Dodaj do ulubionych

Znowu o IPET :-)

27.09.18, 20:46
Drodzy Panowie i Panie,
mam jedno pytanie- czy można nie podpisywać IPET? I co wtedy?

Moje dziecię jest odroczone i nadal w przedskzolu. Ale przedszkole zmienione, bo wcześniejsze się zamknęło i zostaliśmy przydzieleni do jakiegoś państwowego. No i wszystko niby ok, gdyby nie to, że wg mnie to, co przedstawiła pani od rewalidacji i korygująco- cośtam, go uwstecznia. Mam ZA w normie intelektualnej (najpierw orzeczenie miał robione w wieku 3 lat, nie współpracował, to mu wystawili niepełnosprawność intelektualną; teraz był odraczany jako 6,5latek - dostał, że jednak jest w normie), ale panie w przedszkolu się upierają, że muszą go tak traktować, bo tak jest napisane w orzeczeniu. A orzeczenie było robione prawie 4 lata temu (!!!). Wg IPET-u to są tam nawet takie kwiatki, że wg mnie to są ćwiczenia dla 3-latka. No, ale na tym bazują, bo miał robione orzeczenie, jak miał 3 lata. Przygotowali mu ćwiczenia dla 3- latka. A ja się na takie "cofanie" dziecka nie zamierzam zgodzić, bo jaki jest sens tego wszystkiego... ?

Co, jeśli tego IPET-u nie podpiszę i nie zgodzę się, aby moje dziecko chodziło na takie zajęcia?

Dzięki za odpowiedzi!

--
www.rozwijammojedziecko.jimdo.com
Edytor zaawansowany
  • madziulec 28.09.18, 00:51
    Czy rodzice muszą podpisać IPET?
    Nigdzie w prawie oświatowym nie ma zapisu, że rodzic musi podpisać IPET. Przepisy nie wskazują też żadnej drogi odwoławczej w sytuacji, kiedy rodzice nie zgadzają się na zapisy IPET-u.

www.wszystkojasne.waw.pl/informator-dla-rodzicow-2/ipet/

--
    Wsparcie dla Misia - chłopca z Zespołem Aspergera

Poradnik Autystyczny - wszystko co chcesz wiedzieć o autyzmie a wstydzisz się zapytać
  • ellenai1 28.09.18, 07:24
    Dzięki wiekie Madziulec! Bo ostatno mnie pani dyrektor postraszyła, że jak nie będziemy "współpracować", to ona musi zgłosić do kuratorium, że nie zgadzamy się podpisać. A kuratorium jej ponoć odpowiedziało, że oni (tj. kuratorium) mogą zgłosić sprawę do sądu, że ja "działam na szkodę dziecka" nie poddając go tej terapii, co mi dali w IPET :(

--
  • madziulec 28.09.18, 09:39
    Jeśli masz taka sytuację to polecam nie załatwiać spraw ustnie - tylko pisemnie.
    Dupokryjki mile widziane.

--
    Wsparcie dla Misia - chłopca z Zespołem Aspergera

Poradnik Autystyczny - wszystko co chcesz wiedzieć o autyzmie a wstydzisz się zapytać
  • lucyjkama 28.09.18, 09:13
    Dlaczego nie wystąpiąpisz z wnioskiem do PPP o nowe orzeczenie? skoro stare stało się nieaktualne ( wiem że jest nadal ważne ale nie opisuje Twojego dziecka jakim jest teraz).
  • ellenai1 28.09.18, 10:01
    Bo niedawno co skończyła odraczanie - 3 spotkania. Ile ja mam to dziecko po poradniach ciągać? I tak muszę nowe wyrabiać, jak idzie do 1 klasy. Przecież nowe wytyczne są w odroczeniu. A oni uparcie patrzą tylko na orzeczenie.

--
  • lucyjkama 28.09.18, 20:53
    Ale skoro była badana chwilkę temu to już tylko dokument wystawią bez udziału dziecka.
    Sorki ale masz dziwną postawę. Z premedytacją dajesz nieaktualny dokument i wymagasz żeby go nie brali pod uwagę bo jest nieaktualny. Chodziłaś za odroczeniem i nie wspominałaś w PPP że przydałaby się aktualizacja bo po 3,5 roku dziecko jest już zupełnie kimś innym. Że o wynikach na inteligencję nie wspomnę.
  • ellenai1 28.09.18, 21:56
    Ale co ja daję z premedytacją? Daję wszystkie doumenty, jakie mi wystawili. Nie mogę sobie pozwolić, aby co kilka miesięcy robić dziecku testy na inteligencję. Przecież dziecko co chwilę się zmienia i robi postępy. Wg tego, co mówisz, to co pół roku powinnam biegać do PPP i prosić się o aktualizację orzeczenia? Przecież od tego jest zespół. Jakoś nikt wcześniej nie robił z tym problemów, dopiero w tym przedszkolu. Biegałam i odroczyłam dziecko i tam mi wystaiwli dokument odroczenia i wszystkie wyniki. Przecież odroczenie jest ostatnim dokumentem. A orzeczenie dyrektorka kazała mi przynieść do przedszkola z odroczeniem. Miałam nie pokazywać?

--
  • ellenai1 28.09.18, 22:13
    A, i nie do końca rozumiem, o czym mówisz. Przecież mówiłam w PPP, że odraczam dziecko i ma orzeczenie. I dlatego przy odroczeniu był dokładnie badany, jak w przypadku wyrabiania orzeczenia, chyba z 3 godziny łącznie. Byłam przekonana, że odroczenie jest jedynym dokumentem, jaki obowiązuje - przecież tam wszystko jest wypisane, nad czym trzeba pracować i wynik testu na inteligencę. No ale ja nie rozumem tego mnożenia papierologii i ciągania dziecka po raz kolejny na to samo, by po prostu nazwać to "aktualizacją orzeczenia".

Dzwoniłam wcześniej do kuratorium - wg nich zawsze mogę wycofać orzeczenie i dziecko nic nie dostanie.

No nic, jakoś sobie poradzę, dzięki za wszystkie odpowiedzi :-)

--
  • hana321 29.09.18, 22:38
    Może Ipet musi być zgodny z orzeczeniem? A skoro orzeczenie jest sprzed lat, nie jest zgodne ze stanem faktycznym. Jeszcze się tym nie interesowałam, ale tak mi się wydaje. Może zapytaj w poradni, nawet telefonicznie, opisz sytuację, myślę, że pomogą rozwiązać twoją zagadkę, przynajmniej powinni.
  • lucyjkama 30.09.18, 11:11
    Dobra widzę, że nie jesteś lekko agresywna jak mi się wydawało ale nie masz po prostu wiedzy o dokumentach PPP i Ipetach. Orzeczenie wystawia się na etap edukacyjny. Nikt nie będzie Ci badał dziecka co pół roku. Testy na inteligencję można robić minimum co 2 lata (chodzi o to by wyniki nie były zafałszowane bo dziecko po pół roku czy roku może coś z poprzedniego badania pamiętać i robić zadania szybciej). Czyli jeśli dziecko było badane kilka miesięcy temu to te testy są obowiązujące tu i teraz. Twoje dziecko ma wystawione orzeczenie na okres przedszkola. Ten okres się skończył ale dziecko zostało w przedszkolu czyli może ten dokument dalej funkcjonować. Mimo to możesz wystąpić o nowe orzeczenie bo zaszły istotne zmiany i stary dokument nie ma racji bytu. I tak bym ja zrobiła. Na pewno nikt dziecka badał nie będzie bo aktualne badania mają, robili je przy odraczaniu.
    Odroczenie a orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to dwie różne sprawy i oczywiście, że orzeczenie musisz do placówki dostarczyć jeśli chcesz tego kształcenia specjalnego dla dziecka. Odroczenie niemal do niczego przedszkola nie zobowiązuje. Dziecko będzie traktowane jak reszta po prostu ma prawo zostać w przedszkolu. To orzeczenie powoduje, ze przedszkole opracowuje IPET i jest rozliczane z realizacji zaleceń dlatego nie może sobie dowolnie pracować z dzieckiem a orzeczenie schować do teczki i zapomnieć o nim.
    Dziwię się tylko ze ani PPP ani przedszkole nie zasugerowała abyś postarała się o nowe orzeczenie.
  • livia.kalina 30.09.18, 20:28
    Ipet się pisze na podstawie odroczenia, które jest wytycznymi PPP na najbliższy rok nauki.
  • lucyjkama 01.10.18, 12:58
    Ipetu nigdy nie tworzy się do odroczenia. Ipet to dokument który powstaje na bazie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ewita05 04.10.18, 12:48
    Ja w przedszkolu usłyszałam, że dziecko w tym roku nie ma zajęć rehabilitacji ruchowej, bo zmieniły się przepisy i muszą się ściśle trzymać orzeczenia. Orzeczenie sprzed dwóch lat (w wieku 3 lat), dziecko zmienia się i rozwija, a pewne deficyty się uwidaczniają (brak koordynacjiruchowej, niezgrabność, itp.). Dzwonię do PPP z pytaniem o aktualizację orzeczenia. Pani mówi, że orzeczenia się nie aktualizuje, ale IPET tworzy się we współpracy z rodzicami, na podstawie wielospecjalistycznej oceny i IPET powinien uwzględniać obecne potrzeby dziecka. Przedszkole powinno na wniosek rodzica wprowadzić zmiany. Napisałam pismo do dyrekcji przedszkola z prośbą o wprowadzenie (ponowne) tych zajęć). Zobaczymy....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.