię swój zawód ale wątpię czy w ciągu kilku lat poznam perfekcyjnie język niemiecki na tyle,żebym mogła pracować w przedszkolu niemieckim. Angieslki uważam znam bardzo dobrze a nie wiem czy dałabym radę poroznawiać FACHOWYM językiem z takim rodzicem ( bo z dzieckiem bym sie porozumiała). Praca w przedszkolu to ciągły kontakt z rodzicami wiec musiałabym niemiecki znać perfekcyjnie.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nu, Ty piszesz, że Ty nauczycielka? Może jeszcze od polskiego? Nu, tak, takie czasy...
    Tu tak, Ty po prostu szybciej myślisz, aniżeli piszesz... Albo odwrotnie... Zdarza się

W niemieckim przedszkolu do Twojej klienteli by głównie "Zieloni" i "Piraci" się zaliczali...
    Oni przepadają za pedagogami z obcym akcentem i niegramatyczną niemczyzną...
    Im gorzej, tym lepiej! Ich dewiza...

Każdy normalny rodzić by jak najszybciej zmienił przedszkole...

Ot, co...
    --
  • 29.09.12, 17:26
    jedyne wyjscie to on jedzie na rok, A Ty dalej pracujesz. Poza rym myslisz, ze bedac na lewym zwolnieniu (zarazki w pracy to nie jest powod do zwolnienia), moglabys do niego wyjechac?!
  • 29.09.12, 18:21
    annajustyna napisała:

> jedyne wyjscie to on jedzie na rok, A Ty dalej pracujesz. Poza rym myslisz, ze
    > bedac na lewym zwolnieniu (zarazki w pracy to nie jest powod do zwolnienia), mo
    > glabys do niego wyjechac?!
    --------------------------------------------------------------------------

I facet (za mojej młodości był to narzeczony...) będzie przez rok frekwentował pobliski burdel?

Boże! Do czego to globalizacja doprowadziła...

Ludzie zachowują się jak Lemingi...

Przecie w Polsce nie ma Sanacji...

I komunizmu także nie ma...

Chodzi Wam tylko o Ełrasy...

I co z nimi zrobicie, będziecie 10 razy więcej zajadać?

Ot, co...

--
  • 29.09.12, 18:35
    Bez przesady, facet to nie zweirze. Szkoda by bylo, by dziewczyna zaoprzepascila wszytsko, co osiagnel zawodowo, a i frustracja gwarantowana. Poza tym rok to nie wiecznosc, dadza rade!
  • 03.10.12, 21:14
    warband.wordpress.com/2012/08/11/pole-grzegorz-suliga-filmed-having-sex-with-horse-oswaldtwistle/

annajustyna napisała:

> Bez przesady, facet to nie zweirze.

-----------------------------------

FAKT !!!

--
  • 29.09.12, 18:52
    nie gmatwaj sobie zycia ,zostan tam gdzie jestes .....nigdy nie opanujesz perfekcyjnie tego jezyka zwlaszcza,ze go nie lubisz ......o pracy w swoim zawodzie nie ma mowy .....chodzi ci tylko o pieniadze ?...wiec uklad na rok jest zadowalajacy
  • 30.09.12, 10:20
    annajustyna- tak jest, że lekarz nie wystawia jak ty to nazwałaś ,,lewego zwolnienia” tylko wystawia normalne zwolnienie lekarskie( wcale nie naciągane). W przypadku nauczycieli tak jest ponieważ nie jesteśmy narazeni tylko na zarazki ale np. na zarażenie pasożytami, urazy spowodowane przez dzieci ( ja na przykład zostałam ostatnio zaatakowana nożyczkami przez dziecko). Nie będę ryzykować,ze dziecko np. kopnie mnie w brzuch.

iwa57- tak, chodzi tylko o pieniądze. Nie chce żyć tym kraju, bo jakoś nigdy mi się tam nie podobalo. Z resztą jakby nie patrzeć tutaj mam pracę, prowadze mały biznes. Mój partner tak samo.. Chodzi tylko o to, by szyko zystac więcej.

• 30.09.12, 11:02
    MM24, nie zrozumialas. Wedle przepisow to nie jest podstawa zwolnienia od lekarza, tylko do zwolnienia z obowiazku swiadczenia pracy ze strony pracodawcy. Oczywiscie pracodawcy ida na latwizne i wysylaja do lekarza, aby kosztami zasilku obciazyc ZUS (czyli spoleczenstwo), a siebie odciazyc. Ale masz racje to nie jest wina pracownika w takim ukladzie, jak rowniez jego nieznajomosc prawa pracy.
    Radze Ci z calego serca - nie rezygnuj z siebie, w Niemczech bedziesz musiala zawsze pracowac ponizej mozliwosci albo siedziec w domu i sie sfrustujesz. Niech partner wyjedzie na rok, zaoszczedzi pieniedzy i wroci. Powodzenia!
  • 30.09.12, 11:34
    annajustyna napisała:
    Niech partner wyjedzie na rok, zaoszczedzi pieniedzy i wroci. Powodzenia!
    ================================================

Ależ taki przypadek mieliśmy już na Polskich Forach Patriotycznych...
    Facet wyjechał z przyjacielem na Saksy robić kasę. Na Kaszubach zostawił ślubną w 3 miesiącu ciąży. W Hamburgu termin powrotu do ukochanej ojczyzny ciągle przesuwał. W międzyczasie minęło już przeszło 40 lat. Facet ożenił się w Hamburgu z bardziej atrakcyjną Ukrainką, aniżeli ślubna z Kaszub. Ukochanej córce z pierwszego małżeństwa przywoził drogie perfumy od Duglasa. Omawiany facet zamiast powrócić do ojczyzny, do dziecka do ślubnej, zdradził nam, że ma w nocach upiorne sny, że musi znowu żyć w Polsce, z której niedawno spierdolił.

Podobno każdy "wyjechany" miał takie sny - zdradził nam owy facet.

Może i do faceta MM uśmiechnie się jakaś atrakcyjna Ukrainka z blond włosami i modrymi oczami... Oprócz atrakcyjnych Ukrainek są tu w Rewizjonistycznych Niemczech jeszcze i inne atrakcyjne etnie...

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 11:12

wa57- tak, chodzi tylko o pieniądze. Nie chce żyć tym kraju, bo jakoś nigdy mi się tam nie podobalo. Z resztą jakby nie patrzeć tutaj mam pracę, prowadze mały biznes. Mój partner tak samo.. Chodzi tylko o to, by szyko zystac więcej.
    ===============================================

Jakaś chora, niezrozumiała logika...

Ludzie mają harmonijnie ułożone życie, ale są niezadowoleni. Bo chcą szybciej więcej...

Przecie te kolorowe papierki same w sobie nie gwarantują szczęścia...

Tylko to, co za nie można ewentualnie nabyć...

Chleb, kiełbasa, wycieczka do Egiptu, mieszkanie...

Ale Wy możecie sobie to już teraz na to pozwolić...

Na co poświęcacie dobro Waszego dziecka?

Wasze obecne w miarę harmonijne życie rodzinne i socjalne... ?

Nu, ale cóż, także Judasz zdradził Jezusa, Pana Naszego, za 20 Srebrników...

Więc nie dziwota, że ludzie zdradzają dobro własnego dziecka dla kilku Ełrasów...

Ot, co...

Wielki pech, że Twemu facetowi nie zaproponowali takiej intratnej pracy w Wielkiej Brytanii...
    Angole to sympatyczni faceci... Podarowali Józefowi Stalinowi Polskie Kresy Wschodnie... I Polska Prasa na Wyspach rozpisuje się szeroko jak to Angole cenią Polaków na Wyspach... Same superlatywy... Bez Polaków w Anglii, Anglii by już nie było... Są niezbędną podporą tamtejszej gospodarki...

--
  • 30.09.12, 14:31
    poczytaj sobie dobrze te strone,
    skorzystaj z linkow odsylajacych i zasiegnij informacji

www.goethe.de/ges/spa/dos/daf/stu/aus/plindex.htm#4569593
  • 30.09.12, 14:52
    mei3 napisała:

> poczytaj sobie dobrze te strone,
    > skorzystaj z linkow odsylajacych i zasiegnij informacji
    >
    > www.goethe.de/ges/spa/dos/daf/stu/aus/plindex.htm#4569593

Bardzo dobra stronka!

Można czytać po angielsku i po polsku...

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 15:43
    www.goethe.de/mmo/pub/4568329-STANDARD.gif

mei3 napisała:
    >
    > poczytaj sobie dobrze te strone,
    > skorzystaj z linkow odsylajacych i zasiegnij informacji

Bardzo fajna stronka!

Ale nie prowadząca do celu!

Możesz sobie kogoś wyobrazić, kto ma udzielać nauki śpiewu i muzyki, ale nienawidzącego śpiewu i muzyki?

>>Nie cierpię pianina, ale udzielam lekcji gry na pianinie!

Mam masę fanów, którzy także nienawidzą gry na pianinie... <<

W Globalizmie rzeczy dawniej niemożliwe, stają się obecnie możliwe...

Deutschenhasser unterrichten die deutsche Sprache...

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 19:13
    nie poczytales wiecej???...

Ona to zrobi. Chyba, ze rzeczywiscie nie zamierza uczyc sie wcale niemieckiego,
    no to w tym wypadku rzeczywiscie lepiej jak zostanie w Polsce.
    Na kase do wujka Aldiego tez chca z niemieckim.
  • 30.09.12, 19:29
    zwroc uwage na Uniwersytet im. Philippa w Marburgu studiuje tam duzo Polek
  • 30.09.12, 11:36
    jesli podejmiesz decyzje o wyjezdzie zapomnij o tym, ze bedziesz pracowac jako nauczyciel.
    Mozesz zdobyc zawod pokrewny- przykladowo zostac Erzieherin w twoim wypadku napewno nie bedzie trwalo to jak normalna nauka moze dwa lata albo bedziesz musiala uzupelnic/zdac przykladowo prawo niemieckie (oczywiscie wybrane zagadnieni objete programem niemieckim). Istnieje jeszcze mozliwosc prze/dokwalifikowania jako pedagog socjalny. w zaleznosci od tego jaki kierunek skonczylas i tutaj masz ogromne szanse w znalezieniu dobrej pracy. Na dzien dzisiejszy brakuje w Niemczech 40 tys Sozialpädagoginnen.
    W obu przypadkach musisz oczywiscie znac dobrze jezyk.

O zyciu w statusie kury domowej (nawet poczatkowo z wyboru) zapomnij !
    - bedziesz nieszczesliwa, bedziesz sie czula wyobcowana i miala poczucie malej wartosci wsrod innych matek. Tym bardziej, ze bylas zawsze niezalezna. Twoje malzenstwo bedzie napewno wtedy zagrozone.

Kazda wykszalcona Niemka chce pracowac(znam takie ktore maja 4 dzieci i ida do pracy), ta ktora nie pracuje to oznacza, ze albo jest maloambitna, beznadziejna lub glupia.
  • 30.09.12, 12:09
    mozesz pracowac jako nauczyciel w polskiej szkole ministerialnej podstawowej /gimnazjalnej i jezdzic w soboty na zajecia z dziecmi 2 razy w miesiacu na tzw. Minijob za 400 Euro miesiecznie + benzyna.
  • 30.09.12, 12:16

> mozesz pracowac jako nauczyciel w polskiej szkole ministerialnej podstawowej /g
    > imnazjalnej i jezdzic w soboty na zajecia z dziecmi 2 razy w miesiacu na tzw. M
    > inijob za 400 Euro miesiecznie + benzyna.

UstawieniaWyloguj

mei3

Ulubione fora
    Ulubione wątki
    .
    .

+ dodaj zdjęciaTwoje:PostyZdjęcia

.

ForumPolonia

Polonia ☼ 2 ☼
    Diaspora Polska w Niemczech
    Polki w Stanach
    Kobieca Polonia
    Wielojęzyczność w rodzinie
    Polonia w Turcji
    Polonia w Niemczech
    POLKI W GRECJI
    AUSTRALIA
    Polonia niemiecka
    .
    więcej »Załóż forum.

> mozesz pracowac jako nauczyciel w polskiej szkole ministerialnej podstawowej /g
    > imnazjalnej i jezdzic w soboty na zajecia z dziecmi 2 razy w miesiacu na tzw. M
    > inijob za 400 Euro miesiecznie + benzyna.

UstawieniaWyloguj

mei3

Ulubione fora
    Ulubione wątki
    .
    .

+ dodaj zdjęciaTwoje:PostyZdjęcia

.

ForumPolonia

Polonia ☼ 2 ☼
    Diaspora Polska w Niemczech
    Polki w Stanach
    Kobieca Polonia
    Wielojęzyczność w rodzinie
    Polonia w Turcji
    Polonia w Niemczech
    POLKI W GRECJI
    AUSTRALIA
    Polonia niemiecka
    .
    więcej »Załóż forum.

przepraszam napisalam 2 razy w miesiacu (max.4) - mozna sprawdzic.
    No i oczywiscie musialabys troche jezdzic.

• 30.09.12, 12:21
    mei3 napisała:

> 2 razy w miesiacu na
    > tzw. Minijob za 400 Euro miesiecznie + benzyna.

przepraszam napisalam 2 razy w miesiacu (max.4) - mozna sprawdzic.
    No i oczywiscie musialabys troche jezdzic.
  • 30.09.12, 12:31
    Myslisz, ze na taka fuche biora kazdego chetnego?! Wakaty juz dawno zajete!
  • 30.09.12, 12:27
    en.wikipedia.org/wiki/Social_pedagogy

mei3 napisała:

Na dzien dzisiejszy brakuje w Niemczech 40 tys Sozialpädagoginnen.

=============================================

Mniej kobieto trochę taktu i podawaj angielską nazwę:

>>Social pedagogy<<

Od biedy może być także polskie nazewnictwo:

>>Pedagogika społeczna<<

Chociaż polski autor Wiki mógł tylko 1,5 linijki na temat napisać...

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 12:32
    Mam kolezanke Niemke po tym. Jest super happy, ze skonczyla tez ekonomie, bo mozliwsoci pracy nie bylo...
  • 30.09.12, 12:43
    annajustyna napisała:

> Mam kolezanke Niemke po tym. Jest super happy, ze skonczyla tez ekonomie, bo mo
    > zliwsoci pracy nie bylo...
    ==========================================

When you hire people who love what they do, they make you look like a genious.

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 12:49
    www.kimeta.de/Jobs?q=sozialp%C3%A4dagoginnen
    www.lohnspiegel.de/main/zusatzinformationen/sozialpaedagog-innen
  • 30.09.12, 12:56
    mei3 napisała:

> www.kimeta.de/Jobs?q=sozialp%C3%A4dagoginnen
    > www.lohnspiegel.de/main/zusatzinformationen/sozialpaedagog-innen

==============================================

Ależ Ty kobieto nietaktowna jesteś !

Oba linki w języku niemieckim!!

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 13:35
    to dla annyjustyny, bo jej kolezanka sciemnia, ze pracy brakuje
  • 30.09.12, 13:40
    Dlaczego od razu sciemnia? To Ty "sciemnasz" ;), piszac, ze sobie mozna dorobic jako dojezdzajaca nauczycielka. Taa, kazdy polski absolwent stosunkow miedzynarodowych moze przeciez pracowac w konsulacie, wystarczy tylko, ze wykaze ochote ;).
  • 30.09.12, 14:22
    1.moze szukac takiej pracy, jesli ma odpowiednie kwalifikacje.
    W moim regionie dla polskiej szkoly dlugo szukano nauczyciela nauczania poczatkowego z odpowiednimi kwalifikacjami, a wiem to od kierownika placowki.

www.polska-szkola.pl/mod/data/view.php?d=16&perpage=200&search=&sort=116&order=ASC&f_110=&f_111=&f_112=&f_114=&f_115=&f_116=&f_118=&f_120=&f_123=&f_124=&f_125=&f_126=&f_127=&f_128=&f_129=&f_138=&f_139=&f_140=&f_142=&f_143=&f_144=&f_146=&f_147=&f_149=&f_150=&f_151=&f_152=&f_154=&f_155=&f_156=&f_157=&f_158=&f_160=
    Jak widac z listy jest tych placowek troche.
    A czy Ty masz jakas gwarancje na to, ze jak wyslesz na aktualne ogloszenie aplikacje, to jutro Cie przyjma do pracy??..

2.Twoja kolezanka napewno sciemnia, no chyba ze to Ty...
    Jesli pisze, ze napewno to znaczy, ze to wiem.

• 30.09.12, 15:33
    Mam prosbe - sprawdz pisownie "na pewno", bo nie da sie czytac :/. Tak, kolezanka sciemnia. Amen.
  • 30.09.12, 17:08
    annajustyna napisała:

> Mam prosbe - sprawdz pisownie "na pewno", bo nie da sie czytac :/. Tak, kolezan
    > ka sciemnia. Amen.
    =================================

Anna Justynka jest na Bawarii jedyną uznaną specjalistką od złącznej i niezłącznej pisowni...

Polska ortografia jest na Bawarii bardzo pożyteczna...

Bez tego trudno tam żyć...

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 17:16
    Anno Justynko, ty pijesz?

Po kryjomu?

Albo już otwarcie?

Nu to dobra, na zdrowie!

chluśniem, bo uśniem...

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 14:29
    A dlaczego ma zapomniec, ze bedzie pracowac jako nauczyciel? Jezeli jest zdolna i szybko uczy sie jezykow, moglaby po 2-3 latach bardzo dobrze mowic. Mam znajoma, ktrora po dwoch latach tak swietnie mowila, ze gdybym jej nie znala od poczatku pobytu w Niemczech, nie uwierzylabym, ze tak krotko to trwalo. Ja sama tez mieszkam w Niemczech dopiero 6 lat i powoli koncze studia nauczycielskie. Dodatkowo od 2 lat pracuje w gimnazjum, w ktorym prowadze Hausaufgabenbetreuung (swietlica/ odrabianie lekcji). Jak sie chce, to mozna. Mam 32 lata, wiec najmlodsza nie jestem.
    --
    Byloby fajnie, jakby wypalilo:
    forum.gazeta.pl/forum/f,161662,metabolic_balance.html
  • 30.09.12, 15:34
    Widac kolezanka jest wyjatkowo uzdolniona jezykowo. Teoretycznie MM24 tez moze byc.
  • 30.09.12, 15:44
    Jest, na pewno jest. Podalam to raczej jako przyklad ekstremalny ale jednak mozliwy. Ja sama zaczelam studia po 2 latach pobytu i dosc intensywnej (dosc, bo z natury jestem leniwa i moje intensywne to nie to samo, co intensywne osoby pracowitej) nauce jezyka od poziomu B2. Mimo mojego lenistwa i dzieki zdolnosci jezykowej i "milosci" do niemieckiego udalo mi sie go opanowac na tyle, zebym mogla bezproblemowo studiowac i pracowac w szkole.
    --
  • 30.09.12, 19:19
    znam Polke, ktora jako laborantka chemiczna z PRL-u nie mogla znalezc pracy w Niemczech.
    Jak juz sie niemieckiegoi naumiala, to utracila niestety prawa wykonywania zawodu...
    Z urzedu chcieli ja wyslac do swietlicy szkolnej na taka fuche za 6 Euro brutto na godzine.
  • 30.09.12, 19:52
    mei3 napisała:

> znam Polke, ktora jako laborantka chemiczna z PRL-u nie mogla znalezc pracy w N
    > iemczech.
    > Jak juz sie niemieckiegoi naumiala, to utracila niestety prawa wykonywania zawo
    > du...
    > Z urzedu chcieli ja wyslac do swietlicy szkolnej na taka fuche za 6 Euro brut
    > to na godzine.
    ======================================

A tu w mojej okolicy, w większej ilości aptek, panie zaciągają mniej lub więcej ruskim...
    Musi farmacja w u Ruskich być na wysokim poziomie...

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 20:19
    uznanie kwalifikacji - przyklad Hessen dla Farmaceutek z EU:
    Zuständig ist das Regierungspräsidium (Dezernat Gesundheit) für die Erteilung der Erlaubnis zur Führung der Berufsbezeichnung (staatliche Anerkennung), wenn Sie in Hessen wohnen, das heißt Ihren gewöhnlichen Aufenthalt in Hessen haben (Hauptwohnsitz).
    Die staatliche Anerkennung setzt in jedem Fall die gesundheitliche Eignung, die Zuverlässigkeit zur Ausübung des Berufes und die für die Ausübung der Berufstätigkeit erforderlichen Kenntnisse der deutschen Sprache voraus.
    Die staatliche Anerkennung wird direkt erteilt, wenn Sie durch Vorlage eines Diploms, Prüfungs-zeugnisses oder Befähigungsnachweises nachweisen, dass Sie ein Hochschulstudium oder eine Ausbildung erfolgreich absolviert haben und dieses Hochschulstudium oder diese Ausbildung keine wesentlichen Unterschiede im Vergleich zu der jeweiligen deutschen Ausbildung hinsichtlich Dauer und Inhalten aufweist. Die Inhalte der einzelnen deutschen Ausbildungen können Sie dem Download „Ausbildungsinhalte der deutschen Ausbildungen“ entnehmen.
    Liegen wesentliche Unterschiede gegenüber der deutschen Ausbildung vor, müssten Sie einen Anpassungslehrgang absolvieren oder eine Eignungsprüfung ablegen, wenn nicht die nachzuwei-sende Berufserfahrung zum Ausgleich der wesentlichen Unterschiede geeignet ist.
    Sofern ein Anpassungslehrgang oder eine Eignungsprüfung erforderlich ist, können Sie zwischen beiden Möglichkeiten wählen. Dauer und Inhalt des Anpassungslehrgangs sowie die Inhalte der Eignungsprüfung werden individuell von meiner Behörde festgelegt. Die Dauer des Anpassungs-lehrgangs kann maximal drei Jahre betragen.
    Nicht EU:
    Zuständig ist das Regierungspräsidium (Dezernat Gesundheit) für die Erteilung der Erlaubnis zur Führung der Berufsbezeichnung (staatliche Anerkennung), wenn Sie in Hessen wohnen, das heißt Ihren gewöhnlichen Aufenthalt in Hessen haben (Hauptwohnsitz).
    Die staatliche Anerkennung setzt in jedem Fall die gesundheitliche Eignung, die Zuverlässigkeit zur Ausübung des Berufes und die für die Ausübung der Berufstätigkeit erforderlichen Kenntnisse der deutschen Sprache voraus.
    Die staatliche Anerkennung wird direkt erteilt, wenn Sie durch Vorlage eines Diploms, Prüfungs-zeugnisses oder Befähigungsnachweises nachweisen, dass Sie ein Hochschulstudium oder eine Ausbildung erfolgreich absolviert haben und dieses Hochschulstudium oder diese Ausbildung keine wesentlichen Unterschiede im Vergleich zu der jeweiligen deutschen Ausbildung hinsichtlich Dauer und Inhalten aufweist. Die Inhalte der einzelnen deutschen Ausbildungen können Sie dem Download „Ausbildungsinhalte der deutschen Ausbildungen“ entnehmen.
    Liegen wesentliche Unterschiede gegenüber der deutschen Ausbildung vor, müssten Sie einen Anpassungslehrgang absolvieren oder eine Eignungsprüfung ablegen, wenn nicht die nachzuwei-sende Berufserfahrung zum Ausgleich der wesentlichen Unterschiede geeignet ist.
    Sofern ein Anpassungslehrgang oder eine Eignungsprüfung erforderlich ist, können Sie zwischen beiden Möglichkeiten wählen. Dauer und Inhalt des Anpassungslehrgangs sowie die Inhalte der Eignungsprüfung werden individuell von Behörde festgelegt. Die Dauer des Anpassungs-lehrgangs kann maximal drei Jahre betragen.
  • 30.09.12, 21:01
    mei3 napisała: uznanie kwalifikacji - przyklad Hessen dla Farmaceutek

--------------------------------------------

Te panie z byłej ZSRR są bardzo zmotywowane.

Gdy ostatni raz kupowałem leki nie było ich pod ręką, miałem przyjść następnego dnia.
    Powiedziałem, że kupię te leki u mojego "Hausapotheker", bo tam jest bliżej mego miejsca zamieszkania.

Poprosiła abym chwileczkę poczekał, zaczęła telefonować, okazało się że lekarstwo jest w pobliskim magazynie. Pojechała tam rowerem, aby mi te lekarstwo wręczyć. Mimo, że po kilku minutach był i samochód z magazynu.

Tu jest zacięta walka konkurencyjna między aptekami.
    Trudno uwierzyć, ale jedna z nich zamknęła swe podwoje przed kilku laty.
    Kilka dni temu podawano, że jakaś znana apteka internetowa zakończyła swą działalność...

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 14:16
    Co do pracy - nie rozumiem, jestes nauczycielka w przedszkolu (jezeli tak, to jakiego przedmiotu?) czy przedszkolanka? Zeby byc przedszkolanka w Niemczech (ErzieherIn - Wychowawca/wychowawczyni) trzeba odbyc trzyletnia nauke zawodu w systemie dualnym (szkola - teoria/ przedszkole - praktyka). Nie wiem wiec, czy twoj zawod zostalby uznany. Pracujac w przedszkolu powinnas mowic bardzo dobrze po niemiecku, nie chodzi mi tylko o plynna znajomosc jezyka ale o akcent, np prawidlowa wymowe dlugich i krotkich samoglosek. To jest bardzo istotne, poniewaz do niemieckich przedszkoli chodzi bardzo duzo dzieci, ktore w domu po niemiecku nie mowia i to jest dla nich pierwszy dlugofalowy kontakt z jezykiem i jego nauka. Nie chodzi wiec o to, zeby sie z dziecmi dogadac ale o to, zeby je tego jezyka nauczyc.
    Gdybys chciala pracowac jako nauczycielka w szkole podstawowej (6-9 r.z.) musialabys skonczyc studia nauczycielskie (Lehramt), ktore studiowanie dwoch lub trzech kierunkow, w zaleznosci od uczelni. Podstawa studiowania i pracy jest oczywiscie bardzo dobra znajomosc jezyka.
    Jezeli nie chcialabys "tracic czasu" na studia, mialabys jeszcze mozliwosc podjecia pracy Tagesmutter. Zeby nia zostac, musialabys ukonczyc specjalny kurs zakonczony egzaminem. W przeciwienstwie do nauki zawodu lub studiowania, zdobycie odpowiednich kwalifikacji w tym przypadku nie trwa dlugo. Praca polega na zajmowaniu sie kilkorgiem dzieci.

Pomysl tez, ze wyjezdzanie w ciazy, tak w ciemno i bez przygotowania jest ryzykowne. Zeby miec prawo do opieki zdrowotnej w Niemczech musialabys sie ubezpieczyc, co sporo kosztuje lub korzystac z ubezpieczenia meza, gdybys zdecydowala sie wyjsc na maz. Poza tym dobrze jest przed urodzeniem dziecka troche popracowac, zeby pozniej miec prawo do roznego rodzaju zasilkow. Nie mam tu na mysli pojscia do pracy w celu naciagniecia pracodawcy, czyli wziecia zwolnienia i siedzenia na wychowawczym 10 lat, tylko normalne podjecie podjecie pracy, urodzenia dziecka i powrotu do niej.

Uwazam, ze jeszeli w Pl uklada wam sie dobrze, nie macie po co wyjezdzac. Co innego, gdyby "ciagnelo was" do Niemiec (tak jak mnie kiedys), ale w waszym (twoim) przypadku widze nawet pewna niechec do tego kraju (jezyk). Do emigracji nie ma co sie zmuszac, jezeli nie ma takiej potrzeby. Zeby dobrze czuc sie za granica, trzeba sie tu czuc chociaz czesciowo u siebie. Inaczej moze byc bardzo ciezko.
    --
  • 30.09.12, 15:35
    Doam jeszcze, ze z ubezp niemieckiego meza moglaby korzystac, gdyby dotychczasowe jej zarobki w PL nie przekraczaly pewnej kwoty. Niestety jej wysokosci nie podam.
  • 30.09.12, 14:44
    forum.gazeta.pl/forum/w,10001,82934646,82934646,ciagle_zastanawiam_sie_co_ja_tutaj_robie_.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ciagle zastanawiam sie co ja tutaj robie...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 16:31
    forum.gazeta.pl/forum/w,199113,136017349,136125359,Re_podzielone_rodziny_da_sie_.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    90% malzenstw poprostu rozpada sie...
    jedne z powodu zdrady, drugie z powodu rozpicia sie jedenj ze stron...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 16:38
    Moglbys nie trollowac? Zasmiecasz kazdy watek, nudziarzu!
  • 30.09.12, 16:49
    annajustyna napisała:

> Moglbys nie trollowac? Zasmiecasz kazdy watek, nudziarzu!

QM!

A kto cię zmusza do czytania moich wpisów?

Zamiast siedzieć prze compem, zmień swemu dziecku pieluchy!

Wyrodna matka, QM!

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 17:11
    Do Twojej informacji: moje dziecko jest odpieluchowane.
  • 30.09.12, 17:00
    annajustyna napisała:

===========================

Skoro cię to tak głęboko trafiło, to może i twój >>facet<< znalazł sobie młodszą i bardziej atrakcyjną?

Może twój facet kładzie lachę na atrakcyjne płace w monachijskich zakładach lotniczych i powrócił do Polski?

A ciebie z dzieckiem zostawił na pastwę Helmutów...

Jesteś w tym 90% przedziale rozpadniętych?

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 17:12
    Dokladnie tak i po prostu tak jak piszesz. Moj chlop pracuje aktualnie na lotnisku w Katowicach, a ja jako samotna matka ustawilam sie po Hartz IV.
  • 30.09.12, 17:20
    annajustyna napisała:

> Dokladnie tak i po prostu tak jak piszesz. Moj chlop pracuje aktualnie na lotni
    > sku w Katowicach, a ja jako samotna matka ustawilam sie po Hartz IV.

Nareszcie konkretna odpowiedz, na konkretne pytanie...

Tak trzymać!

Ot, co...

--
  • 01.10.12, 11:21
    chief-denunciator napisała:

Jesteś w tym 90% przedziale rozpadniętych?

=======================================

A nasz Januszek z Kaszub, jest właśnie w tym przedziale. Jak malowniczo to zjawisko opisuje w swojej autobiografii pt: "Hamburskie Reminiscencje"...

Niezwykle fascynująca lektura.

Ale tragiczne, że mu wredne Helmuty z swoją kasą zburzyły pierwsze małżeństwo!

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 20:16
    annajustyna napisała:

----------------------------------------------------------------------------------

wyborcza.pl/1,75478,12581095,Polacy_na_Wyspach__spece__handlowcy_i_zmywaki__Jak.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Pakujesz się, wyjeżdżasz z Polski, a może już jesteś zagranicą. Opowiedz mi, dlaczego podjąłeś taką decyzję. Czekam na listy: mkd@agora.pl
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Anno Justynko, zdradź nam proszę, dlaczego ty wyjechała?

Ot, co...
    --
  • 30.09.12, 20:43

> Anno Justynko, zdradź nam proszę, dlaczego ty wyjechała?

A ja byłbym bardziej ciekawy, czemu Ty nie wracasz do Heimatu, gdy przecież droga wolna.
    Boisz się, że stracisz tę część emerytury, którą fundują Ci niemieccy podatnicy i będziesz musiał się zadowolić tym, co wypłaci Ci ZUS za lata przepracowane w Polsce?
    Jura
  • 30.09.12, 21:13
    jureek napisał:

> chief-denunciator napisała:
    >
    > > Anno Justynko, zdradź nam proszę, dlaczego ty wyjechała?
    >
    > A ja byłbym bardziej ciekawy, czemu Ty nie wracasz do Heimatu, gdy przecież dro
    > ga wolna.
    > Boisz się, że stracisz tę część emerytury, którą fundują Ci niemieccy podatnicy
    > i będziesz musiał się zadowolić tym, co wypłaci Ci ZUS za lata przepracowane w
    > Polsce?
    > Jura

Było już tu kilkakrotnie wałkowane...

Musimy się ciągle powtarzać?

Ale o Annie Justynce i Panu Mecenasie jeszcze nic nie było!

Żeście może gdzieś swe wspomnienia opublikowali, na wzór >>Hamburskich Reminiscencji<< ?

Bardzo chętnie bym poczytał...

Ot, co...

Na Maryjnym Forum flauta?

Jakieś konkretnej rady dla MM także nie masz...

Ma emigrować, czy nie ma emigrować?

Oto jest szekspirowskie pytanie...

--
  • 30.09.12, 21:22

> Było już tu kilkakrotnie wałkowane...
    >
    > Musimy się ciągle powtarzać?

Owszem, pytałem kilka razy, ale odpowiedzi się jakoś nie doczekałem. Przypuszczam więc, że dlatego nie wracasz do Heimaty, bo fajnie Ci się żyje, gdy niemiecki podatnik Ci do renty dopłaca.
    Jura
  • 30.09.12, 21:56
    jureek napisał:

> chief-denunciator napisała:
    >
    > > Było już tu kilkakrotnie wałkowane...
    > >
    > > Musimy się ciągle powtarzać?
    >
    > Owszem, pytałem kilka razy, ale odpowiedzi się jakoś nie doczekałem. Przypuszcz
    > am więc, że dlatego nie wracasz do Heimaty, bo fajnie Ci się żyje, gdy niemieck
    > i podatnik Ci do renty dopłaca.
    > Jura

Nu, Helmuty same sobie na to zarobiły, że ich wszyscy wykorzystują.

A po co w 1933 głosowali na NSDAP?

Głosowaliby na DKP byłoby nam wszystkim o wiele lepiej.

Jedna wielka rodzina 100 narodów od Pacyfiku aż po Atlantyk...

Шиpока стpана моя pодная,
    Много в ней лесов полей и pек.
    Я дpугой такой стpаны не знаю,
    Где так вольно дышит человек.
    От Москвы до самых до окpаин,
    С южных гоp до севеpных моpей,
    Человек пpоходит как хозяин
    Hеобъятной Pодины своей.
    Всюду жизнь пpивольно и шиpоко,
    Точно Волга полная, течет.
    Молодым везде у нас доpога,
    Стаpикам везде у нас почет.
    Hад стpаной весенний ветеp веет,
    С каждым днем все pадостнее жить,
    И никто на свете не умеет
    Лучше нас смеяться и любить.
    Hо суpово бpови мы насупим
    Если вpаг захочет нас сломать,
    Как невесту, Pодину мы любим,
    Беpежем, как ласковую мать.

Ot, co...

--
  • 30.09.12, 22:14

> Nu, Helmuty same sobie na to zarobiły, że ich wszyscy wykorzystują.

W Twoim przypadku wykorzystywane są osoby płacące w Niemczech podatki (które wcale nie muszą być Helmutami).

> A po co w 1933 głosowali na NSDAP?
    >
    > Głosowaliby na DKP byłoby nam wszystkim o wiele lepiej.

Tani trick erystyczny. Myślisz, że czytelnik nie zauważy, że tamte wybory wcale nie były ograniczone do wyboru między nazistami a komunistami.
    Jura
  • 01.10.12, 09:27
    jureek napisał:

Tani trick erystyczny. Myślisz, że czytelnik nie zauważy, że tamte wybory wcale
    > nie były ograniczone do wyboru między nazistami a komunistami.
    > Jura

pl.wikipedia.org/wiki/Erystyka

Moja porada:

Czytaj więcej polskich filozofów,

a mniej niemieckich...

Ot, co...

--
  • 01.10.12, 10:29
    forum.gazeta.pl/forum/w,51283,139279886,139280142,Re_60_ka_stuknela_.html

Ważny komunikat na sąsiednim forum...

Ot, co...
    --
  • 01.10.12, 18:17
    annajustyna- rezygnować z siebie na pewno nie chce, bo moja mama już tak zrobiła i żałuje do dzisiaj.

rotkaeppchen1- hmm…. To jak widać można  jestem nauczycielka w przedszkolu ( przedszkolanek już nie ma, teraz żeby pracowac w przedszkolu jako nauczycielka trzeba mieć ukończone studia). Ja mam ukończone na dwóch kierunkach, teraz kończe na trzecim kier i będę zaczynać czwarty.

Jeżeli chodzi o wyjazd… No w tym przypadku nie chodzi o mnie tylko mojego partnera. On ma tam możliwość rozwinięcia się lub zarobienia pieniędzy, powrotu do kraju i tutaj otworzenia warsztatu z prawdziwego zdarzenia. Mi tutaj jest dobrze, gdzie jestem bo mam pracę, która chciałam wykonywać. Oczywiście idealnie nie jest ale moim zdaniem jest dobrze. On się ciągle obawia co będzie jak się w przyszłości urodzi dziecko, chociaż szczerze nie rozumiem tego, bo biedni nie jesteśmy. Niechęć do narodu… hm…no u nas w domu zawsze źle mówiono o Niemcach wiec może gdzieś podświadomie jestem do nich źle nastawiona.Bardziej jednak wydaje mi się,że przemawia przeze mnie strach

• 01.10.12, 18:55

Niechęć do narodu… hm…no u nas w domu zawsze źle mówiono o Niemcach wiec może gdzieś podświadomie jestem do nich źle nastawiona.Bardziej jednak wydaje mi się,że przemawia przeze mnie strach
    =================================================

Dobry, patriotyczny dom, a wyrodna córka idzie do Helmutów kasę robić...

www.youtube.com/watch?v=_vZGweQ2Sxk

A gdzie honor narodowy?

--
  • 01.10.12, 19:08
    MM24, w Niemczech studia niestety dyskwalifikuja do pracy jako wychowawczyni w przedszkolu (Erzieherin), Niemcy maja swoj specyficzny podzial zawodow i jakiekolwiek odstepstwo jest b. niemile widziane.

• 01.10.12, 19:09

Jeżeli chodzi o wyjazd… No w tym przypadku nie chodzi o mnie tylko mojego partnera.
    ================================

Trza facetowi postawić warunek:

a. Albo ja...

b. Albo Helmuty...

A co to mało facetów w Polsce z patriotycznym nastawieniem?

Twój facet jest taki jakiś niekoszerny...

Lepiej, że to wyszło na wierzch przed zarejestrowaniem waszego związku , aniżeli po.

Rozwody są bardzo drogie, szczególnie międzynarodowe.

Ja tobie dobrze radzę, zapomnij tego faceta.

Patriotycznego testu nie zdał.

Skoro go więcej Helmuty interesują, aniżeli własna facetka, to sprawa jest śmierdząca!

Słuchaj Twoich rodziców, aby ci się dobrze powodziło...

Ot, co...
    --
  • 01.10.12, 19:33
    pl.wikipedia.org/wiki/Strajk_dzieci_wrzesi%C5%84skich

Niechęć do narodu… hm…no u nas w domu zawsze źle mówion
    > o o Niemcach wiec może gdzieś podświadomie jestem do nich źle nastawiona.Bardzi
    > ej jednak wydaje mi się,że przemawia przeze mnie strach

Twoi rodzice mieli rację. Rodzice zawsze mają rację!

Twój strach jest jak najbardziej uzasadniony...

"My z Tobą Boże rozmawiać chcemy,
    lecz "Vater unser" nie rozumiemy
    i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać,
    boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz".
    anonimowy wiersz napisany przez dzieci wrzesińskie 1901

A Ty słyszała już o niemieckich Jugendamtach?

Poszperaj na polskich forach rodzinno-patriotycznych, to się dowiesz!

Jugendamty to hitlerowski wynalazek, który w 1945 zapomniano skasować.

Obecnie są głównie po to aby gnębić polskie dzieci i ich rodziców.

Zakazuję używania języka polskiego w komunikowaniu z własnymi dziećmi...

Zapytaj kogo chcesz, każdy Ci to potwierdzi, nawet Anna Justynka...

Ot, co...

--
  • 01.10.12, 19:59
    www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110710/MAGAZYN/608672644

A tu cała prawda o wrednych Helmutach!

Aby potem nie było, że nikt mnie nie ostrzegał...

Helmuty zgermanizowały polskie dzieci!

Ot, co...
    --
  • 01.10.12, 22:36
    Szanse na prace w Twoim zawodzie masz niewatpliwie, szkoda, ze od razu nie powiedzialas, ze mozesz pracowac w przedszkolu. Bardzo wazna jest tutaj praktyka. Oczywiscie musisz miec niemiecki na dobrym poziomie i zdac dodatkowo zagadnienia z prawa niemieckiego.
    Dyplom ukonczenia studiow zostanie uznany, ale potrzebne jeszcze bedzie uznanie zawodu, a to roznie moze sie wygladac w poszczegolnych regionach Niemiec. Te 3 lata, o ktorych pisze czerwony kapturek niekoniecznie musza byc, mozesz eksternistycznie zdac dodatkowe egzaminy w przyspieszonym trybie. Czesc z pewnoscia zostanie zaliczona. Bardzo wazne, chyba wazniejsze od dyplomu jest tutaj Twoje doswiadczenie zawodowe.
    Moglabym podac Ci wiele informacji, ale tlumaczenie dokumentow i calych stron nie ma w tym momencie sensu, bo nie do konca wiadomo gdzie ewentualnie mialabys pracowac a uznanie kwalifikacji czesto roznie wyglada w poszczegolnych regionach Niemiec i rozne urzedy sie tym zajmuja.
    najlepiej zadzwon, albo napisz maila tutaj i zapytaj:
    www.jobexpress.pl/pracodawca/Leader-Service-International-S.A.
    Bedzie chyba dla Ciebie szybciej i prosciej.
    Niektore firmy oferuja darmowe poradnictwo w zakresie rekrutacji i nostryfikacji dyplomow, a nawet zalatwienie wszelkich formalnosci z tym zwiazanych za granica, odbywa sie to droga pocztowa. Mozesz na wstepie powiedziec, ze chcialabys za ich posrednictwem znalezc prace - upewnij sie tylko, czy te uslugi sa dla Ciebie (kandydata) bezplatne

Oczywiscie przy zalozeniu, ze chcesz sie uczyc niemieckiego:)
  • 02.10.12, 09:33
    Hmm, dzialam w Elterninitiative. Mielismy kandydatke na Erzieherin po studiach nauczycielskich. Nie mogla nawet zlozyc aplikacji, bo ma nadkwalifikacje. Amen. Ale byc moze polskie studia zostana (niesprawiedliwie) uznane jako niepelnowartosciowe :/ i tym samym autorka watku za kilka lat, po nauczeniu sie jezyka, bedzie mogla startowac na wychowaczynie. Albo sie moze w miedzyczasie zmienia chore zasady niemieckiego rynku pracy?
  • 02.10.12, 12:31
    Uznanie Dyplomu to jedno, a uznanie kwalikfikacji zawodowych (Berufliche Annerkennung und Erlaubnis zum Führen einer Berufsbezeichnung to jeszcze cos innego.
    Sa tzw zawody niereglementowane i tutaj trzeba zlozyc podanie o berufliche Anerkennnung und Erlaubnis zur Führung des Berufsbezeichnung
    Naleza do nich m.in.– lekarze i pilegeniarki i nasz wychowawca w przedszkolu,
    Für eine Anerkennung wird die Berechtigung zum Führen der Berufsbezeichnung „Staatlich anerkannter Erzieher/Staatlich anerkannte Erzieherin“ beantragt. Anerkennungsverfahren werden in den meisten Bundesländern von den zuständigen Stellen für Fachschulabschlüsse durchgeführt. In Kindergärten können Sie oft nur dann arbeiten, wenn Sie „Staatlich anerkannte/r Erzieher/in“ sind oder als sog. "Pädagogische Fachkraft" eingestuft wurden. In manchen Tätigkeitsfeldern ist nur das Führen der Berufsbezeichnung geregelt – ein negativer Bescheid für einen Krankenpflegeabschluss bedeutet, dass Sie sich nicht bzw. „Gesundheits- und Krankenpfleger“ nennen dürfen. Sie können dann zwar Hilfstätigkeiten ausführen, haben aber nicht die Rechte einer Fachkraft. Somit haben Sie keinen Anspruch auf tarifliche Bezahlung und keine Möglichkeit, an Fortbildungen teilzunehmen.
    Dies betrifft auch Ausbildungsberufe, die nicht reglementiert sind.
    In den gesetzlich geregelten Reglementierten Berufen ist eine berufliche Tätigkeit teilweise nur mit einer Anerkennung möglich, z.B. bei Ärzt/innen. Ein negativer Anerkennungsbescheid bedeutet dann, dass Sie nicht als Arzt/Ärztin arbeiten dürfen.
    Seit April 2008 haben Sie jedoch im Rahmen des nationalen Anerkennungsgesetzes die Möglichkeit, durch zusätzliche deutsche Weiterbildungen Ihr Kompetenzprofil anzupassen.
    EU-Bürger/innen
    Für EU-Bürgerinnen besteht in jedem Falle die Möglichkeit eines Anerkennungsverfahrens. In den meisten Bundesländern geht es um die Aufnahme in den Vorbereitungsdienst (Referendariat). Im Rahmen einer Einzelfallprüfung werden Ausbildungsinhalte und -dauer geprüft. Vorhandene Berufserfahrung kann als Ausgleich gewertet werden.
    Wird Ihr Abschluss als nicht gleichwertig eingestuft, haben Sie die Wahl zwischen dem Absolvieren einer Eignungsprüfung oder einer Anpassungsmaßnahme. Die Anpassungsmaßnahmen vereinen die Pflichten eines Referendariats (Teilnahme an Seminaren und Abhalten von Unterrichtsstunden an einer Schule, begleitet durch einen Betreuungslehrer) mit einem neuen Lehramtsstudium in Teilbereichen. Wenn Sie nur ein Fach studiert haben, dann ist es möglich, dass Sie ein zweites Fach komplett neu studieren müssen. Das erste Fach muss häufig durch weitere Hauptseminare an der Universität vertieft werden. Die Anpassungsmaßnahme dauert maximal drei Jahre. In den meisten Bundesländern können Sie mit einer Vergütung auf dem Niveau des Referendariats rechnen; vereinzelt wird das Referendariat als Anpassungszeit allerdings nicht bezahlt.
    Anerkennungsstellen, Arbeitsvermittler/innen oder Berater/innen wertvolle Tipps geben.

Annerkennung nauczyciela:
    www.berufliche-anerkennung.de/index.php/beruflicheanerkennung/lehrerin
    Uwaga cytat:
    „…Besonderheiten
    Wenn Sie Grundschullehrer/in sind, ist eine Anerkennung oft nicht möglich, da Grundschullehrer/innen Deutsch studiert haben müssen. Es sind jedoch Einzelfälle bekannt, bei welchen eine Anerkennung als Erzieher/in möglich war, insbesondere dann, wenn das Studium den Bereich frühkindliche Bildung umfasst hat.
    Ohne Anerkennung können Sie sich an Privatschulen um eine Anstellung als Lehrkraft im Angestelltenverhältnis bewerben oder auch bei staatlichen Schulen im Rahmen von Aushilfsverträgen. Die Bewerbung sollten Sie dann direkt an die Schule richten.
    Auch mit einem negativen Bescheid können Sie zusätzlich eine Bewertung Ihres Hochschulabschlusses bei der ZAB beantragen, die Arbeitgeber/innen zeigt, dass Sie Akademiker/in sind.“

Amen

• 02.10.12, 12:33
    mei3 napisała:

> Uznanie Dyplomu to jedno, a uznanie kwalikfikacji zawodowych (Berufliche Anne
    > rkennung und Erlaubnis zum Führen einer Berufsbezeichnung to jeszcze cos innego
    > .
    > Sa tzw zawody niereglementowane i tutaj trzeba zlozyc podanie o berufliche Ane
    > rkennnung und Erlaubnis zur Führung des Berufsbezeichnung

des Berufes/der Berufsbezeichnung
    >
  • 02.10.12, 16:23
    Nie mieszaj Lehrerin z Erzieherin.
  • 02.10.12, 16:42
    Jakim prawem odbierasz nadzieje komus na prace, tylko dlatego, bo... cos Ci sie wydaje?...
    Twoja wypowiedz swiadczy o tym, ze nie masz pojecia i nie zadalas sobie nawet trudu, aby te informacje przeczytac.
    Nie rozumiem tylko, dlaczego to Cie tak boli?....
    Przeciez nie musisz tego wiedziec.
  • 02.10.12, 16:45
    Podalam przyklad z zycia. Znowu zaczniesz insynuowac, ze kobita sciemnia? Bylam naoczynym swiadkiem jej rozmowy z odpowiednim urzedem. Tak, bardzo mnie boli, ze w Niemczech nie mozna miec nadkwalifikacji. Jest to niesprawiedliwe i wrecz chore. Ale Ty faktycznie nie musisz tego wiedziec.
  • 02.10.12, 16:46
    Dodam, ze byla to Niemka, wiec ewentualne braki jezykowe nie mialy tu nic do rzeczy.
  • 02.10.12, 16:47
    I zeby Cie jeszcze bardziej zasmucic - sama zajmowalam sie swego czasu zawodowo uznawaniem zagranicznych egzaminow.
  • 04.10.12, 12:23
    annajustyna napisała:

> I zeby Cie jeszcze bardziej zasmucic - sama zajmowalam sie swego czasu zawodowo
    > uznawaniem zagranicznych egzaminow.

hmmm....zagranicznych…
    a komu i co uznalas???....

zajmujesz sie teraz czyms innym?...bo w "uznawaniu" kiepska bylas???
    czy tez bedac z natury wscibska, czytalas to, co spadlo komus - pod biurko???...i zadawalas sobie wtedy pytanie:
    ...uznac, czy nie uznac?...
    Tak, tak - to rzeczywiscie smutne.

Bardzo smutne musi byc tez Twoje zycie, skoro usilnie probujesz sie dowartosciowac na forum gazety. Maz Cie rzeczywiscie zostawil, czy tez po wychowawczym nie mozesz znalezc pracy?...
    Pociesze Cie, ze wiecej tutaj takich, wiec "plywaj" dalej...

