Dodaj do ulubionych

Sprawność manualna

01.07.18, 13:20
Proszę doradźcie jak mogę ćwiczyć z dzieckiem rączki. Chodzi mi bardziej o rysowanie kolorowanie bo z tym jest fatalnie. Nie wiem od czego mam zacząć czy rysować z nim kreski kółka jakieś figury i on ma rysować to samo? Do tego nie potrafi prawidłowo trzymać kredki i nie wiem czy mam się najpierw skupić nad prawidłowym ułożenie ręki czy na tym żeby w ogóle coś chciał robić. Dodam że bawimy się plasteliną, piaskiem kinetycznym, razem pieczemy, wsypujemy fasolę do butelki nawlekamy i to wszystko mu całkiem nieźle wychodzi. Ale jak mamy coś rysować albo kolorować to jest fatalnie. Jego rysunki to albo kilka kresek albo jakieś bazgroły.
Edytor zaawansowany
  • leni6 01.07.18, 16:40
    Ile ma lat ?
  • magda19877 01.07.18, 20:41
    5 lat
  • hana321 02.07.18, 11:10
    Może spróbuj najpierw miękki pędzel i duży format papieru (np. arkusz papieru pakowego), niech się wyszaleje malarsko (w ubraniach, które może pobrudzić) sprawi mu to radość (o ile lubi) i potem stopniowo zmniejszać i format i średnicę pędzla. Próbuj zainteresować sangwiną, węglem rysunkowym, pastelami, bo są miękkie, miękkimi ale ołówkowymi kredkami (kredki kredkom nierówne) i przyzwyczajaj stopniowo do tego, do czego zmierzasz. To pewnie potrwa, choć może cię syn zaskoczyć. Mnie uczono, że kolorowanki zabijają kreatywność dziecka, że lepiej, gdy samo rysuje. Jednak wszędzie wymagają rysowania w konturach, co może dzieci nudzić.
  • hana321 02.07.18, 11:15
    Może zerknij tu mojedziecikreatywnie.pl/2013/08/mala-motoryka/
  • magda19877 02.07.18, 13:21
    Dziękuję bardzo. On nie znosi rysowania, malowania itp ale ubieranie zapinanie gizikow i inne czynności wymagające pracy małej motoryki wychodzą mu dobrze więc nie wiem czemu aż takie problemy z tym rysowaniem i prawidłowym trzymaniem kredki. Dodam jeszcze że jak robiliśmy ćwiczenia ze zmieszczeniem się w płaszczyźnie, to mu się udawało ale dalej był ten nieprawidłowy chwyt. Zastanawiam się czy to nie będzie też problem z kreatywnością. Ale dzięki za rady spróbuję z większym formatem i pedzlami :)
  • hana321 02.07.18, 22:09
    A w jaki sposób chwyta? Zerknij tu wyprawkaprzedszkolaka.pl/wp-content/uploads/2016/04/prawidlowy-chwyt.jpg
    Są też takie specjalne nakładki korygujące chwyt, niektórym pomagają. Poza tym gratuluję zręczności, rzadko kiedy pieciolatek potrafi zapiąć guziki. I jeszcze jedno, nie wszyscy lubią rysować i malować, nie wszyscy lubią wykonywać prace plastyczne.
    Jeszcze możesz spróbować zachęcić do pisania po śladzie pisakiem po folii (pod folię wkładasz wzór, dziecko przerysowuje na folii), albo kalkowania przez kalkę techniczną (tą przezroczystą) miękkim ołówkiem np. 4B lub 5B.
  • magda19877 03.07.18, 13:48
    2 albo 3.dzieki za pomoc. Odpisałam Ci na maila :)
  • leni6 03.07.18, 20:06
    Mam młodsze dziecko, więc nie wiem czy rady się sprawdza, ale napiszę Ci jak jest u nas. Podstawą jest to żeby zadanie wychodziło, jak synek ma zrobić coś czego nie umie to od razu się zniechęca i koniec rysowania. Czy sprowadza się to do rysowania trawy (wszystko na zielono), nieba (wszystko na niebiesko), chmurek (plamy), deszczu (kropki), moim zdaniem każdy wykonany rysunek jest na plus nawet jak to dziesiąta kartka zamalowana na zielono. Uzupełnia też moje rysunki (ja maluje kota, on rysuje wąsy), dobrze jak temat jest związany z zainteresowaniami jeśli np. twój synek interesuje się MŚ to możecie wykonywać flagi. Bardzo pomaga też przedszkole, w domu synek nie koloruje praktycznie nic, bo go to nie interesuje, ale w przedszkolu próbuje.
  • aerra 10.07.18, 13:20
    U nas na kolorowanie bardzo pomogło włączenie fiksacji ;)
    Kolorowanie takie od czapy, losowych obrazków w ogóle młodemu się nie podobało, efektem było zabazgranie trzema kredkami w losowych miejscach i już: pokolorowane. Zaczęłam drukować obrazki superbohaterów (fioł do dzisiaj) i to z pokreśleniem, że drukujemy jeden, a drugi jak będzie ten pierwszy ładnie pomalowany i nagle się okazało, że dziecko całkiem lubi rysować i kolorować ;) Przy czym staranność poprawiła mu się dopiero teraz, całkiem niedawno (i na wakacje młody ma plan, że wszystkie stare rysunki lecą, on zrobi nowe wersje, bo teraz umie lepiej ;) ) Ale u nas do tego dochodzi kolekcjonerstwo...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.