Dodaj do ulubionych

Wyrabianie orzeczenia o niepełnosprawności

18.12.17, 10:19
Witam,
chciałam się tylko dopytać - skończyla nam sie ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Mąż poszedł z synem do psychiatry, po zaświadczenie lekarskie do nowego orzeczenia. Niestety psychiatra nie zgodziła się wpisać, że syn wymaga stałej opieki (8 lat, CZR). Rozumiem że w tym momencie na pewno komisja nie przyzna nam zasiłku pielęgnacyjnego?
Edytor zaawansowany
  • 18.12.17, 11:52
    Szanse na świadczenie pielęgnacyjne (1400zl) macie małe - niezależnie od diagnozy. Mało kto go dostaje. Zasiłek pielęgnacyjny (153zl) dostaniecie bez względu na zaznaczone punkty, jeśli oczywiście komisja przedłuży orzeczenie o niepełnosprawności.

--
    trzecipasazer.wordpress.com/
  • 18.12.17, 15:17
    Czyli nie musi być zaznaczone w zaświadczeniu lekarskim że dziecko wymaga stałej opieki, tak? A w orzeczeniu o niepełnosprawności musi być zaznaczony jakiś konkretny punkt, żebym dostała ten zasiłek pielęgnacyjny?
  • 18.12.17, 15:27
    Samo orzeczenie uprawnia do zasilku i dodatku do rodzinnego. A swiadczen opiekuńczych raczej z takim zaswiadczeniem nie dostaniesz.
  • 18.12.17, 15:51
    To, jak wygląda i co jest w zaświadczeniu lekarskim - nic nie gwarantuje. Decyzja zależy od komisji i czasami nie dają odpowiedniego punktu nawet dzieciom bardzo nisko funkcjonującym. Niemniej jednak, jeśli chcesz świadczenie pielęgnacyjne, to musisz mieć zaznaczony punkt 7.

I jeszcze raz: zasiłek - 153zł. Świadczenie - 1400zł. Mówisz cały czas o zasiłku, ale podejrzewam, że chodzi Ci o tę wyższą kwotę?

--
  • 19.12.17, 07:17
    Nie, chodzi mi o zasiłek. Myślałam że do tych 153 zł też jest potrzebny punkt 7. W poprzednim orzeczeniu mieliśmy zaznaczony ale syn miał 3 lata, zaświadczenie lekarskie z IPiN-u. Dzięki za odpowiedzi :)
  • 18.12.17, 21:52
    My dostaliśmy pkt 7, ale zaświadczenie lekarskie mieliśmy "korzystne" (z Synapsis). Dodatkowo synek ma poniżej 3 lat, sprzężoną niepełnosprawność i na komisji pokazał się z najgorszej strony. Skrajnie boi się lekarzy, no i trzeba było się rozebrać... to wystarczyło, żeby na dzień dobry narobił takiego rabanu, że chyba przestraszył szanowną komisję. Miałam wrażenie, że patrzyli na nas ze współczuciem - wywiad w pośpiechu, pobieżnie przejrzeli papiery i od razu informacja, że dają wszystko.
  • 18.12.17, 21:55
    Jak pierwszy raz stawaliśmy na komisji, to córka miała niespełna dwa lata. Tez dostaliśmy punkt 7, bez problemu. Ale to było ponad dwa lata temu, realia były inne i ona była młodsza. Teraz jest dużo trudniej.

--
  • 19.12.17, 20:53
    Dostaliśmy na 4 lata, ale mam szczerą nadzieję, że za jakieś dwa lata synek będzie na tyle samodzielny (i w ogóle dzielny), że z czystym sumieniem będę mogła wrócić do pracy i zrezygnować ze świadczenia. Póki co przymierzamy się do przedszkola i przy okazji odchowuję młodszego.
  • 02.01.18, 12:14
    Nam psychiatra wpisała, że dziecko wymaga stałej opieki, ale i tak komisja uznała, że nie wymaga. Odwołujemy się. W poprzednim orzeczeniu był zapis - wymaga...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.