Dodaj do ulubionych

Ciała niebieskie :)

07.11.19, 22:43
Wędrując wstecz od ciała niebieskiego (i zahaczając o Himmelskörper i celestial body) dotarłem do corpore caelesti a potem do ουράνιο σώμα *. Wszędzie jest ciało mające we wszystkich przytoczonych językach wymiar bardzo przyziemny, ludzki, ale dopiero w grece niebo nabiera stricte cech boskich - Uranium (aczkolwiek i w j. polskim niebo ma pierwiastek boski).
Czy dobrze rozumiem, że ten pozornie odległy związek ciał ludzkich (ziemskich) i obiektów kosmicznych ma trywialną genezę w uosabianiu a raczej ucieleśnianiu starożytnych bogów w postaci planet?
Czy są odpowiedniki w odmiennych kulturowo (religijnie) językach? Np. w hindi?
*/chyba że tłumaczenie powinno być inne...
Kornel
--
Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
"Kornel: moje podróże"
Obserwuj wątek
    • stefan4 Re: Ciała niebieskie :) 08.11.19, 07:04
      kornel-1:
      > dotarłem do corpore caelesti

Dotarłeś ad corpus caeleste jeśli w liczbie pojedynczej, albo ad corpora caelestia jeśli w mnogiej. Tak brzmi mianownik i biernik rodz. nijakiego. Forma, którą poodałeś, to Ablativus czyli narzędnik/miejscownik, więc możesz np. opowiadać de corpore caelesti (l.poj.)..

O boskich ciałach nic nie wiem. Ale wydaje mi się, że najpierw w języku było niebo, a dopiero potem umieszczono tam bogów i że zrobili to Rzymianie. W Grecji bogowie mieszkali nie w niebie, tylko na Olimpie, bardzo konkretnym masywie górskim, tyle że trochę trudno dostępnym.

Polski związek między niebem a kolorem niebieskim to jakiś dziwaczny ewenement, nie podzielany nawet przez innych braci Słowian. Niebo jest przecież stale niebieskie na południu Europy, ale nie u nas.

- Stefan

--
      Zwalczaj biurokrację!
      • kornel-1 Re: Ciała niebieskie :) 08.11.19, 12:04
        stefan4 napisał:

> Dotarłeś ad corpus caeleste jeśli w liczbie pojedynczej, albo ad corpora caelestia jeśli w mnogiej.

Dzięki za poprawkę. Tłumaczył Google translate wink

>W Grecji bogowie mieszkali nie w niebie, tylko na Olimpie, bardzo konkretnym masywie górskim, tyle że trochę trudno dostępnym.

A ten Uranos? Zdaje się, że błądzę, bo planety Uran nie znano w starożytności. Chyba że ουράνιο σώμα to jakiś wynalazek współczesnej greki...
        Kornel
        --
        Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
        "Kornel: moje podróże"
        • stefan4 Re: Ciała niebieskie :) 08.11.19, 14:01
          kornel-1:
          > A ten Uranos? Zdaje się, że błądzę, bo planety Uran nie znano w starożytności.

No tak. I ten, kto mu nadał nazwę, nie utrzymał się w konwencji. Planety miały być nazywane rzymskimi imionami bogów, a tu nagle takie wspomnienie po grece. Przypuszczam, że gdyby go nazwać po rzymsku, Coelus, to we współczesnym świecie zachodnim miałby za dużo obcych skojarzeń. Nazwy planet mają kojarzyć się z mitologicznymi bogami, może jeszcze z pierwiastkami chemicznymi, ale nie z niebem w całości, instrumentami muzycznymi, ani też z panną Celestyną.

- Stefan

--
          Zwalczaj biurokrację!
    • the-great-inuk Re: Ciała niebieskie :) 08.11.19, 11:19
      Nie tylko niebieskie...

--
      www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
      wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
    • kornel-1 Re: Ciała niebieskie :) 08.11.19, 12:13
      A tak w ogóle, to się wytłumaczę, że temat wątku przyszedł mi wczoraj po spektaklu "Ciała Niebieskie". Heweliusz (52), zapatrzony w ciała niebieskie, początkowo nie dostrzega ciała "ziemskiego" w postaci swej 16-letniej żony, Elżbiety.

k.

• the-great-inuk Re: Ciała niebieskie :) 08.11.19, 13:21
        kornel-1 napisał:

> A tak w ogóle, to się wytłumaczę, że temat wątku przyszedł mi wczoraj po spekta
        > klu "Ciała Niebieskie". Heweliusz (52), zapatrzony w ciała niebieskie, początko
        > wo nie dostrzega ciała "ziemskiego" w postaci swej 16-letniej żony, Elżbiety.
        ========================================

Dla potomstwa jest lepiej, gdy ich rodzicielka jest bardzo młoda, aniżeli bardzo stara...

Ot, co...

--
        www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
        wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka