Dodaj do ulubionych

ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kraków)

06.09.05, 13:59
Pytanie może i naiwne, ale w miarę możliwości - proszę o pomoc...

Ile kosztuje "ocena stanu technicznego" budynku przez fachowca- mniej więcej,
czy są jakieś stawki, wytyczne... ? Chodzi mi o rząd wielkości (żeby np. sie
nie dać oszukać )
Czy to jest to samo co ekspertyza techniczna ? Czy taka ocena zawiera w sobie
szczegółowe ekspertyzy?

Kto taka "ocenę" może zrobić?
Czy dając takie zlecenie podpisuje sie umowę o dzieło z "ekspertem" czy jak ?
Na co trzeba uważać ?

I oczywiście - czy możecie polecić kogos sprawdzonego (w Krakowie), kto by to
solidnie zrobił?

Dane: kamienica przedwojenna, 3-kondygnacyjna, ok. 500 m kw.
W calości użytkowana, stan techniczny - na oko średni - nic sie na głowę nie
sypie, jedynie pewne peknięcia mogą niepokoić (pytanie, czy powinny)
Ocena stanu technicznego jest potrzebna do zaplanowania kolejności i
oszacowania kosztów remontów.
Jakiego zakresu "oceny technicznej" bede potrzebować?

Z góry dziekuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • pisz_mi Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 06.09.05, 14:53
      Chyba nic nie zastapi zdrowego rozsadku. Do kazdej branzy jest inny ekspert.
      (elektryk, budowlaniec, inzynier sanitarny, odgromowy, gazownik itd). Rozumie
      ze chodzi o konstrukcje budynku i to dla wlasnych celow. Trzeba poszukac
      doswiadczonego czlowieka z branzy ale osobiscie bal bym sie rzeczoznawcow
      sadowych. Z moich doswiadczen to w gruncie rzeczy szarlatani co wszystko robia
      i wszystko udowodnia. Pewnie trzeba kogos kto zrobi jakies ewentulne odkrywki i
      zalozy plomby ktore pewnie potem bedzie sie obserwowac czy nie pekaja (to
      znaczy czy szczeliny sie nie powiekszaja.). To nie powinno byc drogie.(200
      zlotych??).
      Jeszcze raz spokojnie i z dystansem. Taka kamienica ma prawo troche pekac.
      • miluszka Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 06.09.05, 16:54
        Jest obowiązek robienia przeglądow budowlanych co 5 lat, przeglądów łatwo
        ulegających zniszceniu elementów budowlanych budynku co rok, a także przeglądów
        kominiarskich i gazowych ( co rok). Czy nam się podoba, czy nie trzeba to
        robić, bo tak stanowi prawo budowlane. Budowlane rzeczy robi nam znajomy
        architekt za 0, 25 zł od m kw ( przegląd piecioletni), ale my z nim mamy stały
        układ. Do pojedynczych przypadków może byc droższy, Kominiarze też nie są tani
        i często piszą głupoty w swoich opiniach - polecam tych z placu Wolnica.
        Stosounkowo niedrogi jest przegląd gazowy.
        Rozumiem,że chodzi ci o przeglądy budowlane, a nie o operat szacunkowy?
        --
        www.adopcja.salezjanie.pl
        • maga_krakow Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 07.09.05, 09:09
          1. tak - chodzi o przegląd "budowlany" nie operat szacunkowy

2. czy Kominiarze nie mają swoich rejonów ?? ale że (przynajmniej niektórzy)
          piszą głupoty to już wiem ;-)

3. nie mam znajowego budowlańca, architekta... itp :((

4. dziekuję za wskazówki dot. kwot

Zaraz zaczynam poszukiwania i bedę się zastanawiać nad tym wszystkim - wciąż
          jednak wszelkie uwagi i podpowiedzi są bardzo mile widziane :)))
        • wasyl999 Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 07.09.05, 10:47
          witam :)
          piszesz Stosounkowo niedrogi jest przegląd gazowy.
          czy mozesz podac bardziej konkretna cene ??? za mieszkanie, pietro ??? czy to
          razem z usnieciem ewentualnych nieszczelnosci ??? ja zapłaciłem za kontrole i
          usuniecie wszelkich usterek około 4000 wiec stwierdzam z cała stanowczoscia ze
          to jest duzo :(

przeglądów łatwo ulegających zniszceniu elementów budowlanych budynku co rok, -
          jakie to sa elementy ???? jakos nigdzie nie moge sie doszukac w przepisach,
          tylko narazone na działanie czynników atmosferycznych.

Budowlane rzeczy robi nam znajomy architekt za 0, 25 zł od m kw ( przegląd
          piecioletni), ale my z nim mamy stały układ. - czy architekt moze to robic ???
          ma stosowne uprawnienia ??? kazdy z architektów ma ??? znam architekta ale nie
          pomyslałem ze oni moga, i czy architekt jest w stanie stwierdzis stopien
          zuzycia, co wymienic itd ???
          pozdrawiam :)
      • miluszka Re: co sądzicie o PZITB Kraków ? 07.09.05, 15:54
        Musi być ktoś z uprawnieniami budowlanymi, a więc niekoniecznie architekt oraz
        też nie każdy architekt. Nam to robi właśnie architekt, więc tak napisałam.
        Jeśli chodzi o przeglądy gazowe to roznie firmy to kalkulują. Może być np po 20
        zł od mieszkania, lub po 15 zł, ale wtedy np doliczają za piony i poziomy, może
        być też nieco więcej ale z doszczelnieniami itd.
        Kominiarzy nie obowiązuje rejonizacja.
        Te roczne przegląd to robi się głównie pod kątem rynien, gzymsów, obróbek
        blacharskich - tego, co stosunkowo szybko może ulec zniszczeniu.
        Nie miałam do czynienia z zamawianiem przeglądow w PZIiTB, ale w końcu to
        fachowcy!
        --
        www.adopcja.salezjanie.pl
    • domino33 Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 26.10.05, 12:06

witam :)
      piszesz Stosounkowo niedrogi jest przegląd gazowy.
      czy mozesz podac bardziej konkretna cene ??? za mieszkanie, pietro ??? czy to
      razem z usnieciem ewentualnych nieszczelnosci ??? ja zapłaciłem za kontrole i
      usuniecie wszelkich usterek około 4000 wiec stwierdzam z cała stanowczoscia ze
      to jest duzo :(

Wprawdzie interesowalam sie tym w 2003 r. i podaje ceny, napewno nie sa juz
      aktualne, ale moze w przyblizeniu pomoga Ci sie zorientowac.
      Oto co sie dowiedzialam;

Przeglad instalacji gazowej: za probe szczelnosci instalacji gazowej 3zl.od mb.

Przeglad instalacji elektrycznej: 8 zl za roboczo - godzine + usuniecie
      ewentualnych usterek,

Przeglad instalacji kominowej i ciagow wentylacyjnych : musi byc dostep do
      wszystkich mieszkan i na dach

- przeglad droznosci 1 m przewodow kominowych kosztowal 2zl

- za kazde podlaczenie do klatki wentylacyjnej (kuchenka gazowa,piec gazowy,
      piec elektryczny ) 5zl

• murowany Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 26.10.05, 16:15
      > Czy to jest to samo co ekspertyza techniczna ? Czy taka ocena zawiera w sobie
      > szczegółowe ekspertyzy?
      >
      > Kto taka "ocenę" może zrobić?
      > Czy dając takie zlecenie podpisuje sie umowę o dzieło z "ekspertem" czy jak ?
      > Na co trzeba uważać ?

Witam, postaram sie odpowiedziec na te pytania:

1 - Ekspertyza techniczna jest szczegolowym opracowaniem majacym wyznaczyc stan techniczny konkretnego elementu budowlanego, np. jakiejs belki lub calego stropu. Wykonuje sie ja wtedy, gdy wiadomo, ze "cos sie dzieje" z tym elementem. Wyglada to tak, ze podczas prowadzenia oceny stanu technicznego inzynier widzi, ze np. peka jedna ssciana na calej swej wysokosci - on jest w stanie okreslic o co chodzi ale do szczegolowego wyznaczenia przyczyn (moze ktos jest odpowiedzialny za dane uszkodzenie?) oraz sposobu postepowania to wykonuje sie juz ekspertyze techniczna - czesto trzeba sie poprzec jakimis obliczeniami, trzeba tez miec duze doswiadczenie inzynierskie.

2 - patrz Art. 62 ust. 4 Prawa Budowlanego oraz w nawiazaniu do tego Art. 12 ust. 1 pkt. 5.

3 - mysle, ze problem rozwiazalaby odpowiednia umowa o dzielo.

3 -
      --
      nie czytaj tak szybko
      • maga_krakow Re: ocena stanu technicznego - kto i za ile? (kra 14.11.05, 11:50
        stan na dziś:
        zlecono i wykonano przegląd pięcioletni :)
        jednym z zaleceń było wykonanie ekspertyzy technicznej - jestem w trakcie
        :)

Dziękuję wszystkim za pomoc i rady, na razie czekam na wynik ekspertyzy, potem
        zastanowię się, co dalej

Jeżeli ktoś ma podobny problem lub po prostu jest zainteresowany szczegółami,
        odpowiem na maila:
        talita(MAŁPA)autograf.pl

Pozdrawiam
          • tallita do domino33 23.11.05, 13:45
            domino33 napisała:

> Napisalam na tego maila j.w. i nic, czy ta chec podzielenia sie informacja
            > ulegla juz przedawnieniu?

Najmocniej przepraszam - mam problemy z pocztą
            Chęć podzielenia się informacjami nie przedawniła się ;-)
            Jak mi się uda odebrać maile to jeszcze dzis odpiszę
              • maga_krakow Re: do domino33 19.01.06, 16:59
                Odpisałam ponownie. Nie wiem, czemu poprzedni mail nie dotarł.

Zaglądam na forum może nie codziennie, ale jednak nie trzeba było aż tak długo
                czekać ze zwróceniem mi uwagi

Jeszcze raz przepraszam
                • domino33 Re: do domino33 22.01.06, 18:41
                  maga_krakow napisała:

> Odpisałam ponownie. Nie wiem, czemu poprzedni mail nie dotarł.
                  >
                  > Zaglądam na forum może nie codziennie, ale jednak nie trzeba było aż tak długo
                  > czekać ze zwróceniem mi uwagi
                  >
                  > Jeszcze raz przepraszam

Ta "uwaga"nie byla wcale na powaznie,ja w miedzy czasie zrobilam przeglad
                  techniczny naszej kamienicy, ale za odpowiedz ponownie bardzo dziekuje.

• radek9918 Re: do domino33 28.02.06, 14:40
                    mogę polecić znajomego, który wykonuje przeglądy oraz kosztorysy, a co
                    najważniejsze jego opracowania zostały właśnie przyjęte przez Sąd jako dowody
                    wkskazane przez wynajmującego jako podstawa ustalenia kalkulacji podwyżki
                    czynszu, jest to ważne, by w odpowiedzi na pozew dołączyć takie dokumenty jako
                    wnioski dowodowe, aby Sąd w miarę szybko (2 rozprawy) w postępowaniu
                    uproszczonym (gdzie nie wolno powoływać dowodu z biegłego) rozstrzygnął sprawę
                    na korzyść właściciela
                    w sprawie kontaktu proszę pisać na priv

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka