Dodaj do ulubionych

O językowej grozie.

13.07.19, 20:01
Świnoujście zostanie odcięte od Polski.

Jaki szacowne grono posiada ogląd na powyższe? Na ile świadomie autor zatytułował? Znaczy jak silnie oko przymrużył i się do siebie uśmiechnął. A może w ogóle?

--
Pustelnia
Edytor zaawansowany
  • stefan4 13.07.19, 20:24
    zbyfauch:
    > Jaki szacowne grono posiada ogląd na powyższe?

Nie mam wykupionej prenumeraty Wyborczej, więc nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem. Czy chodzi o to, że marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża mają jutro zrobić głupią minę?

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • zbyfauch 13.07.19, 20:34
    stefan4 napisał:

> Nie mam wykupionej prenumeraty Wyborczej, więc nie jestem pewien, czy dobrze z
    > rozumiałem. Czy chodzi o to, że marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obron
    > y Wybrzeża mają jutro zrobić głupią minę?

Ja prenumeraty także nie posiadam, z powodu, że dokonała żywota jakoś w marcu.
    Od reanimacji odstąpiłem i mimo okazjonalnego stręczycielstwa wydawcy nie zamierzam.
    A może to dobra gra do złej miny?

--
    Pustelnia
  • efedra 14.07.19, 03:46
    Posiadacz jesteś!
    Grono posiada ogląd,
    Ty prenumeraty nie posiadasz, ...

Posiadasz jakąś ansę do słowa "mieć"?
    e.
  • zbyfauch 14.07.19, 07:34
    Ha, wreście któś doźrzał, a docenił. smile
    Otóż "posiadać", jest sielanizmem. Od przedwojennego artysty ruchomego obrazu.
    Czy mam dalej tłomaczyć? smile

--
    Pustelnia
  • stefan4 14.07.19, 10:20
    zbyfauch:
    > Otóż "posiadać", jest sielanizmem. [...] Czy mam dalej tłomaczyć?

Nie posiadam zabezpieczonego wyjaśnienia znaczenia terminu ,,sielanizm'', więc wytłomacz dalej, proszę. Wiem, co to jest ,,sioło'', od tego możesz zacząć.

A co do równoznaczności mania i posiadania, to mam rząd pytań (przedtem to był szereg pytań, ale wydałem im komendę ,,w prawo zwrot''):
        • Czy zamiast ,,jak się masz?'' można zapytać ,,jak się posiadasz?''?
        • Czy posiadacz to jest maszyciel?
        • Można się ,,nie posiadać z radości'', ale czy można się ,,nie mieć z radości''?
        • Z radości można również oniemieć, ale czy można z niej onieposiadać?

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • zbyfauch 14.07.19, 12:01
    scenek z Sielańskim ale jest ich niewiele. Są całe filmy ale podlinkowanie całego filmu byłoby takim samym cytatem, jak sprezentowanie książki albo całej biblioteki.
    W każdym razie Stefan i bez tego wyjaśnił, co miałem na myśli. Przepraszam, co posiadałem na myśli. smile

Sielański zapodał całą masę grepsów, jak np. "zaśmiała się hrabinia po francusku", które wyrażały dążenie do wyniesienia się niejako ze stanu pospolitego do szlachectwa. "Posiadać" jest przecież słowem "wyższym" od proletariacko-włościańskiego "mieć". W "Awansie" Redlińskiego jest scenka, w której wzwiedziony bohater pyta lubą, czy "wprowadzić". To z tej samej beczki.

--
    Pustelnia
  • zbyfauch 14.07.19, 12:26
    Mój sielanizm pokrywa się częściowo z językiem urzędowym. Niemiecki urzędowy jest też podobnie nabzdyczony i rozdęty. Prawdopodobnie inne języki również.

--
    Pustelnia
  • kalllka 14.07.19, 17:37
    ... ale jakże to tak? Mylić!
    określona, already, szlachetność Hrabiny, ze chichotliwymi francuskimi pretensjami, do niej..
  • the-great-inuk 14.07.19, 12:29
    efedra napisała:

> Posiadacz jesteś!
    > Grono posiada ogląd,
    > Ty prenumeraty nie posiadasz, ...
    >
    > Posiadasz jakąś ansę do słowa "mieć"?
    > e.
    =======================================
    Swego czasu i mnie efedra strasznie zbeształa za identyczne przewinienie.

Strasznie się zawstydziłem i z czerwoną buzią wlazłem po stół.

Ja bardzo ciężko przeżywam takie krytyki...

Ot, co...

--
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
  • stefan4 14.07.19, 10:04
    zbyfauch:
    > Jaki szacowne grono posiada ogląd na powyższe?

W tym kawałku artykułu o odcięciu, który jest dostępny na przynętę, podano nazwę grozy, wiszącej nad... a raczej pod Świnoujściem i okolicami:
       ,,Cała operacja związana jest z wykryciem kilkusetkilogramowej
        lotniczej miny morskiej typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego,
       z okresu II wojny światowej.''

Otóż starszy brat tej miny, niejaki Mark II (archaicznie czytany jako ,,Twain''), wymagał dla bezpiecznego przepłynięcia głębokości 2 sążni. Bo był pochodzenia jankeskiego. A nowszy Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, potrzebuje już 4 sążni. Ponieważ w okolicach Świnoujścia głębokość morza nigdzie nie przekracza 6 sążni, nic groźniejszego niż Mark VI nie może się już Świnoujściu przytrafić.

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • apersona 14.07.19, 12:47
    stefan4 napisał:

> Otóż starszy brat tej miny, niejaki Mark II (archaicznie czytany jako ,,Twain''), wymagał d
    > la bezpiecznego przepłynięcia głębokości 2 sążni. Bo był pochodzenia jankeskie
    > go. A nowszy Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, potrzebuje już 4 sążni.

Głębokość wody pod dnem statku czy od powierzchni?

• zbyfauch 14.07.19, 13:28
    W Wielkiej Brytanii sążeń (ang. fathom, symbol fm) używany był do określania głębokości morza na brytyjskich mapach nawigacyjnych[1]:

1 fm = 6 ft = 1,8288 m[1].

powyższe z wiki

Ponieważ zwyczajowo życzy się stopy wody pod kilem, chodzi tu o głębokość, od dna do powierzchni.

--
    Pustelnia
  • stefan4 14.07.19, 13:31
    apersona:
    > Głębokość wody pod dnem statku czy od powierzchni?

Pytasz poważnie?

No to po pierwsze, wiem tyle, co w uprzednio już cytowanym artykule o Marku Twainie. Reszta jest moim domysłem, tyle samo wartym, co Twoje domysły.

Żeglarzowi życzy się zwykle ,,stopy wody pod kilem'' -- bo tyle mu wystarczy, żeby przepłynąć. Mark Twain pływał na parowcach rzecznych; one nie mają wystającego kila, więc w jego wypadku ,,pod kilem'' i ,,pod dnem'' to praktycznie synonimy. Na co by komu były dwa sążnie wody pod dnem (czyli 12 stóp), skoro wystarczy jedna stopa?

Więc raczej chodziło o wodę głębokości 2 sążni, od powierzchni do dna rzeki. Tym bardziej, że to się łatwiej mierzy: wyrzucasz z dziobu sondę do przodu, lekko napinasz linkę i kiedy będzie pionowa, to sprawdzasz, czy szmatka, oznaczająca dwa sążnie (czyli mark twain) schowała się pod powierzchnią wody -- wtedy OK, czy jest nad nią -- wtedy cała wstecz, zanim płytka łacha znajdzie się pod centralną częścią statku. Kto by tam w ogniu walki zawracał sobie głowę jakimś odejmowaniem.

A taką sondę ze znaczkiem w odległości 2 sążni od ciężarka łatwo przyrządzić w warunkach polowych: przywiązujesz ciężarek na końcu liny, odmierzasz rozpostartymi ramionami jeden sążeń (ok.180 cm od dłoni do dłoni), potem drugi, gotowe.

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • apersona 14.07.19, 14:15
    Nie jak się mierzy głębokość tylko co odpala miny morskie? Nie przepływanie statku nad nimi? To zależy od odległości statek mina czy również od wielkości statku?
  • zbyfauch 14.07.19, 14:58
    apersona napisała:

> Nie jak się mierzy głębokość tylko co odpala miny morskie? Nie przepływanie sta
    > tku nad nimi? To zależy od odległości statek mina czy również od wielkości stat
    > ku?

Nie jestem saperem, miny potrafię jedynie stroić, niemniej wydaje mi się, że mina morska zazwyczaj pływie se i posiadając takie czułki, jak ślimak, wybucha, jak jej ten czułek puknąć jednostką pływiącą.

Co innego miny marsowe. Do nich trzeba specjalnych lądowników wystrzeliwanych rakietą.

--
    Pustelnia
  • stefan4 14.07.19, 15:18
    apersona:
    > Nie jak się mierzy głębokość tylko co odpala miny morskie?

Czy ta wiedza potrzebna Ci jest po to, żeby zostać wojskowych złoczyńcą (przepraszam za pleonazm)?

Tutaj piszą, że jest wiele typów min morskich:
        • Contact mine -- trzeba ją stuknąć, żeby wybuchła.
        • Remotely controlled mine -- wybuchająca (albo przynajmniej odbezpieczająca się) na zdalny sygnał.
        • Influence mine -- reagująca na bliskość metalu, albo na hałas, albo na zmiany ciśnienia wody.
    Ale i to jeszcze daleko nie wszystko.

Nie mam pojęcia, jakiego typu jest ta głupia mina w porcie w Świnoujściu; ale skoro wojsko podjęło tyle ostrożności, to pewnie również nie wie.

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • zbyfauch 14.07.19, 15:30
    stefan4 napisał:

>     • Influence mine -- reagująca na bliskość metalu, alb
    > o na hałas, albo na zmiany ciśnienia wody.

Ostatnio do "zawodów" dołączył tzw. "influencer". Taki internetowy pajac, oglądany głównie na tubie. Nie chodzi przypadkiem o miny, które stroi, coby na krzywy ryj załapać się na pizzę, czy nocleg w hostelu?

--
    Pustelnia
  • zbyfauch 14.07.19, 17:39
    Znaczy ten gruźlik to chyba prowadzi szerszą działalność, jeszcze na instagramie i twitterze. Na tubie trąbi jutuber. Ponoć jutuber wypiera strażaka, kosmonauty i komboja z zawodów marzeń kilkulatków.

--
    Pustelnia
  • zbyfauch 14.07.19, 17:40
    zbyfauch napisał:

> Znaczy ten gruźlik to chyba prowadzi szerszą działalność, jeszcze na instagrami
    > e i twitterze. Na tubie trąbi jutuber. Ponoć jutuber wypiera strażaka, kosmonau
    > ty i komboja z zawodów marzeń kilkulatków.

kosmonautę miało być

--
    Pustelnia
  • kalllka 14.07.19, 18:07
    I brawo rawo Jasiu!
  • apersona 14.07.19, 18:51
    stefan4 napisał:
    > Czy ta wiedza potrzebna Ci jest po to, żeby zostać wojskowych złoczyńcą (przepr
    > aszam za pleonazm)?

Uchowaj Boże. Obawiam się że jestem wrażliwa na kwestie nawigacyjne. Jak w długaśnych Great Expectation bohater zastanawiał się nad problemami spływania Tamizą w łodzi wiosłowej uwzględniając pływy, ruch statków i trudne miejsca pod starym mostem londyńskim to mi się nagle zaczęło podobać.
  • the-great-inuk 14.07.19, 11:36
    Jakieś zatrzęsienie min brytyjskich w Świnoujściu...

Niniejsze pismo niemieckie donosi o podobnym wydarzeniu z datą: 02.06.2015

Ot, co...
    --
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka