Dodaj do ulubionych

Z okazji aktualnych wydarzeń.

17.07.19, 10:35
Lingwiści nie mogą pozostać na uboczu...

Hymnus Latinus Unionis Europææ

Ot, co...
--
www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
Edytor zaawansowany
  • the-great-inuk 17.07.19, 10:41
    the-great-inuk napisała:
    >
    > Hymnus Latinus Unionis Europææ
    >
    Lektura uzupełniająca...

...

--
    www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
    wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
  • the-great-inuk 17.07.19, 10:47
    Alternatywa...

Eŭropa himno en Esperanto

...
    --
  • the-great-inuk 17.07.19, 10:56
    Hiszpańskie Bank Sabadell wymyślił sobie inteligentną reklamę...

--
  • the-great-inuk 17.07.19, 11:17
    the-great-inuk napisała:

Hiszpańskie Bank Sabadell wymyślił sobie inteligentną reklamę...
    >
    ==================================>

15 957 068 wyświetleń...

Ot, co...
    --
  • nennane 17.07.19, 22:05
    the-great-inuk napisała:

> Lingwiści nie mogą pozostać na
    > uboczu...

>
    > Hymnus Latinus Unionis Europææ
    >
    > Ot, co...

Europææ?? ło Matko Bosca! Dobrze, ze nie Europæææ.
    Nie jest w mianowniku Unio Europea? Dopełniacz wiec będzie chyba Unionis Europeae.
  • the-great-inuk 18.07.19, 09:47
    nennane napisał:

> Europææ?? ło Matko Bosca! Dobrze, ze nie Europæææ.
    > Nie jest w mianowniku Unio Europea? Dopełniacz wiec będzie chyba Unionis Europeae.
    =======================================
    Serdeczne dzięki.
    Nareszcie jakaś kompetentna osoba zabrała głos.
    Monopol na łacińską gramatykę nareszcie przełamany!

Ot, co...

--
  • stefan4 18.07.19, 13:18
    nennane:
    > Europææ?? ło Matko Bosca! Dobrze, ze nie Europæææ.
    > Nie jest w mianowniku Unio Europea? Dopełniacz wiec będzie chyba Unionis Europeae.

No pewnie, że tak. Tylko że w klasycznej łacinie nie ma słowa unio, jest unitas. Dokładniej: mój słownik podaje, że łacińska unio oznaczała... perłę; a wiki uznaje unię, ale jako słowo późnołacińskie (średniowieczne?).

Napisany tekst tego hymnu znalazłem tutaj, ale zatytułowany jako hymn Europy, a nie Unii Europejskiej, więc bez niepotrzebnego æææ-kania:

Est Europa nunc unita
        et unita maneat;
        una in diversitate
        pacem mundi augeat.

Semper regant in Europa
        fides et iustitia
        et libertas populorum
        in maiore patria.

Cives, floreat Europa,
        opus magnum vocat vos.
        Stellae signa sunt in caelo
        aureae, quae iungant nos.

Pierwsze, co się nasuwa, to prostac...prostota tych słów. No, może to nawet i jest zaleta, że się rozumie wszystko bez potrzeby zaglądania do słownika ani do gramatyki.

Ale to zdecydowanie nie jest klasyczna poezja łacińska, tylko raczej średniowieczna poezja łacińska. Klasyczna polegała na iloczasie. I obowiązywały pewne zasady dotyczące np. elizji (usuwania zbitki samogłosek z sąsiadujących słów).

Dwa drobiazgi mnie zastanawiają w tym tekście:
        • ,,cives, floreat Europa'' = obywatele, oby kwitła Europa; czy ci obywatele (cives) zostali dodani tylko dla właściwej liczby sylab? -- innego sensu nie widzę;
        • ,,stellae signa sunt in caelo aureae'' = w niebie są znaki złotej gwiazdy; nie złotych gwiazd, tylko jednej gwiazdy, inaczej byłoby ,,stellarum [...] aurearum''; a dlaczego w niebie, a nie na fladze koloru nieba? -- zapewne był to znowu okrutny dyktat liczby sylab... i te liczne znaki jednej gwiazdy mają nas połączyć, hmmm...

Poniżej podane są inne wersje językowe. Polska wyraźnie nie trzyma rytmu -- wstaliśmy z kolan i nie poddaliśmy się dyktatowi liczby sylab. Jednak to wydaje się być wspólną cechą wszystkich zacytowanych tłumaczeń tego hymnu na języki narodowe (może z wyjątkiem bułgarskiego)... I wszystkie wersje poza łacińską głoszą wiele gwiazd na niebie.

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • apersona 18.07.19, 22:55
    • ,,stellae signa sunt in caelo aureae''

można by to ująć tak
    gwiazdy złote, znaki na niebie ...
  • nennane 18.07.19, 23:32
    stefan4 napisał:

> Napisany tekst tego hymnu zn
    > alazłem tutaj
    , ale zatytułowany jako hymn Europy, a nie Unii Europejskiej
    > , więc bez niepotrzebnego æææ-kania:[i]

Czy oryginal jest po niemiecku?
  • stefan4 19.07.19, 01:10
    nennane:
    > Czy oryginal jest po niemiecku?

Coniectura tua est tam bona sicut mea czyli po naszemu your guess is as good as mine.

Ale ja sądzę, że nie jest po niemiecku, bo niemiecki tekst (w przeciwieństwie do łacińskiego) nie trzyma rytmu. Rytm wynikający z melodii jest tu dość prosty -- zaznaczam tłustym drukiem sylaby akcentowane:

Est Europa nunc unita
        et unita maneat;

-- i ten schemat powtarza się do końca. W niego nie daje się wtłoczyć tekstu niemieckiego:

Europa ist nun vereint???
        und vereintge es bleiben;

W pierwszym wersie zabrakło jednej sylaby, w drugim jest o jedną za dużo, w dodatku akcenty są rozstawione kompletnie nie po niemiecku, a w dalszych wersach jest jeszcze gorzej.

A przy aproposie -- znacznie lepsze słowa do ,,Ody do radości'' istnieją od dawna. Po niemiecku można sobie tego posłuchać i przeczytać np. tutaj a po polsku przeczytać np. tutaj. Przypuszczam, że tego nie ma po łacinie, sed quis scit?

- Stefan

--
    Zwalczaj biurokrację!
  • kalllka 19.07.19, 10:32
    Est nunc ni et nima eat..
    tosz to w polinglisz informacja zakodowana!
    /I ze co, nic nie ma do jedzenia to powód do radości? /
  • the-great-inuk 19.07.19, 16:24
    kalllka napisała:

> Est nunc ni et nima eat..
    > tosz to w polinglisz informacja zakodowana!
    > /I ze co, nic nie ma do jedzenia to powód do radości? /
    =====================================

Większość społeczeństwa Jewrosojuza cierpi na nadwagę!

Ot, co...

--
  • kalllka 19.07.19, 16:48
    Tyz prowda..
  • the-great-inuk 19.07.19, 17:48
    kalllka napisała:

> Tyz prowda..
    =======================

Jakoś bez entuzjazmu i zaangażowania to powiedziałaś...

Ot, co...
    --
  • kalllka 19.07.19, 18:02
    Bo, ryżem dmuchanym, miałam zapchane usta.
    Ale wewnętrzny entuzjazm miałam bardzo bardzo albowiem przypomniałam sobie / jedząc ryż, oczywiście/ jak cudownie smakują produkowane własnoręcznie, „szyszki”. Z ryżu i rozpuszczonych cukierków -krówek.. albo toffi, żeby było szybciej.
  • the-great-inuk 19.07.19, 18:09
    kalllka napisała:

> Bo, ryżem dmuchanym, miałam zapchane usta.
    ==================================

Życzyłbym sobie więcej namaszczenia i powagi, czytając moje wpisy...

--
  • kalllka 19.07.19, 18:39
    Bez omasty. Tak jak już napisałam, to co ja sobie wyobrażam,jedząc czy pisząc/ moja prywatna sprawa.
    Jeslis wiec odebrał mój post jakoś inaczej, to pewnie sprawka przekierowania.. twojej wyobraźni, a nie moich intencji.
    Dziękując za zrozumienie,polecam się łaskawej pamięci. K
  • the-great-inuk 19.07.19, 18:54
    kalllka napisała:

> moja prywatna sprawa.
    ============================

Mnie inspirują takie niewiasty jak Ilhan Omar z USA

Ot, co...

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka