Dodaj do ulubionych

ALARM dla forum: "O języku"?

19.10.17, 20:07
Mu to sobie gadu, gadu o pozytywach języków wszelakich, a tu takie coś:

wiadomosci.wp.pl/atak-na-obcokrajowca-w-poznaniu-nikt-tu-nie-bedzie-gadal-po-niemiecku-6178049430546049a
Pamiętam z czasów gierkowskich jak byłem świadkiem pewnej osobliwości w kościele na Górze św. Anny.
Akurat wtedy stała za mną grupa jakichś katolików i szemrała: "Co te Helmuty za herezje tu szwargoczą?" A to śpiewała grupa śląskich pątników z NRF: "O Herr, - wie groß bist Du! ... usw." Miałem też w owym czasie inne "przygody" np. kiedy oprowadzałem dwu panów z f-my Draeger po miasteczku w którym mieszkam. Wtedy w sklepie "uprzejma kobieta" za mną zasyczała: "Tu nie mówi się po szkopsku, tu jest ............."

Myślałem, że teraz po wejściu RP do EU takie rzeczy należeć będą tylko do wstydliwej, zamierzchłej przeszłości. A tu masz Panie-Obatelu taki pasztet .....

Ale może jeszcze na prawdziwy alarm dla forum "O języku" jest za wcześnie, może trzeba będzie poczekać aż się młódź bardziej rozkręci. Mylę się?

Proszę mi to wytłumaczyć, bo:
"My musimy wiedzieć, - i my się musimy dowiedzieć!" [D.H. + Suender]

Pozdr.
Obserwuj wątek
    • kicior99 Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 01:40
      Toż to wielki autorytet od bezokoliczników, pani Krystyna P., powiedziała przecież, że "jak są w Polsce to niech mówią po polsku" (to było odnośnie jakichś francuskich dziennikarzy w Sejmie). Przykład – niestety – idzie z góry.

--
      Wszystko co chciałbyś wiedzieć o łacinie
      • arana Góra czy dół? 20.10.17, 06:39
        kicior99 napisał:

> Toż to wielki autorytet od bezokoliczników, pani Krystyna P., powiedziała przecież, że "jak są w Polsce to niech mówią po polsku" (to było odnośnie jakichś francuskich dziennikarzy w Sejmie). Przykład – niestety – idzie z góry.
        >

Jaka tam góra, to tylko waadza. Ciekawe jest tylko jedno: ochota podobnych osobników do tworzenia koncepcji językoznawczych. Bo to i Stalin, i Dyzma, i Ziobro...
        • kicior99 Re: Góra czy dół? 20.10.17, 11:28
          Im bardziej totalitarna władza, w tym więcej rzeczy się miesza. Obecna zmieniła język nie tylko ustami Ziobry i Pawłowicz, ale przede wszystkim prezesa.

--
    • the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 12:39
      suender napisał:

> Mu to sobie gadu, gadu o pozytywach języków wszelakich, a tu takie coś:
      >
      ====================================

Mam takowe wrażenie jakoby Sünder fanatycznym germanofilem był...

We will face challenges. We will confront hardships. But we will get the job done.
      Together, we will make Germany impotent again.

Ot, co...
      --
      www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be
      W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie
      dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Braci Turków] 
      Im szybciej spakowane walizki, tym większa premia! 
      • suender Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 17:53
        the-great-inuk 20.10.17, 12:39

> ... jakoby Sünder fanatycznym germanofilem był...

Mylisz się!
        Ja najbardziej gustuję w gwarach, bo one są zalążkiem poszczególnych języków.

To jest tak faszynująca, że mnie oczarowuje.
        Popatrz na taką Gwarę Lwowską:

www.stankiewicze.com/ludobojstwo/lwowska_gwara.html

.. albo na gwarę śląską w wariancie słowiańskim i germańskim (Schlesiche Mundart)

www.kmosler.de/Sprache/Woerterlisten/OS-Woerter.html

Pozdr.

• the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 19:02
          suender napisał:

> Ja najbardziej gustuję w gwarach, bo one są zalążkiem poszczególnych języków.
          ==============================>

Bardzo ciekawe. Ta lwowska gwara kojarzy mi się bardzo z jidisz...

--
          W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie
          • suender Re: ALARM dla forum: "O języku"? 22.10.17, 11:16
            the-great-inuk 20.10.17, 19:02

> Ta lwowska gwara kojarzy mi się bardzo z jidisz...

Ja już dawno zauważyłem, że poważne ślady mowy Narodu Wybranego istnieją w prawie wszystkich gwarach/językach europejskich, ale nie tylko ....
            Nawet w języku starocerkiewnym też jest ich nieco ...

W sumie Twe zaskoczenie (gwara kojarzy ..... z jidisz..) mnie bardzo zaskakuje,
            ale po prostu myślę iż tylko się zgrywasz ....

Pozdr.
        • stefan4 faszynacje 22.10.17, 10:06
          suender:
          > To jest tak faszynująca

Ura! ura! Patrz, blisko reduty, już w rowy
              walą się, na faszynę kładąc swe tułowy;

Czy faszyna ma coś wspólnego z francuskim ,,se facher''?

- Stefan

--
          Zwalczaj biurokrację!
    • the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 12:55
      suender napisał:

> Pamiętam z czasów gierkowskich jak byłem świadkiem pewnej osobliwości w kościele na Górze św. Anny.
      > Akurat wtedy stała za mną grupa jakichś katolików i szemrała: "Co te Helmuty za herezje tu szwargoczą?" A to śpiewała grupa śląskich pątników z NRF: "O Herr,
      > - wie groß bist Du! ... usw."
      =========================

Our heritage

Uczennica Bronisława Śmidowiczówna, oddając nauczycielowi niemiecki katechizm, trzymała go przez fartuszek, aby nie splamić sobie rąk.

Trza być czujnym!

Ot, co...
      --
      • kicior99 Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 14:47
        Wiesz, czym innym jest walka z okupantem (mnie o tym fartuszku uczyli w szkole) a zupełnie czym innym rozmowa w obcym języku w wydawałoby się wolnym kraju. Jako że kiedyś byłem wstrząsająco gościnny i przewijali się u mnie w domu studenci z niemal pół Europy, tez mieliśmy kilka nieprzyjemności z powodu używania języków obcych. Nawet tu, w UK, mi się to zdarzało. Wszędzie są ludzie i ludziska i nie da się tego załatwić na jakąś ogólną skalę.

--
        • the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 15:15
          kicior99 napisał:

> Wiesz, czym innym jest walka z okupantem (mnie o tym fartuszku uczyli w szkole)
          ===================================>

Jakoś to nie przeszkodziło byłym angielskim koloniom zrobić z angielskiego język urzędowy.
          (Azja, Afryka) A mogliby na złość byłym kolonizatorom odmrozić sobie uszy! I gadać po swojemu... Każda wioska w swoim żargonie... /Było tu już kiedyś omawiane.../

Ot, co...
          --
          • apersona Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 21:09
            the-great-inuk napisała:

> Jakoś to nie przeszkodziło byłym angielskim koloniom zrobić z angielskiego języ
            > k urzędowy.
            > (Azja, Afryka) A mogliby na złość byłym kolonizatorom odmrozić sobie uszy! I ga
            > dać po swojemu... Każda wioska w swoim żargonie... /Było tu już kiedyś omawiane
            > .../

Lepszy język urzędowy okupanta niż sąsiadasmile
        • the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 15:34
          kicior99 napisał:
          Wszędzie są ludzie i ludziska i nie da się tego załatwić na jakąś ogólną skalę.
          ============================================>
          The Bible tells us: “How good and pleasant it is when God’s people live together in unity.”
          (Źródło: Donald Trump)

--
      • suender Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 19:21
        the-great-inuk 20.10.17, 12:55

> But we will get the job done.
        > Together, we will make Germany impotent again.

Jako starszy mam dobrą radę dla Inuk(a). Proszę nie przejmować się tym co z Berlinem się docelowo stanie.
        Zapewne z nim będzie tak jak z innymi stolicami wszystkich krajów, - po naprzemiennych sukcesach i porażkach czeka ich mianowicie: rauch i asze.
        Natomiast ich języki zapisane zostaną w Wielkiej Księdze Historii Wszechświata.

> Uczennica Bronisława Śmidowiczówna, oddając nauczycielowi niemiecki katechizm,
        > trzymała go przez fartuszek, aby nie splamić sobie rąk.

To jest bardzo dobry przykład personifikacji języka, a on jest li tylko narzędziem do komunikowania się, - tak jak telefon mobilny ....

Rozumiem, że nie akceptujesz takich postaw!

A tu taka mała ciekawostka:

www.google.pl/search?q=dlaczego+j%C4%99zyk+ludzie+identyfikuj%C4%85+z+osob%C4%85%3F&ei=syzqWYGOOqWr6AT0nLigCQ&start=20&sa=N&biw=1920&bih=1094
        Tam znajdź: „To, co ludzkie, jest w swej istocie językowe” „Kto ma język, ten ma świat”

To jest nader ciekawe opracowanie, aczkolwiek wielce kontrowersyjne.
        Polecam to, byś mnie dalej nie uważał za sztywno jednostronnego.

Pozdr
        • the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 20.10.17, 21:07
          suender napisał:
          - tak jak telefon mobilny ....
          =================================
          Tego nie mogę zrozumieć, jak to działa, że komórką made in Germany, ludzie porozumiewają się we wszystkich językach świata.... ???

Po mojemu, dla każdego języka powinna być osobna komórka...
          --
          • suender Re: ALARM dla forum: "O języku"? 21.10.17, 08:06
            the-great-inuk 20.10.17, 21:07

> jak to działa, że komórką made in Germany, ludzie porozumiewają się we wszystkich językach świata.... ???

- B. Ładne pytanie retoryczne ......

- W opracowaniu, które jeszcze raz polecam:

www.google.pl/search?q=dlaczego+j%C4%99zyk+ludzie+identyfikuj%C4%85+z+osob%C4%85%3F&ei=syzqWYGOOqWr6AT0nLigCQ&start=20&sa=N&biw=1920&bih=1094

(Tam znajdź: „To, co ludzkie, jest w swej istocie językowe” „Kto ma język, ten ma świat”)

, znajduje się taki oto fragment:

"Dziecko naprzemiennie słyszy: Moechtest du guten Saft / chcesz pyszniutki soczek albo trinke schnell Milch / pij szybciutko mleczko. Trudno nie dostrzec różnicy między przytoczonymi wypowiedziami. Dostrzec tu łatwo odmienność semantyczną, ale i prozodyczną (emocjonalną)."

Ja nie za bardzo potrafię: dostrzec różnicy między przytoczonymi wypowiedziami (oprócz jeno treści merytorycznej zdańa) ... A co tu ma do rzeczy: odmienność semantyczna, ale i prozodyczna (emocjonalna) ??"[/i]
            Ciekawe jak to rozumie Inuk .......?

Pozdr.
            • arana Re: ALARM dla forum: "O języku"? 21.10.17, 10:20
              suender napisał:
              >
              > "Dziecko naprzemiennie słyszy: Moechtest du guten Saft / chcesz pyszniutki soczek albo trinke schnell Milch / pij szybciutko mleczko. Trudno nie dostrzec różnicy między przytoczonymi wypowiedziami. Dostrzec tu łatwo odmienność semantyczną, ale i prozodyczną (emocjonalną)."
              >
              > Ja nie za bardzo potrafię: dostrzec różnicy między przytoczonymi wypowiedziami (oprócz jeno treści merytorycznej zdańa) ... A co tu ma do rzeczy: odmienność semantyczna, ale i prozodyczna (emocjonalna) ??"[/i]

Naprawdę nie potrafisz? Dla mnie jest oczywista, choć nie znam niemieckiego. Zatem problem musi tkwić nie w tyle w znajomości języków, co w obiorze ich prozodii. Podobno ma to związek z prawą półkulą mózgu, która bierze udział w przetwarzaniu złożonych aspektów języka

Brzmi to sensownie, bo nie od dziś wiadomo, że mamy różne mózgi, które wpływają na nasze reakcje. Porównywanie ich i sięganie do źródeł tej różnorodności jest fascynujące.

• the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 21.10.17, 11:17
                arana napisała:

>
                > Naprawdę nie potrafisz? Dla mnie jest oczywista, choć nie znam niemieckiego. Zatem problem musi tkwić nie w tyle w znajomości języków, co w obiorze ich prozodii. Podobno ma to związek z prawą półkulą mózgu, która bierze udział w przetwarzaniu złożonych aspektów języka...

Summary. The term prosody was coined in 1947 by Monrad-Krohn to mean „melody of speech”, and is defined as that faculty of speech that conveys states of meaning by variations in stress and pitch, regardless of the words used or the grammatical construction. Emotive or affective prosody is that quality of speech which communicate pleasure, fear, sorrow, anger, etc., and is a function of the hemisphere (typically the right) that is nondominant for language. Linguistic prosody imparts meaning through syllable, word, or sentence level stress and intonation: eg, question versus declarative statement. The role of the right and left hemisphere in linguistic prosody remains unresolved.
                =============================== >
                Działa nie tylko z komunikacji z ludzmi, ale tak ze zwierzętami, szczególnie z psami.

Prowadzę tu w sąsiedztwie small talk nie z ludźmi ale także z ich pieskami.

I niezależnie czy mówię do nich:

1. Ładny piesek, kochany piesek!
                czy:
                2. A ty bydło faszystowskie, a ty antysemito, a ty szmato rasistowsko, a ty ksenofobie zajebany.

Tylko „melody of speech” jest jednakowa.
                I pieski są zadowolone i merdają wesoło ogonkiem i uśmiechają się wesoło...

Ot, co...
                --
                • the-great-inuk Ukuł termin prosody 21.10.17, 12:27
                  the-great-inuk napisała:

(1) The term prosody was coined in 1947 by Monrad-Krohn to mean „melody of speech” (...)
                  (2) Der Begriff prosody wurde geprägt im Jahre 1947 von Monrad-Krohn mit der Bedeutung "Sprachmelodie" (...)
                  (3) Termin prosody został ukuty w roku 1947 przez Monrada-Krohna w znaczeniu "melodia mowy" (...)

Powyższe angielskie zdanie wprowadziło mnie w ogromny podziw i zachwyt nad niebywałą perfekcją mego mózgu.

Nigdy nie wkuwałem pojedynczych znaczeń tych słów, a sens zdania zrozumiałem w trymiga!
                  (Tłumaczenie trwało nieco dłużej)

Podziwiam zdolność języka angielskiego do tworzenia odpowiednich części mowy w zależności od kontekstu zdania: "was coined" - "wurde geprägt", "zostało ukute" ...Z rzeczownika "coin" - czasownik "ukuć"...

Ot, co...

Na sąsiednich forach próbuję ludzi przekonać, że wkuwanie pojedynczych słówek bez kontekstu to marnowanie czasu, ale nikt mi nie wierzy...
                  --
                • kalllka Re: ALARM dla forum: "O języku"? 21.10.17, 12:28
                  A próbowałeś używać w kontaktach z pieskami ASR/ automatic speech recognition/ inuku?
                  - jeśli próbowałeś, a one nie reagowały prawidłowo uncertain na Intentional intonation czyli treść +melodia języka/
                  a/ masz zle ustawiony software
                  b/ pieski nie były ułożone
                  c/ celowo wprowadzasz w błąd

Ps. Na marginesie mam zapytanie do autora
                  w związku z tematem wątku ilokalizacja forum,
                  Alarmując /ca_psem/ do kogo dzwonisz najpierw:
                  -pod międzynarodowy numer alarmowy
                  -na gg admina forum
                  - telefonując do przyjaciela
                  ?

• the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 21.10.17, 13:49
                    When you open your heart to patriotism, there is no room for prejudice.
                    (Donald Trump)

--
                      • the-great-inuk “And if it can’t be fun, what’s the point?” 22.10.17, 16:02
                        kalllka napisała:

> No właśnie nie wiem czy ink, sobie litylko dworuje, czy z psów jaja robi, cytu
                        > jąc w odpowiedzi, cytujacego innego prezydenta prezydenta Trumpa(?)
                        ========================================
                        “And if it can’t be fun, what’s the point?”
                        ― Donald J. Trump, Trump: The Art of the Deal

Ot, co...
                        --
    • keekees po szkopsku i po kacapsku... 21.10.17, 22:58
      suender napisał:

...
      > Pamiętam z czasów gierkowskich jak byłem świadkiem pewnej osobliwości w kościel
      > e na Górze św. Anny.
      > Akurat wtedy stała za mną grupa jakichś katolików i szemrała: "Co te Helmuty z
      > a herezje tu szwargoczą?" A to śpiewała grupa śląskich pątników z NRF: "O Herr,
      > - wie groß bist Du! ... usw." Miałem też w owym czasie inne "przygody" np. kie
      > dy oprowadzałem dwu panów z f-my Draeger po miasteczku w którym mieszkam. Wtedy
      > w sklepie "uprzejma kobieta" za mną zasyczała: "Tu nie mówi się po szkopsku, t
      > u jest ............."
      > Myślałem, że teraz po wejściu RP do EU takie rzeczy należeć będą tylko do wstyd
      > liwej, zamierzchłej przeszłości. A tu masz Panie-Obatelu taki pasztet .....
      > Ale może jeszcze na prawdziwy alarm dla forum "O języku" jest za wcześnie, moż
      > e trzeba będzie poczekać aż się młódź bardziej rozkręci. Mylę się?

Po szkopsku i po kacapsku... - wciąż nie wypada wink
    • bimota Re: ALARM dla forum: "O języku"? 22.10.17, 10:47
      Teraz otworzy czlek lodowke i tam mu wyskakuje "[plska rasistowska"... A moze by tak napisalei jak np, polacy w szkopskich szkolach sa oficjalnie dyskryminowani albo jakie przywileje maja szkopskie mniejszosci u nas i jeszcze im malo...

--
      NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
      • the-great-inuk Re: ALARM dla forum: "O języku"? 22.10.17, 10:58
        bimota napisał:

> Teraz otworzy czlek lodowke i tam mu wyskakuje "[plska rasistowska"... A moze b
        > y tak napisalei jak np, polacy w szkopskich szkolach sa oficjalnie dyskryminowa
        > ni albo jakie przywileje maja szkopskie mniejszosci u nas i jeszcze im malo...
        ======================================>
        Następny "jednostkowy przypadek... "

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka