Dodaj do ulubionych

Niemowle 8 msc.a autyzm

31.07.18, 18:36
Dziewczyny potrzebuję pomocy, jestem matka panikara caly czas boje sie cos nie tak jest z moja coreczka... Czasami wolbrzymiam ale widze ost duzo niepokojacych objawow. Corka urodzona w 36/37 tc przez cc z poczatku pobyt w szpitalu bez nas rodzicow bo nie chciala pic i pediatra bal sie ze cos jest nie tak..., w szpitalu wszystkie badania okej usg glowki brzuszka krwi itp ale po kilku dniach wyszla e coli w moczu dostawala antybiotyk przez 8 dni ( ototoksyczny) Po wyjaciu ze szpitala dziecko gluche, badania przesiewowe nie wyszly w obu uszkach a przed antybiotykiem jedno uszko bylo okej. Widac bylo ze nie slyszy zero reakcji na mega halas, po 2 tyg badania juz okej dziecko zaczelo ladnie reagowac na halasy pozniej bera- wyniki okej, w domu zaczela juz ladnie pic butelke, nie bylo problemow. rozwoj motoryczny lekko opozniony rehabilitacja ze wzgeldu na obnizone napiecie brzucha wzmozone w nozkach po kilku sesjach rehabilitanci powiedzieli ze nadrobila. Ale cale 40 min wyla podczas reh- nie znosi byc do czegos zmuszana. Corka za tydzien konczy 8 msc( nie koryguje bo w sumie nie jest wczesniakiem) corka juz sie ladnie turla obraca wokol wlasnej osi, podpiera sie pieknie na dloniach, pelza do tylu siadac nie siedzi sama ale posadzona ladnie - nie przewraca sie. Jesli chodzi o rozwoj spoleczny to w terminie zaczela gluzyc, usmiech spoleczny tez w terminie. Duzo sie usmiecha wystarczy glupia mina i sie smieje, usmiech odwzajemnia. Smieje sie na glos.Cieszy sie na bliskich, podaza wzrokiem za ludzmi jak sie kreca po domu za pieskiem rowniez, uwielbia obserwowac dzieci i smieje sie do nich. Lubi" grac w pilke" podaza za nia i szuka jej. Lubi zabawy w akaku ale najchetniej jak sie za czyms chowam i wysykakuje smieje sie wtedy na glos sama nie lubi zakrywac sobie glowki. Nie miala etapu wyrzucania wszystkiego z wozka jak to zwykle niwmowleta maja. Nie ma lęku separacyjnego ale ostatnio zaczyna bac sie obcych (( nie wszystkich) jak wezma ją na rece. Bacznie obserwuje obcych ludzi oka nie spuszcza. Lubi sie bawic sama jak sie zabawi czyms mozna wolac trzaskac czasami wcale nie reaguje ( glownie na mnie :/) na starszego brata lepiej. Uwielbia obserwowac dzieci, smieje sie do nich. To co mnie martwi to to ze czesto nie reaguje na wolania(nie popatrzy), nie zaczepia do zabawy, nie mamy wspolnego pola uwagi, nie wyciaga raczek ze chce na rece. Na rekach obserwuje otoczenie nie patrzy na mnie stricte. Nie dialoguje z nami raczej tak sobie powtarza (zaczela gaworzyc jakos 2-3 tyg) temu glownie tatata, dadada jejejeje robi to w roznych intonacjach po szept do piszczacej .Niepokoi mnie mchanie rekami. Nie tylko w chwili ekscytacji ale ot tak sobie jak siedzi uderza w nozki i brzuszek jakby sie stymulowala w ten sposob. Nie wyglada to jak na filmikach typu machanie skrzydelkami jak ptaszek Spi dobrze w nocy od 21-7 czasami bez pobudki (teraz inaczej bo zabki ida) plus dwie drzemki w dzien po 40 min. Nie potrawi nasldowac ani papa ani brawo. Pytana gdzie jest tata mama, lampa nie patrzy w tym kierunku jakby nie rozumiala o co mi chodzi. Lubi byc noszona ale ze wzgledu na napiecie zakazano nam przodem do siebie tylko tylem jak jest przodem to sie rozglada na boki, na ziemie. Czy lubi sie przytulac czasami tak czasami nie. Zalezy od humoru uwielbia laskotki i tego typu zabawy. Maz nie chce slyszec o psychologu dzieciecym. Czy panikije zbyt wczesnie????
Edytor zaawansowany
  • amus878787 31.07.18, 20:07
    Ma rowniez usta moebiusa
  • marika012 31.07.18, 22:58
    Wiele niemowląt ma a potem się zmieniaja. Popatrz na dziecko ze słoiczka gerber 😉
  • agata_abbott 31.07.18, 21:00
    Myślę, że za wcześnie, żeby czymś się niepokoić:) I z opisu Twoja córka wydaje się rozwijać w normie. Poczekaj jeszcze trochę, obserwuj dziecko, jeśli niepokoją Cię jakieś zachowania - nagrywaj je. Głowa do góry! :)

--
    teoriachaosu.blog/
  • szonik1 01.08.18, 11:18
    Wg mnie powinnaś korygować wiek, czyli nie 8 miesięcy, a 7. Wg mnie wszystko ok. Mam córkę 9 miesięcy, mniej więcej zachowywała się w wieku 7 miesięcy podobnie.
  • amus878787 01.08.18, 12:44
    Dziekuje termin byl na 22.12 urodzona 6 ale owulacje mialam pozniej takze nie wiem czy korygowac
  • amus878787 01.08.18, 12:46
    Mam porownanie bo syn ma 7 lat jest straszna przepasc. Staram sie nie martwic ale od poczatku jest cos nie tak jak nie opoznienie psychoruchowe, lekka asymateria wnp i onm sama juz nie wiem bojw sie okropnie. Jakie u was agata_abbot byly objawy w okresie niemowlecym????
  • marika012 01.08.18, 13:25
    Mamy w rodzinie dziecko 8 miesięczne z 29.11 czyli ciut starsze ( termin był na połowę grudnia). Chłopiec. Kiedy miał 2 miesiące byłam pewna że ma autyzm. Nawet wątek zakładałam. Dziecko bardzo dużo spało, zero kontaktu wzrokowego, nie uśmiechało się, nie zaczepiało, nie chciało być na rękach. Było rehabilitowane bo wyginało się do tylu, sztywniało. Teraz jak patrzę na malucha to wydaje mi się że nadrobił z nawiązką i o autyzmie nowy nie będzie. Raczkuje, siada, wstaje, patrzy na ludzi szczególnie jest zainteresowany moją 16 miesięczną córką. Bawi się zabawkami. Ale tak jak Twoje dziecko jeszcze nie nasladuje nie podąża za wzrokiem. To jeszcze małe dziecko, daj mu czas ☺ Jeśli chcesz to będę opisywać postępy tego malucha i sobie porównasz.
  • amus878787 01.08.18, 13:33
    Dzieki Marika :) martwi mnie ze ona czasami nawet na glos nie reaguje jak jest zajeta czasami nawet jak nie jest zajeta a co dopiero na imie.....sluch ma zbadany z racji antybiotyku. Zabawa zabawkami? Wszystko do buzi i tyle. Moze zostac sama niw przeszkadza jej to Nie ma czegos takiego ze sie bawi albo zobaczy cos fajnego i zerka na mnie by pokazac ze cos fajnego zobaczyla. Duzo mnie martwi rodzina nie wspiera bo mowi ze wymyslam chorobe a dziecko kazde sie w swoim tempie rozwija.
  • amus878787 01.08.18, 13:46
    Na jak maluszek sie bawi zabawkami? U nas jest czasami uderzanie jedna o druga albo albo drapanie trzaskanie w nie. No i do buzi
  • marika012 01.08.18, 13:53
    Bo tak to początkowo wygląda😀 pukanie jedną częścią o drugą, przekładanie z ręki do ręki, oglądanie i do buzi. Ten maluszek bardzo długo nie chwytał wcale i to mnie niepokoiło. W wolnej chwili napiszę co powinien umieć 8 miesięczniak według kart diagnozy Cieszyńskiej, jeśli oczywiście chcesz.
  • marika012 01.08.18, 13:49
    Napiszę tak: słuchaj intuicji. Intuicja matki jest niezawodna. Jeśli czujesz że coś jest nie tak to pewnie jest. Nie koniecznie autyzm. Może wyjdą jakieś zaburzenia si, słaba koncentracja, nadpobudliwość albo jakieś niewielkie problemy rozwojowe. Jeśli czujesz że coś jest nie tak to obserwuj i reaguj na przekór wszystkim. Ja czułam że mój syn jest inny. Wszyscy mnie zbywali, łącznie z tzw specjalistami. Mój syn mógł mieć terapię kilka lat wczesniej. Dostał diagnozę dopiero w wieku 7 lat. Straciliśmy co najmniej 4 lata. Ileż można było przez te 4 lata wypracować! 😓
    Trzymaj się, nie panikuj, Twoja rozpacz nic nie pomoże a rozwojowi dziecka może zaszkodzić. Moim zdaniem ten maluszek w mojej rodzinie miał rozwojowo kiepski start przez depresję poporodową swojej mamy.
  • amus878787 01.08.18, 14:18
    tez mialam depresje poporodowa
    i rozłaka na 11 dn i jak mala lezała w szpitalu potem bałam sie ze bedzie miala porażenie mozgowe ( cukrzyca na insulinie ale mialam dobr ecukry) czeto jednak walczyłam z ketonami. w 13 tc mialam robiony zba w ktorym czesciowo byl amalagmat oczywiscie nczytałam sie ze powoduje to autyzm.....i od tego czasu tego sie boje dlatego mysle czy nie wmawiam sobie tego bo bałam sie tego całą ciąże i teraz. Napisz prosze o tym 8 miesieczniaku albo o 7 skoro uwazasz ze mam korygować

mała tez dużo spała i nie budzila sie n karmienie( syn byl taki sam) wszystko robila z miesiecznym opoznieniem nieurolog mowil ze mam jej odliczac te 3 tyg i te prawie 2 w szpitalu bo nie bylo to dla niej naturalne środowisko. i rzeczywiście wyciaganie raczek do zabawek obroty to wszystko bylo ale z miesiac pozniej. usmiech spoleczny czy głużenie bylo o czasie teraz gaworzy ale zwykle do siebie i najczesciej tatatata ja jej mowie powiedz bababa a ona tatata i tak w kólko ale nie jest to dialog bo ona gada do siebie. Syn w tym czasie juz nas zaczepial zwykłym "eeeee" jak chciał zwrócić uwage...ona tego nie robi. ja wierze w intuicje matek ale mojej nie jestem pewna bo to już któreś z kolei choroba której sie boje aczkolwiek objawy jakie wypisałam nie są wymyśłone taka moja córeczka jest .....
  • amus878787 01.08.18, 14:19
    z takich "nowości" to jest kaszelek nie nasladuje czesto- czasami ale jak jej mówi " jaki masz kaszelek "? czasami zakaszle. patrzy nam w oczy usmiecha sie smieje na glos ale czesto macha tymi rekami to z nudów to ze złości to z radości całymi rekami np w brzuszek a jak siedzi to w uda.....
  • amus878787 01.08.18, 14:28
    Marika a macie stwierdzony autyzm czy aspergera? Jak synek sie rozwijal jak byl maly? Jak teraz funkcjonuje?
  • hana321 04.08.18, 22:02
    Marika, święte słowa. Jestem w podobnej sytuacji, z tym, że dziecko ma 16 miesięcy. Dopiero w Synapsis stwierdzono, że jednak istnieje ryzyko zaburzeń ze spektrum, mimo, że wielu specjalistów twierdziło inaczej (bardzo wielu, a raczej wszyscy z wyjatkiem pedagoga i psychologa w Synapsis).
    Teraz załatwiam wwrd ale jestem pewna, ze mimo opinii z Synapsis, diagnozy logopedycznej i diagnozy z zakresu SI, gdzie w obu jest cos na rzeczy, dziecku zajęć nie przyznają, bo jeszcze nie ma rozpoznania (czyli pieczatki psychiatry i kodu choroby). Zostaje prywatne dzialanie do momentu diagnozy.
    Osobiscie wierzę w intuicję matki, specjalistom, na ktorych trafiłam nie ufam. Nie szukałam na siłę zaburzeń, wiedziałam, że ktoregoś dnia staną się jednak widoczne. Dlatego pukałam od drzwi do drzwi, żeby pomóc dziecku. Jeśli czujesz, że coś nie tak, skonsultuj dziecko, ale wcześniej zrób rozeznanie, do kogo warto podejść.
  • olekolek-21 05.08.18, 18:01
    A od kiedy zaczęło Cię coś niepokoić w rozwoju Twojego dziecka ?
  • hana321 06.08.18, 22:07
    Od początku czułam, że coś jest nie tak. Bo który miesięczniak nie lubi się przytulać, odpycha się, nie lubi otulania, krępowania rożkiem, czułości, bliskości, leżenia na plecach... dluga historia. Na forum zaczęłam pisać, gdy corka miała rok, ale szczerze, sporo zastanawiających mnie zachowań zauważyłam już w pierwszym miesiącu życia. Jeśli masz jakieś pytania, pisz na gazetowego, w miarę możliwości postaram się odpowiedzieć.
  • amus878787 06.08.18, 22:09
    Czy ja tez moge na maila? Nie wiem czemu nie umiem wejsc " w profil" zadnego uzytkownika w twoj te nie :(
  • hana321 06.08.18, 22:16
    forum.gazeta.pl/forum/w,10034,165865662,165865662,Jesli_nie_calosciowe_zaburzenia_rozwojowe_to_jakie.html to wątek założony przeze mnie.
    Oczywiście, że możesz pisać. Ja od tylu miesięcy błądzę i szukam pomocy i szczerze mówiąc jeszcze jej nie znalazłam. A mąż na początku też nie wierzył w to, co mówię, co czuję, uwierzył chyba dopiero w Synapsis, wcześniej miał zaufanie do odwiedzanych przez nas "specjalistów".
  • olekolek-21 06.08.18, 22:52
    Ja też nie potrafię wejść w profil .... podaj może tutaj @ jeśli możesz.
    Synek ma prawie 5 miesięcy... też ciągle czuje że coś jest nie tak chociaż mieszka ze mną mama i ona uważa że przesadzam że wszystko z nim ok... najbardziej denerwuje mnie kontakt wzrokowy ....ogolnke zależy od dnia... ma.dzien że ładnie patrzy, a są dni że jak tylko podchodzę odwraca głowę;/ nigdy nie patrzył podczas karmienia piersią ani jak go wezmę na rączki przodem do siebie . Z reakcją na głos też różnie....ale często reaguje i patrzy od razu kto mówi...czesciej na obce głosy reaguje . Czy lubi się przytulać ciężko powiedzieć u takiego dziecka .. zasypia albo przy cycku albo na raczkach ale tylko w pozycji pionowej. Ruchowo rozwija się dobrze ale z tego co pisałaś Twoje córeczka też . Mały ma też trochę nadwagę waży 8 kg ale to chyba mało istotne. Nie wiem czy czekać.... czy gdzie się już z nim udać
  • hana321 06.08.18, 23:09
    hana321małpagazeta.pl (zamiast małpa oczywiście @)

Osobiście uważam, że jeśli matka czuje, że coś nie tak, to powinna skonsultować swoje obawy z kimś, kto ma pojęcie o rozwoju małego dziecka. A o takich specjalistów niebywale trudno, przynajmniej w środowisku krakowskim. Ja konsultowałam dziecko z wieloma psychologami, neurologopedami, neurologami, lekarzami, pediatrą, psychiatrami dziecięcymi i dopiero w Synapsis spotkałam się ze zrozumieniem, ale na badanie czekałam 8 miesięcy. Wcześniejsi "specjaliści" sugerowali, żeby czekać, żeby spokojnie obserwować, bo jeszcze dziecko jest małe, żebym wróciła do pracy, żebym nie wymagała zbyt dużo, żebym nie czytała mądrych książek, że dziecko powinno być obserwowane ze względu na nasze obawy, a jemu nic się nie dzieje itp. Odnosiłam wrażenie, że każdy proponował leczenie i pomoc psychologiczną mnie, nie dziecku. Nadal się nie poddaję, mimo, że już dawno powinnam.
  • amus878787 10.08.18, 08:50
    hej Marika jak tam postępy chłopca?? cos sie zmieniło?
  • agata_abbott 01.08.18, 21:39
    Córka też urodziła się w 37 tygodniu. Miała - i ciągle ma - lekko obniżone napięcie mięśniowe. Trochę głużyła, ale później to się jakoś wyciszyło. Raczej nie gaworzyła. W wieku 4 miesięcy zaczęła rozpoznawać twarze i włączył jej się gigantyczny lęk separacyjny i strach przed "obcymi" (czyli wszystkimi oprócz mnie i męża). Lubiła zabawy w akuku, kontakt wzrokowy nawiązywała raczej tylko w bezpośredniej zabawie (twarz zbliżona do twarzy, my robimy śmieszne miny i wydajemy śmieszne dźwięki). Nie reagowała na imię w ogóle (i jeszcze dłuuuuuuuugo nie reagowała - również w wieku 12 miesięcy, w czasie diagnozy może z 1/2 na 10 razy). Nie pokazywała palcem (ani w wieku 8 ani w momencie diagnozy), nie dzielila pola uwagi (w zasadzie ciągle ma z tym problem). Wodziła wzrokiem za poruszającą się osobą. Traktowała nas trochę "jak przedmioty" - jeśli za mną leżało coś, co ją interesowało, to po mnie potrafiła przejść. Spała zawsze dobrze, przesypiała całe noce od 2 miesiąca, w wieku 8 miesięcy miała drzemki w dzień w 3h cyklu.
    Bezpośrednią przyczyną diagnozy było to, że w wieku może 10 miesięcy nagle "ogłuchła". Przestała reagować na dźwięki w ogóle, a wiedzieliśmy, że wcześniej je słyszała i zwracała na nie uwagę (np. na piosenki). Teraz wiem, że to musiał być jej pierwszy regres.

--
    teoriachaosu.blog/
  • amus878787 01.08.18, 22:03
    Dziekuje za odpowiedz. U nas troche podobnie. Tzn kiedys lepiej reagiwalanteraz znacznie gorzej aczkolwiek jeszcze na dzwieki reaguje, jak zabawka siengdzies wł, albo pies zaszczeka na mnie reaguje tak 5/10 jesli nie jest zajeta. Jak u fas wyglada na.dzien dzisiejszy funkcjonowanie corci?
  • agata_abbott 01.08.18, 22:11
    W stopce mam bloga, poczytaj:) Generalnie - jest dobrze. Chodzi do prywatnego przedszkola, do grupy integracyjnej. Ma kolegów i koleżanki. Największym problemem jest wybiórczość jedzeniowa, ale oprócz tego - laik nie dostrzeże u niej raczej autyzmu:)

--
    teoriachaosu.blog/
  • amus878787 01.08.18, 22:28
    Dziekuje, wlasnie czytam bloga :) bardzo fajnie ze masz wsparcie meza razem.to razniej i wykonaliscie MASE dobrej roboty, wy- rodzice i Ewka oczywsicie. U nas jest troche inaczej. Z mala w domu jestem ja i moja mama(mieszka na dole) maz wiadomo do 15 w pracy potem 2-3 h z mala....moze i zauwazaja odmiennosc malej ale ciagle mi wmawiaja ze za szybko oanikuje, mam jej dac czas sie rozwijac, ze nie kazde dziexko w wieku 7/8 msc musi umiec to i tamto. Ale ja czuje inaczej. Czuje ten dystans miedzy mna a corka, wrecz z jej ztrony obojetnosc. Myslalam o synapsis ale gdzie my ze slaska...zagadywalam do bardzo dobrej neurolog ktora nas prowadzila ale uzyskalam inf ze ruchowo corka juz nadrobila wszystkie zaleglosci a "sprawami wyzszymi" ( pisalam jej o moich spostrzezeniach to ona sie nie zajmuje. Mamy w przyszlym tyg kontrole u "naszego" neurologa nfz wysepie skieroeanie do psychologa chociazaz wrecz zabronil..."mam dosc wymyslania zdrowemu dziecku chorob" a ja sie boje stracic ten cenny czas.... Nie mam sily czuje sie z tym wszystk sama. Najgorsze ze wszyscy uwazaja mnie za wariatke juz a ja widze jak zaxhowuje sie moja corcia a jak inne w podobnym wieku...nie mam juz czasami sily nie dosc ze musze walczyc o mala to.musze wojowac z rodzina...
  • amus878787 01.08.18, 22:29
    Maz wrecz zabronil*
  • agata_abbott 02.08.18, 12:11
    Wiesz, trochę za szybko panikujesz:) A Twoje dziecko - jak każde dziecko - czuje Twój stres i też może na niego reagować. Wyluzuj. Ona ma dopiero 8 miesięcy, nikt nie da Ci dzisiaj definitywnej diagnozy.

Zrób coś, co Ciebie uspokoi. Mogę Ci powiedzieć, co ja dzisiaj robię - a też mam dziecko w podobnym wieku (syn skończył niedawno 7 miesięcy, też jest z 37 tygodnia). Na drugie dziecko decydowaliśmy się ze świadomością, że prawdopodobieństwo zaburzeń ze spektrum będzie u niego wysokie (statystyki mówią o ok. 15%). Z drugiej strony - nie chcieliśmy spędzić całej ciąży i pierwszych kilkunastu miesięcy na ciągłym zamartwianiu się, więc zdecydowaliśmy, że w pewnym momencie zaczniemy z nim jeździć na obserwacje do psycholog, do której chodzi córka. Syn póki co rozwija się super, społecznie - widzę dużą różnicę pomiędzy jego rozwojem a rozwojem Ewy - ale z obserwacji nie chcemy zrezygnować. Dla naszego spokoju. On już autyzm ma lub nie - więc nie mamy co się tym stresować. Stresować możemy się co najwyżej tym, że nie odkryjemy tego wcześnie (chociaż prawda jest taka, że lepiej późno niż wcale). Umówienie obserwacji u psychologa pozwala nam wyluzować i mieć poczucie, że ktoś jeszcze na nasze dziecko krytycznym okiem spojrzy.

Co zrobiłabym na Twoim miejscu - powiedziała mężowi: "słuchaj, martwię się o córkę. Może to intuicja, może pociążowe hormony, może mi odbiło - ale się martwię. Ciągle ją obserwuję i jestem nerwowa. To, że ty albo moja mama mówicie, że z nią wszystko ok lub że jest za mała, żeby cokolwiek powiedzieć - mnie nie uspokaja. Bo wiem, że nie jesteście osobami, które specjalizują się w tej dziedzinie. Najbardziej boję się tego, że przegapimy ten moment, w którym terapia przyniosłaby najlepsze skutki - jeśli ona faktycznie coś "ma". Chcę pokazać ją specjaliście - jeśli on/ona powie, że wszystko jest ok, to mieliście z mamą rację, a ja się uspokoję. Jeśli powie, że nad czymś trzeba pracować - to zaczniemy pracować, wczesna terapia daje ogromne sukcesy. I nawet, jeśli nikt ostatecznie jej nic nie zdiagnozuje, albo zdiagnozuje błędnie - to terapia jej nie zaszkodzi, może tylko pomóc."

--
    teoriachaosu.blog/
  • amus878787 02.08.18, 23:04
    Piekneslowa ale niestety uslyszlaam tylko " przestan zdrowemy dziecko wymyslac choroby, daj jej sie rozwijac w spokoju". Jestem z tym sama.
  • amus878787 02.08.18, 23:06
    Ale.postaram sie troche wyluzowac..powiedzialam tez.ze.przestane tak.sie dopatrywac. Jesli nie bedzie ZADNEJ poprawy jak skonczy 10 msc bede.szukac psychologa dzieciecego na slasku(prywatnie terminy nie sa a az tak odlegle) dam jej troche czasu
  • amus878787 02.08.18, 23:11
    Jedyniw co mnie martwi na twraz to ciagle machaniw rekami (nie same dlonie) i uderza sie w brzuszek, lub nozki tak z impetem, a to z radosci, a to ze zlosci a to z nudy bo zabawki zadnej nie ma. Boje sie ze to juz jakies stereotypie.
  • olekolek-21 02.08.18, 10:27
    Hej. Jestem w trochę innej sytuacji , ale każe się z Tobą w ,,bólu" też jestem matką panikara. Odkad mały się urodził moje życie zupełnie się odmieniło.... Oczywiście Kocham tego szkraba nad życie! Jednak wcześniej moje życie było zupełnie bezstresowe a teraz cały czas stres. Mały ma 4,5 miesiąca od początku zaczęli mnie stresować... już w szpitalu nastraszyli mnie ze może mieć jakieś zakotwiczenie rdzenia, bo ma zatokę skorna która jak dzisiaj wiem ma co 4 dziecko i to przeważnie defekt kosmetyczny. Jednak 2 miesiące takich nerw że schudłam 20 kg . A teraz mam podobne obawy co Ty. U nas wygląda to tak że z małym jest słaby kontakt wzrokowy ... tzn. Zależy od dnia są dni że pięknie patrzy a są takie że często ucieka wzrokiem na boki jakby nie chciał na mnie patrzeć. Na moje wołanie nie reaguje w ogóle jednak na obcy głos tak. Ostatnio był u Nas taki fajny lekarz on niby stwierdził że mały może być po prostu przyzwyczajony do mojego głosu dlatego reaguje tylko na obcych ... Ale one dzieci też przebywają z mamami i reagują na ich głos no ale każdy jest inny. I ogólnie już mnie wszystko u niego stresuje pocieranie stop , drapanie , wygina się trochę jakby co plecy bolały. Bardzo się boję tego co będzie . Internet oczywiście diagnoze postawił . A ja umieram ze strachu o małego.... nikt mnie nie rozumie . Mąż ani mama nie chcą mnie już słuchać... lekarze wyśmiewaja. Pozdrawiam Cię gorąco I mimo wszystko wierzę że u naszych skarbów wszystko będzie w porządku!!!
  • amus878787 02.08.18, 11:19
    Twoj to jeszcze malusi maluszek ;) na wssystko ma czas nawet na kontakt wzrokowy spokojnie
  • olekolek-21 02.08.18, 11:36
    Mówisz że ma jeszcze czas ? Mam dużo koleżanek co mają dzieci w tym samym wieku i każdy z nich tak ładnie patrzę i reaguje na głos ... A mały jak.go np. Karmie czy wezmę przodem do siebie nie ma opcji żeby na mnie spojrzał... z bliska też wywraca oczy do góry od razu żeby tylko nie spojrzeć ... mega się martwię... już brakuje czasami się
  • olekolek-21 06.08.18, 01:12
    Hej . Tak pomyślałam dziś o Tobie... że pewnie też nie możesz mimo wszystko przestać się martwić...moze skorzystaj z tego diagnozadzieci.pl dostałam ta stronę od Pani psycholog... I taka sama zabieram się do wysłania filmików małego ... spojrzał na maluchów profesjonaliści. Pozdrawiam
  • amus878787 06.08.18, 07:26
    Ja ? Ja odchodze od zmyslow :( plus mala.budzi sie od paru dni 50 razy w nocy. Boje sie ze to zespol retta
  • amus878787 06.08.18, 07:26
    Dziekjje za.pamiec.ale tet nie dziala :(
  • olekolek-21 06.08.18, 11:19
    Co nie działa ? Jak będziesz mogła wejdź sobie na ta stronę tam jest fajnie wszystko opisane, ja może się dzisiaj wezmę i wyśle filmiki małego...bo już nie daje rady ;/
  • olekolek-21 06.08.18, 11:52
    Tylko mąż mnie wyzywa że mam nic nie wysyłać i nie wymyślać bo później jeszcze wykorzystają gdzieś filmiki z twarzą małego...
  • amus878787 06.08.18, 12:05
    Moj juz nie chce slyszec o autyzmie. Juz ze mna nie rozmawia
  • olekolek-21 06.08.18, 12:56
    Mój tak samo ...
  • amus878787 06.08.18, 14:20
    Nie w srode mamy neurologa kontrola po cwiczeniach zobacze co powie
  • amus878787 06.08.18, 14:20
    Nie wiem czemu mi "nie" wskoczylo
  • olekolek-21 06.08.18, 15:03
    Daj znać co powiedział, ja też myślę żeby z małym się wybrać... ruchowo z nim wszystko w porządku...przynajmniej tak bylo jak bylismy jak mial 3 miesiące... najbardziej mnie denerwuje kontakt wzrokowy ... U was mała zawsze ładnie w oczka patrzyła ?
  • amus878787 06.08.18, 15:26
    Patrzyla teraz mniej. Ale nadal nie mamy wspolnego pola uwagi dzisiaj skonczyla 8 msc. Nie pokazuje ani reka ani niczym
  • olekolek-21 06.08.18, 15:47
    Ale ma jeszcze na to czas chyba:) mały czasami patrzy ale ogólnie jak zbliże twarz to zaraz się odwraca .... A z tym polem uwagi pytalam kuzynki bo ma rocznego synka to nawet nie wiedziała co to jest ani o co chodzi ...i ze nigdy na to nie zwracała uwagi :)
  • amus878787 06.08.18, 16:53
    Nie no juz powinni byc wspolne pole uwagi albo chociaz proby...
  • olekolek-21 06.08.18, 17:00
    Na pewno potrzebuje jeszcze troszkę czasu :) ja też musiałam sprawdzić o co chodzi bo nie wiedziałam;p mam takie dni kiedy mocno wierzę że będzie dobrze ! A są dni że brakuje mi się na cokolwiek ;/ może i się uzalamy nad sobą.. Ale gdzieś musimy skoro nam w domu nie pozwalają;p
  • olekolek-21 06.08.18, 09:29
    Może przez te pogody tak się budzi, większość dzieci teraz nie może spać:) ja też odchodzę od zmysłów... Mały piersi coś nie chce ssac, płacze jak nie wiem, powtarzał mimike twarzy teraz nic i dużo innych .. szkoda gadać
  • amus878787 06.08.18, 09:35
    U nas siw pogorszylo po szczepieniu na pneumo. Po 1 przestala pic jak pila po 150 tak przez tydzien po 30... Potem.druga dawka o dziecko inne. Nie mamy duzo szczepien bo 2xwzw gruzlica jedno 5w1 i te dwa pneumo. Wiecej nie dostanie.

Co znaczy ze powtarzal mimike? Moja tylko sie usmiecha
  • olekolek-21 06.08.18, 09:41
    Jak wytykalam język to też wytykal ale chociaż próbował, albo jak robiłam rurkę z ust przyglądał się bardzo uważnie i próbował albo też tak układał usta a teraz nic nawet patrzeć nie chce . My mieliśmy jedna dawkę 6 w 1 i pneumo i jutro kolejne szczepienie chociaż też się zastanawiam czy zaszczepia bo jakas wysypka mu wyszła
  • giparda 07.08.18, 20:50
    Cześć.
  • giparda 07.08.18, 21:10
    Urwało mi, przepraszam. Chciałam Cię pocieszyć. Przeżyłam to, co Ciebie teraz trapi. Moja córka jako niemowlę zachowywała się dziwnie. Czułam, że coś jest nie tak, że nie zachowuje się jak inne znane mi niemowlęta. Od początku nie lubiła przytulania, w ogóle dotyku. Nie mogłam jej zrobić delikatnego masażu, smarować kremem, od razu był płacz. Noszona chciała być tylko przodem do świata, kontakt wzrokowy znacznie pogorszył się w okolicach 5-go miesiąca. Moja twarz ją nie interesowała. Pisałam na forum inny świat jako marymi. Możesz odnaleźć te stare wątki. I wiesz co.. moja teraz 5-cio letnia córcia jest całkiem zdrową, bystrą i mega energiczną dziewczynką. Nagle, chyba w okolicach 10 go miesiąca ruszył rozwój społeczny i intelektualny. Koło roczku wiedziałam już, że jest dobrze. Ale fakt, że nadal nie szczególnie lubi przytulanie. Sama przychodzi i całuje albo przytula, ale nie jest pieszczochem. Na pewno miała nadwrażliwość dotykowa i wydaje mi się, że słuchową też jak po czasie wszystko analizuję. Za to jest bardzo wrażliwa tak emocjonalnie, w mig odczytuje mój i innych nastrój, jest bardzo dobrze rozwinięta. Moje obawy na pewno wynikały tez z tego, że miałam bardzo stresująca ciążę, obwinialam się, że na pewno jakoś odbije się to na niej. Teraz jestem mamą po raz drugi, mam 10 miesięcznego synka. Jest zupełnie inny niż siostra. Uwielbia się tulić, wyróżnia mnie jako mamę, ciągle się uśmiecha i jest bardzo rozgarnięty społecznie. Teraz porównują moje dzieci, stwierdzam, że faktycznie mogłam się o corcie martwić, ale widzisz okazało się, że jest zdrowa. Niektóre dziwne zachowania niemowlęcia mogą wynikać po prostu z jego charakteru lub np zaburzeń SI. Aczkolwiek matka zawsze będzie obserwowała swoje dziecko i martwiła się o niego. Tylko proszę, nie zepsuj sobie macierzynstwa, wrzuć trochę na luz, spokojnie poobserwuj. Ja myślę, że masz zdrowe dziecko. Do osiągnięcia przez małą roczku może się wiele jeszcze odmienić, tak jak to było u nas. Dzieci robią czasami dziwne dla nas rzeczy i zapewniam Cię, że zupełnie zdrowe dzieci też mają dziwne powtarzalne ruchy. Pamiętam jak córcia ćwiczyła nadgarstki i kręciła rączkami, otwierała dłonie i zamykała i inne dziwne rzeczy. Martwiłam się okrutnie a ona zaraz zaczynała pokazywać palcem, także okazało się, że wtedy ćwiczyła sobie rączki po prostu. Synek też miał okres "odpalania motoru", robiła tak naprawdę często, ale teraz już ze spokojem obserwuje jego rozwój i cieszę się jego postępami ☺️
  • giparda 07.08.18, 21:28
    Aaa i pamiętam też, że córka obcym się bardzo przyglądała i miała super kontakt wzrokowy z nimi, a ze mną nie. Jak trzymałam ja przodem do siebie, jej twarz na przeciwko mojej, to odwracała główkę w bok. Teraz wiem, że znała mnie doskonale i chciala obserwowac otoczenie, a nie ciągle ta sama, nudna już dla niej twarz😋 I zauważała wszystkie szczegóły i każda zmianę w otoczeniu. Lubila nowości i wszelkie zmiany otoczenia, była bardzo zaciekawiona.
  • amus878787 07.08.18, 21:55
    Dziekujw ci kochana za odpowiedz. Co do zepsucia sobie macierzynstwa chyba jestem.na dobrej drodze. Nie wspomne juz o malzenstwie....staram sie szukac pozytywow ale.ostatnio nie widze zadnych zmian wczoraj skonczyla 8 miesiecy nadal nie mamy wspolnwgo pola uwagi, olewa mnie czy jestem z nia w pokoju czy nie. Moze sie caly dzien turlac pp podlodze zmieniajac tylko zabawki ktore wklada do buzi( idzie druga jedynka). Na obcym terenie albo jak.ktos przyjdzie zastyga wrecz nie oddycha kazdego obserwuje doglebnie. Nawet sie nie rusza. Ale nie szuka mnie wzorkiem. Po chwili sie troche rozkreca. Usmiecha sie do ludzi, bacznie oglada co robia itp jak widzi psa to moglaby se skory z radosci wyskoczyc a jak zaszczeka to sie az zanosi ze smiechu. Czaaaaaaasami odpowie na pytanie "jaki masz kaszelek" zakalsze ale nie patrzy na mnie.... Na tate lepiej reaguje, smieje sie do niego czesciej na wolanie reaguje. Na pytaniw gdzie jest(obojetnie kto obojetnie co) nie szuka, nie rozglada sie jakby nawet pytania nie rozumiala. Nie pokazuje reka nic jesli cos chce to sie do tego doturla i tyle.

Moze gdybym nie miala juz dziecka nie analizowalabym tak tego. Syn w 7/8 msc juz wskazywal wzrokiem pieska, kotka , rybki, mame tate, swiatelko. Mial etap wyrzucanianwszystkiwgo i patrzenia jak upada. Ona tego nie robi i nie robila, w wozku wszystko trzyma, obgryza( wozek tez:/) jedynie patrzy za przedmiotami jak gdzies rzuci siedzac na macie, albo jak turlamy pileczke. Doryk lubi glskanie, smarowanie czesanie. Nie lubi dotykania raczek za bardzo. Dzisiaj probowalam pokazywac jej przekladanie klockow do pudelka. Wolala je trzymac po jednym w kazdej rece i stukac o siebie. Zero nasladownictwa. Zero. Jutro mamy kontrole u neurologa ale prwnie tez popatrzy jak na debila, za ktorego juz mnie rodzina uwaza. A ja sie martwie. Rehabilitacji pewno nie przerwie chociaz to 40 min wycia bo Pani reh pokazuje odpowiednie wzorce to corka na zlosc jak ona prostujw to corka zgina nogi. Nie znosi zmuszania. Nasrobila ruchowo ale znowu ma zoy wzorzec siadania- ze.szpagatu wiec pewno dalej rehabilitacja :( czasami opadam z sil

Mam nadzieje ze i u nas rozwoj emocjonalny i spoleczny ruszy. Mialam.mega stresujaca ciaze ataki paniki z hiperwe tylacjami(kilka sie zdarzylo) i obawiam sie czy to nie przez to, czy cos sie w mozgu nie poprzestawialo podczas rozwoju. Pamietam slowa.lelarki neonatolog po porodzie ( corka nie chciala poc ani piersi ani butli byla z twgo wzgledu w szpitalu) " zrobimy mri bo moze cos nie tak w mozgu" ale potem.zaczela ssac i powiedziala ze mri nie zrobi. Ehhhhhhh

Koedy u was pojawilo sie wskazywanie? Chociazby reka? Wiem ze minelo sporo czasu ale.moze pamietasz
  • olekolek-21 08.08.18, 06:06
    Amus878787 a jak u Was z nóżkami? Lepiej przesypia ? Teraz mój mały od 3 dni śpi bardzo niespokojnie rzuca sie i teraz ja się stresuje
  • olekolek-21 08.08.18, 06:06
    Z nockami miało być..
  • amus878787 08.08.18, 07:11
    Dzisiaj juz ok. Dwie jedynki mamy, zabki byly winne
  • olekolek-21 08.08.18, 09:31
    Oo widzisz to fajnie że już nocki spokojniejsze , u nas jedynki już wyszły 2 tygodnie temu.. mam nadzieję że jakoś te nocki też się poprawia
  • olekolek-21 08.08.18, 06:04
    Hej giparda;) A kontakt wzrokowy kiedy się poprawił? I przed tym 5 miesiącem było ok ? Mok ma 5 miesięcy ale od 3 miesiąca pojawił się problem z kontaktem wzrokowym ;/ dziś jest trochę lepiej ale nadal często unika kontaktu....przy karmieniu też nie ma opcji żeby spojrzał karmię piersią.
  • giparda 08.08.18, 07:04
    Wskazywanie najpierw wzrokiem pojawiło się w 8 miesiącu. Później było całą ręką a palcem chyba w 11 mcu. Ale wiem, że do roku trzeba dać czas dziecku. Może zajęła się rozwojem fizycznym teraz. Wspólne pole pojawiło się chyba po 8mym miesiącu. Ale miałam dziecko w rodzinie, które dopiero koło roczku opanowało te wszystkie czynność, sprawdzałam to wtedy, bo chłopiec był tylko troszkę starszy od mojej córki. Kontakt wzrokowy pogorszył się na pewno po 4 tym miesiącu. Do czwartego nie budził moich wątpliwości. Poprawił się coś koło 7-8 miesiąca. A i tak nie był taki normalny. Dopiero chyba koło roku był normalny niewymuszony. Szybko zaczęła tez córka mówić.
  • amus878787 08.08.18, 09:47
    Ja nie wiem jak corke oceniac. Urodzona 6.12 termin na 22 wg om wg owulacji termin na 27.12. mam.patrzec jak na 8 miesieczne czy 9 miesieczne? Bez korygowania wychodzi na 9 miesieczne? Patrzymy na skonczone miesiace jesli goladaky tabele?? Help
  • giparda 08.08.18, 11:30
    Po pierwsze uspokój się, proszę. Możesz wiele zepsuć, tak jak pisałaś, mąż też już na pewno ma dość. Spójrz na jego uczucia, może on też czasem potrzebuje Twojego wsparcia, normalnej rozmowy.. U mnie tak było. Mój mąż też był na mnie zły, sam w końcu czuł się zagubiony, chociaż bronił zdrowia córki do upadłego. Dopiero jak mała skończyła rok zaczęłam przecierać oczy i zobaczyłam go w tym wszystkim... Przez ten stres źle spalam w nocy, dochodziła też opieka nad wymagającym dzieckiem, bo takim była corka i ciągle byłam strasznie zmęczona, nerwowa. Nie rób powtarzaj mojego błędu. Teraz wstydzę się tego. Córka urodziła się około 3 tyg wcześniej? Czyli jakbyś korygowala to w tej chwili nie miałaby jeszcze skończonych 8 miesięcy. Czyli tak jakby miała skończone 7 m-cy.
  • amus878787 08.08.18, 13:44
    No wlasnie nie wiem czy to korygowac mowia ze 37 tc to nie wczesniak. Neurolog mnie olal skierowania do psychologa nie dal. Uwaza ze ja sie powinnam leczyc. Reh dalwj bo gora juz wsio oki ale jeszcze slaby dol. Staram sie pozbierac i nie zamartwiac meza ale nie umiem :( ciezko w domu ciezko
  • olekolek-21 08.08.18, 15:02
    My dzisiaj też mieliśmy wizytę u neurologa podobno bardzo dobrego który jest też terapeuta i też powiedział a że mam dwprwje i żebym szla do lekarza bo zaraz rozwale sobie rodzinę....a do małego nie ma do czego się przyczepić... przestał gluzyc, dialogowac ale stwierdziła że na pewno znowu zacznie ....a nie musi się we m je ciągle wpatrywac na nią patrzył ż każdej odległości bardzo długo.... Nie wiem co o tym myśleć
  • amus878787 08.08.18, 15:46
    Ja mojemu nie ufam chodze do niego bo tam mamy na nfz rehabilitacje i tyle. Jak mala byla mala to konsultowalam ja u bardzo dobrej neurolog prywatnie ost pisalam jej smsa (ona tak woli) napisalam jej jak mala ruchowo i spolecznie powiedziala ze ruchowo wszystko w terminie ale tymi wyzszymi (kontakt spoleczby itp) sie nie zajmuje
  • olekolek-21 13.08.18, 11:30
    Co tam u Was ? Moj Maly przestal głużyć i już 3 tygodnie nic ;/ a ja siwieje...
  • amus878787 24.08.18, 17:04
    U nas bez zmian prawie miesiac minal. Zero zmian w zachowaniu, nasladowaniu czy wskazywaniu. Nic
  • olekolek-21 24.08.18, 19:14
    U nas za to coraz gorzej .... gorzej z kontaktem wzrokowym, z reakcja na głos ( tylko jak ma ochotę) , sluzowate kupki, od 3 tygodni noce mamy strasznie niespokojne ( może zeby nie wiem...), macha rączkami uderzając się o brzuszek , w domu się uśmiecha, ale tylko wyjdziemy gdzieś to placz i taka powaga że go rozbawic za żadne skarby nie idzie ... Już powoli tracę nadzieję na to że będzie dobrze ... We wtorek mamy wizytę u neurologopedy i zaczynamy działać na ile się da.... ;/aaa z pozytywów po 3 tyg ciszy pojawiły się literki aaa, ee, yyy. Ja jestem załamana.... ;/
  • amus878787 25.08.18, 09:54
    A ile dzieciatko juz ma?
    My mamy diagnoze si i wypisane zaburzenia. We wrzesnuu mamy neuroliga prywatniw bo ten nasz ciagle mowi " ma pani zdrowe dziecko nie dam skieroeania ani do psychologa. Psycholiga ma dosc chorych dzieci" wrecz kazal mi sie leczyc. Diagnostycy si zlapali sie za glowe. Mamy dostac skierowanie na wczesne wspomaganie rozwoju. We wrzesniu mam tez psycholiga rowniez na nfz w innym osrodku. Pomoze mi jak mam z mala praciwac. Reh mamy n nfz 1 w tyg plus jedna prywatnie. Zobaczymy. W koncu maz zauwazyl ze mala nie rozwija sie prawidlowo. Mam juz jakies wsparcie. Nie mowie ze u nas musi byc autyzm ale na pewno jakies zaburzenia. Obawiam sie uposledzenia umyslowego( mala dalej nie rozumie mowy) ale bede walczyc. W synapsis i tak jestesny zapisani (czas oczekiwania 8-9?msc chyba ze ktos zrezygnuje to zadzwonia). Mialam bardzo obciazona ciaze dlatego tak wszystki wyglada. Nie poddam sie. Chwile zalamania powoli mijaja czas na dzialanie. Maz zmusil mnie do wrocenia do psychiatry po leki( bralam juz je jak mala po porodzie wyladowala w zabrzu i lezala tam dwa tyg beze mnie). Moze to i dobra decyzja bo nie radze sobie zbytnio a mam jeszcze syna 7 lat ktory mnie potrzebuje, meza ktory dawno juz nie ma "zony" musze jakos sie pozbierac. To nie wina Coreczki ze jest jak jest i tak to sobie toumacze. Niestety z poczuciem winy gorzej bo wiem ze ataki paniki w ciazy i depresja pod koniec jej nie pomogly ale to juz sie stalo...z plusow mamy lepszy kontakt wzrokowy. Nawet jak sie bawi czasami zerka. Rekami nadal tak macha. Diagnosta si twierdzi ze ma problemy z motoryka mala obnizone napiecie i zaburzenia prioprocep ji dlatego tez tak nozki szeroko ustawia, siada ze szpagatu, nie czuje gdzie ma te nogi. Obnizone napiecie nie pomaga w rozwoju spolecznym itp. zobaczymy. Boli mnie ta diagnoza ale z drugiej strony cos juz wiem i wiem ze nie jestem matka wariatka, ktora wyszukuje sobie probleny. Mamy problem np z wrzuceniam klockow do pudelka corka woli nimi szurac albo brac pudelko i je zjadac itp. zalapala juz gdzie jest swiatelko w kuchni czasami wzrokiem wskazuje na lampe albo na " paytryczek" i wtedy pstrykamy.
  • olekolek-21 25.08.18, 11:11
    Mały ma 5,5 msc. To dobrze że wiesz już mniej więcej na czym stoisz ... trzymam za Was mocno kciuki . I dobrze że masz wsparcie męża....ja już nie tłumaczę....nke kloce się ... wzięłam sprawy w swoje ręce. Idziemy do tego neurologopedy i też zaczniemy pracować póki co na pewno nad tym kontaktem wzrokowym . Ruchowo u malego wszystko w porządku. Ja byłam u podobno naprawdę dobrych neurologow dzieciecych prywatnie i uslyszalam to samo...nawet mam na kartce napisane że ja mam pójść do psychiatry a dziecko zostawić w spokoju. Musimy zrobić wszystko co najlepsze dla maluchów. Ja też miałam stresująca ciążę i ogólnie już od pierwszych dni mega stres związany z małym, bo miał podejrzenie zakotwiczenia rdzenia .
  • amus878787 25.08.18, 15:12
    Stres w ciazy duzo miesza niestety :( ehh az nie chce wraca do tamtcyh wspomnien. 3 mam kciuki za pozytywne efekty pracy z neurologopeda:)
  • amus878787 28.08.18, 17:41
    Chodzimy od 2 tyg dwa razy w tyg na rehabilitacje juz widze male postepu mala juz troszke zaczyna raczkowac. Kontakt wzrokowy fajny, bardzo malo teraz gaworzy ale za to jak widzi cos ciekawego/zakazanego mowi "oooooo" robi taka rybke i patrzy na nas :) zobaczymy jak dalej :) dzisiaj w nocy wyjezdzamy nad morze do niedzieli. Chyba wszystkim nam przyda sie odpoczynek.

Olekolek kiedy macie neurologopede?
  • amus878787 28.08.18, 17:54
    A doczytalam ze dzisiaj wizyta :) daj znac jakie wiesci
  • olekolek-21 29.08.18, 11:56
    To super ! Ciesze sie, ze malenka ruszyła do przodu i zycze Wam udanego wyjazdu ;)

Ja jestem zmieszana....
    Nie wiem w sumie co napisac nawet... ogolnie moze tak... bylismy tam 60 minut.... ogolnie przyznala mi racje ze ten kontakt jest zbyt krotki i ze trzeba to stymulowac, pokazala rozne cwiczenia poza tym stwierdzila ze nie ma sie do czego przyczepic... i ze ona tego nie traktuje jako ceche autystyczna .... ze ona nie uwaza ze on moglby miec autyzm... i ze mam cwiczyc i odezwac sie za 3 tyg czy jest jakas poprawa... a jestem zmieszana bo ona powiedziala ze on dobrze reaguje na glosy ze jak rozmawiamy z mezem to obserwuje raz mnie raz jego... ja tego kompletnie nie widzialam i w domu tez wolam go ...zero reakcji tylko jak ktos obcy wejdzie a tak czasami tylko.... druga sprawa powiexsiala ze bardzo fajne i wazne jest to ze jak pokazala mu karty kontrastowe i odsunela to patrzyl na jej twarz a nie poszedl za karta ze to jest mega pozytywne .. a wróciłam do domu robilam i za kazdym razem poszedl za karta ;/ mowila tez ze fajne jest to ze jak przesuwala przedmiot po stole i go zrzucila to patrzyl gdzie spadl . Z pozytywow jeszcze zaczal patrzec z zainteresowaniem na siebie w lustrze i dotykac lustra, wczesniej sie denerwowal i odwracal glowe. I gluzy duzo ale wiekszosc do zabawek jak probuje dolaczyc dmto sie denerwuje ;/
  • amus878787 29.08.18, 20:48
    Czasami lepiej jak ktos z zewnatrz to oceni. Ja wcale nie widze by mala obserwowala osobe ktora akurat mowi, patrzy na kogo ma ochote itp ... Mam nadzieje ze niebawe niw bedziesz miala juz watpliwosci. U nas z tym gorzej a mala niebawem konczy 9 msc. Buzka
  • olekolek-21 29.08.18, 21:11
    Ale ja tez nigdy czegos takiego nie zauwazylam, tez zawsze patrzy na kogo ma ochote a najczesciej to sie bawi zabawkami i ma w nosie ze ktoś do niego mowi ;p najbardziej jednak ubolewam nad kontaktem wzrokowym;/ jak u Was wygladala sytuacja z kontaktem w wieku tych 5-6 msc , bo teraz napisalas ze jest fajnie :)
  • amus878787 30.08.18, 10:25
    Szczerze? Nie zwracalam uwagi na to ale patrzyla sie i smila duzo ma.starszego brata co chwile do niej gadal
  • olekolek-21 30.08.18, 10:45
    To zazdroszczę w takim razie:d mi tak bardzo brakuje tego kontaktu z Nim ... zobaczymy co to bedzie czas pokaze ...
  • amus878787 07.09.18, 16:44
    My po diagnozie si
    Wyszlo sporo zaburzen :(
  • baba_za_kolkiem 07.09.18, 20:51
    Zdiagnozowali u 9mczniaka? Poważnie? Jakie?
  • amus878787 08.09.18, 09:03
    Niby czucia glebokiego, przedsiinkowy prioprioceptywny dotyku tutaj jest niby hiperagibilna praksja slaba jeszcze cos tam. Ale czy ja wiem. Polegalo to na pidaniu kilku rzeczy pihistaniu na hustawce w kocu polozeniu woreczka z obciazebiem na plecach. Mala zaczela wyc jak pabi z nia chciala cwiczyc (nie lubi cwiczyc) jakos 45 min to trwalo
  • amus878787 08.09.18, 09:05
    Poza tym w dzien vadania jeszcze posuwala sie do tylu nogi szeroko siadala ze szpagatu a 3 dni pozniej ruszyla i pieknie raczkuje siada roznie raz bokiem raz ze szpagatu dwa razy mi juz wstala na nogi przy krzesle. Ze niby nieadekwatnie reaguje na sytuacje.
  • amus878787 23.09.18, 21:29
    Witam, troche aktualizacji.
    Corka ma 9,5 miesiaca od jakiegos czasu wskazywala wzrokiem osoby/ przedmioty o ktore pytalam. Od paru dni robi to paluchem ale jeszcze nie patrzy na mnie(nie sprawdza reakcji), sama tez jeszcze na nic nie wskazuje- np co by chciala.... czworakuje bardzo zwinnie, "lata" po calym domu, wspina sie na kanape, staje kolo mebli, przesuwa sie stojac. Na prosbe zrobi moja moja(przytuli sie do mnie albo jak mowie zrob moja moja misiowi to do misia) jak mowie daj buzi to sie nachyla i robi takie "buuuu" ustami ;) mowi tylko tata plus gaworzenie ale nadal nie dialoguje. Z papa srednio raz pokaze 20 razy nie pokaze. Brawo nie potrafi.na nie wolno reaguje zatrzymaniem i inpopatrzeniem na mnie po czym- wiadomo- wraca do zakazanej czynnosci Nadal slabo reaguje na imie i slabo ze wspolnym polem uwagi. Nie odroznia emocji, smieje sie na glupia mine, na glosny ton, czy jak ktos placze :( Psycholog z osrodka gdzie mamy reh powiedziala ze wszystko oki, chwyt pesetowy, patrzy gdzie jej pokazala paluchem, ladnie ją obserwowala(obcych zawsze) i poki co kontrola za 3 miesiace.
    Neurolog uznala diagnoze si i mowi ze tu moze lezec problem. Mamy skierowanie do ppp na wwr(za dwa dni wizyta)

• olekolek-21 25.09.18, 17:26
    Hej ;) bardzo sie cieszę z Waszych postępów!!! Malenka jest super :) z reakcja na imię ma jeszcze duzo czasu:)

Diagnoze Si ma chyba dziś co drugie dziecko;/ z kim bym nie gadala...

U Nas bez zmian...moze troche wiecej zaczal sie odzywac...ale jeszcze nie gaworzy.
    Kiedy mala zaczela gaworzyc?

Troche wiecej patrzy...tzn te spojrzenia sa sekundowe...ale w trakcie zabawy czesto spoglada, jak mu czytam tez czesto spoglada szczegolnie jak mowie jak robia zwierzątka, i u obcych na rekach tez musi chociaz na sekunde sie obejrzec zobaczyc kto go trzyma. Przybiera pozycje do raczkowania ale jeszcze nie potrafi ruszyc z miejsca.

I nie wiem czy ostatnio zeby ida czy co...ale jest nie do ogarniecia..placz. ..maruda taka mala ze hej!
    Obecnie mamy 6 msc i niecale 2 tyg;p
    Pozdrawiamy Was serdecznie ;)
  • myka01 26.09.18, 22:13
    olekolek-21 mój synek niedługo kończy 9 miesięcy, gaworzyć zaczął mając 6. Ale u niego było dziwnie, gaworzył kilka dni później przez 2 tygodnie tylko samogłoski i pojedyncze sylaby, później znowu gaworzył i przestawał i tak przez jakiś czas. Jak skończył 8 miesięcy to gaworzenie zrobiło się już takie bardziej konsekwentne.
  • amus878787 26.09.18, 22:44
    E na gaworzenie ma jeszcze czas, zwlaszcza ze ruchowo do przodu skoro juz pozycje 4 przyjmuje :)) super!! Szybko! A ze sie oglada kto trzyma to bardzo dobrze, nawet jak to sekunde trwa ale sie interesuje:)( ah te zeby u nas ostatnia jedynka wychodzi tez kiepsko bylo :/ z tym si sie zgodze...kiedys tego nie badano. Moj 7 latek madal ma. Nadwrazliwosc sluchowa i z jedzeniem sa rzeczy ktorych do buzi nie weznie np pomidor.... Do 2 roku mu musialam zupy mixowac bo nie zjadl ( na szczescie minelo ;) ) gdzies do 3 roku zycia mial problem z dotykaniem zabawek typu "gluty" ale minelo ;)
  • myka01 26.09.18, 22:11
    Wcześnie pojawił się u Was gest wskazywania paluszkiem to super! To bardzo ważna umiejętność społeczna. Wiązanie tego z kontaktem wzrokowym pojawia się później z tego co czytałam. Mojemu zdarza się czasem całą rączką wskazywać na to co chce, ale nie wiem czy to już jakiś gest wskazywania czy np. tylko sięganie ręką. Twoja córcia reaguje na polecenia, to też mega ważne, dzieci z autyzmem mają problem z wykonywaniem poleceń.
  • amus878787 26.09.18, 22:41
    No niby wczes ie ale nie na taki czekalam:p moze przesadzam hihi ale chodziki mi o wskazywanie sluzace komunikacji ;) ona malo kiedy pokazuje cos, co by chciala. Jak cos chce to idzie po to i juz :p to czekam na ten kontakt wzrokowy. Jedynie marti mnie jeszcze brak zabaw typu gonienie sie czy chowanie sie. To tez wazne a u nas tego nie ma jeszcze, corka chyba nie rozumie ze moze "uciekac" ;) a kuku jej robie ale to ja sie chowam ona szuka zerka ale odwrotnie to nieeee ....

• myka01 27.09.18, 09:06
    Szczerze to powiem Ci, że myślę, że z Twoją małą jest wszystko ok :) nie każdy dzieciaczek musi lubić zabawy w ganianie.
  • amus878787 27.09.18, 16:23
    może jestem przewrażliwiona, ale czasami lepiej być czujnym , zresztą...podobnie u ciebie hehe :P
  • mona_lizka 29.09.18, 14:16
    Gg
  • mona_lizka 29.09.18, 14:29
    Ja powiem wam tak że lepiej być przewrażliwionym na punkcie swojego dziecka niż dać się zbyć słowami że „dzieci są różne” wiem z własnego doświadczenie niestety 10 lat temu dałam się rak zwieść i przez tyle lat się bujaliśmy z różnymi problemami i dalej nie wszystko mamy wyprowadzone a gdybym wtedy nie dała się zbyć to pewnie po rehabilitacji wszystko by się unormowało albo byłoby dużó lepiej.Teraz jest bardzo dużo zaburzeń ze spektrum autyzmu i pokrewnych zaburzeń ze strony układu nerwowego Moim zdaniem jest to związane ze zbyt dużą ilościà szczepień w zbyt krótkim czasie.
  • amus878787 29.09.18, 17:07
    my szczepienia mamy w plecy ze tak to ujme ;) już dawno powinnismy zakonczyc ten do roku a jeszcze chyba 4x mamy zaległe. poza tym nie zgodziłam sie zaszczepić w szpitalu po porodzie a dopiero jak miala 6 tyg
  • olekolek-21 01.10.18, 09:14
    Myka01 a co Ciebie niepokoi/niepokoilo w rozwoju synka ? Z kontaktem wzrokowym wszystko bylo ok? Pozdrawiam
  • myka01 01.10.18, 09:58
    Opisałam w tym poście:
    forum.gazeta.pl/forum/w,10034,166852046,166852046,Niepokoj_o_rozwoj_9_miesiecznego_dziecka.html
    Jak chcesz możesz zajrzeć i przeczytać
  • amus878787 01.10.18, 10:32
    Ja powoli odpuszczam bo widze ze dziecko moje sie uspolecznia ;) pokazuje gdzie mis ma oko (nawet mowi oko) pokazuje paluszkiem jak pytan o cos i mowi "tam" , mowi tata, papa oko, na pytanie jak robia kurki mowi "ko ko" z reakcja na imie roznie, ze wspolnym polem uwagi tez ale to nie jest tak ze tego nie ma :)
  • olekolek-21 01.10.18, 10:47
    Ślicznie! Bardzo sie cieszę, że u was wszystko w porządku:* i pozdrawiamy Was goraco:) u nas niestety bez wiekszych zmian... chcialabym zeby chociaz zaczął gaworzyc...ale jeszcze ma czas mam nadzieje ze zacznie;)
  • myka01 01.10.18, 11:45
    Super, mam nadzieję, że już nigdy się nie będziesz martwić o rozwój córeczki :)
  • amus878787 01.10.18, 14:33
    Dziekuje dziewczyny :)) poki co nie zapominam o temacie ale chyba troche przesadzalam ;)

Myka pisz co jakis czas jak u was:)) ten 10/11 msc chyba serio jest przelomowy ;)

Olekolek jeszcze ma troche czasu na gaworzenie :D jeszcze bedziesz miala dosc :p tak jak ja pokazywania paluchem non stop :p nie zerka na mnie ale pokazuje na wszystko co ją interesuje (ze to chce;)) i odpowiada mi na pytania(poprawnie) co gdzie jest. Takze nie narzekam to i tak duzo jak na 10 msc dziecko moim zdaniem
  • myka01 01.10.18, 21:40
    A powiedz mi jak jest u Was z naśladowaniem? Mój za cholerę nie chce naśladować dźwięków :( i czy gaworzy do Was? Dialoguje?
  • amus878787 01.10.18, 22:22
    Nasladuje od tygodnia moze. Wszystkie odglosy. Cmokanie, chrumkanie, straszenie ;) ale brawo nadal skubana nie zrobi;) papa robi czesto adekwatnie. Ostatnio zaczela tez krecic glowa na nie ale to wyglupy bo podlapala od starszego brata ;(dialoguje malo ale wiecej niz kiedys :) gaworzy ale mniej niz kiefys teraz raczej powtarza wyrazy, koko, tata, baba, tam, nie albo cos do siebie. Ostatnio tak wszystko ruszylo
  • olekolek-21 01.10.18, 22:24
    Oczywiście! Bardzo dużo potrafi jak na 10 msc dziecko;)
    Dokladnie Myka dawaj na bieżąco znac co u Was..nie ukrywam ze trzymam za Was mocno kciuki i z niecierpliwością bede czekala na kazdy Twoj wpis....u nas jest bardzo podobnie jak u Was .. tylko u Nas sa jeszcze kupki ze śluzem;/ i ciągle czekamy na gaworzenie
    I martwi mnie ze bardzo czesto kopie i jak lezy na brzuchu ciagle puka tylko lewa noga i puka w mate lewa raczka...nie wiem czy to normalne czy nie....
  • myka01 01.10.18, 23:53
    amus878787 to rewolucja 9 miesiąca :) super że wszystko ruszyło!

olekolek-21 u nas też były kupki ze śluzem, nietolerancja laktozy... i też leżąc na brzuszku kopał jedną nogą w podłogę ;) teraz już tego nie robi, ale też mnie to martwiło.

Będę na pewno u siebie w poście pisać co u nas, żeby wszystko mieć w jednym miejscu ;)
  • olekolek-21 02.10.18, 12:49
    Ok:)
    W ogóle odezwij się do mnie na @ olekolek@wp.pl napisze coś odnosnie Synapsis.
  • olekolek-21 02.10.18, 14:07
    Przepraszam olekolek212@wp.pl
  • amus878787 02.10.18, 14:28
    A co odnosnie synapsis?? Mozesz tez do mnie napsiac :p
  • olekolek-21 02.10.18, 15:09
    W sumie napisze tutaj ;)
    Ogólnie sie zdenerwowalam bo zapisalam malego do Synapsis jak mial 3 msc i Pani powiedziala ze czas oczekiwania to 5 msc i zadzwoniłam ostatnio sie przypomniec... a Pani do mnie ze sie pozmienialo...i mozemy czekac nawet jeszcze 9 miesięcy albo i nawet ponad rok... bo maja inny kontrakt;/ zalamalam sie jak to uslyszalam.
    I z pewnych inf wiem ze na 99 % ruszy komercja . Wtedy praktycznie wizyta od reki na chwile obecna przynajmniej. Najlepiej zadzownic i zapytac ..ja w koncu zrezygnowalam z NFZ i umowilam malego na styczen prywatnie jak bd mial ok 10 msc
  • myka01 02.10.18, 15:17
    Hmm, to dziwnie z tym. A wiesz może ile taka prywatna wizyta kosztuje? Ja osobiście uważam, że 10 miesięcy to za wcześnie i zamierzam minimum do roku czekać.
  • olekolek-21 02.10.18, 15:24
    Tez mysle ze warto poczekac do roku...tym bardziej ze koszt to 1500 zl .
    A skad w ogole jesteście?
  • myka01 02.10.18, 15:40
    Jesteśmy z województwa łódzkiego. Dużo osób mówiło mi, że ostatnie 3 miesiące roczku są kluczowe w rozwoju, dlatego ja przed roczkiem na pewno nie będę synka diagnozować.
  • amus878787 02.10.18, 16:29
    Ale wredne...cholera to mogli wam zadzwonic i poinformowac :/ u nas tzn w opolu tez jest osrodek ktory diagnozuje i wspolracuje z synapsis ale tam tylko prywatnie 1000 zl diagnoza. Tam mamy duzo blizej. Do wawy mamy jakies 5godzin autem. Tez uwazam ze przed rokiem to bez sensu tzn.kazdy robi jak uwaza ale mysle ze niepotrzebnie mozna sie stresu najesc bo dziecko moze dopiero ruszyc i potem czlowiek sie bedIe zastanawial az do drugiej wizyty czy aby jest dobrze
  • olekolek-21 14.10.18, 16:18
    Hej ;) co tam u Was? Pozdrawiamy:)
  • amus878787 15.10.18, 17:25
    Hej a do przodu :) mam w domu calkiem komunikatywne i kumate 10 miesieczne dziecko hihihi do niczegi nie moge na chwile obecna sie doczepic. A co u was??
  • olekolek-21 15.10.18, 18:22
    To super:) cieszę się że nie musisz juz się zamartwiac ;)
    U nas .... mały zaczął ładnie raczkować i wszędzie sie wspina, żeby stanąć mimo ze cały się chwieje;p wyszły dwie górne jedynki a poza tym bez zmian...
    Nadal niepokoi zbyt krótki kontakt wzrokowy ( chocia wziety na ręce przez kogoś obcego obserwuje ta osobę, na mnie nie)
    Jak wolam....czasami sie odwróci, a czasami ma mnie po prostu gdzieś, ma czasem takie zawieszki, ogolnie maruda, do nas sie usmiecha ale ktos obcy musi sobie na uśmiech zapracować...i bardzo niepokoi mnie to ze duzo kopie lewa nozka, i lewa raczka tak puka o mate i w ogole tymi rączkami w sumie dlonmi duzo pracuje;/ czasem nawet je oglada...a juz w tym wieku chyba nie powinien;/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.