Dodaj do ulubionych

Późne pokazywanie palcem i słabe rozumienie u 2lat

12.07.19, 10:50
Piszę w sprawie synka mojej znajomej, sama szukałam tutaj pomocy na wątku "Błagam o pomoc...".
Chłopiec za miesiąc skończy 2 latka, jest bardzo pogodnym chłopcem, uśmiechniętym, patrzy w oczy, uwielbia ganiać się z dziećmi, toczyć do nich piłkę, uwielbia zabawy w akuku, udaje że sprząta, rozmawia przez telefon. Dość dobrze naśladuje czynności, choć tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Często ucieka, jest dość pobudzony, choć podczas ucieczki sprawdza czy ktoś jest z tyłu.
Zaczął pokazywać palcem całkiem niedawno w wieku 22 miesięcy, tego palca używa jednak niezbyt często i czasem wskazuje na nic konkretnego. Mówi tylko mama i to często jako ciąg sylab mamama. Jego mowa jest na etapie gaworzenia, nie powtarza sylab ani liter.
Najbardziej chyba niepokojący jest brak rozumienia mowy - nie wskaże mamy, taty, psa, auta itp, Po wielu miesiącach nauki pokazuje kilka konkretnych rzeczy, a i tak nie zawsze i często się myli, nie spełnia też żadnego polecenia. Chodzi niestabilnie, sprawia wrażenie trochę niezgranego, często macha rękoma.
Pediatra oczywiście powiedziała, że to NA PEWNO nic ze spektrum, bo to bardzo kontaktowy chłopiec a emerytowana logopeda z przychodni, że rozgada się w swoim czasie.
No właśnie, czy w ogóle drążyć temat autyzmu, jest tu już podobny temat, czy kontaktowe, patrzące w oczy dzieci mogą być w spektrum?
Edytor zaawansowany
  • olucha1313 12.07.19, 10:59
    Nie wiem też czy to ma jakieś znaczenie - chłopiec od zawsze, często wystawia język, chodzi też często z jedną podniesioną rączką, tak ugiętą, zamyka i otwiera dłonie.
  • pi_i_sigma 12.07.19, 17:56
    Wątek o wesołym dziecku z super kontaktem wzrokowym jest o moim synku. Nie mamy jeszcze diagnozy, bo to trochę trwa, ale wszyscy specjaliści, z którymi mieliśmy do tej pory kontakt, mniej lub bardziej delikatnie sugerują żebyśmy szykowali się, że to będzie coś ze spektrum spektrum. Ale mój synek nie pokazuje paluchem w ogóle. A dwa latka tuż tuż.
    Mój synek też chodzi niestabilnie, jest niezgrabny - teraz wiemy, że ma nieznacznie obniżone napięcie mięśniowe.
    Niedawno dostaliśmy orzeczenie CZR i dzięki temu zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju. Wszyscy powtarzają, że to świetnie, że tak szybko wyhaczyliśmy, że coś jest nie tak, bo jest szansa, że dużo się uda przepracować póki "mózg jest elastyczny".
  • juuuu7 13.07.19, 13:57
    Jestem laikiem, mama dwoch zdrowych chlopcow. Bylabym zaniepokojona. W pierwszej kolejnosci zbadalabym sluch.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.