I nie wysilaj sie juz, bo nie bawia mnie tego typu przepychanki.
    Pora na inny watek i inna ofiare.

• 04.10.12, 13:07
    Nie zycze sobie uwag ad personam. Nie lam netykiety! Zglaszam Twoj post do moderacji Gazety. Zajmij sie swoim zyciem, a nie innych. Wara od mojego meza (moja sprawa, jakie bzdury o nim wypisuje w odpowiedzi na debilizmy Denuncjatora vel Aska) i mojego wychowawczego.
  • 04.10.12, 16:11
    annajustyna napisała:

> Nie zycze sobie uwag ad personam. Nie lam netykiety! Zglaszam Twoj post do mode
    > racji Gazety. Zajmij sie swoim zyciem, a nie innych. Wara od mojego meza (moja
    > sprawa, jakie bzdury o nim wypisuje w odpowiedzi na debilizmy Denuncjatora vel
    > Aska) i mojego wychowawczego.
    --------------------------------------------------------------------------------------

menza? ciekawe! A kiedy mieliscie slub?

a. koscielny..

b. cywilny...
    --
  • 02.10.12, 16:50
    Ty po prostu nie znasz na tyle niemieckiego.
  • 02.10.12, 16:53
    To do mnie? Tak, jest dokladnie tak, jak piszesz. Napewno poprostu ;).
  • 01.10.12, 20:14
    www.youtube.com/watch?v=RJdEy2-mzgo&feature=related

Można i posłuchać... Bardzo zachęcam...

Шиpока стpана ...

Ot, co...
    --
  • 01.10.12, 21:04
    Nic na sile. Skoro nie lubisz jezyka, do Niemcow masz jakies podswiadome uprzedzenia i nie chcesz zostawiac zycia tutaj, to nie wiem czemu w ogole rozwazasz wyjazd. Wg mnie w waszym przypadku najlepsza opcja byloby zeby facet wyjechal na ten rok, dorobil sie tego warsztatu i profitowal z niego przez kolejne lata. Skoro wam pod wzgledem finansowym wyjazd na stale do Niemiec nie jest potrzebny, to nie komplikujcie sobie zycia i nie opuszczajcie rodzinnych stron.

--
    Make love, not war :)
  • 02.10.12, 09:33
    Caysee jak zwykle madrze radzi. Popieram!
  • 02.10.12, 09:51
    www.peter-rathay.de/Heimat/ehrenburg_Ilja.htm

caysee napisała:

> Nic na sile. Skoro nie lubisz jezyka, do Niemcow masz jakies podswiadome uprzed
    > zenia i nie chcesz zostawiac zycia tutaj, to nie wiem czemu w ogole rozwazasz w
    > yjazd.
    ===================================================

MM ma rację! I jej rodzice maję rację! A jej facet to normalny sprzedawczyk! Judasz pospolity!
    Ilja Ehrenburg powyżej to potwierdza...

Ot, co...
    --
  • 02.10.12, 08:28
    Doczytalem tylko do tego miejsca i potwornie sie wkurwilem: " Za rok planujemy powiększenie rodziny więc automatycznie będę na zwolnieniu lekarskim ( praca nauczyciela= ciągły kontakt z zarazkami i chorobami wiec zwolnienie dostanę od razu+urlop macierzyński). "

Twoi uczniowie tez za pare lat beda nas truc tymi samymi bajkami o zlych nauczycielach!
  • 02.10.12, 09:34
    W ktoryms z üpostow wyjasnilam, jak to wyglada w praktyce. To niezgodne z prawem, ale tego oczekuja tez pracodawcy, a polscy lekarze na to ida.
  • 02.10.12, 10:28
    tak sobie czytam tego molocha ....widze pare trafnych odpowiedzi i nawet niektore cyniczne sa trafione !
    Mam kolezanki i zajome ,ktore pracuja z brzuszkiem i nie robia sie pepkiem swiata .
    Coz ,czego czlowiek nie robi dla pieniedzy .....jednym tchem pisze ,ze idzie mu dobrze z kazdej strony ,ale pazury wyciaga po to co w znienawidzonym kraju moze jeszcze dostac ,zeby sie w swoim mial czym chwalic .
    Czy ty MM24 znasz osobiscie jakiegos czlowieka z Niemiec ? Ty jako nauczycielka nie powinnas rozpowszechniac teorii ,ze tego niemca to sie nie lubi ,bo jest Niemcem ....ten chinczyk jest ok bo jest z Chin itd. Nie oceniaj ludzi po ich narodowosci ,ale po tym jacy sa i niewazne skad przychodza .
  • 02.10.12, 12:43
    iwa57 napisała:

> tak sobie czytam tego molocha ....widze pare trafnych odpowiedzi i nawet niekt
    > ore cyniczne sa trafione !
    > Mam kolezanki i zajome ,ktore pracuja z brzuszkiem i nie robia sie pepkiem swia
    > ta .
    > Coz ,czego czlowiek nie robi dla pieniedzy .....jednym tchem pisze ,ze idzie mu
    > dobrze z kazdej strony ,ale pazury wyciaga po to co w znienawidzonym kraju moz
    > e jeszcze dostac ,zeby sie w swoim mial czym chwalic .
    > Czy ty MM24 znasz osobiscie jakiegos czlowieka z Niemiec ? Ty jako nauczycielka
    > nie powinnas rozpowszechniac teorii ,ze tego niemca to sie nie lubi ,bo jest N
    > iemcem ....ten chinczyk jest ok bo jest z Chin itd. Nie oceniaj ludzi po ich n
    > arodowosci ,ale po tym jacy sa i niewazne skad przychodza .

to jeszcze nic:

ja to znam taka "Niemke", ktora (przedszkolanka z Polski, ale PRL-lowska/studium dwuletnie policealne: wychowanie przedszkolne), nie przepracowala w Dojczland ani roku i juz ma naliczona rente nauczycielska! - i to z Niemiec...
    Na dodatek zyje jako bezrobotna prawie 30 lat tutaj, poczatkowo jako Alg1,potem AlgII po rozwodzie Hartzt IV i ciagnie kase z Arge ryczac, ze musze jej placic za wojne.
  • 02.10.12, 15:05
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12591725,Harem_na_socjalu__Muzulmanscy_poligamisci_zyja_w_Niemczech.html

U Helmutów nikt się już nie dziwuje....

====================================

mei3 napisała:

ja to znam taka "Niemke", ktora (przedszkolanka z Polski, ale PRL-lowska/studiu
    > m dwuletnie policealne: wychowanie przedszkolne), nie przepracowala w Dojczland
    > ani roku i juz ma naliczona rente nauczycielska! - i to z Niemiec...
    > Na dodatek zyje jako bezrobotna prawie 30 lat tutaj, poczatkowo jako Alg1,potem
    > AlgII po rozwodzie Hartzt IV i ciagnie kase z Arge ryczac, ze musze jej placic
    > za wojne.
    --------------------------

Także Konstytucja jest dopasowywana do potrzeb gości... (obok obrzezania, uboju zwierząt, to i teraz jeszcze wielożeństwo...)

Ot, co....

--
  • 02.10.12, 10:29
    forum.gazeta.pl/forum/w,51283,133404913,133404913,Slubna_ostala_sie_chlipiac_w_terminalu_na_Rebiecho.html

Tragiczna historia rodzinna się powtarza...

Toczka w toczkę...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Smutna Saga Rodu Januszkowego
    Slubna ostala sie chlipiac w terminalu na Rebiechowie...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ot, co...
    --
  • 02.10.12, 10:33
    jestes urodzonym cynikiem ,ale wlasnie tym trafiasz bezblednie w sedno .
  • 02.10.12, 10:42
    iwa57 napisała:

> jestes urodzonym cynikiem ,ale wlasnie tym trafiasz bezblednie w sedno .
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Dziękuję!

Życie zrobiło mnie tym, czym jestem...

Ot, co...

--
  • 03.10.12, 08:31
    JULIAN TUWIM
    Modlitwa
    (fragment poematu Kwiaty polskie)

Chmury nad nami rozpal w łunę,
    Uderz nam w serca złotym dzwonem,
    Otwórz nam Polskę, jak piorunem
    Otwierasz niebo zachmurzone.
    Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
    Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych,
    Jak z grzechów naszych, win przeklętych.
    Nich będzie biedny, ale czysty
    Nasz dom z cmentarza podźwignięty.
    Ziemi, gdy z martwych się obudzi
    I brzask wolności ją ozłoci,
    Daj rządy mądrych, dobrych ludzi,
    Mocnych w mądrości i dobroci.
    Pysznych pokora nich uzbroi,
    Pokornym gniewnej dumy przydaj,
    Poucz nas, że pod słońcem Twoim
    "Nie masz Greczyna ani Żyda".

Piorunem ruń, gdy w imię sławy
    Pyszałek chwyci broń do ręki,
    Nie dopuść, żeby miecz nieprawy
    Miał za rękojeść krzyż Twej męki.
    Niech się wypełni dobra wola
    Szlachetnych serc, co w klęsce wzrosły,
    Przywróć nam chleb z polskiego pola,
    Przywróć nam trumny z polskiej sosny.
    Lecz nade wszystko - słowom naszym
    Zmienionym chytrze przez krętaczy
    Jedyność przywróć i prawdziwość:
    Niech prawo zawsze prawo znaczy,
    A sprawiedliwość - sprawiedliwość.
    1940 - 1944

Dlaczego Polacy się tak mało modlą o Swój Dom?

Ot, co...
    --
  • 03.10.12, 08:47
    Julian Tuwim
    Modlitwa
    (Kwiaty Polskie I/II/VIII fr.)

Niech więcej Twego brzmi imienia

W uczynkach ludzi niż w ich pieśni,

Głupcom odejmij dar marzenia,

A sny szlachetnych ucieleśnij.

Spraw, byśmy błogosławić mogli

Pożar, co zniszczył nasz dobytek,

Jeśli oczyszczającym ogniem

Będzie dla naszych dusz nadgnitych.

Każda niech Polska będzie wielka:

Synom jej ducha czy jej ciała

Daj wielkość serc, gdy będzie wielka,

I wielkość serc, gdy będzie małą.

Wtłoczonym między dzicz niemiecką

I nowy naród stu narodów -

Na wschód granicę daj sąsiedzką,

A wieczną przepaść od zachodu.

Dłonie Twe, z których krew się toczy,

Razem z gwoździami wyrwij z krzyża

I zakryj, zakryj nimi oczy,

Gdy się czas zemsty będzie zbliżał.

Przyzwól nam złamać Zakon Pański,

Gdy brnąć będziemy do Warszawy

Przez Tatry martwych ciał germańskich,

Przez Bałtyk wrażej krwi szubrawej.

...A gdy będziemy, w Nekropolu,

Przybliżać się do Twych przedmieści,

Klękniemy kwarantanną w polu,

Nadziei pełni i boleści:

Nadzieją - że nam przyjaciele

Naprzeciw wyjdą z Miasta Krzyżów,

Niosący w oczach przebaczenie

I łzy radości a nie wyrzut.

Wieszcz chce nam tym wierszem powiedzieć, że najszybciej da się kasę w byłym ZSRR zrobić.
    Niezliczone zastępy byłych Komsomolców zrobiły niezły interes w stali, aluminium, nafcie, gazie itp...

Ot, co...
    --
  • 04.10.12, 13:46
    iego ;), to podobno ma ruszyc program aktywizacyjny dla specjalistow z tzw. zagranicy UE. Na program mialyby sie skladac darmowe kursy jezykowe i przejecie kosztow uzania kwalifikacji (ale szanse na to i tak sprawdzilabym przed wyjazdem - jak pisalam, nadkwalifikacje w Niemczech sa b. niemile widziane). Niestety nie sluze tlumaczeniem:

"Die Bundesagentur für Arbeit will EU-Fachkräften das Arbeiten in Deutschland erleichtern.

Die Bundesagentur für Arbeit (BA) will mit einem Sonderprogramm jungen Menschen aus dem europäischen Ausland den Zugang zum deutschen Arbeitsmarkt erleichtern. Wie die BA mitteilt, stellt das Bundesarbeitsministerium bis zu 40 Millionen Euro pro Jahr dafür bereit.

Das Programm startet 2013 und richtet sich an Jugendliche und junge Erwachsene aus dem EU-Ausland im Alter von 18 bis 35 Jahren. Unter anderem werden Sprachkurse finanziert. Dies sei wichtig, da die deutsche Sprache eine große Hürde sei, betonte BA-Vorstandsmitglied Raimund Becker. Auch die Kosten für Anerkennungsverfahren sollen übernommen werden. Die genauen Inhalte des Programms würden in den kommenden Wochen gemeinsam mit dem Deutschen Industrie- und Handelskammertag (DIHK) und dem Zentralverband des Deutschen Handwerks (ZDH) festgelegt.

ZUSATZINFORMATIONEN

Weitere Informationen über die Bundesagentur für Arbeit erhalten Sie unter: www.arbeitsagentur.de"
  • 07.10.12, 10:39
    www.aljazeera.com/video/africa/2012/10/2012106162749660797.html

A jak z językiem Masajów w Afryce? Czujesz jakieś silne powołanie czynienia dobra?

W Afryce brak umotywowanych i zdolnych edukatorów.

Wszyscy chcieliby tylko małych Helmutów edukować między Odrą a Renem...

Ot, co...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Skupiłam się na angielskim i ten język znam. Powiem wręcz,
    > że nie lubię tego niemieckiego...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

А в кoнце кoнцoв вcе бyдет хoрoшo. Еcли не хoрoшo, знaчит, этo ещё не кoнец ...

--
  • 08.10.12, 11:15
    forum.gazeta.pl/forum/w,516,139431877,139431877,Nauka_Niemiemckiego.html

U góry doskonała programa do nauka dojcze zunge dla przyszłych pedagogów dojcze zunga...

Ot, co...

===========================================
    yappingpuppy napisał(a):

> Musisz nauczyć się niemieckiego szybko? Użyj tego!
    > Ta aplikacja na Androida jest dla nauki języka niemieckiego. Idealny dla począt
    > kujących, jak i turystów. Aplikacja zawiera słówek polskich i niemieckich zwrot
    > ów w 53 obszarów tematycznych, takich jak biznes, zwiedzanie lotniska, lekarz,
    > hotel, taxi, restauracja, zaprzyjaźnienia się, Numery, zakupy, hymn narodowy, ż
    > ywność, zwierzęta, bus, i wiele innych.
    >
    play.google.com/store/apps/details?id=com.yappingpuppy.german.polish.com

--
  • 24.10.12, 18:18
    www.dailymail.co.uk/news/article-2222480/Thieves-steal-undertakers-van-loaded-12-dead-bodies-way-crematorium.html

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Skupiłam się na angielskim i ten język znam. Powiem wręcz,
    > że nie lubię tego niemieckiego...
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wyszukałem Ci lekturę w języku, który znasz... (Link na samej górze...)

Ot, co...

--
    || www.haaretz.com/weekend/week-s-end/why-are-israelis-moving-to-germany-1.384831
  • 24.10.12, 21:13
    www.dailymail.co.uk/news/article-1025911/Polish-pilots-poor-English-led-mid-air-collision-Heathrow.html

Polscy piloci nad Londynem nie są tak dobrzy w angielskim.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Skupiłam się na angielskim i ten język znam.

(...)The LOT airlines Boeing 737, carrying 89 passengers to Warsaw, wandered around the skies over London for nearly half an hour as the pilots struggled to understand basic instructions.(...)

Ot, co...

--

www.haaretz.com/weekend/week-s-end/why-are-israelis-moving-to-germany-1.384831
  • 28.10.12, 13:23
    www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/tausende-von-italienern-bueffeln-deutsch-a-859751.html

Skupiłam się na angielskim i ten język znam.

W basenie Morza Śródziemnomorskiego skupiają się niestety na niemieckim...

Ot, co...

--
  • 29.10.12, 09:19
    kreuz.net/

Powyższy link jest przeznaczony wyłącznie dla praktykujących katoliczek i praktykujących katolików...

Ot, co...
    --
  • 29.10.12, 17:36
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12760749,Brudzinski_o_zakupie_okretow_z_Niemiec__Nie_potrzebujemy.html
    ============================

Gość mi imponuje! Takich prawdziwych chłopów z jajami Polsce trza!

A nie sprzedawczyków za 20 srebrników Judaszowskich aby warsztat w Polsce rozkręcić...

Ot, co...
    --
  • 30.10.12, 06:59
    wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12764187,Wielka_Brytania__Polak_zabil_szesc_osob__w_tym_zone.html

Gdyby pozostali w Kraju Rodzinnym, między swoimi, do tragedii by nie doszło.
    Ale ponieważ zakończyła się Epoka Chłopa Pańszczyźnianego, trza zobaczyć czy między obcymi nie jest lepiej...

I oto skutki...

Mamon to nie wszystko!

Ot, co...
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.