Dodaj do ulubionych

O genusach, rodzajach znaczy.

10.06.19, 18:48
Podsiadło zaśpiewał, tak zapodaje gazeta. A przecież jeśli podsiadło, to zaśpiewało.

--
Pustelnia
Edytor zaawansowany
  • zbyfauch 10.06.19, 18:53
    Tak, jak już niejednokrotnie postulowałem, żeby skróty traktować, jak samodzielne wyrazy. Znaczy ten PiS, to PO, to PKP ...

--
    Pustelnia
  • stefan4 10.06.19, 19:25
    zbyfauch:
    > Tak, jak już niejednokrotnie postulowałem, żeby skróty traktować, jak
    > samodzielne wyrazy. Znaczy ten PiS, to PO, to PKP ...

... ta CBA, te BBC, te PTI (Polskie Towarzystwo Informatyczne)...

A jak będziemy odmieniać? ,,Jadę pekape-m'' (tak jak miejsce-m), ,,doniesiono do cebei'' (tak jak Mede-i), ,,z petejmi w przyszłość!'' (tak jak dzieć-mi)... Może być?

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • zbyfauch 10.06.19, 19:46
    stefan4 napisał:

> ... ta CBA, te BBC, te PTI (Polskie Towarzystwo
    > Informatyczne
    )...
    >
    > A jak będziemy odmieniać? ,,Jadę pekape-m'' (tak jak miejsce-m), ,,doniesiono
    > do cebei'' (tak jak Mede-i), ,,z petejmi w przyszłość!'' (tak jak dzieć-mi)...
    > Może być?
    >
    > - Stefan
    >

Osobiście nie odmieniałbym (w oficjalnych enuncjacjach). Aczkolwiek Twoja propozycja zasługuje na wnikliwszą analizę.

--
    Pustelnia
  • zbyfauch 10.06.19, 19:56
    stefan4 napisał:

> ... ta CBA, te BBC, te PTI (Polskie Towarzystwo
    > Informatyczne
    )...

Eeee, nie doczytałem. To CBA, to BBC, to PTI ... Nie bardzo rozumiem. Czyżbym miał jakieś osobliwe poczucie genusa?

P.S.
    Moja Małżąka zaskakuje mnie okazjonalnie mówiąc na przykład "ten" Schwaikheim, kiedy nijakość tego słowa jest dla mnie oczywistością nie podlegającą dyskusji. Oczywiście po niemiecku jest "der Heim" ale po polsku nijakość wali we wszystkie zmysły.

--
    Pustelnia
  • stefan4 10.06.19, 20:48
    zbyfauch:
    > Eeee, nie doczytałem. To CBA, to BBC, to PTI ...

Są takie opcje:
        • albo przed odmienieniem będziemy rozwijali skrót i patrzyli na rodzaj głównego rzeczownika, ale wtedy PiS nie będzie ,,ten'' tylko ,,to'' (ew. ,,te'', l.mnoga), PO będzie ,,ta'', a PKP będą ,,te'';
        • albo nie będziemy wnikali w znaczenie skrótu a tylko w jego brzmienie, wtdy ,,ten'' PiS, ,,to'' PO, ,,to'' PKP (bo pekape kończy się na ,,-e'' jak ,,miejsce'').

Wydawało mi się, że reklamujesz tą drugą opcję, więc tylko wzbogaciłem ją o nowe przykłady. Znasz jakiś rzeczownik nijaki kończący się na ,,-a''? -- jeśli nie, to musi być ,,ta'' CBA i do ,,tej CBei''. A BBC są oczywiście mnodzy, tak jak Budrysi lub hippisi.
    ,,Skąd Litwini wracało''? -- nie, fuj.

> Moja Małżąka zaskakuje mnie okazjonalnie mówiąc na przykład "ten" Schwaikheim,
    > kiedy nijakość tego słowa jest dla mnie oczywistością nie podlegającą dyskusji.
    > Oczywiście po niemiecku jest "der Heim" ale po polsku nijakość wali we wszystkie
    > zmysły.

Pewnie skupiła się (ta nijakość) na waleniu Ciebie w zmysły i zaniedbała walenia mnie. Bo mnie się tu żadna nijakość nie kojarzy. Jednak nie potrafiłem znaleźć przekonującego polskiego rzeczownika kończącego się na ,,-ajm''; bo pewnie nie uznasz mi męskiego ,,najm''...

Dla Małżąki pozdrowienia z czeluści Interśmiecia.

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • zbyfauch 11.06.19, 09:40
    stefan4 napisał:
    > Dla Małżąki pozdrowienia z czeluści Interśmiecia.
    >
    > - Stefan

Dziękuję, przekażę.

A w kwestii kwestii, po prostu miasta, które się nie odmieniają, niekoniecznie niemieckie (np. Las Vegas, jak się ktoś uprze, może co prawda udać się do Lasu Vegasu, czy hopsasa do Lasa Vegasa, ale może nie) są nijakie.

--
    Pustelnia
  • the-great-inuk 11.06.19, 10:51
    Christian Morgenstern
    Der Werwolf
    Ein Werwolf eines Nachts entwich
    von Weib und Kind, und sich begab
    an eines Dorfschullehrers Grab
    und bat ihn: Bitte, beuge mich!

Der Dorfschulmeister stieg hinauf
    auf seines Blechschilds Messingknauf
    und sprach zum Wolf, der seine Pfoten
    geduldig kreuzte vor dem Toten:

»Der Werwolf«, – sprach der gute Mann,
    »des Weswolfs« – Genitiv sodann,
    »dem Wemwolf« – Dativ, wie man's nennt,
    »den Wenwolf« – damit hat's ein End'.

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle,
    er rollte seine Augenbälle.
    Indessen, bat er, füge doch
    zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!

Der Dorfschulmeister aber mußte
    gestehn, daß er von ihr nichts wußte.
    Zwar Wölfe gäb's in großer Schar,
    doch „Wer“ gäb's nur im Singular.

Der Wolf erhob sich tränenblind –
    er hatte ja doch Weib und Kind!
    Doch da er kein Gelehrter eben,
    so schied er dankend und ergeben.

BTW
    Wklejałem to już tu kilka lat temu.
    Ale dzisiaj powtórka.
    A także dla nowego, dorastającego pokolenia poliglotów, którzy Christiana Morgensterna jeszcze nie znają...
    --
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
  • apersona 13.06.19, 20:17
    A podziękował(a) dobrodziejowi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.