Dodaj do ulubionych

Sposób wymowy

19.05.11, 13:55
Witam wszystkich filo frankofonów przebywających na tym forum. Przeczytałam wcześniej jak ładnie wytłumaczyliście sposób wymowy e z akcentami. Skłoniło mnie to do zamieszczenia mojego pytania. Proszę o odpowiedź jak wymawia się e w następujących słowach: le,je, les.

Kolejne pytanie , na które bardo proszę o odpowiedź to słownik francusko -polski . Chodzi mi najbardziej o taki opisowy-najpierw opis słowa po francusku a dopiero na końcu wyraz polski. Jakie poza tym polecicie słowniki (z płytkami)?
Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • ka.mu 22.05.11, 13:08
    ta_karola napisała:

> Proszę o odpowiedź jak wymawia się e w następujących słowach: le,je, les.

Le: wymów LO, a potem w ramach ćwiczenia przerób O na E. Jeszcze spróbuj trochę przybliżyć kąciki ust, tak żeby wyglądały jak chude zero (to przyciemni dźwięk). Po chwili już będziesz wymawiać LE krótko i prawidłowo.
    Je: przez przypadek wymawia się tak samo , tylko zamiast L masz na początki Ż.

Często się nawet to E opuszcza i wtedy masz coś w rodzaju l'chien, j'suis itd.

LES, czyli:
    wymów Y, rozciągając usta ile wlezie na boki, a potem je podmień na E i wymawiaj ciut dłużej niż w poprzednim przykłądzie. Wstaw takie E po L, otrzymasz wymowę LE, co brzmi prawie jak "lyy".
  • randybvain 22.05.11, 14:39
    Le: wymów LO, a potem w ramach ćwiczenia przerób O na E. Jeszcze spróbu
    > j trochę przybliżyć kąciki ust, tak żeby wyglądały jak chude zero (to pr
    > zyciemni dźwięk). Po chwili już będziesz wymawiać LE krótko i prawidłowo

A to nie wyjdzie leur?
    --
    Aurë entuluva!

Polska strona języka walijskiego
  • ka.mu 22.05.11, 20:52
    Toż żeby nie wyszło jak w LEUR (bo tam jest bardziej otwarte, bliżej "O"), to zalecam zwężenie ust, jakby rysować chude zero albo śpiewać szkolonym głosem smile

--
    Nie zatkasz dziury w pułapie, do wódki ci nakapie
    /Ludwik Górski/
  • kamelia04.08.2007 23.06.11, 17:45
    jeśli uczyłas sie niemieckiego, to ci zapisze to tak:
    je-jö
    le-lö
    les-le

jesli nie to w 2 pierwszych przypadkach usta otwierasz jak do o, ale wymawiasz e
    jesli chodzi o les, to jest le, ale to e wymawiasz jakby ci szczeka opadala. To tak to obrazowo
  • ta_karola 01.07.11, 21:48
    Dziękuję za odpowiedź Tobie i poprzedniej osobie. Uczę się tego języka niekrótko jednak wymowy nadal tej podstawowej zbytnio nie znam (głównie chodzi o samogłoski), oprócz u wymawianego jak i z ustami w dziób to resztę samogłosek wymawiam po polsku. Także "je" oraz "le" wymawiałam jak ży i ly wiedząc,że coś nie do końca jest w porządku a teraz to zmieniamsmile
    Pozdrawiam serdecznie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka