Dodaj do ulubionych

Zmiana ustawy o dowozach do szkoły

23.10.19, 21:24
Kochani ,
Stowarzyszenie wystąpi do Prezydenta RP o zawetowanie tej niekorzystnej dla rodziców dzieci niepełnosprawnych ustawy.

Prosimy o krótki opis faktycznych problemów z dowozami, by można je było przedstawić p. Prezydentowi.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane do tej pory!!!!

Prosimy o przesyłanie scanów opisów na adres: otworzmydrzwinaswiat@interia.pl

Prosimy o udostępnianie i podpisywanie petycji !!!
Została specjalnie dla Państwa stworzona na stronie ;

podpisz.to/petycja/apelujemy-o-zmiany-w-przepisach-dotyczacych-dowozow-uczniow-niepelnosprawnych,500
Petycja nie ma charakteru politycznego !!!!

W dniu 18 października 2019r. senat zatwierdził niekorzystne zmiany wprowadzone przez Sejm.
Co oznacza to w praktyce dla rodziców:
- brak bezpłatnego dowozu w formie zwrotu ponoszonych kosztów przy korzystaniu z przewozu świadczone przez inny podmiot ( rodzice którzy nie mają samochodu, których dzieci nie mogą korzystać z transportu zbiorowego , rodzice bez prawa jazdy, dzieci z chorobą lokomocyjną i wszystkie , które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z transportu zbiorowego)
- obniżenie zwrotu kosztów za 1km jeśli rodzice dowożą swoimi samochodami ( obliczone według wzoru koszty przy cenie ok. 5 zł za litr paliwa to dla samochodu spalającego 7 l/100 km -0,35 zł, a przy spalaniu 8l/100 to 0,40 zł.
A Senat wcześniej proponował coś innego:
W dniu 12 lipca 2019r. Senat RP złożył projekt Ustawy zmieniającej zgodnie z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego przepisy stanowiące podstawę zwrotu kosztów dowozu uczniów niepełnosprawnych.
Zwrot dla rodziców dowożących osobiście swoimi samochodami, obejmował wyłącznie cenę paliwa spalanego na 100 km według danych producenta, po odjęcie drogi jaką rodzic by pokonywał do pracy gdyby nie dowoził dziecka. Ponadto cenę paliwa ma ustalać rada gminy. Tak wyliczony koszt 1km nie jest kosztem rzeczywistym !!!!! i stanowi zaledwie procent stawki jaka pobierają za używanie swoich samochodów pracownicy i urzędnicy na podstawie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy, który ustala koszt 1km dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 900 cm³ - 0,8358 zł.
Projekt senacki jednak gwarantował rodzicom, bezpłatny dowóz w formie zwrotu kosztów jakie rodzice ponoszą jeśli dowożenie zlecili innemu podmiotowi.
W dniu 16 października 2019r. sejm dokonał niekorzystnej zmiany w projekcie senackim pozbawiając rodziców zwrotu rzeczywistych i udokumentowanych umową lub rachunkami kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego jeśli powierzyli dowożenie innemu podmiotowi.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka