Dodaj do ulubionych

początek drogi..

16.12.13, 20:27
Witam wszystkich,

Nasza droga diagnostyczna dopiero się rozpoczęła..moje dziecko ma 16 miesięcy i od niedawna jestem bardzo zaniepokojona jego zachowaniami (obsesyjne przywiązanie, kontakt wzrokowy przestał istnieć, tak samo reakcja na imię, wiele by pisać). Jestem po prostu przerażona i nie wiem co robić.
Chciałabym uzyskać informacje, jak wygląda przebieg terapii np w Centrum Naviucula/Synapsis, czy jest ona całkowicie odpłatna? Nie chciałabym czekać teraz na swoje miejsce w kolejce przez pół roku z NFZ..jestem w stanie płacić za terapię, jeśli w ogóle coś takiego jest możliwe i jakie są koszta. Naprawdę jestem zielona w tym temacie, proszę o jakiekolwiek wskazówki..
Obserwuj wątek
    • drop.s18 Re: początek drogi.. 16.12.13, 20:47
      może poczekajcie najpierw na diagnozę, w międzyczasie może warto pomyśleć o SI (na pewno nie zaszkodzi). Co do terapii w/w ośrodkach się nie wypowiem. w synapsisie podobno lepiej z terapią i diagnostyką u takich maluszków. Jak będziesz już miała diagnozę wtedy warto się postarać o terapię w ramach NFZ, a ewentualnie resztę robić przez fundacje.
      • zaniepokojona.mama Re: początek drogi.. 16.12.13, 20:55
        dziękuję Ci za odpowiedź.
        a mogłabyś coś więcej napisać a propos terapii w ramach NFZ? jak to wygląda w praktyce, teraz mam wrażenie, że wiem mniej niż moje dziecko..
        wyobrażam to sobie tak, że wszystko działa jak to w naszym państwie - chcesz się leczyć, musisz iść prywatnie..
        • drop.s18 Re: początek drogi.. 16.12.13, 21:00
          możesz równolegle iść do PPP rejonowej, umówić się na wizytę, jeśli dziecko ma opóżnienia rozwojowe to dostanie WWR, jeśli nie będą chcieli wydać to wrócisz do nich z diagnozą. Warto odwiedzić neurologa, który też może wystawić opinię o dziecku, a terminy dużo krótsze. my w ramach WWR mamy SI, logopedę i TUS
          • zaniepokojona.mama Re: początek drogi.. 16.12.13, 21:07
            jest tyle informacji w sieci, że na razie nie jestem w stanie tego ogarnąć chyba, albo po prostu stres mnie zjada. zapisałam się na diagnozę właśnie do neurologa, za miesiąc mam wizytę pierwszą.
            z tego co zrozumiałam, w ramach opinii wwr, dostaje się od 4 do 8h terapii w miesiącu - tak jak mówisz, np. SI, logopeda itp. ale gdzie jest taka terapia realizowana? w poradni, czy np. gdybym poszła z opinią wwr do naviculi/synapsis to też będę mogła tam korzystać z ich usług?
            a za resztę już trzeba samemu płacić? Wy coś dodatkowo macie?
            • agusia.24 Re: początek drogi.. 16.12.13, 21:49
              my mamy 2 godz. tygodniowo terapii w ppp (logopeda i psycholog) plus 2 godz. tygodniowo terapii na Zaciszu, tam też byliśmy diagnozowani, na diagnozę czekaliśmy tylko 4 msc, ze względu na wiek (synek miał wtedy niecałe 2 lata), również ze względu na wiek od razu po diagnozie, dostaliśmy terapię, potem poszliśmy do ppp z wnioskiem o wczesne wspomaganie rozwoju, oprócz tego ma zajęcia indywidualne w przedszkolu, w tym SI, pójście najpierw do neurologa to dobry pomysł, u nas Pani doktor nie miała wątpliwości, że mały ma autyzm i skierowała natychmiast na Zaciszę
              nie mamy już żadnych terapii dodatkowych, płatnych, bo zwyczajnie synek ledwo wyrabia z tym co ma, a i tak moim zdaniem najlepszą terapią dla niego jest przedszkole
              • drop.s18 Re: początek drogi.. 17.12.13, 09:30
                jeśli nie jesteś zapisana na diagnozę u psychiatry to zadzwoń do synapsis albo na sobieskiego i umów się do nich, takie małe dzieci jak twoje są szybko diagnozowane (mój miał powyżej 2 lat i juz się nie załapał do synapsisu). neurolog to bardzo dobry pomysł.
                Jeśli chodzi o WWR to jest różnie np w mojej ppp nie ma i polecono mi ośrodki które realizują- mamy 12 godz miesięcznie więc więcej niż przewiduje ustawa))) nigdzie więcej nie chodzimy, pracujemy w domu- logopedycznie, no i przedszkole masowe bez terapii, ale pobyt z dziećmi bardzo duzo nam dał.
                dzieci które są diagnozowane w synapsis czy innych ośrodkach mają dodatkowe terapie,ale nie wiem jak z płatnościami
    • nie_moja_bajka Re: początek drogi.. 17.12.13, 11:24
      16 miesięcy to bardzo dobry wiek na stawianie diagnozy bo wogóle macie szansę dostac sie do synapsis a do innych ośrodków wejsć "na cito". synapsis przyjmuje z tego co pamietam dzieci do 2 lat wiec umów się czym prędzej i czekaj na swoją kolej ( synapsis, przedewszytskim diagnozuje, nie prowadzi terapii tylko pisze program do pracy w domu). OWI na pilickiej chyba nadal maluchy przyjmuje właściwie bez kolejki.
      Jest bardzo dużo różnych prywatnych osrodków, ale naprawdę trzeba wybierać z dużą rozwagą, bo niestety jak w każdej branży są też tacy dla których to zwyczajny biznes, a dobro dziecka jest mało istotne ( moje doświadczenie jest takie- im wyższe pozycjonowanie w google tym gorzej). dostanie sie do dobrego terapeuty nie jest proste, ale warto poczekac lub dostosować się do wolnych godzin.
      Dziecko jest bardzo małe wiec należy być ostrożnym i w ilości godzin terapii i w doborze metod- a kilka ich jest.
      Sama pamietam jak byłam tuz po diagnozie ( i to był poczatek mojej drogi bo wszystko podziało sie bardzo szybko) bardzo chciałam robić coś już teraz natychmiast, im więcej tym lepiej. Teraz po 2,5 roku wiem, że maluch ma ograniczone możliwości, wiem, ze uważnie trzeba dobierać terapeutów, że trzeba słuchać własnej intuicji ( jak Ci sie terapeuta nie podoba to sie na niego nie decyduj). A przedewszytkim kochać i akceptować swoje dziecko takim jakie jest, wsłuchiwac się obserwować i próbować.
      Jaz czystym sumieniem mogę polecić Ci ten ośrodek, możesz tam zrobić też diagnozę www.asysta.org/20,0,diagnoza.html.
    • nefret_ete Re: początek drogi.. 21.12.13, 20:13
      dla pocieszenia, nawet jeśli okaże się , że Twoje obawy są uzasadnione: w wieku 18 mcy u naszego młodszego syna pojawiły się objawy autystyczne(to co opisałaś), od razu rozpoczęliśmy terapię psychologiczną, logopedyczną i SI, miał chyba 22 mce jak dostał diagnozę, potem przez 2 lata miał intensywna terapię(co dzień psycholog wg Prodeste, 2 x w tyg logopeda, 1x SI) na dzień dzisiejszy pokonał wszystkie deficyty rozwojowe. Autyzm zawsze będzie i na co dzień nie jest łatwo, bo to bardzo mądre dziecko, które chce wszystko sprawdzić i zobaczyć, zresztą uważa że sam wszystko wie najlepiej, ale można się z nim dogadać, jak chce to prowadzi fajną rozmowę, ma rewelacyjne poczucie humoru , pamięć , dzieci go lubią.
      Najgorsza jest niewiedza co dziecku jest i dlaczego nic do niego nie trafia. Także sprawdź co musisz, ja zalecam nie czekanie na NFZ, ważne są bardzo wskazówki terapeutyczne-natychmiast.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka