Dodaj do ulubionych

"na groby" czyli kiedy

12.12.18, 21:07
tekst z roku 1893: kaplica jest otwarta raz do roku, "na groby". Czyli kiedy?
Edytor zaawansowany
  • arana 13.12.18, 07:32
    gggg4444 napisał:

> tekst z roku 1893: kaplica jest otwarta raz do roku, "na groby". Czyli kiedy?

Ciekawe pytanie, bo trzeba rozstrzygnąć, czy w zdaniu chodzi o listopadową tradycję odwiedzania grobów bliskich zmarłych, czy o wielce ongiś popularne wielkanocne zwiedzanie grobów Chrystusa w kościołach. To drugie zawsze kojarzyło mi się z "Lalką: pamiętacie scenę, gdy Izabela martwi się, że nie została jeszcze zaproszona do zbierania datków "przy grobach", a potem tę drugą scenę, gdy przychodzi Wokulski i rzuca jej na tacę rulon złotych półimperiałów?

Ale wróćmy do pytania. Zacytowane zdanie - jak mówi net - pochodzi z książki Eryka Jachowicza Ilustrowany przewodnik po Warszawie: wraz z treściwym opisem okolic miasta. Cały akapit można przeczytać na stronie 169. Dotyczy on kaplicy w Zakładzie Magdalenek, który był instytucją zamkniętą. Ale raz do roku, "na groby", otwierano kaplicę tego zakładu. Myślę, że chodzi tu o wielkanocne eksponowanie grobu Chrystusa i zbieranie z tej okazji datków wiernych, którzy pragnęli w ten sposób albo uniknąć paru latek w czyśćcu, albo po prostu - jak większość towarzystwa z "Lalki" - pokazać się w przyjętym zwyczajowo momencie.

Tak, te wielkopiątowe sceny z "Lalki" to wspaniały komentarz do wspomnianego starego przewodnika po Warszawie!
  • zbyfauch 13.12.18, 08:28
    Gruby, grubiański grabarz grabi groby grzebieniem.

--
    Pustelnia
  • the-great-inuk 14.12.18, 12:41
    arana napisała:
    Myślę, że chodzi tu o wielkanocne eksponowanie grobu Chrystusa i zbieranie z tej okazji datków wiernych, którzy pragnęli w ten sposób albo uniknąć paru latek w czyśćcu, albo po prostu - jak większość towarzystwa z "Lalki" - pokazać się w przyjętym zwyczajowo momencie.
    ===============================>
    I to powołało niejakiego Martina Lutra na plan. I doprowadził do podziału chrześcijaństwa globalnego. Po za tym powiedział coś mało pochlebnego o starszych braciach w wierze. (Przeszło 500 lat temu).
    Co w dalszym ciągu doprowadziło do ostrego sprzeciwu, starszych braci, przeciw planowanemu nowemu świętu u północno niemieckich luteranów.
    Sprawa jest bardzo skomplikowana i rozwojowa. Nowe święto luterańskie zostało w międzyczasie uchwalone i nabrało mocy urzędowej.
    Ja, ze względów prawno-jurystycznych ostentacyjnie zamiatałem tego dnia nasze podwórko...
    Panie prokuratorze, zanotuj to Pan proszę!
    Ot, co...
    --
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
  • arana 14.12.18, 14:14
    the-great-inuk napisała:

> I to powołało niejakiego Martina Lutra na plan.

Ja tam bym go nie powoływała - w swoich czasach był twórczy, w naszych to tylko mizogin, który w podporządkowaniu kobiety mężczyźnie widział wolę bożą.
  • the-great-inuk 14.12.18, 16:20
    arana napisała:
    >
    > Ja tam bym go nie powoływała - w swoich czasach był twórczy, w naszych to tylko
    > mizogin, który w podporządkowaniu kobiety mężczyźnie widział wolę bożą.
    ================================

Współcześni katolicy i muzułmanie ciągle tak jeszcze uważają.
    Dwie wielkie religie światowe nie mogą się mylić.
    Totalnie niemożliwe!

Ot, co...
    --
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
  • gggg4444 15.12.18, 10:15
    mi też się od początku wydaje, że chodzi o Wielkanoc, ale zadając pytanie nie chciałam nic sugerować.

We wspomnianej Lalce co prawda "hrabina Karolowa i panna Izabela będą kwestowały przy grobach" (nie "na grobach"), ale Wokulski "rzucił rulon do kasy i w piątek nie poszedł na groby". A Lalka to tekst dokładnie z epoki, więc powinien odzwierciedlać ówczesny uzus językowy.

Czesałam cyfrowe archiwum Polony na okoliczność "nagrobów", ale tak wolno to wszystko chodzi i tyle jest fałszywych zgłoszeń że zrezygnowałam.
  • arana 15.12.18, 12:14
    Tu masz więcej o "nagrobach", a ciekawą relację z kwesty znajdziesz tu: d) Pannom Sakramentkom połowiczną ilość z kwesty przy grobie Zbawiciela w wielki piątek i sobotę r. 1872 zebranej 0 e) Na inne różne wydatki, jako to: druk sprawozdania, wydatki kancellaryjne, Rs. 856 kop. 50 Rs. 72 kop. 16% Rs. 30 kop.
  • the-great-inuk 15.12.18, 12:21
    arana napisała:

> the-great-inuk napisała:
    >
    > > I to powołało niejakiego Martina Lutra na plan.
    >
    > Ja tam bym go nie powoływała - w swoich czasach był twórczy, w naszych to tylko
    > mizogin, który w podporządkowaniu kobiety mężczyźnie widział wolę bożą.
    =====================================
    Nie nadążam intelektualnie...
    Przecie Luther lubił/kochał niewiasty. Zniósł celibat dla duchownych. Sam się ożenił z mniszką... Spłodził kilkoro potomstwa...

==========================================
    95 tez – dokument ogłoszony przez Marcina Lutra w dniu 31 października 1517 w Wittenberdze. Tezy, będące wezwaniem do publicznej dysputy religijnej na temat istoty i skuteczności odpustów, miały zostać przybite do drzwi katedry zamkowej. Wikipedia
    ==========================================

O jego antysemityzmie tu lepiej nie wspominajmy! Ale to mniej więcej ten sam okres.

Zgodnie z prawami logiki powinniśmy teraz zakasać rękawy, splunąć w dłonie i rozpocząć wyburzanie kościołów luterańskich na całym świecie, bez wyjątku. Każdy może sam sobie powód wybrać:
    Mizoginizm Luthera/Antysemityzm Luthera/Antyklerykalizm/Ateizm/inne...
    BTW

To właśnie w kościołach luterańskich niewiasty mają dostęp do ołtarza i ambony...

A tu godne ubolewania ofiary strasznego mizogina Luthera
    --
  • the-great-inuk 16.12.18, 13:23
    the-great-inuk napisała:

> Przecie Luther lubił/kochał niewiasty. Zniósł celibat dla duchownych. Sam się
    > ożenił z mniszką... Spłodził kilkoro potomstwa...

> ==========================================

Cymbalistów było wielu...

~gosc # 2009-06-01
    Nam dziś polonistka powiedziała, że mizoginem był Adam M. 
    Nie wiedziałam, cóż to słowo znaczy, więc zajrzałam. Wątpię, żeby nasz wieszcz nienawidził kobiety, ale po tym jak traktował biedną Celinę, można rzec, że coś w tym jest.

~gosc # 2009-06-22
    Nie wiem czy Mickiewicz byl mizoginem, ale wydaje mi się, że Szekspir tak. Wnioskuje to po tym, w jaki sposób przedstawia postacie kobiece...

~gosc # 2010-01-14
    Tetmajer był mizoginem. Mickiewicz nie był, na pewno nie był, On kochał (dosłownie) wiele kobiet wink

~gosc # 2014-02-13
    Brunetki, blondynki - ja wszystkie was dziewczynki
    Całować chcę... smile

Tylko mały wybór...

--
  • arana 16.12.18, 15:26
    the-great-inuk napisała:

> Tylko mały wybór...

A tu większy wybór":

1. Motto:

Marcin Luter zachęcał wręcz, żeby pocieszać kobiety cierpiące bóle porodowe słowami: „Przyznaj, moja droga, że gdybyś nie była żoną, z pewnością chciałabyś nią zostać, tak byś mogła wypełnić Boży plan poprzez cierpienie i może nawet śmierć pośród tych rozkosznych bóli”.

2. www.google.com/search?q=luter+rola+kobiet&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwj10eDKxaTfAhXqwIsKHdYtBkoQ_AUICSgA&biw=1920&bih=897&dpr=1

3. www.google.com/search?q=luter+rola+kobiet&source=lnms&tbm=bks&sa=X&ved=0ahUKEwiMi9PTxaTfAhUBAxAIHa_-AokQ_AUIFCgB&biw=1920&bih=897

• the-great-inuk 16.12.18, 19:04
    arana napisała:

> A tu większy wybór":
    >
    ====================================

Bóle porodowe niewiast to nie sprawka heretyka Marcina Lutra, to słuszna i sprawiedliwa kara Boża za grzech pierworodny.

Albo wątpisz w Pismo Święte?

Ot, co...
    --
  • the-great-inuk 16.12.18, 19:34
    the-great-inuk napisała:

>
    > Albo wątpisz w Pismo Święte?
    >
    ============================================

Przy bliższym spojrzeniu, okazuje się, że luteranizm i islam są identycznymi objawieniami bożymi...

Tylko nieco różnie sformułowanymi, na potrzeby i możliwości intelektualne grupy docelowej...

Ot, co...
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka