Re: francuski w Belgii, Szwajcarii, Kanadzie.. ró Dodaj do ulubionych

> Radzę Ci posłuchać kiedyś RFI - audycji o sprawach Afryki z telefonami od słuch
> aczy. Ja jestem zawsze zdumiona poprawnością gramatyczną i starannością w dobor
> ze słownictwa. Porównuję oczywiście z przypadkowymi słuchaczami innych programó
> w, którzy "dzwonią do radia".

No tak, ale do RFI to nie dzwonią pierwsi lepsi ludzie z ulicy, tylko raczej wyższe sfery. Podobnie jak w BBC4 nie usłyszy się jakiegoś neda z Glasgow wink

Ja spotykam sie z afrykańskim francuskim czasem jak wracam z pracy i staję w Lidlu po drodze - Lidl jest położony wśród bloków zamieszkałych przez uchodźców itp (którzy po dostaniu prawa pobytu we Francji wybywają zaraz do UK, bo tam jest lepszy socjal).

Moja znajoma romanistka kiedyś aż wróciła do sklepu z powrotem, żeby sprawdzić, jak się mnie pytała po jakiemu oni mówią, a ja zdziwiony że nie poznała powiedziałem jej, że to po francusku.

Ale może dlatego, że do mnie kiedyś jeden próbował zagadać i dlatego zajarzyłem (z trudem) po jakiemu on mówi, bo tak to bym tym bardzie nie poznał...
--
www.berbela.com/
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.