autyzm? i co dalej? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Kilka dni temu byłam z dzieckiem na takiej wstępnej diagnozie na oś Zielonym. Panie orzekły, że córka spełnia kryteria diagnostyczne dla autyzmu dziecięcego. Dostaliśmy propozycje zrobienia diagnozy i przyjęcia małej do przedszkola... nie wiemy co robić... :( czy to Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej jest dobre? może ktoś z Was ma tam swoje dziecko? może ktoś z Was już jest na dalszym etapie i potrafi mi coś doradzić podpowiedzieć...POMOCY!
    • Napisz w jakim miescie to moze ktos pomoze?

--
      http://www.suwaczek.pl/cache/2c431d75e0.png
    • Cześć
      Zadałaś bardzo ogólne pytanie. Niewiele napisałaś o swoim dziecku, a jeżeli mamy wyrazić swoją opinię to warto abyś napisała w jakim wieku jest dziecko, jak mocno jest zaburzone i co tak naprawdę Cię zaniepokoiło.
      Pewnie już nie raz przeczytałaś, że każde dziecko z autyzmem jest inne. To nie banał tylko najświętsza prawda. Dlatego każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia, a więc dobrania metod terapii. Wybór metod będzie zależał nie tylko od samego dziecka, ale także od tego co jest dostępne na miejscu i także od tego na co Cię stać (niestety).
      Naszemu dziecku w początkowej fazie terapii bardzo pomogły metody właśnie behawioralne. Przezwyciężyliśmy w ten sposób wiele negatywnych zachowań i uzyskaliśmy pozytywne. Teraz wychowujemy je "normalnie", wspieramy jego rozwój, a ono idzie swoim rytmem cały czas do przodu.
      W Krakowie dość dobrą opinią cieszy się ośrodek na ul. Zacisze. Jeżeli jesteś na początku drogi to warto tam się udać, bo zwykle tacy rodzice oczekują szybkich rozwiazań pt. co mamy robić już tu i teraz. Dostaniesz tam szczegółowe zalecenia postąpowania z dzieckiem przygotowane w pisemnej formie, a regularne konsultacje (np. co 2-3 miesiące) pomogą CI ocenić postępy dziecka i przechodzić kolejne etapy terapii. Niestety czas oczekiwania na konsultację w ramach NFZ jest bardzo długi (chyba ok. roku), a jeżeli masz małe dziecko to naprawdę każdy miesiąc się liczy. KIedyś mieli tam jakiś specjalny program finansowany przez miasto dla dzieci z Krakowa i wtedy terminy były dużo krótsze, ale nie wiem jak jest teraz. Jeżeli byłoby Cię na to stać to od niedawna jest też opcja płatnej diagnozy i konsultacji Kosztuje to bardzo drogo (chyba prawie 1.000 zł), ale moim zdaniem warto. Literatury nt. autyzmu jest bardzo dużo, internet kipi od informacji (często nieprawdziwych i ocierających się o szarlatanerię), więc jeżeli jesteś na początku drogi, to takie wsparcie w postaci konkretnego planu terapii na najbliższe kilka tygodni będzie ważne nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie. Rodzice mogą zrobić dla dziecka bardzo dużo, muszą wiedzieć tylko jak z nim postępować. Międzyczasie zgłębisz problem autyzmu, ocenisz w którym kierunku iść, a co sobie na pewno darować.
      • Nam akurat Zielone i metody tam stosowane nie przypadły do gustu - i znam wiele osób z negatywną opinią (i kilka z pozytywną). Nie znam Twojego dziecka - ale osobiście zwolenniczką Zielonego nie jestem (chociaż nie potępiam z założenia metod behawioralnych). Przed decyzją na pewno warto zrobic konsultacje, czy to na Zaciszu (teraz to 13 mies na NFZ/ 800 za prywatą diagnozę) - można też spróbowac u dr Boroń-Zyss na strzeleckiej w poradni (poradzi) jeśli dziecko funkcjonuje w miarę to może przedszkole integracyjne (macie diagnozę podbitą przez psychiatrę? - to ważne inaczej diagnoza to tylko opinia...) lub przyjazne przedszkole prywatne z małymi grupami. Jest jeszcze prywatny Przystanek Przedszkolak (tu są dzieci dość fajnie przygotowywane - ale to jest placówka specjalna/podobnie jak Zielone - a jednak w moim odczuciu fajniej - stosują kompilację różnych metod i jest przedszkole Promitis - o którym niewiele wiem - ale "marka" znana wśród rodziców dzieci ze spektrum - też prywatne. Mając diagnozę wyrabiasz orzeczenie o wczesnym wspomaganiu rozwoju/ potrzebie kształcenia specjalnego i za twoim dzieckiem idzie subwencja, co czasem umożliwia redukcje kosztów w placówce prywatnej. Przedszkoli integracyjnych jest również sporo. Tak jak poprzednik napiszę - wszystko zależy jak funkcjonuje dziecko, w jakim jest wieku i jak się komunikuje. Co ważne - nie podejmować pochopnie decyzji.
        • Witam! Dziękuje za reakcje na mój wpis.
          Córa ma dwa i pół roku. Nie mówi, nie zwraca uwagi na polecenia, nie zawsze reaguje na swoje imię, komunikacja jest bardzo ciężka ponieważ mam wrażenie, że ona nic nie rozumie. Ona sama natomiast komunikuje się z nami poprzez łapanie za rękę i pokazywanie nią coś albo po prostu krzyk. Często zdarzają się zachowania agresywne i autoagresywne. Niestety choćby nie wiem co nie stać na na prywatne przedszkole :( a wiem że za takie sobie liczą. (np. Przystanek Przedszkolak) dodatkowo nie jesteśmy z Krakowa ale bierzemy pod uwagę przeprowadzkę. Jeżeli chodzi o promitis - byliśmy tam, na jednej wizycie, wyszliśmy bardzo rozczarowani. Zostawiliśmy tam 120zł (a dla nas to nie mało) i po godzinnej rozmowie nic się nie dowiedzieliśmy oprócz tego, że może pasowałoby przyjść na kolejną, bo Pani za bardzo nie wiedziała co nam powiedzieć... szczerze mówiąc to wróciłam stamtąd z płaczem.
          Na Zielonym wręcz przeciwnie, bardzo konkretnie i na temat. Dostaliśmy zalecenia ćwiczeń na okres wakacji no a po wakacjach mamy propozycję dania córki do przedszkola. Niestety nie bardzo mogę znaleźć opinii na jego temat, dlatego posiłkuję się tym forum.
    • A próbowała Pani dostac skierowanie do osrodka Maltanskiego? tez mam problem z córką , ma 2 lata i trzy miesiace ,nie mówi tylko krzyczy ,napina miesnie raczek i nózek oraz sie trzesie jak jej sie cos podoba lub cos ja interesuje (robi tak od 6 miesiaca zycia) na imie reaguje , zna wszystkie kolory ,i cyferki , pokazuje paluszkiem na obrazki w ksiazeczce , rozumie wszystko ,wykonuje polecenie chociaz nie zawsze ,nie chce sie bawic z dziecmi i boi sie osób których nie zna. Zarejestrowalismy córkę w maju czekac trzeba 4-5 miesiecy ,mysle ze we wrzesniu powinni zdzwonic.Podobno bardzo dobry ośrodek.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.