Dodaj do ulubionych

Prośba o waszą opinie ;-)

24.10.12, 18:18
Moje dziecko 4-letnie z diagnozą ,bardzo dobrze funkcjonuje i chodzi do przedszkola z asystentem od 4 miesięcy .
Pytanie czy jest sens starać się o orzeczenie za rok kiedy,dziecko może być w przedszkolu tylko 4 godziny w godzinach pracy asystenta,nie moze zostać dłużej bo juz nie ma asystenta . Obecnie ma problemy tylko z mową spontaniczną i wymową pewnych głosek ,zrzuciłabym to na bark opóźnienia mowy ,nie ma problemów z zachowaniem czy wykonywaniem poleceń ,czasami jeszcze czegoś nie zrozumie ale z tym jeszcze każdy 4 -latem może mieć problem .
Uważam, ze jest " stygmatyzowany " bo ma orzeczenie ,są dzieci,które mają większe problemy czy w zachowaniu czy edukacyjne .
Coraz bardziej utwierdzam się w tym ,ze byłoby lepiej gdyby tego orzeczenia nie miał ,zajęcia dodatkowe jak z logopedą czy psychologiem są słabe ,powtarzają coś co już dawno umie ,kiedy jest czas na zabawę musi pójść do domu,bo już mu się czas skończył....Początkowo panie z przedszkola patrzyły na niego jak na " kosmitę "czy " zjawisko "- ja to w naszym społeczeństwie .W mojej ocenie gdyby był dziś diagnozowany ,nie miałby tego orzeczenia . Fakt ,ze wiedzę zdobyliśmy ogromną ,sami sporo pracowaliśmy,ale jest mi przykro ,ze tak się traktuje dzieci ,a to drugie przedszkole i takie samo podejście , Oczywiście subwencją dyr, jest bardzo zainteresowana tylko nie dobrem dziecka ..
Byłabym wdzięczna za wasze sugestie .
Obserwuj wątek
   • mikkoevi Re: Prośba o waszą opinie ;-) 24.10.12, 19:27
    tak takie podejście jest częste , w przedszkolach malo kto się wczuwa w konkretne dziecko. jesteś troche tym jak brzmi twoja diagnoza. nie wiem jak to jest w przypadku innych schorzeń ale auryzm to spektrum i traktowanie musi byc indywidalne.....a to problem
   • rozalia7 Re: Prośba o waszą opinie ;-) 24.10.12, 20:50
    asystent opłacany z subwencji 3920 przedszkole masowe,ale jest wykorzystywany do pracy jako 3 nauczyciel ,bo dziecko nie jest problemowe a wychowawczynie swobodnie wychodzą jak jest asystent ,syn wykonuje wszystkie polecenia ,czasami ma problem z samoobsługą .
    Dużo się nauczył od dzieci i to wyłącznie od dzieci ,nie od asystenta bo np. plucia to my nie zdołaliśmy go nauczyć
  • mit-och Re: Prośba o waszą opinie ;-) 24.10.12, 20:15
   Powiem jak jest u nas. Młody miał orzeczenie o ZA, przedszkole było wspaniałe, wszyscy strasznie mu pomagali i dopingowali. Do szkoły poszedł z orzeczeniem, szkoła społeczna otwarta na różne dzieci. Orzeczenie pomaga, bo oprócz subwencji jest mi łatwiej na duszy. Wymagamy od syna sporo, ale są pewne rzeczy, gdzie on wymaga wsparcia i w związku z orzeczeniem jest to oczywiste.
  • tijgertje Re: Prośba o waszą opinie ;-) 24.10.12, 21:26
   Moj mlody , wysokofunkcjonujacy, jako 4/latek niewiele wyroznial sie w klasie. Jako 5/latek juz bardziej (choc jednoczesnie postepy obil ogromne i w wielu dziedzinach wyprzedzal rowiesnikow), prawdziwe problemy zaczely sie wsrod 6/latkow, ktore juz niestety nie akceptowaly tyle co 4- i 5-latki. Tak, ze bylabym ostrozna z rezygnacja z orzeczenia, bo moze ci sie wydawac, ze asystent dziecku niepotrzebny, ale za 2-3 miesiace sytuacja moze byc diametralnie rozna, a latwiej z czegos zrezygnowac, niz to dobyc. O jedno bym tylko walczyla: pozwolic dziecku chodzic dluzej do przedszkola, rowniez jak nie ma asystenta. Jak to nie mzoe wtedy byc w przedszkolu? ma taki zapis w orzeczeniu? Jesli nie ma tam nic o tym, ze asystent ma byc z dzieckiem 100% czasu, to walczylabym z przedszkolem, jesli dziecko wysoko funkcjonuje, niech chodzi rowniez bez asnystenta, a jego obecnosc przedszkole niech planuje tak, zeby byl obecny wowczas, gdy faktycznie dziecku jest potrzebny (zajecia plastyczne, ruchowe itp).
   --
   autystyczne-tygryskowo.blogspot.com/
   • rozalia7 Re: Prośba o waszą opinie ;-) 24.10.12, 22:12
    nie znasz polskiej rzeczywistości ? przez pierwsze miesiące okradał nas urząd miasta z pieniędzy ,nie przekazał subwencji do przedszkola bo wakacje taki mieli zapis w swoje gminnej uchwale ( to 2 przedszkole, z pierwszego zrezygnowaliśmy bo tragedia ,zero zajęć dodatkowych on,nie chodził bo chory ,pózniej przerwa 4 bo chorował a urzad cały czas pobierał na niego kasę ,nie dało nic odwołanie do Kuratorium ,rzecznik dzieci niepełnosprawnych ,ministerstwo a -regionalna izba obrachunkowa ,nie dostrzegła problemu żadnego ,pomimo interwencji a mamy jedną uchwałę oświatową i różne interpretacje ) mieszkamy w małej mieścinie i to jest jedyne miejsce gdzie jest jako tako ,ale nie dobrze ,nie da się wywalczyć dłuższego pobytu ,bo dziecko z orzeczeniem jest jakie? agresywne itp. bez asystenta resztę grupy "zje " ,nie mam siły juz walczyć z absurdalnym systemem
    • aga_sama Re: Prośba o waszą opinie ;-) 25.10.12, 12:32
     Ja się zgodzę z Tig. Nie rezygnuj z orzeczenia i asystenta. Mojemu synowi przydałby się asystent zaraz po diagnozie, ale my byliśmy szczęśliwi, że w ogóle udało się znaleźć dobre przedszkole masowe. Jakoś przetrwali (on i przedszkole) pierwsze 2 lata. w pięciolatkach zaczął się hardkor. Ponieważ wszystkie 5.latki muszą mieć obowiązkowe roczne przygotowanie do nauki w szkole, pojawiło się więcej ćwiczeń, zadań przy stoliku, a syn zaczął się buntować. Gdyby nie asystent - problem z opanowaniem materiału miałby i on i inne dzieci, bo rozwalał naukę wszystkich.
     Także nie wiesz jak będzie, lepiej być przygotowanym.

     Co do przedszkola. Na jakiej podstawie prawnej placówka rząda zabrania dziecka z orzeczeniem po 4 godzinach? Jakiś zapis w statucie placówki? Ja bym go zostawiła i już. Bo nie mogą dyskryminować osoby niepełnosprawnej, prawo do opieki poza godzinami realizacji podstawy programowej mają wszystkie dzieci. Nie odpuszczaj tego.

     Załatwiliście bardzo dużo. Ta subwencja w przedszkolu to ewenement, wiesz o tym? Gratulacje!
     • rozalia7 Re: Prośba o waszą opinie ;-) 25.10.12, 20:25
      bo on z taką " niepełnosprawnością ciężką " jest szczególnie traktowany tak dziś usłyszałam tzn. lepiej według nich, ze jest tylko na 4 godziny -bo jak się okaże ,ze za dobrze funkcjonuje to nie dostaniemy kasy cyt, dyr,- wszystko rozchodzi się o kasę ,bo jak to z taką niepełnosprawnością może zostać sam to by znaczyło,ze nie potrzebuje asystenta ,pani wychowawczyni musiała fikcyjne fakty mi podać ,zeby to udowodnić ,bo on ma swojego asystenta i pianie przedszkolanki nie muszą nim się zajmować .Argumenty za dyskryminacją nic nie wnoszą bo np. pani ma do opieki 20- dzieciaki -plus " ON " który ma swojego asystenta , odpowiedz wychowawcy -to są osoby wykształcone ,pedagodzy -to jakim cudem społeczeństwo ma być tolerancyjne skoro ludzie wykształceni tak uważają .
      • aga_sama Re: Prośba o waszą opinie ;-) 25.10.12, 20:58
       Oj to złóż na piśmie informację, że od 1. listopada syn będzie pozostawał w placówce do godziny 14.tej, a od 1. stycznia do 16.tej. W związku z tym prosisz placówkę o takie zorganizowanie pracy, aby przedszkole było gotowe pełnić funkcje opiekuńcze wobec wszystkich dzieci, również tych niepełnosprawnych. W przypadku odmowy sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym prosisz o podanie jej podstawy prawnej.

       Jeżeli powołają się na statut i Ci odpiszą, że zgodnie ze statutem ble ble ble, uprzedź że kierujesz sprawę do interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich i to biuro Rzecznika będzie wnioskować o zmianę statutu, ktory jest niezgodny z Konstytucją i ratyfikowaną przez Polskę Konwencją Praw Osob Niepełnosprawnych ONZ. Kontrolę wdrożenia Konwencji sprawuje w pl biuro RPO, a sama Pani Rzecznik jest zawiedziona podejściem placówek oświatowych i samorządów do edukacji niepełnosprawnych.

       Gdybyś miała problemy, odezwij się do Rzecznika Uczniów Niepełnosprawnych, najlepiej przez Forum , bo on coś ostatnio chory: www.abcd.edu.pl/index.php?option=com_ninjaboard&view=forums&Itemid=46

  • rozalia7 Re: Prośba o waszą opinie ;-) 25.10.12, 21:25
   po tym co dziś usłyszałam, masakra, cała ta sytuacja jest absurdalna ,wszystkiego tu nie napisałam bo bym musiała artykuł napisać 2- stronicowy ,ale nie jesteśmy narodem tolerancyjnym i nawet owi "specjaliści " widzą tylko kasę i chyba są nastawieni na " produkcję " dzieci niepełnosprawnych ,bo będą mieli pracę ,
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka