Dodaj do ulubionych

orzeczenie o kształceniu specjalnym dla 2,5 latka

25.05.17, 22:50
Witam! Mam pytanie, czy dziecko w wieku 2, 5 lat może dostać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Czy musi mieć skończone 3 lata? Z tego, co wiem, poradnie mają swoje wytyczne, jedna da, druga nie. Moja nie chce. Czy ktoś wie, co mówi na ten temat ustawa? Dziecko (autyzm), ma miejsce w przedszkolu od września (będzie miał wtedy 2,8 miesięcy), ale potrzebne jest to orzeczenie. ..
Edytor zaawansowany
  • 26.05.17, 09:36
    My dostaliśmy orzeczenie na pewno przed 3 urodzinami. Ale nie próbowałam szukać informacji w ustawie.

--
    trzecipasazer.wordpress.com/
  • 26.05.17, 10:09
    Może dostać orzeczenie. Generalnie w przepisach nie ma dolnej granicy, od której wydaje się orzeczenia. Przyjmuje się więc, że orzeczenie można wydać w momencie, kiedy dziecko może zostać przyjęte do przedszkola. Ustawa o systemie oświaty stanowi, że do p-la przyjmuje się dzieci trzyletnie, a w wyjątkowych przypadkach i za zgodą dyrektora dzieci, które skończyły 2,5 roku.
    Proponuję więc poprosić przedszkole o zaświadczenie, że dyrektor wyraża zgodę na przyjęcie dziecka, które nie skończyło 3 lat od września 2017, w poradni zaś złożyć wniosek z diagnozą lekarską i tym zaświadczeniem. Wszystkie dokumenty skopiowane, na swoich kopiach potwierdzenie, że wniosek wpłynął dnia.... Poradnia ma 30, a w wyjątkowych przypadkach 60 dni na wydanie orzeczenia. Poradnia może nie przyjąć wniosku, ale sekretarki potrafią wmówić rodzicom co innego. Gdyby wniosku nie udało się złożyć osobiście, należy go wysłać pocztą poleconym z potwierdzeniem odbioru (razem z diagnozą i zaświadczeniem z przedszkola), wtedy termin rozpatrzenia zaczyna się od dnia, w którym poradnia odbierze list. Gdyby poradnia wydała orzeczenie o braku potrzeby kształcenia specj - odwołanie do kuratora
  • 26.05.17, 23:11
    Może dostać. Mój synek miał 2 lata i 7 miesięcy, jak dostaliśmy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Przedszkole zaczynał we wrześniu, miał wtedy 2 lata i 11 miesięcy.
  • 05.06.17, 19:12
    Dziewczyny, dziękuję za odpowiedzi, ale chyba nic się nie da zrobić. Zmieniła się ustawa 14 grudnia 2016 r. i nawet odwolanie do kuratorium nie pomoże.
  • 05.06.17, 22:40
    Ale w ustawie nadal jedt napisane, że za zgoda dyrektora można przyjąć dziecko 2,5 letnie. Na które artykuły powołuje się poradnia? Złóż dokumenty, bedą musieli odpowiedzieć na piśmie...
  • 25.06.17, 17:56
    Odpowiedzieli z Ministerstwa. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale chodzi o rok kalendarzowy, w którym dziecko będzie miało 3 lata. To by byla sytuacja, ze rodzi się np. w 2014 roku, a idzie do przedszkola od września 2017 roku... A mój będzie miał 3 lata w roku kalendarzowym 2018 (i tak urodził się na początku roku)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.