Dodaj do ulubionych

Róznica miedzy dzieckiem upartym a autyzmem.

06.11.17, 11:57
Czy ktoś by mi mógł wytłumaczyć jakoś prosto, gdzie leży różnica miedzy dzieckiem 4 latkiem, które jest uparte a zarazem takie bojące się nieśmiałe, a juz lekkim autyzmem /zespołem aspergera.Mója syn taki jest, bojący się niesmiały, ale tez uparty i troche rozwydrzony.W przedszkolu np, na poczatku nie chciał chodzić , teraz chodzi ale czasem nie chce np rysować, albo sie przebrać w strój na W-F. Gdy widzi, że inne dzieci to robią i Pani go troche przyciśnie to juz zrobi i jest usmiechniety wszystko ok. Ale boi sie np. nie chciał jechac do kina z dziećmi. Choruje na niedoczynność tarczycy, ma tez stwierdzone lekkie zaburzenia integracji sensorycznej.Odkąd zaczął uszczesczac na zajecia integracji sensorycznej jest o wiele lepiej, ma problemy jeszcze z małą motoryką i wybiórczością jedzenia. Zaburzenia integracji sensorycznej są rodzinne, ma je też mój mąz i córka 12 lat.Szczególnie jeśli chodzi o jedznie to wciąż widać to u córki. Syn ma opoźniony rozwój mowy, ale już nadgania rówieśników. Z dziecmi sie bawi, lubi je jest chetny np. jak mówię, ze pojedziemy do syna mojej kolezanki. Podejrzenie autyzmu atypowego ciągnie sie juz za nami od roku, wciąż nie stawiana jest jednak diagnoza. Nie spełnia wszystkich kryteriów, bo są zabawy na niby, naśladowanie, wyobrażnia.Poproszony o podejscie do lekarza i pokazanie mu danej zabawki, nasladowanie innej, wszystko wykonywał. Ale w mowie nie ma jeszcze kwiecistych opowiadań, i wciaż jednak wstrzymują się z diagnozą, juz sama nie wiem czemu. Odpowiada na pytania, przychodzi sam do mnie i mówi np. popatrz mamo jaki zrobiłem samochód z klocków. Albo mamo szynszyl uciekł z klatki. Albo mamo w przedszkolu robilismy jeżyki z plasteliny. Ale nie umie jeszcze opowiedziec tego tak pięknie. Nauczycielka mówi, że jest uparty , boi sie nowych rzeczy, nie pewny, ale ze autyzmu nie widzi, bo kiedys pracowała 3 lata z dziecmi autystycznymi, to, że u nich jest taka blokada, ze je cieżko namowić do czegos jak sie uprą, a syna mojego mozna w większośći przypadów przekonać, poza jedzeniem. Tak jaby sie wszystkiego bał i z załozenia był na nie , ale jak się przyjrzy co i jak i zobaczy, ze krzywda mu sie nie dzieje to juz upartość mija. Chodzi na zajecia WWR od lutego tego roku i tam było to samo, nie chciał chodzić, upierał sie nie robił zadań, raz siedział przy stoliku za chwile biegał.A od wrzesnia nie to samo dziecko, wszystkie zadania robi jest chetny, nawet jeszcze dłuzej by tam siedział, Panie się dziwią, co mu się stało. Moze z tym przedszkolem tez tak bedzie, że się w koncu przyzwyczai nie będziesie bał i juz się nie bedzie tak upierał, ze czegoś nie chce robić, a w sumie potem robi. Tak sie zastanawiam nad tą upartością, męcząca jest ta niewiedza. Jak mu pomóc stać sie mniej upartym a bardziej odważnym . Sama byłam bardzo bojącym dzieckiem, niesmiałym, bardzo mi to przeszkadzało.On czesto w przedszkolu mówi, że np nie bedzie malował bo nie umie.A potem jednak maluje i sie cieszy, że namalował domek. W rysunkach jest bardzo w tyle za rówieśnikami.Rozumiem cieżki autyzm,czytałam o nim , o kryteriach, ale nie potrafie pojąć tego lekkiego, atypowego.Nie wiem ile jeszcze bedzie trwało diagnozowanie, strasznie to trudne i męczące.Dodam, że syn nie miał nigdy takich zachowań, że np ustawiał rządki z aut czy klocków, zawsze bawił sie normlanie nigdy nie kręcił w kółko. Ale oglądał duzo telwizji , teraz wiem, ze za dużo i za wcześnie i jak sie naoglądał, to potem biegał skakał po łózku. Z chwilą wyłaćzenia telewizora, teraz oglada bardzo sporadycznie, zanikł od razu problem ze skakaniem po łózku i bieganiem po domu, bardzo sie wtedy uspkoił, duzo tez dało właczenie leków na niedoczyność tarczycy. No ale ciągle nie wiemy czy ma autyzm czy nie.
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.