Dodaj do ulubionych

Mamo chwalą nas...

29.12.16, 15:44
...Ty mnie, a ja was.
"Rewia Rozrywki" (2017/1) rozpoczęła czczenie 60 roku wydawnictwa od lekko samochwalczej notatki. Szkoda tylko, że w znacznej części nieprawdziwej.
Autor (niejaki n) pisze: Jolka urodziła się w 1959 roku... . A wystarczy zajrzeć do "Encyklopedii Rozrywek Umysłowych" aby przekonać się, że była to Francja i to rok... 1925! A i w Polsce zadania mogące uchodzić (będące) za jolki drukowno wcześniej.
Tenże autor pisze dalej: jolki układała Maria Zagórska... Jeżeli dobrze odgaduję pseudonim autora to onże sam wie najlepiej, że to niezupełnie prawda.
I dalej: Krzyżówkę z przymrużeniem oka wymyślił Stanisław Bisko... I znów fakty nie pozwalają na użycie tak kategorycznego stwierdzenia. Krzyżówki o dowcipnych (na miarę swoich czasów) określeniach drukowano w Polsce już przed II wojną światową. I to nie w jednym piśmie! A i w samej Rozrywce w latach sześćdziesiątych ukazała (ukazywała) się krzyżówka Perskie oko.
Stanisław Bisko takie krzyżówki TYLKO spopularyzował. I chwała mu za to. Jest on tak znakomitym szaradzistą i redaktorem, że doprawdy nie potrzebuje przypisywania mu nie do końca prawdziwych zasług.
Błędów faktograficznych, nieścisłości, materiałów wtórnych w Rewii zawsze było i jest dużo.
Szkoda, że i tak piękny jubileusz zaczyna się od niesprawdzonych informacji.
I by nie zapomnieć: najlepsze życzenia jubileuszowe: dużego nakładu, świetnych materiałów i jak najmniej błędów i niedokładności.
Edytor zaawansowany
  • 31.12.16, 12:38
    Wspólna, Żurawia, Foksal ... na J.S Bacha musiałem jechać (chyba?) windą.
    W stęchłe powietrze tych lokali świerzość wniósł Mietek Kolbusz.
    Pamiętam jak zapoznał mnie z ... X :
    "- To nasz nowy nabytek, znany autor ... "Biały".
    Ten ... " Biały" był, jak sobie przypominam, strasznie chudy ...

Ciekawi mnie jakie jest teraz powietrze na Nowogrodzkiej?
  • 04.01.17, 21:46
    *

* *

"Gdy odrodziła się 15 maja 1957 roku po długiej przerwie , szaradziarski światek powitał ją radośnie. ... To Wy przecież narzucacie coraz surowsze kryteria domagając się prac pomysłowszych, ciekawszych, atrakcyjniejszych. To Wasze głosy zadecydowały o wyeliminowaniu z zadań wyrazów będących nie rzeczownikami ...
    Także w następstwie uwag czytelników wyszlachetniały rebusy, zmuszające do skojarzeń i uważnego odgadywania rysunków, a nie odczytywania hasła z liter i
    symboli. To Wy domagaliście się wprowadzenia na łamy naszego pisma zadań logicznych, pragnąc sprawdzianu dla swych możliwości sprawnego myślenia.

Mijały lata lata, rosły ambicje i wymagania. Wyrosła grupa młodych autorów, która, mając w pamięci przykłady dawnych mistrzów szaradziarstwa,narzucza poprzez koleżeńską rywalizację coraz wyższy poziom drukowanych prac.
    Poziom niejednokrotnie tak wysoki , że redakcja - choć zabrzmi to może paradoksalnie - hamuje nieco zapały autorów pragnących czasem tworzyć sztukę dla sztuki, zadania z gory skazane na nierozwiązanie.

I choć bywa , że trudno jest pogodzić ambicje autorów z życzeniami czytelników - głosy zawiedzionych dla których nie starczyło ćwierćmilionowego nakładu, zdają się być dowodem na to, że redakcja potrafi w jakiejś mierze
    wyważać proporcje popularności i atrakcyjności. Stara się być wierną założeniom
    wyrażonym w pierwszym numerze z 1957 roku :

" Pragniemy uczynić ROZRYWKĘ żywą, rozwijającą się, krzepnącą i zmieniającą
    swe oblicze pod wpływem Waszych życzeń i upodobań." "

To życzenie z 15 maja 1957 roku jest szczególne!

Powyższe pochodzi z 13(470) nr dwutygodnika ROZRYWKA datowanego 27 czerwca 1976r.

Na pierwszej stronie pisma krzyżówka (perskie oko), które robi dziewczyna z okienka . Autor : MILAN - Mszanna (vel. BIAŁY - Mszanna).
    Na stronie 27 krzyżówka bez miana , autor: JOLA.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.