Co nam "daje" 02-P?

Inny Świat

założyciel: inny.swiat

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dzisiaj odebrałam orzeczenie i tam jest taki symbol. Więc pytanie j.w.
    --
    Joanna +8
    fotoforum.gazeta.pl/3,0,1814015,2,1.html
    • 08.12.09, 10:22 Odpowiedz
      "stopien niepełnosprawności umiarkowany" - tak mi się wyguglowało
      --
      Mati, moje słońce
      Blog Mateuszka
      • 08.12.09, 10:24 Odpowiedz
        Łe, pytanie było - co daje...
        To chyba akurat stwierdzenie. Należy raczej przeczytać punkty na końcu. Jest
        wymienione kilka punktów i zależności czy są na tak czy na nie, to coś nam się
        należy, bądź nie. A które dostaliście punkty?
        --
        Mati, moje słońce
        Blog Mateuszka
        • No wg mnie, to nie stopien niepelnosprawnosci, bo w przypadku dzieci do 16 r.
          zycia stopni nie ma, natomiast oznacza to przyporzadkowanie choroby czyli powodu
          niepelnosprawnosci - "P" oznacza choroby psychiczne (chociaz coraz czesciej mowi
          sie o tym, ze zaburzenia ze spektrum autyzmu powinny bys przyporzadkowane pod
          choroby neurologiczne i rzeczywiscie niektorzy orzecznicy tak wpisuja).
          Nic to nie daje w sensie uprawnien, natomiast troche znamionuje dziecko choroba
          psychiczna :-(.
          • 05.01.10, 19:45 Odpowiedz
            Wystarczy pogooglować szukając hasła "symbol przyczyny niepełnosprawności":

Symbole przyczyn niepełnosprawności:

1. 01-U - upośledzenie umysłowe;
            2. 02-P - choroby psychiczne;
            3. 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
            4. 04-O - choroby narządu wzroku;
            5. 05-R - upośledzenie narządu ruchu;
            6. 06-E - epilepsja;
            7. 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;
            8. 08-T - choroby układu pokarmowego;
            9. 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;
            10. 10-N - choroby neurologiczne;
            11. 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

Od Nowego Roku w orzecznictwie dochodzi symbol 12-C: "całościowe zaburzenia rozwojowe".

Dzieciom 02-P daje może niewiele, ale dorosłym na rynku pracy na przykład już coś. 02-P uprawnia pracodawcę do obniżenia ustawowego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w związku z tym, że choroba psychiczna należy do kategorii tzw. schorzeń szczególnie utrudniających wykonywanie pracy. W praktyce obniżenie tego wskaźnika oznacza obniżenie kosztów zatrudnienia takiej osoby. Inna rzecz, że pracodawcy o tym nie wiedzą. I nie chcą zatrudniać osób z chorobą psychiczną.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.