Dodaj do ulubionych

Komunia w Niemczech

09.05.17, 10:07
Jadę w tym roku na komunię do Niemiec. Chcę dać pieniądze - ile euro średnio się daje w Niemczech z tej okazji? Proszę o pomoc.
Edytor zaawansowany
  • zbyfauch 12.05.17, 08:36
    W Niemczech nie daje się pieniędzy na komunię a tradycyjne, komunijne upominki. Zgodnie z Bundesdevozionalienversorgungsgesetz, w każdej miejscowości jest sklep z dewocjonaliami, w mniejszych w każdym razie religijny dział w miejscowym sklepiku. Jeśli to chłopiec, możecz mu kupić pasek z gustowną klamerką i.imgur.com/i0AZz.jpg. Dziewczynce dajesz w podarunku pełną wdzięku chustkę ze spinką tinyurl.com/lalyyer. Nie wyniesie Cię to drożej, niż 150 €.

--
    Pustelnia
  • zbyfauch 12.05.17, 08:39
    Tinyurl nie działa?
    www.ehrenzeichen-orden.de/images/BDM-Leistungsabzeichen-Bronze-1.jpg

--
    Pustelnia
  • vermieter 12.05.17, 09:49
    nie przystępują do 1. komunii :D
    Oczywiście, że kasa jest na pierwszym miejscu wśród prezentów. Potem są dewocjonalia. Pogooglaj na stronach niemieckojęzycznych w tym temacie. Wszędzie jest mowa o pieniądzach, nawet strony sklepów z dewocjonaliami to podkreślają. Jeżeli w niemieckich rodzinach tak jest, to tym bardziej w polskich. Polscy katolicy już tacy są.
  • zbyfauch 05.12.17, 19:25
    do niedawna kupić w Realu. 😁

www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.handel-wehrmachtsguertel-fuer-27-60-euro.097340e8-c7b5-445c-a446-4991245c9f3a.html
    --
    Pustelnia
  • figa_77 15.05.17, 13:21
    No dobra, ja wiem że chcę dać pieniądze, pytanie ile zwyczajowo się daje teraz w Niemczech?
  • vermieter 15.05.17, 14:08
    zdrowego rozsądku i liczby zaproszonych gości. Poprzez kumulację datków dzieci realizują swoje marzenia typu nowszy smartfon, laptop, rower itp.
    Dolna granica to 50 euro, możesz się zastawić i dać 5000.
  • vermieter 15.05.17, 14:10
    już się kończy.
  • zbyfauch 15.05.17, 19:51
    Dzisiaj poszedłem na piwo do Jugola i w ladzie chłodniczej dojrzałem pół ciasta z wizerunkiem większej połowy (stąd rozpoznałem) konterfektu nieletniego syna rzeczonego. Spytałem, czy młody posiada urodziny a okazuje się, że Jugole drukują torty na komunię właśnie. Co kraj, to obyczaj.

--
    Pustelnia
  • arim28 10.09.17, 13:09
    Zapewne zwyczaj ten z Polski zawedrowal do krajow balkanskich ;-)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka