Dodaj do ulubionych

wypowiedzenia 3 letnie

07.02.04, 15:54
Nadchodzi czas 3- latek wpisujcie tu co pisze prasa na ten temat :


POLSKA
Newsweek numer 06/04, strona 22.
Lokator sięga bruku
Tysiące lokatorów za parę miesięcy będzie musiało opuścić swoje mieszkania w prywatnych kamienicach. Rząd obiecuje im lokale socjalne oraz noclegownie. Ale tylko na papierze.


Teresa Kęsek pamięta, jak w 1944 roku Ukraińcy z UPA kazali się wynosić całej jej rodzinie. W ciągu jednej nocy musieli się spakować, zostawić prawie cały majątek - dom pod Stanisławowem, mleczarnię, sklep. Zawierucha wojenna rzuciła ich do Krakowa, gdzie zamieszkali w kamienicy na Kazimierzu. Teraz 69-letnia Teresa Kęsek i jej rodzina znów musi pakować cały dobytek. Przed dwoma laty otrzymali wypowiedzenie od właściciela kamienicy. W magistracie starali się o lokal zastępczy, ale bez skutku. Miasto nie ma mieszkań. Urzędnicy odpisali, że zajmą się sprawą, jak sąd orzeknie eksmisję. Dobre sobie. Teresie i jej mężowi nie pozostanie nic innego, jak pomieszkiwać zimą kątem u syna, a latem w domku letniskowym pod Myślenicami.
Kiedy w lipcu 2001 r. Sejm znowelizował ustawę o ochronie praw lokatorów, w artykule 11 pojawił się zapis o możliwości wręczania lokatorom z tzw. kwaterunku trzyletnich wypowiedzeń. Taką ewentualność dopuszczono pod jednym warunkiem: jeśli właściciel prywatnej kamienicy zadeklaruje, że w odzyskanym lokalu zamieszka sam lub któryś z jego krewnych. Tym samym posłowie się ujęli za słusznymi prawami właścicieli, przez lata pozbawianymi możliwości dysponowania swoim majątkiem.
Ale jest też druga strona medalu. Sejm, konstruując nowe prawo, nie przewidział ani skali wypowiedzeń, ani liczby lokatorów nie mających później gdzie się podziać. W samym Krakowie już 800 rodzin zgłosiło się z wypowiedzeniami do magistratu, by błagać o pomoc i przydział jakiegokolwiek lokalu. W Warszawie takich rodzin jest około tysiąca, w Poznaniu ponad 900, w Gdyni - 600, w Kielcach - prawie 400. Nie wiadomo, jak wiele rodzin zrezygnowało z szukania pomocy w urzędach, wiedząc, że samorządów nie stać na budowę domów komunalnych. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat nawet 100 tys. osób może potrzebować lokali socjalnych.

Marek Kęskrawiec (mkeskrawiec@newsweek.pl)
Artykuł ukazał się w tygodniku Newsweek Polska, w numerze 06/04 na stronie 22
Edytor zaawansowany
 • krotki 09.04.04, 11:21
  rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040409/prawo/prawo_a_4.html
  09.04.04 Nr 85
  Pierwsi lokatorzy mogą trafić na bruk

  RENATA KRUPA-DĄBROWSKA

  W wakacje miną terminy pierwszych trzyletnich wypowiedzeń składanych przez właścicieli kamienic lokatorom. Wielu z nich będzie musiało się wyprowadzić, w przeciwnym razie czekają ich sprawy sądowe o eksmisję.

  Dokładnie 10 lipca 2001 r. weszła w życie ustawa o ochronie praw lokatorów. Jej art. 11 ust. 5 mówi, że właściciel może wypowiedzieć umowę najmu bez zapewnienia lokalu zamiennego, pod warunkiem że okres wypowiedzenia wyniesie 3 lata. I kolejny warunek: sam właściciel lub jego rodzina (zstępni, wstępni lub osoba, wobec której ma obowiązek alimentacyjny) zamieszkają w lokalu, który ma opuścić lokator.

  Upływ trzyletniego terminu oznacza, że jeżeli lokator nie wyprowadzi się, właściciel ma prawo wnieść przeciwko niemu sprawę do sądu o eksmisję.

  Według Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości w rękach prywatnych znajduje się około 200 tys. budynków zamieszkanych przez 1,5 mln lokatorów kwaterunkowych.

  Lokale z kwaterunku

  Wypowiedzenia składają przede wszystkim właściciele kamienic lokatorom kwaterunkowym, płacącym czynsze, których podwyżki są ograniczone przez ustawę o ochronie praw lokatorów. - Nie znam dokładnie skali zjawiska, nie wiem, ilu lokatorów dostało takie wypowiedzenia, dochodzą mnie jednak sygnały, że będzie ich sporo - mówi Wiesław Szczepański, wiceminister infrastruktury.

  Sami właściciele niechętnie mówią o wypowiedzeniach. Polska Unia Właścicieli Nieruchomości szacuje, że wypowiedzenia dostało co najmniej kilka tysięcy lokatorów i ta liczba ciągle się zmienia, bo wypowiedzeń przybywa.

  - Zalecamy właścicielom, by korzystali z tej możliwości - mówi Mirosław Szypowski, prezydent PUWN. Dobrze - jego zdaniem - że taki przepis istnieje, bo właściciel ma możliwość zamieszkania w swojej kamienicy. Poza tym nikt nikogo nie wyrzuca na bruk. Trzy lata - według niego - to wystarczający okres, by znaleźć inne mieszkanie.

  Organizacje lokatorskie nie negują prawa właścicieli do swobodnego korzystania ze swojej własności. Widzą jednak problem od drugiej strony. - Zgłaszają się do nas ludzie zagrożeni bezdomnością, przede wszystkim emeryci o niskich dochodach. Niektórzy z nich mają wręcz myśli samobójcze, bo nie mają dokąd pójść - mówi Iwona Różewicz, przewodnicząca Polskiej Unii Lokatorów. W Polsce nie ma tanich mieszkań czynszowych i to - według niej - jest podstawowym problemem.

  W kolejce po komunalne

  Najbiedniejsi lokatorzy przychodzą do gmin. W Krakowie wpłynęło 775 wniosków od osób z trzyletnimi wypowiedzeniami. - Większość z nich, tj. 579, czeka na wynajęcie mieszkania komunalnego, 196 miasto skierowało do krakowskich towarzystw budownictwa społecznego, w których wykupiło partycypację, przyszli najemcy muszą zapłacić jeszcze tylko kaucję - mówi Edward Siatka z Urzędu Miasta w Krakowie. W kolejce na mieszkanie czeka jednak przeszło 2 tys. osób o niskich dochodach. W tym roku mieszkania otrzyma 500 z nich. Nie wszystkie więc osoby z trzyletnimi wypowiedzeniami mają szansę na szybkie wynajęcie komunalnego mieszkania. W Warszawie zgłosiło się z kolei do urzędów dzielnicowych 282 lokatorów, z czego 106 wniosków załatwiono pozytywnie.

  W Gdyni przygotowano nawet specjalny program mieszkaniowy. Miasto przyjmowało wnioski do 13 grudnia 2002 r., wymogi formalne spełniło 210 wnioskodawców. Ta liczba jednak stale się zmienia. Większość wniosków złożyły samotne osoby w starszym wieku. Z reguły zajmują one duże lokale i nie mają prawa do dodatku mieszkaniowego. Nikłe mają też szanse na zamianę na mniejsze.

  Miasto zamierza pomóc 75 osobom, bo na tyle je stać. Pierwsze mieszkania mają być na początku listopada, wybuduje je towarzystwo budownictwa społecznego.

  Propozycja zmian przepisów

  W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów. W tej chwili nad projektem pracuje podkomisja. - W czasie jej prac zaproponowaliśmy zmianę art. 11 ust. 5 - mówi Iwona Różewicz. Nie jesteśmy przeciwni temu przepisowi, chcielibyśmy jednak, by prawo do zamieszkania w lokalu mieli tylko właściciele, ich dzieci, rodzice, ale nie osoby, wobec których właściciele mają obowiązek alimentacyjny, czyli ich wnuki oraz byli małżonkowie. Poza tym proponujemy - dodaje - by przepis chronił najbiedniejszych. Taka osoba, która dostanie wypowiedzenie, miałaby prawo do lokalu zamiennego w gminie.

  | Bez polskich znaków |
 • krotki 09.04.04, 11:22
  Za kilka miesięcy może dojść do ludzkich tragedii, bo wielu lokatorów z prywatnych budynków zostanie bez dachu nad głową

  Teraz na bruk?
  - Aż strach pomyśleć, co będzie z moją rodziną. Właściciel naszej kamienicy tylko czekał na prawo wypowiedzenia nam umowy najmu mieszkania. W sierpniu minie trzyletni okres jej wypowiedzenia. Nie stać mnie na zakup mieszkania. A miasto, słyszałem, nie jest w stanie mi go zapewnić - opowiada Józef K. z toruńskiej starówki.
  W takiej sytuacji jak on może wkrótce znaleźć się wiele osób. Liczą na władze swoich gmin, na których spoczywa obowiązek pomocy. Do ich instytucji zajmujących się polityką mieszkaniową wpłynęły już wnioski o przydział mieszkań. Jednak czy to Toruń, Włocławek, Brodnica czy Chełmno - samorządy nie są gotowe, by zapewnić potrzebującym lokale, chociaż od dawna wiedzą, jaka groźba wisi nad wieloma lokatorami .
  Ta sytuacja to efekt obowiązującej od 10 lipca 2001 roku ustawy o ochronie praw lokatorów. Właściciele prywatnych kamienic mogą wypowiedzieć umowy najmu mieszkań lokatorom mieszkającym na podstawie decyzji administracyjnej. Nie muszą przy tym zapewnić im lokalu zastępczego. Właściciele muszą przy tym zachować trzyletni okres wypowiedzenia. Poza tym zwalniany lokal powinien być zajęty przez nich lub członków ich najbliższej rodziny.
  Wielu właścicieli mieszkań od razu skorzystało z przysługującego im prawa. Niektórym lokatorom wypowiedzenia zostały wręczone zaraz po tym, gdy ustawa zaczęła obowiązywać. Zagrożenie utraty mieszkania dla wielu stało się bardzo poważne, gdyż w czasach PRL-u przydzielanie lokali na podstawie decyzji administracyjnych było powszechne. W Toruniu takie niebezpieczeństwo zawisło choćby nad mieszkańcami starówki i Bydgoskiego Przedmieścia. Nic więc dziwnego, że lokatorzy zwrócili się o zapewnienie mieszkania przez miasto. W końcu zgodnie z ustawą to gmina ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe żyjących na jej terenie ludzi.
  160 wniosków
  - Pierwsze wnioski od takich zagrożonych osób z prywatnych budynków o przyznanie lokalu wpłynęły do nas co najmniej dwa lata temu - wyjaśnia Elżbieta Świtajska z toruńskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Teraz mamy ich około 160. Można się spodziewać, że osoby zamożniejsze, z wyższymi dochodami, jakoś sobie poradzą. Pozostali będą zwracali się o pomoc do gminy. Trudno określić, jaka w sumie będzie liczba potrzebujących.
  Na razie wnioskodawcy otrzymują jedynie pisma z odpowiedzią z ZGM. Ten bowiem zajmie się poszukiwaniem dla nich lokalu, gdy dosłownie zostaną bez dachu nad głową. Takie rozwiązanie przewiduje uchwała Rady Miasta.
  Zresztą na dziś miasto i tak nie jest w stanie zapewnić tym osobom mieszkania. W magistracie nie kryją, że w pierwszej kolejności zajmują się zapewnieniem lokali socjalnym osobom eksmitowanym, którym sąd przyznał prawo do niego. Dziś jest ich około setki.
  - W sumie na dziś miastu jest potrzebnych około tysiąca mieszkań - wyjaśnia Wiesława Tyrchan, kierownik referatu mieszkalnictwa w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. - Najpierw zajmujemy się zapewnieniem mieszkań eksmitowanym, bo to grozi koniecznością wypłaty odszkodowań. Przygotowujemy się do tego, że będzie wiele osób oczekujących na mieszkanie z gminy. Mamy program ich budowy. Od lat nie było tak szerokich założeń.
  W tegorocznym budżecie Torunia na budowę domów komunalnych zarezerwowano prawie 3,6 miliona złotych. W następnym ma to być 8 mln zł.
  Budowa od sierpnia
  - W tym roku, prawdopodobnie w sierpniu, rozpocznie się budowa domu przy ulicy Olsztyńskiej 116. Powstanie tu 127 pełnostandardowych mieszkań - podkreśla Wiesława Tyrchan. - Kolejne są planowane na kupionym od wojska terenie koszar na Podgórzu, przy ulicy Targowej, Drzymały, Poznańskiej za dawnym Poldrobem. Oprócz budowy nowych domów będziemy też prowadzić adaptacje na cele mieszkaniowe już istniejących obiektów. Chcemy skorzystać z programu pilotażowego rządu, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa do 35 procent kosztów budowy domów.
  We Włocławku podań o przydział mieszkania od zagrożonych utratą lokalu osób wpłynęło 29. Także tutaj miasto nie ma na razie możliwości spełnienia ich oczekiwań.
  - Ludzie oczekują pomocy, choć mieli trzy lata na pozyskanie mieszkania we własnym zakresie - uważa Józef Mazierski, wiceprezydent Włocławka. - Niestety w większości przypadków nic nie zrobili. Na razie z powodu braku mieszkań nie mamy możliwości, aby im pomóc. Uczulam inne rodziny, które mogą się znaleźć w podobnej sytuacji, aby wcześniej zadbały o zapewnienie sobie dachu nad głową.
  Władze Włocławka też mają plany budowy i adaptacji mieszkań. Według nich rocznie powstanie 100 lokali komunalnych i socjalnych. A oczekujących na nie już teraz jest grubo ponad tysiąc.
  Mizerne szanse
  - Wnioski o mieszkania wpływają do nas od dawna - podkreśla Jerzy Lejman, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Brodnicy. - Sprawy są indywidualnie rozpatrywane. Na razie nie jesteśmy jednak w stanie sprostać oczekiwaniom.
  I w Brodnicy nie brakuje zapewnień o programie, który zaradzi sytuacji po zakończeniu się wypowiedzeń umów najmu u wielu lokatorów. Zasób mieszkań komunalnych i socjalnych ma się zwiększać z każdym rokiem. W tym - o osiem nowych mieszkań, które powstaną w budynku przy ulicy Sikorskiego 62.
  W Chełmnie ponad 100 kamienic jest własnością prywatną. Trzy lata temu wypowiedzenia umów najmu otrzymało ponad 120 osób. W Urzędzie Miasta uruchomiono wówczas dla nich specjalne dyżury prawnika.
  - Powstała też teczka z dokumentami tych osób - mówi Ewa Nowicka, wiceburmistrz Chełmna. - Została jednak odłożona na bok, bo mieliśmy nadzieję, że ustawa zostanie zmieniona. Posłowie jednak do tego nie wrócili.
  Dlatego dopiero w tym roku Społeczna Komisja Mieszkaniowa rozpoczęła analizowanie 40 wniosków o przydział mieszkań komunalnych. Wnioski te złożyły osoby, którym się w tym roku kończy okres wypowiedzenia i nie mają szans na samodzielny zakup mieszkania.
  - Członkowie komisji przeanalizowali już ponad połowę wniosków - dodaje Ewa Nowicka. - Okazuje się, że zdecydowana większość osób nie spełnia kryteriów, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne. Zresztą to, że dostali wypowiedzenia, nie jest równoznaczne z tym, że stracą dach nad głową. Przecież właściciele kamienic nie mogą ich wyrzucić na bruk.
  W Chełmnie na liście oczekujących na mieszkania komunalne jest teraz 150 osób, a ich szanse na przydział mizerne. Powstaje tu bowiem mało takich mieszkań. W ciągu ostatnich czterech lat tylko 12, po przerobieniu dawnego biurowca zlikwidowanej spółdzielni inwalidów. W budżecie miasta są pieniądze na budownictwo mieszkaniowe, jednak władze Chełmna czekają na zapowiadaną pomoc państwa.
  MAREK NIENARTOWICZ, BK
  Lokal i odszkodowanie
  Ewa Łozińska-Małkiewicz, udzielająca w "Nowościach" bezpłatnych porad prawnych:
  - Pierwsi lokatorzy, którym właściciele prywatnych domów zaczęli wypowiadać umowy najmu zgłaszali się do mnie zaraz po tym, jak ci ostatni zyskali prawo do tego w 2001 roku. Zresztą cały czas takich osób jest wiele. Są to głównie ludzie, którzy zdaniem właścicieli nie będą w stanie płacić wolnych, rynkowych stawek czynszu. Tym osobom radziłam, by zgłosiły się do mnie na kilka miesięcy przed upływem okresu wypowiedzenia. Wtedy będzie można wystąpić do sądu o uznanie prawa lokatorów do lokalu socjalnego lub zastępczego. Obowiązek ich dostarczenia będzie spoczywał na gminie. Narazi się ona na konieczność wypłaty odszkodowania, gdy lokalu nie będzie. O to z kolei będzie mógł ja pozwać do sądu właściciel, który nie będzie mógł się pozbyć lokatora. Są nowe projekty ustaw w tej sprawie. Nie ulega jednak wątpliwości, że gminy od dawna powinny być przygotowane, że wielu lokatorów będzie potrzebowało mieszkania.
 • krotki 09.04.04, 11:24
  Lydzkie tragedie itp pisza a gdzie byli jak właścicieli wyzuto z własnosci jak ich wywalano??? teraz się roztkliwiają a przez 3 lata - "czekali na zmianie ustawy" ale posłowie nie zrobili bo po co martwic sie o mieszkania - posłowie zrobia "pstryk:" i znowu bedzie dobrze
  Że tez jeszcze ludzie nie dowiedzieli się że komuna padła - w kamienicach także

  Pozdrawiam
 • krotki 05.07.04, 08:42
  MIESZKANIA. Wypowiedzenie i co dalej?
  Rozwiane nadzieje

  Minął trzyletni "okres ochronny" lokatorów prywatnych kamienic. We Włocławku
  dotychczasowe mieszkania będzie musiało opuścić kilkadziesiąt rodzin. Ponad 30
  z nich już zgłosiło się do ratusza z wnioskami o przydział innych lokali.

  Nasza Czytelniczka jest jedną z osób, którą dotknęły nowe przepisy. Mimo
  że w kamienicy przy ulicy Wojska Polskiego we Włocławku jej rodzina mieszka od
  1945 roku, teraz musi opuścić mieszkanie. Minął bowiem 3-letni okres od wejścia
  w życie przepisów, dających właścicielom prywatnych domów prawo wymówienia
  lokatorom warunków najmu. - Trudno - mówi Czytelniczka. - Wpłaciliśmy już
  pieniądze, czekamy na nowe mieszkanie z Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
  Wyprowadzimy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Oburza mnie jednak to, że
  już po wręczeniu mi wypowiedzenia właściciel podniósł mi jeszcze stawkę
  czynszu.
  Czy miał do tego prawo?
  - Niestety, tak - wyjaśnia Józef Mazierski, zastępca prezydenta
  Włocławka. - To wynika z ustawy, nie z naszych lokalnych przepisów. Co pół roku
  wojewoda ustala tak zwaną wartość odtworzeniową, w przybliżeniu jest to koszt
  wybudowania jednego metra kwadratowego mieszkania. Trzy procent tej kwoty to
  maksymalna stawka czynszu, jaką można naliczać w danym mieście. W odniesieniu
  do Włocławka jest to 4,64 złotego za jeden metr kwadratowy. Jeśli stawka za
  metr nie jest wyższa od tej kwoty, to wszystko jest zgodne z prawem, zaś okres
  wypowiedzenia nie ma tu nic do rzeczy.
  Oczywiście lokator, który przez wiele lat mieszkał w prywatnej kamienicy,
  sumiennie płacąc czynsz, mógłby liczyć ze strony właściciela na pewną kurtuazję
  i niepodnoszenie czynszu w ostatnich miesiącach, zwłaszcza, gdy czekają go
  wydatki związane z urządzaniem nowego mieszkania. Dla właściciela ktoś, kto we
  własnym zakresie załatwia sobie inne mieszkanie i wyprowadza się bez problemów
  to niemal lokator z marzeń. Trudno bowiem wykluczyć, że mimo wypowiedzeń sporo
  rodzin pozostanie w dotychczasowych lokalach, bowiem po prostu nie mają dokąd
  się wyprowadzić. Właścicielom pozostanie droga sądowa, co jest i długotrwałe i
  kosztowne.
  - Nie mamy dokładnej informacji, ilu mieszkańców prywatnych kamienic
  otrzymało wypowiedzenia - mówi Zdzisław Hejna, naczelnik Wydziału Gospodarki
  Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Włocławka. - Sądzimy, że może chodzić
  o kilkadziesiąt rodzin.
  Trzydzieści z nich już złożyło u nas wnioski o przydział innych mieszkań.
  Wiceprezydent Józef Mazierski rozwiewa nadzieje. - Nie mamy dla tych osób
  żadnych lokali, zapewnienie im mieszkań nie jest zresztą obowiązkiem gminy. W
  ratuszu trwa weryfikacja list przydziału lokali komunalnych, w pierwszej
  kolejności musimy załatwić potrzeby rodzin z budynków grożących zawaleniem.
  Po raz kolejny zderzenie teoretycznych przepisów z życiem bije w tych,
  którzy nie są przygotowani do radzenia sobie z przeciwnościami losu. To taka
  nasza, polska specjalność...  BARBARA SZMEJTER
 • dora5 06.07.04, 10:39
  Lokatorzy prywatnych kamienic - kończy się okres trzyletnich wypowiedzeń
  Magdalena Kula 05-07-2004, ostatnia aktualizacja 05-07-2004 21:56

  Na przełomie lipca i sierpnia zaczną obowiązywać pierwsze wypowiedzenia, jakie
  trzy lata temu na mocy nowej ustawy właściciele prywatnych kamienic masowo
  wręczali lokatorom. W Krakowie utraty dachu nad głową obawia się nawet kilka
  tysięcy rodzin

  "Kamienicznicy" zaczęli wypowiadać mieszkania lokatorom z kwaterunku w lipcu
  2001 r., gdy weszły w życie nowe przepisy. Dla wielu była to jedyna furtka, by
  pozbyć się niechcianych lokatorów i przejąć zajmowane przez nich mieszkania.
  Okres wypowiedzenia nie mógł być jednak krótszy niż trzy lata. Na przełomie
  lipca i sierpnia upływają okresy pierwszych takich wypowiedzeń.

  Joanna samotnie wychowuje dwóch synów. Wkrótce powinna opuścić trzypokojowe
  kwaterunkowe mieszkanie w prywatnej kamienicy, gdzie mieszka z dziećmi i matką.
  Chociaż pracuje na półtorej etatu i ma alimenty, nie stać jej na kupno
  mieszkania. Dochód przypadający na jednego członka rodziny jest zbyt wysoki, by
  mogła liczyć na pomoc mieszkaniową gminy. - Starałam się o kredyt na
  mieszkanie. Bank jest gotów pożyczyć mi nie więcej niż 50 tys. To nie starczy
  nawet na kawalerkę - mówi kobieta. - Znalazłam się w sytuacji bez wyjścia. Mam
  za mało pieniędzy, by poradzić sobie sama, i za dużo, by pomogło mi miasto.
  Boję się, że wylądujemy na bruku.

  Jak szacuje Polskie Zrzeszenie Lokatorów, w Krakowie wobec takiego problemu
  mogło znaleźć się nawet 5 tys. osób. Większość nie może liczyć na pomoc
  mieszkaniową gminy, bo dochód przypadający na jednego członka rodziny jest
  wyższy niż wymagane 552 zł brutto. To zarazem zbyt mało, by płacić za wynajem
  na wolnym rynku.

  - Dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji jak ja, jedynym rozwiązaniem
  mogłaby być pomoc miasta przy staraniu o kredyt bankowy - przekonuje pani
  Joanna. Takiej możliwości magistrat jednak nie rozważa. - Nie słyszałem, by
  jakiekolwiek miasto w Polsce praktykowało takie poręczenia. Musielibyśmy
  zasięgnąć opinii, czy prawo w ogóle przewiduje taką możliwość - mówi Edward
  Siatka, kierownik referatu pomocy mieszkaniowej w urzędzie miasta. - Nie sądzę,
  aby na tym etapie było to konieczne. Wśród osób, które otrzymały trzyletnie
  wypowiedzenia, jest wielu takich, którzy zajmują samotnie ogromne mieszkania w
  centrum miasta i nie chcą ich opuścić. Dla kogoś, kto płaci niemal tysiąc
  złotych za ogromne mieszkanie w centrum miasta, rozwiązaniem może być wynajęcie
  mniejszego lokalu na peryferiach - przekonuje.

  Do urzędu miasta o pomoc zwróciło się już ponad 800 rodzin z trzyletnimi
  wypowiedzeniami. Około 200 skorzysta z mieszkań budowanych w ramach Towarzystwa
  Budownictwa Społecznego. Pozostali liczą na mieszkania komunalne i socjalne. -
  607 wniosków wstępnie kwalifikuje się do przydziału mieszkania z zasobów gminy -
  potwierdza Edward Siatka. Te osoby dołączą jednak do 1,5 tys. osób już
  oczekujących w kolejce na przydział. Rekordziści z tej listy na mieszkanie
  czekają po kilkanaście lat.

  Polskie Zrzeszenie Lokatorów udziela porad prawnych w swoim biurze przy ul.
  Blachnickiego 7a, czynnym we wtorki, środy i piątki w godz. 16-18.


  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=410&w=13976705&v=2&s=0
 • oswn.poznan 06.07.04, 19:43
  polecam art. Właściciel puka do drzwi w Polityce. Ministerstwo Infrastruktury wskazuje
  tam, że gminy nim minie okrez 3-letniego wypowiedzenia powinny wpisywać na
  listy oczekujących na lokal komunalny a nie czekać, aż miną 3 lata.
 • oswn.poznan 07.07.04, 08:20
  Polecam art. Lokal dla kamienicznika w Gazecie Poznańskiej. W rodzinnej kamienicy
  dwóch lokatorów, którzy otrzymali 3-letnie wypowiedzenie przed okresem
  spełnienia się tych wypowiedzeń - już sami się wyprowadzili, jeden do własnego
  domku jednorodzinnego budowanego przez 15 lat (żeby budowy nie skończyć i nie
  módz zamieszkać), drugi lokator w tym roku wyprowadził się do mieszkania
  swojej córki. Został jeszcze jeden przypadek, ale on ma jeszcze czas do
  zastanowienia się. Pozdrawiam.
 • dora5 07.07.04, 09:58
  Dzień Dobry! miło poznać :-)
 • dora5 08.07.04, 10:24
  Ciekawa jestem czy ktokolwiek sie odezwie, ale chyba skończy sie dyskusja.
  Te dwa dzisiejsze artykuły z rzepy, razem zestawione, w kontekscie 3latek
  i "kamieniczników"....


  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=410&w=13976705&a=14032829
 • krotki 09.07.04, 10:16
  Czy w sierpniu magistrat w Toruniu zostanie zasypany wnioskami o przydział
  mieszkań komunalnych?
  Gmino, ratuj!
  W toruńskim magistracie leży już 140 wniosków o przydział mieszkania
  komunalnego złożonych przez tych, którym lada dzień skończy się trzyletni okres
  wypowiedzenia najmu w prywatnych kamienicach. Miasto nie jest w stanie spełnić
  tych żądań.
  - Przewidujemy, że to dopiero czubek góry lodowej, która się do nas
  nieubłaganie zbliża - mówi Wiesława Tyrchan, kierownik referatu mieszkalnictwa
  w Wydziale Gospodarki Komunalnej toruńskiego Urzędu Miasta. - Dziś jest to
  tylko, albo aż 140 podań. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile ich będzie po
  sierpniu i w miesiącach następnych.
  Całe to zamieszanie wynika z ustawy o ochronie praw lokatorów, obowiązującej od
  10 lipca 2001 roku. Przewiduje ona między innymi, że właściciel lokalu
  zasiedlonego na mocy decyzji administracyjnej (tzw. przydziału) może z
  trzyletnim wyprzedzeniem wypowiedzieć lokatorowi umowę, o ile sam zamierza w
  nim zamieszkać lub ma to zrobić jego najbliższa rodzina. Najgorsze w tym jest
  to, że wypowiadający w tym trybie nie musi dać wyrzucanym żadnego lokalu
  zastępczego. Jest więc oczywiste, że po upływie trzyletniego okresu rodziny,
  które otrzymały takie wypowiedzenie, zapukają do magistratu z prośbą o dach nad
  głową.
  Z taką właśnie sytuacją liczą się w Toruniu. Pierwsze wypowiedzenia lokatorzy
  otrzymywali pod koniec lipca 2001 roku. To oznacza, że już za niespełna miesiąc
  mogą oni zapukać do Urzędu Miasta z prośbą o pomoc. Oczywiście, o ile nie są na
  tyle zamożni, że wcześniej postarali się o jakieś inne lokum.
  Co będzie w sierpniu?
  - Wszyscy czekamy na pierwsze dni sierpnia - przyznaje Wiesława Tyrchan. - Od
  tego miesiąca będą bowiem systematycznie upływać trzyletnie okresy wypowiedzeń.
  Nie wiemy, ile ich rzeczywiście jest. Na razie rejestrujemy jedynie tych,
  którzy się do nas z tym problemem zgłaszają.
  Dotąd nie można jednak mówić o jakimś lawinowym wypowiadaniu umów najmu. Tak
  było jedynie w 2001 roku, w pierwszych miesiącach obowiązywania wspomnianej
  ustawy. Później fala wypowiedzeń jakby stopniała. Na przykład, w ciągu
  ostatnich kilkunastu miesięcy lista tych, którzy otrzymali takie trzyletnie
  wypowiedzenia najmu, powiększyła się w Toruniu o kilkanaście rodzin.
  - Na razie nie są to jeszcze nasi klienci, ale z chwilą, gdy faktycznie wygasną
  im umowy najmu, przyjdą do gminy po pomoc - mówi Wiesława Tyrchan.
  Tysiąc od zaraz
  Szkopuł w tym, że gmina nie bardzo będzie w stanie im jej udzielić. Nawet,
  gdyby lista wypowiedzeń już się nie powiększyła, na co oczywiście za bardzo
  liczyć nie można.
  - To nie jest kwestią złej czy dobrej woli, a możliwości - przekonuje szefowa
  referatu mieszkalnictwa. - Miastu brakuje dziś około tysiąc lokali na
  mieszkania socjalne i komunalne. Mamy też np. na głowie 400 wyroków o eksmisję,
  których nie realizujemy. Do tego dochodzi około 100 spraw eksmisyjnych
  toczących się przed sądem, nie mówiąc już o długiej, miejskiej liście
  oczekujących na pomoc mieszkaniową oraz koniecznych wykwaterowaniach z uwagi na
  zagrożenie katastrofą budowlaną czy wynikających z miejskich inwestycji.
  Wnioski owych 140 rodzin o przydział lokali komunalnych są na razie
  analizowane. Chodzi o to, aby wydzielić tych, którzy ze względu na wyższe
  dochody nie kwalifikują się do przydziału mieszkania komunalnego. Tym miasto
  będzie proponowało skorzystanie z oferty Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa
  Społecznego. Szacuje się, iż może ich być około 20 procent.
  Odszkodowanie od gminy
  Z wyrokami eksmisyjnymi, w których zaznaczono, iż eksmitowanym należy się lokal
  socjalny, gmina ma jeszcze jeden kosztowny kłopot. Jeśli nie jest w stanie
  takiego lokalu im zaproponować, a lokator nadal zajmuje pomieszczenie, które
  powinien opuścić, miasto musi wypłacać jego właścicielowi odszkodowanie. Ma to
  być różnica między tym, co powinien płacić (ale nie płaci, bo z tego powodu
  jest eksmitowany) dotychczasowy najemca a wysokością czynszu, jaki można
  uzyskać za ten lokal na wolnym rynku. Od niedawna miasto wypłaca takie
  odszkodowania około 10 osobom. Z innymi prowadzi w tej sprawie negocjacje.
  Zamiary na siły
  Władze Torunia mają program rozwiązywania problemów mieszkaniowych swoich
  mieszkańców. Niestety, nawet gdyby udało się go zrealizować, zdoła on jedynie
  zatrzymać tendencję pogłębiania się kryzysu w tym zakresie i to, mimo że
  przeznacza się na niego naprawdę spore pieniądze.
  - Zakładamy, że do końca 2008 roku pozyskamy 1.000 mieszkań - mówi Wiesława
  Tyrchan. - Będzie to kosztować gminę około 32 miliony złotych.
  Pierwsze inwestycje z tego programu zaczną się już w tym roku. Przy ulicy
  Olsztyńskiej rozpocznie się budowa dwóch pierwszych (z czterech) bloków
  komunalnych. Inwestycja ta jest na etapie przygotowania do przetargu. Ma tam
  powstać około 130 mieszkań. W budżecie miasta są na to pieniądze.
  Podobnie jak na adaptację i dobudowę jednej kondygnacji starego internatu przy
  ulicy Żwirki i Wigury. Da to 40 mieszkań. Największa jednak komunalna
  inwestycja mieszkaniowa szykuje się na kupionym od wojska terenie przy ulicach
  Armii Ludowej i Okólnej. Jest ona na razie na etapie koncepcji, ale ma tam
  powstać około 350 mieszkań socjalnych, komunalnych i TBS-owskich.
  Krzysztof Lietz
 • krotki 15.07.04, 07:34
  www.trybuna.com.pl/200407/d.htm?id=1503
  Koniec okresów wypowiedzenia <<powrót

  Po trzech latach na bruk

  W lipcu niektórzy lokatorzy prywatnych kamienic stracą prawo do zajmowanych
  mieszkań. Kończą się terminy pierwszych trzyletnich wypowiedzeń umów składanych
  przez właścicieli lokatorom. Ustawa o ochronie praw lokatorów, wbrew swojej
  nazwie, dała możliwość pozbycia się ich bez konieczności zapewnienia innego
  lokalu.

  Jest to możliwe, jeśli właściciel sam zamieszka w lokalu, którego
  dotychczasowemu najemcy złożył wypowiedzenie, lub zrobi to jego rodzina.
  Zalicza się do niej oprócz dzieci, rodziców itp. osoby, wobec których ma on
  obowiązek alimentacyjny. - Szkopuł w tym, że właściciele mieszkań nie mają
  obowiązku udowodnić, że rzeczywiście wykorzystają te lokale do własnych
  potrzeb - mówi Helena Denis, członek Zarządu Głównego Polskiej Unii Lokatorów. -
  Wypowiadają umowy, ale mamy do czynienia z fikcją, jeśli chodzi o ich
  zamieszkanie w odzyskanym lokalu.

  Jeśli w ciągu trzech lat od otrzymania wypowiedzenia lokator się nie
  wyprowadzi, właściciel mieszkania ma prawo wnieść przeciw niemu do sądu sprawę
  o eksmisję. Według szacunków resortu infrastruktury, lokatorów, których może
  dotyczyć ustawa, jest ok. 300 tys. Do tej pory wypowiedzenia dostało
  kilkanaście tysięcy.

  - Za trzy miesiące powinienem się wyprowadzić, ale nie mam dokąd - skarży się
  Wiesław Kowalski, 45-letni pracownik drukarni z Warszawy. Ma czworo dzieci,
  jego żona nie pracuje. Zgodnie z ustawą, osobom bez dachu nad głową mieszkanie
  powinna zapewnić gmina. Gminy nie mają jednak takich możliwości. Na lokale
  komunalne czekają kolejki chętnych. W Warszawie o mieszkanie komunalne może się
  ubiegać rodzina, której dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, czyli
  824 zł. W innych miastach te stawki są niższe nawet o połowę. Panu Kowalskiemu
  to prawo więc nie przysługuje.

  Polska Unia Właścicieli Nieruchomości zachęca swoich członków, żeby korzystali
  z możliwości, którą dała im ustawa sprzed trzech lat. Według PUWN, najwięcej
  umów wypowiedziano w pierwszych miesiącach 2002 r., a więc okres wypowiedzenia
  upłynie na początku przyszłego roku. Zdaniem Mirosława Szypowskiego, prezydenta
  PUWN, duża liczba wypowiedzeń świadczy najlepiej o tym, że ten przepis był
  potrzebny, a trzy lata to wystarczający okres, by znaleźć inne mieszkanie.

  Na ten argument Wiesław Kowalski tylko smutno się uśmiecha. - To prawda, że
  mieliśmy na to trzy lata. Ale nie stać nas na kupno nowego mieszkania, ani na
  wynajem innego, bo czynsze rosną. A ja zarabiam niewiele ponad 1000 zł -
  tłumaczy. Gdy minie termin wypowiedzenia, a najemca wciąż zajmuje lokal,
  powinien zapłacić właścicielowi odszkodowanie w wysokości czynszu, jaki ten
  mógłby otrzymać za niego na wolnym rynku. Jeśli dojdą do porozumienia, mogą
  podpisać nową umowę na innych zasadach, czyli z wyższym czynszem.

  Lokatora jednak często nie stać na większe opłaty. Wtedy właściciel może
  skierować sprawę do sądu o eksmisję. Takie postępowania jednak długo trwają, a
  poza tym, mimo ustawy, nie wszystkich można wyrzucić na bruk, gdyż przysługuje
  im lokal socjalny. Dotyczy to kobiet w ciąży, osób małoletnich,
  ubezwłasnowolnionych, niepełnosprawnych, obłożnie chorych, bezrobotnych oraz
  emerytów i rencistów, których dochody uprawniają do korzystania z pomocy
  społecznej.

  Ustawa przewiduje także, że jeśli gmina nie zapewni eksmitowanemu lokalu
  socjalnego i zostanie on w dotychczasowym mieszkaniu, właściciel lokum może
  zażądać od gminy odszkodowania - równowartości różnicy między płaconym przez
  lokatora czynszem a tym, który mógłby uzyskać na wolnym rynku.

  W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o ochronie lokatorów. Rząd
  proponuje, żeby nie można było eksmitować na bruk, a jedynie do lokalu
  socjalnego. - Na ostatnim posiedzeniu komisji odbyło się drugie czytanie
  noweli. Przed rozpoczęciem wakacji mamy jeszcze trzy posiedzenia... Nie chcę
  jednak obiecywać konkretnego terminu. Dopóki nowelizacja ustawy o ochronie
  lokatorów nie wejdzie w życie, można liczyć tylko na życzliwość ludzi, bo to
  ludzie podejmują decyzje. Można się przecież dogadać np. z samorządem, który
  pomoże w znalezieniu lokalu zastępczego - mówi Tadeusz Tomaszewski (SLD) z
  sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

  Temu stanowisku bliska jest Polska Unia Lokatorów. - Oprócz obowiązku
  zapewnienia lokalu zastępczego chcielibyśmy wprowadzić przepis zobowiązujący
  właściciela mieszkania, który wręcza wypowiedzenie, do udowodnienia przed
  sądem, że musi w nim zamieszkać - twierdzi Helena Denis.

  Według PUL, podstawowym problemem jest to, że w Polsce nie ma tanich mieszkań
  czynszowych. Jeśli przepis o obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego przez
  gminę wejdzie w życie, zapotrzebowanie na nie jeszcze wzrośnie. (Współpr. WOS)


  --------------------------------------------------------------------------------

  ALEKSANDRA ŁAZUCHIEWICZ
  <<powrót • krotki 15.07.04, 07:50

  dzis.dziennik.krakow.pl/?2004/07.15/Kraj/05/05.html
  Kraj 15-07-2004

  Tysiące na bruk?


  Część lokatorów z kwaterunku będzie musiała wyprowadzić się z prywatnych
  kamienic
  Fot. Anna Kaczmarz  (INF. WŁ.) Pod koniec lipca powinni wyprowadzić się pierwsi lokatorzy mieszkań
  kwaterunkowych, którzy otrzymali wypowiedzenia umów najmu po wyroku Trybunału
  Konstytucyjnego w tej sprawie. Część lokatorów apeluje o pomoc, ponieważ dla
  nich koniec lipca może oznaczać wyprowadzkę "na bruk". Stowarzyszenia broniące
  ich praw oceniają, że w Krakowie takich osób może być kilka tysięcy.

  Właściciele nieruchomości uważają, że te szacunki są mocno przesadzone, a
  trzyletni okres wypowiedzenia umów najmu gwarantował wystarczająco dużo czasu
  na znalezienie nowego lokum.

  W lipcu 2001 r. weszła w życie Ustawa o ochronie praw lokatorów, która dość
  znacznie ograniczała możliwości właścicieli do dysponowania swoją własnością i
  pozbycia się lokatorów z przydziałami. Ustawodawca zezwolił jednak na
  wypowiedzenie umowy najmu, jeżeli lokal ma zająć właściciel nieruchomości lub
  jego najbliższa rodzina. Okres wypowiedzenia najmu wynosił 3 lata. Ci, którzy
  takie wypowiedzenia otrzymali zaraz po wejściu w życie ustawy, powinni się
  właśnie wyprowadzać.

  - Do nas dotarły sygnały o około tysiącu takich wypowiedzeń w Krakowie - mówi
  Alicja Sarzyńska, prezes Polskiego Zrzeszenia Lokatorów. - Dodając do tego
  osoby, które zgłosiły się do Urzędu Miasta Krakowa i do innych stowarzyszeń,
  myślę, że problem ten dotyczy kilku tysięcy osób w mieście.

  Jak podkreśla, w najgorszej sytuacji są ludzie starsi i samotni, których wielu
  zajmuje duże mieszkania w starych kamienicach w centrum miasta. - Młodzi,
  pracujący, już dawno znaleźli sobie mieszkania. Starsi, którzy żyją wyłącznie z
  emerytury, nie mają pieniędzy na wynajęcie mieszkania ani nawet na
  przeprowadzkę - twierdzi Alicja Sarzyńska.

  Krystyna Paterek, wiceprezes Zrzeszenia Właścicieli Nieruchomości, jest
  zdumiona takimi szacunkami. - Z naszych informacji wynika, że te szacunki są
  mocno przesadzone - mówi. - Ta ustawa chroni prawa lokatorów. Trzy lata to
  bardzo dużo czasu na rozwiązanie problemu. Można w tym okresie znaleźć
  mieszkanie, a jeżeli kogoś na to nie stać, miał czas, aby zwrócić się do gminy,
  której obowiązkiem jest pomoc w takiej sytuacji.

  Właściciele nieruchomości podkreślają, że ustawa bardzo ograniczyła ich
  możliwości w dysponowaniu własnym mieniem. - Przydziały były rozwiązaniem na
  trudne powojenne czasy - uważa Krystyna Paterek. - Obecnie z tych ludzi, którzy
  wtedy byli kwaterowani, pozostało jedynie może 10 proc. Pozostali to dzieci i
  wnukowie, którzy nie rozwiązali kwestii mieszkaniowej. Kolejne przedłużenie
  okresu wypowiedzenia niczego nie zmieni.

  Krystyna Paterek zwraca uwagę na tych właścicieli kamienic, którzy nie mogą
  zamieszkać we własnych domach i sami muszą wynajmować mieszkania. Obecność
  lokatorów, których czynsze są regulowane, więc stosunkowo niskie, nie pozwala
  także na prowadzenie koniecznych remontów.

  Do Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło nieco ponad 600
  wniosków o przyznanie mieszkania komunalnego i ponad 220 o skierowanie do
  Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Zgodnie z przepisami osoby będące w
  okresie wypowiedzenia nie są traktowane jako "osoby o niezaspokojonych
  potrzebach mieszkaniowych". Ich wnioski możemy przyjmować dopiero, gdy minie
  okres wypowiedzenia i wtedy rozpoczyna się ich rozpatrywanie - tłumaczy Edward
  Siatka z Wydziału Mieszkalnictwa UMK. - Została już natomiast zrealizowana
  część wniosków o skierowanie do TBS.

  Najbiedniejsi będą prawdopodobnie czekać na sądowy wyrok eksmisyjny. Sąd,
  rozpatrując sprawę, bierze pod uwagę sytuację materialną i może zadecydować o
  przyznaniu lokalu socjalnego.

  Polskie Zrzeszenie Lokatorów ma siedzibę przy ul. Blachnickiego 7 A, tel. (12)
  422-65-47. Dyżury są pełnione we wtorek, środę, piątek w godz. 16-18.

  (SIE)


  ***

  W Tarnowie problem lokatorów z wypowiedzeniami umów najmu jest już częściowo
  rozwiązywany. W ubiegłym roku z tego tytułu na listę oczekujących na mieszkanie
  wpisano 38 osób, 22 z nich już otrzymały lokale. W tym roku wnioski złożyło 35
  osób.

  - Podania są systematycznie rozpatrywane, trudno powiedzieć, czy wszyscy
  zainteresowani znajdą się na liście. To zależy od uzyskiwanych dochodów i tego,
  jaki mają tytuł prawny do zajmowanego mieszkania. Respektowane są dawne decyzje
  o przydziale lub dziedziczenie po rodzicach - mówi Ewa Staud, kierownik
  Referetu Gospodarowania Zasobami Mieszkaniowymi tarnowskiego Urzędu Miasta.
  Osoby, którym kończy się umowa, mogą również starać się o mieszkania w TBS-ach.

  Ewa Staud podkreśla również, że kończąca się umowa najmu nie oznacza utraty
  dachu nad głową. - To, że niektórym upływa termin najmu, nie jest równoznaczne
  z wypowiedzeniem przez właściciela umowy i koniecznością opuszczenia mieszkania
  przez rodzinę. Tak dzieje się sporadycznie. Poza tym lokatorzy wiedząc o takiej
  sytuacji, już wcześniej w miarę możliwości zaczęli podejmować działania na
  własną rękę, zmieniając lub kupując mieszkania - wyjaśnia.

  (BAJA)


  ***

  Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości w Nowym Sączu dysponuje 15 odpisami pism
  właścicieli kamienic prywatnych, którzy wypowiedzieli umowę najmu lokatorom z
  kwaterunku.

  - Są to odpisy, które otrzymaliśmy od właścicieli kamienic, należących do
  naszego zrzeszenia - powiedziała "Dziennikowi" Zofia Krajewska, sekretarz
  Zarządu Właścicieli Nieruchomości w Nowym Sączu. - Dotyczy to wypowiedzeń
  wręczanych lokatorom w latach 2002, 2003 i w tym roku. Zatem okres
  wypowiedzenia dla lokatorów, którzy otrzymali je najwcześniej, upływa dopiero w
  przyszłym roku.

  Zofia Krajewska przyznaje, że część właścicieli kamienic nie powiadamia
  zrzeszenia o wypowiedzeniach najmu, wręczanych lokatorom.

  W Wydziale Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta
  w Nowym Sączu jest złożonych ok. 40 wniosków od osób, które otrzymały
  wypowiedzenie umowy najmu od właścicieli prywatnych kamienic i wystąpiły o
  przyznanie mieszkania komunalnego z zasobów gminy.

  - W tym roku powinno się wyprowadzić kilka rodzin z zajmowanych mieszkań w
  kamienicach prywatnych - mówi Halina Sadlisz, podinspektor w referacie
  mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Osoby, które dostały
  wypowiedzenie najmu i zwróciły się do nas z wnioskiem, są wciągane na listę
  oczekujących na mieszkanie komunalne. Oczywiście muszą one spełniać określone
  kryteria.


 • krotki 15.07.04, 20:35
  Wielka wyprowadzka z mieszkań kwaterunkowych
  Katarzyna Staszak 15-07-2004 , ostatnia aktualizacja 15-07-2004 18:44

  Ponad tysiąc bydgoskich rodzin musi się wyprowadzić z kwaterunkowych mieszkań.
  Zaczynają mijać terminy trzyletnich wypowiedzeń złożonych lokatorom przez
  prywatnych właścicieli kamienic

  Część właścicieli skorzystała z prawa dającego im możliwość pozbycia się
  lokatorów z tzw. kwaterunku zaraz po wejściu w życie nowej ustawy, czyli latem
  2001. Terminy pierwszych wypowiedzeń miną więc w najbliższych miesiącach.

  - Szacuję, że wypowiedzenia otrzymało dotąd ok. 1,5 tys. rodzin - mówi Janusz
  Nowak, prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości. -
  Radziliśmy właścicielom, by w pierwszej kolejności wypowiadali mieszkania
  osobom z dużymi dochodami, które stać na własne lokum, tym mieszkającym na
  stałe za granicą i lokatorom dewastującym budynki i niepłacącym czynszu.

  Lokatorzy mieli trzy lata na znalezienie wyjścia z sytuacji. Zamożniejsi kupują
  lub planują wynająć mieszkanie, ubożsi złożyli wniosek do gminy o przydział
  lokalu. Administracja Domów Miejskich już wie, że będzie musiała zapewnić dach
  nad głową 479 rodzinom.

  - Do końca roku mieszkanie komunalne musi otrzymać ok. 30 rodzin. I otrzymają
  je - zapewnia dyrektor biura zarządu bydgoskiej ADM Krzysztof Nurkiewicz. -
  Największa fala lokatorów z kwaterunku czeka nas w przyszłym roku. Same
  racjonalne gospodarowanie zasobami nie wystarczy. Nie poradzimy sobie z
  problemem jeśli nie zainwestujemy w nowe budynki. Stąd plany budowy
  wielorodzinnych domów w Fordonie - tłumaczy.

  Jeśli gmina na czas nie zapewni lokatorowi nowego mieszkania, właściciel
  kamienicy może starać się w sądzie o odszkodowanie od miasta - różnicę między
  wolnym czynszem a stawką płaconą przez lokatora z kwaterunku.

  - Mam wypowiedzenie, ale nie wyobrażam sobie życia gdzie indziej. Przekonaliśmy
  właściciela, by sprzedał nam mieszkanie. Teraz musimy na nie uzbierać - mówi
  Dorota Chojnacka, lokatorka kwaterunkowego mieszkania

  Nic dziwnego, że Chojnaccy zdecydowali się walczyć o pozostanie w zajmowanym
  mieszkaniu. Chodzi przecież o budynek przy najlepszej ulicy w Śródmieściu - 20
  stycznia 1920 r. Chojnaccy - Robert, Dorota i 9-letni Albert - mieszkają na
  trzecim piętrze kamienicy nr 24. Mają trzy duże pokoje, do których wchodzi się
  z przestronnego holu. Przy kuchni jest spiżarnia i służbówka przerobiona na
  gabinet. Parkiet i wszystkie drzwi są oryginalne. Nowe meble stoją obok
  antyków. Zaletą mieszkania na ostatnim piętrze jest taras wielkości salonu z
  widokiem na ciche podwórka kamienic. Rodzina jest z mieszkaniem związana od
  pokoleń.

  - W 1965 roku moja teściowa zamieszkała tu ze swoją matką. Dostały przydział
  zamiast zajmowanego dotąd mieszkania w sąsiedniej kamienicy - opowiada Dorota
  Chojnacka. - Potem wprowadził się teść. Mój mąż się tu urodził. Ja wprowadziłam
  się 12 lat temu. Byłam osiedlowym człowiekiem. Po Skrzetusku Śródmieście robiło
  na mnie złe wrażenie. Ale teraz jest dużo lepiej, w okolicy mieszkają świetni
  ludzie, wprowadza się mnóstwo młodych osób. Teraz nie zamieniłabym tego
  mieszkania na żadne inne. Nie wyobrażam sobie, że mielibyśmy się wyprowadzić.
  Dostaliśmy wypowiedzenie, jak wszyscy w tej kamienicy. Dogadaliśmy się jednak z
  właścicielem i zgodził się sprzedać nam mieszkanie. Termin wypowiedzenia upływa
  w przyszłym roku. Musimy uzbierać pieniądze na wykup. Kamienica ma kilku
  właścicieli i sytuacja niektórych lokatorów jest gorsza. Sąsiadka, której
  mieszkanie należy do właścicielki mieszkającej za granica jest naprawdę
  przerażona perspektywą wyprowadzki. Ja wierzę, że wszystko się uda załatwić
 • krotki 15.07.04, 20:41
  tu sie nalezy maly komentarz - kamienica ma kilkoro właścicieli, to standard,
  gdyby sprzedaali swoje udziały w kamieniczy z lokatorami jescze 2 lata temu to
  wartośc 1 m2 takiej kamienicy w bydgoszczy wachła sie od 300 - 500 zł za 1 m 2!
  i tak udziałowiec dajmy na to 15% kamienicy nawet 1000 m 2 miałs szanse dostac
  np ok 60 tys zł ( o ile ktos by chciał kupic taki udział - to wyliczenie jest
  tylko teoretyczne!!!) teraz wartośc skacze spokojnie onad 1000 zł czyli 150
  tys!! za to juz można cos kupic i to juz nie teori bo ci lokatorzy chca
  wykupić!!!. Tak oto dochodzimy do normalności! Możemy powiedziec ze 1000
  mieszkań kolejnych wyszł spod szczególnego najmu ! i wróciło na rynek !!
  Pozdrawiam
 • dora5 16.07.04, 08:59
  lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/383391.html

  Po trzech latach lokatorzy kamienic na bruk!

  Czwartek, 15 lipca 2004r.

  21 rodzin lokatorów prywatnych kamienic traci właśnie prawo do zajmowanych
  mieszkań. Powód? Od dziś przestały obowiązywać umowy najmu, które kamienicznicy
  wypowiedzieli tym lokatorom trzy lata temu. Najwięcej osób musi się wyprowadzić
  z kamienic na Polesiu.

  - Wiadomo nam, że rozwiązania umów z trzyletnim terminem wypowiedzenia
  otrzymało 21 najemców. Najwięcej jest ich na Polesiu - 11 - mówi Wojciech Kuś,
  dyrektor wydziału budynków i lokali Urzędu Miasta Łodzi.

  Lokatorzy komunalni, których umowy najmu wygasły, mogą zwrócić się do gminy o
  lokal socjalny. Aby go otrzymać, trzeba jednak spełnić kryteria dochodowe.
  Górną granicą dochodów jest 450,06 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i
  281,29 zł na osobę w przypadku rodziny wieloosobowej.

  Po upływie terminu wypowiedzenia najemca może nadal zajmować lokal, ale bez
  tytułu prawnego. Płacić musi wówczas czynsz wolny. Najczęściej lokatorów na to
  jednak nie stać. Właściciel mieszkania może wówczas wystąpić do gminy, która
  powinna zapewnić lokal socjalny takiemu lokatorowi, o odszkodowanie - różnicę
  pomiędzy czynszem wolnym a tym płaconym przez lokatora.

  - W ostatnim czasie otrzymaliśmy 42 takie wnioski. Udało nam się jednak nie
  płacić odszkodowań, ponieważ zaproponowaliśmy lokatorom lokale socjalne -
  wyjaśnia dyrektor Wojciech Kuś.

  W takiej sytuacji może się znaleźć kilkaset łódzkich rodzin, które na podobnych
  zasadach użytkują lokale w prywatnych kamienicach.

  (mal) - Express Ilustrowany
 • oswn.poznan 16.07.04, 10:23
  Codziennie mamy nowe artykuły prasowe o sprawach najmu. W tym tygodniu
  udzielam codziennie wywiady, niekiedy kilka dziennie, no cóż w wakacje jestem
  do dyspozycji, ja wakacji nie mam. I tak ma być. Trochę cierpią na tym
  czekający na indywidualne odpowiedzi.
  Polecam kilka nowych artykułów z dnia dzisiejszego: Rzeczpospolita lokatorzy nie trafią na bruk oraz komentarz lokatorzy w ślepej uliczce. Polecam również Gazetę Poznańską Na wypowiedzeniu. Myślę że czujny w necie krotki teksty tych artykułów poda
  na to forum. Ja promuję prasie wiedzę, iż 3-letnie wypowiedzenie jest
  korzystne dla stron najmu, też dla lokatorów. Mniejsze mieszkanie (zamiast
  dotąd 100, 160m2), nawet przy czynszu wolnym to praktycznie niższy czynsz,
  nawet wolnorynkowy i uprawnienie do dodatków nieszkaniowych z powodu kryterium
  powierzchniowego najmowanego lokalu. Tylko jest jeden problem: trzeba się
  spakować i przeprowadzić, a po co: lepiej narzekać. I problem tkwi w
  przeprowadzce i co zrobić z tyloma meblami lokatora? Przecież to też nie
  problem, ale trzeba chcieć go rozwiązać. Po za tym polecam na mojej stronie www.oswn.poznan.pl cytat z trzech
  ostatnich zdań uzasadnienia wyroku TK Pana Ostrowskiego z dnia 12 maja 2004
  roku. I to stanowisko TK o niekonstytucyjności od 2005 roku reglamentacji
  czynszów trzeba wszędzie i wszystkim ukazywać. Powinni to znać ministrowie,
  posłowie a może wtedy się zastanowią jak organizować swoje kampanie wyborcze,
  gdyż bolszewia i kwaterunek już nie wrócą i era dinozaurów najmu przeszła w
  zapomnienie. Pozdrawiam. Henryk Tubacki
 • oswn.poznan 16.07.04, 10:43
  Przy okazji: ten właściciel na zdjęciu w Rzepie Lokatorzy nie trafią na bruk jest mnie osobiście znany. Jest
  współwłaścicielem kamienicy w Poznaniu, którą kiedyś kupił jego pradziadek. On
  sam mieszka w cudzej innej prywatnej kamienicy, bo bolszewia i PRL nie
  umożliwiała mieszkać na swoim, ale dawała decyzje administracyjne w cudzych
  prywatnych domach a nie we własnych. W Poznaniu wiele jest jeszcze takich
  przypadków. Dalej, właściciel kamienicy w którym mieszka nasz właściciel sam
  nie mieszka w swojej własności, ale mieszka w innej cudzej kamienicy. I teraz
  mamy cukierek: każdy z tych właścicieli dał 3-letnie wypowiedzenie, aby mógł
  rzeczywiście zamieszkać w swojej własności, dał to swoim lokatorom, którzy są
  współwłaścicielami innych kamienic. Tylko ten ostatni lokator jest wyłącznie
  lokatorem, a nie współwłaścicielem. Skoro "nasz właściciel z fotografi" w
  Rzepie dostał 3-letnie wypowiedzenie, co mógł zrobić, iść na lokal socjalny od
  gminy; dał też swojemu lokatorowi wypowiedzenie. Ciekawe który właściciel
  będzie bardziej skuteczny w postępowaniu eksmisyjnym i który z właścicieli
  jako pierwszy dostanie lokal socjalny od gminy, na tą chwilę zą nie
  wyeksmituje swoich lokatorów. Co za ironia losu.
 • krotki 16.07.04, 14:27
  To jest bardzo dobre!! Mrożek i Kafka przy tym to szczeniki od pinczerka!!. A
  żeby było zabawniej dodam, że od 1974 roku można było, i miało sie pierszeństwo
  w zamieszkaniu we własnej kamienicy ale pod warunkiem, że zwalniał sie lokal.
  Gdyby ten lokator "dostał" (i chciał) inny lokal to ten łańcuszek był możliwy
  30 lat temu !!, ale trzeba było poczekać na 3 latki by go uruchomić.

  Teraz trochę mojego marudzenia:
  Artykuły (Bygdoszcz 1500 i 476 socjalnych)i Twój gdzies podany przykład, że
  dałes 3 wypowiedzenia i 2 sie juz wyprowadziły i tylko jeden czeka, wskazują i
  dają możliwość wyciągnięcia wnioseku, że problemy ma 33% jest to zgodne z moimi
  przewidywaniami, a nawet sądzę, że i te 33% to przesada, bo po prostu chca
  wykorzystać okazję. Jak ich przyciśnie to znajdą sobie coś!!! ocenialem, że
  problem dotknie 5-10 % a reszta da sobie radę przy pomocy -dodatków, rodzin
  itp. tym bardziej, że były 3 lata!!!!! - jednak tak naprawdę załatwia tak
  wysoki współczynnik - wytok TK po prostu nie ma juz za bardzo o co sie bic jak
  czynsz był 1 % czynawet 1.5% to opłaciło sie mieszkac lokatorom a jak teraz
  3% a niedługo na pewno 3.25% i dalej lub nie wiadomo ile po 2005 to po prostu
  sami pójda! Gorzej byłoby gdyby nie było wyroku! ale jest!!!
  Bawią mnie wypoiedzi, że jak minie 3 lata to moga zawrzeć nową umowę ale na
  czynsz wolny - w 100% z dziecinną łatwością można obalić taka umowę - jako
  zawartą pod przymusem i wprowadzającą stronę błąd! Dlatego lepiej cofnąc
  wypoiedzenie i na podstawie starej umowy podnieśc czynsz na maxa!
  Gneralnie sprawa się normalizuje a szum koło tego jest bardzo potrzebny by
  zmusić gminy by ruszyły tylki i coś zrobiły.
  Ważniejze coś innego ma pójść w tym miesiącu nowelizacjia w sprawie wodociągow,
  po klęsce z noclegowniami może chociaż to sie uda!! Oby.
  Pozdrawiam
 • dora5 16.07.04, 15:44
  Zycie zaskakuje farsą, fakt.
  Kiedy się urodziłam, umarł wujek. Rodzice wystapili o zgodę na zamieszkanie.
  Przydział dostał milicjant.
  Nie tak dawno płaciłam podatek od nieruchomosci, urzędniczka zaczęła mnie
  oglądac.
  Okazała się byc córką owego milicjanta. Wychowała się w mieszkaniu w którym ja
  sie miałam wychowywac, bawiła się na podwórku, na którym mnie nie dano. To
  wszystko mi opowiedziala, dodając ze gdyby wygrała w totolotka natychmiast
  kupila by ten stary dom.
 • gniazdko 26.07.04, 16:57
  Z pomocą miasta

  Poniedziałek, 26 lipca 2004r. Gazeta Krakowska

  Właśnie pierwsze rodziny wprowadzają się do mieszkań w TBS-ach przy ul.
  Padniewskiego i Tomickiego w Czyżynach. To osoby, których pozbawiono tytułu
  prawnego do lokalu w prywatnych nieruchomościach, z czym wiązał się okres
  trzyletniego wypowiedzenia. Niedawno okres ten właśnie upłynął. Według
  Polskiego Zrzeszenia Lokatorów w Krakowie, w pierwszym rzucie sytuacja taka
  dotyczy ok. 800 rodzin. Według Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości,
  liczba ta jest znacznie mniejsza. Nie zmienia to faktu, że nie wszystkie
  rodziny znajdą dach nad głową.

  - Wiemy, że około 200 rodzin z tych, które zgłaszają się do naszego wydziału,
  wyraziło chęć zamieszkania w TBS-ach, w których gmina nadal partycypuje. TBS
  Złocień i Krak System, w wyniku przetargu, zaoferowały nam mieszkania dla
  części tych osób - wyjaśnia Elżbieta Szczawińska, zastępca dyrektora Wydziału
  Mieszkalnictwa UMK.

  Oczywiście, nie zmienia to faktu, że gmina chciałaby pozbyć się udziałów w
  TBS-ach, ale najpierw musi się na nie znaleźć nabywca. A tego, jak na do tej
  pory, nie ma.

  - Jesteśmy miło zaskoczeni tym, że sprawy związane z przenosinami części
  rodzin do TBS-ów poszły właściwą drogą. I to przed czasem, bo UMK zapowiadał,
  że stanie się to na przełomie września i października. Obyło się bez
  przepychanek w sądach, co byłoby niekorzystne i dla właścicieli, i dla
  wykwaterowanych lokatorów - mówi Bogumiła Tokarczyk, wiceprezes Stowarzyszenia
  Właścicieli Nieruchomości.

  Dodaje, że wie o ok. 230 podaniach złożonych w Wydziale Mieszkalnictwa UMK
  przez wykwaterowanych. To jednak, jej zdaniem, i tak niewielki procent rodzin
  potrzebujących nowego lokum. Dokładnej liczby rodzin, którym właśnie skończyły
  się wypowiedzenia, nie jest w stanie określić. - Nie wszyscy właściciele
  budynków należą do Stowarzyszenia. Decydują o tym także inne czynniki. Choćby
  czas składania wniosków do wydziału czy możliwość porozumienia się w drodze
  umowy cywilnoprawnej między właścicielem a lokatorem. W końcu obie strony
  koegzystują w jednej kamienicy nawet i 50 lat. Jeśli lokator dba o mieszkanie,
  to właściciel patrzy na niego przychylnym okiem. Lepiej go utrzymać w domu niż
  wynajmować mieszkanie komuś, kto je np. zdewastuje - tłumaczy.

  Niestety, dla części rodzin, które straciły prawo do lokalu w zasobach
  prywatnych, gehenna spraw sądowych stanie się faktem. Wynika to z bariery
  dochodowej. Ich dochód jest za duży, by liczyły na lokal socjalny z zasobów
  gminy, a za mały, by mogły się starać o mieszkanie w TBS-ie, licząc na pomoc
  gminy.

  Jak więc to możliwe, że w poprzednich latach potrzebujący pomocy w ramach
  jakiegokolwiek programu mieszkaniowego, nie mogli liczyć na zbyt wiele, a
  teraz sytuacja diametralnie zmieniła się? - Wszystko w tej kwestii zależy od
  prezydenta i RMK. W poprzedniej kadencji, za prezydenta Gołasia, stawiano na
  rozwiązania komunikacyjne. Powstały nowe mosty. Dla prezydenta Majchrowskiego
  priorytetem są sprawy mieszkaniowe, stąd rozwiązanie problemów większości
  rodzin oczekujących na lokale socjalne z zasobów gminy. Także pomoc dla tych
  wszystkich, którzy stracili tytuł prawny do lokalu w zasobach prywatnych -
  dodaje dyr. Szczawińska.

  jaca - Gazeta Krakowska

 • oswn.poznan 28.07.04, 19:22
  Polecam dziś po 20.00 chyba 20.25 Telekurier na TVP3 w sprawie wypowiedzeń
  najmu, chyba 3-letnich. Co tam dokładnie będzie nie wiem, wiem, że ja tam będę
  na żywo występował. Polecam. Pozdrawiam
 • krotki 03.08.04, 20:56
  Lokatorzy muszą się wyprowadzać z prywatnych budynków
  Marta Tylenda 03-08-2004, ostatnia aktualizacja 03-08-2004 17:32

  Właśnie mija trzyletni okres ochronny dla lokatorów, którzy dostali
  wypowiedzenia umów najmu od właścicieli kamienic. Czy to znaczy, że około 200
  poznańskich rodzin znajdzie się na bruku?
  Od 2001 r. właściciel kamienicy ma możliwość wypowiedzieć lokatorowi (z
  trzyletnim wyprzedzeniem) umowę najmu. Nawet jeżeli ten lokator rzetelnie
  płacił czynsz. Wystarczy, że właściciel lub ktoś z jego rodziny będzie chciał w
  wybranym mieszkaniu zamieszkać. Właściciel nie musi takiemu lokatorowi
  zapewniać mieszkania zamiennego.

  Okres ochronny dla mieszkańców właśnie mija. Wyprowadzić powinno się ok. 200
  lokatorów. Czy to oznacza, że w Poznaniu zaroi się od bezdomnych rodzin?

  Są nawet zadowoleni

  - W naszej kamienicy takie wypowiedzenie dostało sześciu lokatorów. Teraz
  musieliby się wyprowadzać. Ale się nie wyprowadzają, bo żaden już tu nie
  mieszka - opowiada pani Katarzyna, mieszkanka ul. Półwiejskiej. - Jedna starsza
  pani umarła, druga przeprowadziła się do rodziny, pozostali też się gdzieś
  poprzenosili. Z tego, co wiem, są nawet zadowoleni - wylicza.

  - Ja dałem wypowiedzenia trzem rodzinom. Jeden pan wyprowadził się do
  budowanego od lat domu, a drugi lokator do rodziny - mówi właściciel kamienicy
  w Poznaniu.

  Muszą stracić, żeby dostać
  Jednak nie wszyscy mieli dokąd się przeprowadzić. Ponad sto rodzin szuka pomocy
  w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych. Mają jednak niewielkie szanse na
  mieszkanie. - W tym roku wpłynęło do nas 109 wniosków o przydział mieszkania
  komunalnego właśnie z powodu trzyletniego wypowiedzenia - oblicza Ewa Bartosik
  z ZKZL. - Na razie nie możemy wciągnąć ich na listę oczekujących. Uchwała Rady
  Miasta mówi wyraźnie, że o mieszkanie socjalne mogą się ubiegać tylko osoby bez
  tytułu prawnego do lokalu. W tym przypadku więc lokatorzy najpierw muszą
  stracić prawo do mieszkania, żeby ubiegać się o ujęcie na liście oczekujących.

  Jak uspokaja Bartosik, to jeszcze nie oznacza, że nagle setka lub więcej rodzin
  znajdzie się na bruku. - Sąd, zanim wyda wyrok, bada, czy osoba kwalifikuje się
  do otrzymania lokalu socjalnego. Jeżeli tak, to lokator może mieszkać, dopóki
  tego lokalu nie otrzyma - wyjaśnia.

  To z kolei nie jest dobra wiadomość dla podatnika. Bo właściciel kamienicy ma
  wówczas prawo domagać się od miasta odszkodowania, które wyrówna mu różnicę
  między czynszem regulowanym a wolnym. Pięć wyroków w tej sprawie, na niekorzyść
  miasta, już w Poznaniu zapadło.

  Lokator może wrócić

  Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi, że właściciel mieszkania może
  wypowiedzieć umowę nie później niż trzy lata przed terminem wyprowadzki.
  Wymówienie jest skuteczne tylko wtedy, jeżeli zwolnione mieszkanie służy
  zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych właściciela lub jego najbliższej rodziny.
  Jeżeli jednak właściciel w ciągu sześciu miesięcy nie zamieszkał w swoim lokalu
  lub przestał w nim mieszkać przed upływem pół roku od jego opróżnienia, lokator
  ma prawo wrócić do tego mieszkania, i to na dotychczasowych warunkach (koszty
  przeprowadzki pokrywa właściciel). Może też żądać od wynajmującego zapłaty
  różnicy w czynszu i opłatach, które pokrywa obecnie. W dodatku właściciel musi
  zapłacić lokatorowi karę ustawową w wysokości 15 proc. wartości odtworzeniowej
  lokalu (czyli za 100 m kw. mieszkania aż 39 tys. zł).


  Marta Tylenda


  Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA
  pięknie szczątkoe ale konktery 6 sztuk - 3latek i wszystkie bez wojny
  opróznione!! zatem 100% bez kłopotów - rewelacja


  Pozdrawiam
 • krotki 03.08.04, 20:58
  Miasto będzie płacić kamienicznikom


  Monika Jaremko-Siarska, wb 03-08-2004, ostatnia aktualizacja 03-08-2004 18:59

  Właściciele kamienic mogą usuwać lokatorów z kwaterunku na bruk. Musi się nimi
  zająć miasto. Jeżeli nie zapewni nowych mieszkań, będzie dopłacało do czynszów.
  W tym roku z budżetu Częstochowy pójdzie na ten cel około 53 tys. zł

  Skończył się trzyletni okres ochronny dla mieszkańców kamienic - wynika z
  przepisów ustawy o prawach lokatorów z czerwca 2001 roku. Do tej pory
  właściciel musiał zapewnić niechcianemu najemcy mieszkanie zastępcze. Teraz nie
  musi tego robić, obowiązek spada na gminę. Ustawa daje właścicielom prywatnych
  kamienic prawo do eksmitowania bez podawania przyczyn. Nie ma znaczenia, że
  ktoś wyremontował pomieszczenie i regularnie płaci czynsz.

  Nowe przepisy uderzą przede wszystkim w osoby, które przed laty dostały
  przydziały z tzw. kwaterunku. Władze w czasach PRL nie brały pod uwagę praw
  własności do budynków i umieszczały oczekujących na mieszkania komunalne w
  prywatnych kamienicach. Przed długi czas miasto narzucało też czynsze.

  Teraz kamienicznicy odzyskali pełnię praw do lokali. Z trzyletnim wyprzedzeniem
  mogą wypowiadać umowy najmu. - Ponieważ pierwsze wypowiedzenia zaczęli wręczać
  lokatorom po 1 sierpnia 2001 roku, gdy ustawa zaczęła obowiązywać, trzyletni
  okres właśnie się kończy - mówi Ludwik Madej, prezes Zakładu Gospodarki
  Mieszkaniowej. Jak wyliczył, do końca roku dach nad głową straci 16 rodzin. -
  Miasto ma obowiązek zapewnić im mieszkania, ale ich nie ma. Do czasu
  przesiedlenia lokatorów do budynków gminnych, będziemy płacić właścicielom
  kamienic rekompensaty za to, że ich lokale są zajęte, mimo wypowiedzeń.

  Ustawa określa, że władze gmin muszą pokryć różnicę między obecnym czynszem, a
  tym, którego teraz zażąda kamienicznik. W tym roku ZGM oszacował kwotę dopłat
  na 53 tys. zł.

  Dla kolejnych 64 rodzin w Częstochowie okres trzyletniego wypowiedzenia kończy
  się w 2005 i 2006 roku. - Nie ma żadnych bloków komunalnych do zasiedlenia,
  wszystko czym dysponujemy pochodzi z odzysku, po osobach wyeksmitowanych, bądź
  zmarłych. Rocznie to sto lokali - podkreśla prezes ZGM.

  Tymczasem w kolejce do otrzymania mieszkania komunalnego czeka trzy tysiące
  częstochowian.


  Monika Jaremko-Siarska, wb


  Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA
  --------------------------------------------------------------------------------
 • oswn.poznan 03.08.04, 23:18
  Jak właściciele odzyskują odebrane mieszkania
  tyle 03-08-2004 , ostatnia aktualizacja 03-08-2004 17:33 Gazeta Wyborcza

  Wypowiedzenia umów najmu dostają nie tylko zwykli lokatorzy, ale także...
  właściciele kamienic. - Właściciel kamienicy przy ul. Święty Wojciech, chcąc w
  niej zamieszkać, wypowiedział umowę swojemu lokatorowi, jednocześnie
  właścicielowi domu przy ul. Za Bramką. Ten z kolei, chcąc się przeprowadzić do
  swojego mieszkania (Za Bramką), wypowiedział lokatorowi z ul. Za Bramką,
  jednocześnie właścicielowi kamienicy przy ul. Garbary - opowiada Henryk
  Tubacki, przewodniczący Zarządu Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
  Właścicieli Nieruchomości w Poznaniu. - Takich przypadków jest znacznie
  więcej. W latach 60. i 70. na porządku dziennym było, że właściciele budynków
  dostawali przydział w nie swoich kamienicach. I teraz trzeba to prostować.

  Rodzina Henryka Tubackiego też miała problem z zamieszkaniem we własnym domu.
  - Moi rodzice nie mogli zamieszkać u siebie, bo dostali przydział na
  mieszkanie w blokach Cegielskiego. Zaraz jednak, jak nasz lokator powiedział
  nam, że chce się z naszego domu wyprowadzić, pojechaliśmy do tego mieszkania.
  Godzinę po opuszczeniu przez niego lokalu włamaliśmy się i już tam staliśmy
  namiotem - opowiada Tubacki. - Niestety, dostaliśmy wyrok eksmisyjny. Z
  własnego domu! Lata musieliśmy się kłócić, żeby w końcu tam legalnie
  zamieszkać.

  Takie też są przypadki 3-letnich wypowiedzeń. trochę o 3-letnich
  wypowiedzeniach jest też na www.3-letnie-wypow.lokatorzy.info.pl . Pozdrawiam
 • gniazdko 12.08.04, 14:50
  znalazłem kilka ciekawych wypowiedzi o 3 letnich wypowiedzeniach i nie tylko
  na forum Muratora sądzę, że można też przeczytać. Pozdrawiam
 • krotki 12.08.04, 18:49
  forum muratora jest naprawde budujące - zdecydona większośc wykazuje sie tam
  świadmością istniejącej sytuacji, oczywiście zawsze, jak ktos tam pisze, sa
  jednostki cwane i bezczelne i tym wlaściwie cięzko cos zrobic - i to jest
  problem!! że chamstwo popłaca, duża wodke temu kto wymysli cos na to!!.
  nawiasem mówić Blidzie tez wodka sie nalezy ale za 1994 później strefiła.
  Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.