komu przysluguje swiadczenie pielegnacyjne? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • skladalismy pierwszy raz, synek ma 8 mies jest opozniony psychoruchowo. Dostalam decyzje: zaliczyc do osob niepelnosprawnych, czy to wystarczy do swiadczenia? bo ponizej sa rozne punkty i wszedzie pisze nie wymaga, nie dotyczy , nie spelnia tylko 5 punkt wg wskazan lekarza i punkt 8-wymaga
    • Do świadczeń musisz mieć punkty 7 i 8 na "wymaga".
      Że obecność rodzica niezbędna w całodobowej obsłudze i w procesie rehabilitacji i leczenia.
      A to że " zalicza do grona niepełnosprawnych " to typowa formułka orzeczenia.
      jak punkty się zgadzają to spokojnie dostaniesz, co przy takim maluchu nie powinno być problemem. A na jak długo dostaliście orzeczenie?

--
      Maja Aleksandra
      www.suwaczki.com/tickers/961lgu1rluxvdyi5.png
      Tymoteusz Przemysław
      www.suwaczki.com/tickers/74dii09kf4s0sh43.png
      • kiedyś jak stawałam na komisje pani doktor z komisji (taka bardzo rozgadana), powiedziała ze dzieckiom do 3 r.z jakoby z automatu daje się na "tak: pkt 7 i 8. wiec ja bym na twoim miejscu się odwolala i napisala w odwołaniu, ze przecież dziecko w wieku 8 m-cy zdecydowanie wymaga twojej pomocy w codziennym funkcjonowaniu.
        • czyli nie bedzie nam przyslugiwalo nawet to 150 zl? mamy symbol 10 N, dziecko mialo wroszone zapalenie pluc, wylew i ONM od urodzenia , bylo w stanie wskazujacym na choroby miesniowe, po prostu lalo sie przez rece, dodatkowo niedlugo obserwacja w synapsis bo wlasciwie 7 mies dziecko nie odwzajemnialo usmiechu, na uzasadnieniu pisze ze dziecko ma naruszona sprawnosc fizyczna/psychiczna o przewidywanym okresie trwania powyzej 12 mies
          • 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego miesięcznie już Wam przysługuje - tu wystarczy samo orzeczenie o niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne natomiast możesz dostac jeśli zrezygnujesz z pracy z powodu opieki nad dzieckiem i jeżeli, tak jak dziewczyny napisały powyżej, punkty 7 i 8 w orzeczeniu będą na "tak".

--
            Nie możemy godzić się na wszystkie głupoty, które natura wpisała nam w geny.
            (Skipper)
            • a to ok, przepraszam , przyznam ze jestem zagubiona w tym wszystkim, w takim razie zle zapytalam, my dostaniemy zasilek a nie swiadczenie, dobre i tyle, chociaz rehabilitacja sie zwroci, slyszalam tez ze mozna odliczyc dojazd na rehabilitacje, tylko czy mozna odliczyc dojazd na reh prywatna wlasnym samochodem? bo slyszalam rozne wersje, i jak mam to udokumentowac?
              Jeszcze mam pytanie odnosnie Synapsis, mamy juz sporo filmow, mamy je przeslac, synek w ciagu tyg mial jakis skok rozwojowy tzn stal sie bardzo komunikatywny, odwzajemnia usmiech, rozpromienia sie na nasz widok, banan z buzi nie znika, na obcych reaguje roznie, albo sie usmiecha albo sie boi. Wczesniej byl problem z kontaktem wzrokowym z bliska, wydaje mi sie ze juz jest ok (albo chce tak mowic...) ale to sie po prostu czuje ze jest lepiej, bo do 7 mies to bywalo roznie. jak na 8 mies jeszcze nie sylabizuje, jak czytam co potrafia dzieci w wieku 8 mies to stwierdzam ze jest zle, cztam i sie nakrecam, bo to glowa kiwa nie tak, bo nic jeszcze nie nasladuje, nie klaszcze, no i nie lubi sie przytulac chyba ze w pionie. powiedzcie kiedy powinna sie zapalic taka kontretna lampka alarmowa bo jesli o kontakt to juz ok, kiedys twierdzilam ze jak bedzie sie usmiechal i kontakt wzrokowy bedzie ok to juz sie nie bede doszukiwala, jest ok a ja nadal siedze w temacie...oj
              • W ramach ulgi rehabilitacyjnej możesz odpisać koszty rehabilitacji (tej, na którą jeździcie prywatnie) i dojazdy na nią prywatnym samochodem - tyle że maksymalna kwota za dojazdy to 2280 zł (na rok). Nie możesz odliczyć kosztów wizyt lekarskich.
                Zbieraj rachunki za rehabilitację i faktury ze stacji benzynowych - na tej podstawie dokonasz odliczenia rozliczając się w przyszłym roku (bo rozumiem, że orzeczenie dostaliście dopiero teraz).

Wpisz sobie w google "ulga rehabilitacyjna" i znajdziesz mnóstwo na ten temat, łącznie z interpretacją przepisów.

--
                (Skipper)
                • > W ramach ulgi rehabilitacyjnej możesz odpisać koszty rehabilitacji (tej, na któ
                  > rą jeździcie prywatnie) i dojazdy na nią prywatnym samochodem - tyle że maksyma
                  > lna kwota za dojazdy to 2280 zł (na rok).

Nie wiem, czy wystarczająco jasno to napisałam - limitowana kwotowo jest tylko ulga związana z dojazdami. Wydatki na rehabilitację nie są ograniczone, ale muszą być udokumentowane (zbieraj rachunki).
                  Wydatków na samochód (czyli tej kwoty maksymalnej 2280 zł) zasadniczo nie trzeba udowadniać, ale ja sobie zbieram faktury, żeby mi się nikt nie przyczepił w razie czego :) - doradziła mi to pani ze skarbówki.

--
                  (Skipper)
          • na rok dostalismy, to w takim razie skoro nie moglabym dostac nawet najnizszego swiadczenia to takie orzeczenie moge do czegos wukorzystac? wszystko oplacamy sami bo na nfz nie ma terminow a u tak malego dziecki nie ma na co czekac
            • Możesz dostać świadczenie. My z córką ze zdiagnozowanym na początku OMN dostawaliśmy zawsze. Potem diagnoza się zmieniła ale póki istniała zawsze spełnialiśmy punkt 7 i 8. Tyle, że też dostawaliśmy na czas krótki jak u Was- rok, pół roku. Orzeczenie przydaje się w dalszej drodze edukacji- przedszkole, szkoła, a także w załatwieniu zajęć bezpłatnych tzw. WWR.

--
              Człowiek, który podjął decyzję, by zwyciężyć, nigdy nie powie "niemożliwe"...
              www.dzieciom.pl/16924
              www.dzieciom.pl/16925
      • > Do świadczeń musisz mieć punkty 7 i 8 na "wymaga".

a w przypadku jak ktoś ma pkt tylko 7 na "wskazane" a 8 na nie
        to rozumiem że nie ma szans na świadczenie?
        i co daje sam pkt 7 na "wskazane" ?

Tak pytam z ciekawości w przyszłość, bo narazie pracuję i nie chcę rezygnować z pracy, ale nie wykluczone że kiedyś tak zrobię
        --
        Nawet wyobraźnia traci pewność siebie, gdy rozum się do niej dobiera.
    • a czy ktos moze sie odniesc do mojego pytania o rozwoj spoleczny 8 mies niemowlaka? bo strasznie sie martwie:( czy naprawde takie dzieci juz nasladuja gesty, np stukanie, czy gaworza i patrza odpowiednio na mame lub tate?"

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.