Dodaj do ulubionych

Zrozumieć żarty

27.08.18, 21:54
Mój syn lat 8 nie rozumie żartów, ma wrażenie że każdy żart kolegów to atak w jego stronę :( przez co denerwuje się bardzo, nie potrafi pohamowac emocji w różnych sytuacjach, wiem że jest to jeden z objawów ZA ale jak sobie z tym radzić ? Tłumacze, mówię że Piotruś sobie tylko żartuje, że Ty też możesz sobie żartować ale to nic nie pomaga :(
Syn jak na swoje ZA na prawdę fajnie funkcjonuje, ma kolegów, jest grzeczny, nie mamy problemów wychowawczych, w szkole oprócz zaburzonej koncentracji uwagi też jest Ok. Natomiast w kwestii rozumienia żartów jest totalna klapa. Bierze dosłownie wszystko do siebie, nie rozumie zupełnie że ktoś nie śmieje się z niego, a np z sytuacji w której brał udział.
Reaguje bardzo emocjonalnie, płacze itp, oprócz tego kiepsko radzi sobie z przegraną, denerwuje się kiedy jest w czymś gorszy niż kolega, bądź przegra w jakiejś dziedzinie. Sytuacje mają miejsce głównie w środowisku rówieśników. Z dorosłym potrafi przegrać, i nie przejmuje się żartami z jego strony.
Może ktoś ma / miał tako problem, i podpowie jak sobie z tym poradzić? Czy dziecko może być po prostu niedojrzałe emocjonalnie, i wyrośnie z tego ?
Edytor zaawansowany
  • marta75b 28.08.18, 08:35
    Mój ma podobne tendencje. W domu specjalnie z niego żartuję, pokreślając komizm sytuacji, albo jak sie zabawnie zachowal- staram się, żeby śmiał się razem ze mną. Myślę, że z czasem zacznie przenosić te umiejętność na zabawy z kolegami.
    Dużo też tłumacze sytuacje społeczne, jak Ty. Staram się, aby obsekwiwalent rówieśników np na placu zabaw i tłumacze dlaczego się smieją.
  • holina 30.08.18, 17:06
    I jak Twój syn reaguje na żarty kolegów, kierowane w jego stronę ?
  • marta75b 01.09.18, 19:29
    Trudno mi powiedzieć. Raz byłam świadkiem złośliwych żartów kolegi, nie zrozumiał i nie był obrazony. Miał wtedy 5 lat.
    Teraz się raczej obraza, pewnie z czasem się nauczy.
  • brynhildr 02.09.18, 10:09
    Proponuję duże ilości książek z narracją w pierwszej osobie. Te zabawne mogą pomóc w nabraniu dystansu do siebie, te mniej - procesu przetwarzania danych płynących od otoczenia.

--
    To pisałam ja, świr.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.