Dodaj do ulubionych

de l' de, du, des

02.07.11, 01:27
Witam,

Znowu mam bardzo goraca prosbe zwiazana z moja siostrzenica. Jak tu juz kiedys pisalam ucze ja przez Skype jezyka francuskiego, a wlasciwie odrabiam jej zadania domowe, bo ona niestety bardzo szybko nudzi sie tlumaczeniami tekstow, pisaniami wypracowan, gramatyka itp.

Siostrzenica ma zdawac w przyszlym roku mature, ale jest bardzo zagrozona z francuskiego, coz przepisywanie po cioci zadan domowych nie wystarczy.

Z drugiej strony, ja uczylam sie ostatnio gramatyki francuskiej na studiach w Polsce , a to bedzie to kope lat temu.
Wszystich zasad juz nie pamietam, a pisze po francusku juz automatycznie, podobnie jak po polsku.

I tak np. nie umie jej wytlumaczyc dlaczgo pisze sie :

- la fusion DES métaux ( a nie DE métaux), bo jest np. le détecteur DE métaux, a nie Des métaux
Z De l', DE lub DU tez juz nie pamietam wszytkich zasad.

Moze znajdzie sie tutaj jakas dobra duszyczka, ktora zna te zasady szczegolowo.

Dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam

nowaewa
º¤ø„¸¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¨¨°º¤ø„¸¨¨°º¤ø„¸¨°
¨°º¤ø„¸ kiss ¸„ø¤º°¨¨¨°º¤ø„¸„ø¤º°¨
¸„ø¤º°¨nowaewa¸„ø¤º°¨„¸¨°º¤ø„¸¸„¸„ø
Edytor zaawansowany
  • ka.mu 02.07.11, 20:48
    Po pierwsze ta siostrzenica nie zda matury, jeśli nadal będziesz się za nią trudzić. Sama musi pogłówkować, TV francuskiej słuchać, wymowę ćwiczyć tu:

swac-collections.org/search.php?str=d%C3%A9jeuner&lang=fra
    Gdzieś w sieci jest też witryna z okienkiem do wpisywania całych zdań i można je odsłuchiwać do upojenia. Może ktoś pamięta adres.

Gramatyka jest np. tu:
    www.aidenet.eu/grammaire00.htm
    Natomiast przepisywanie tutaj podręczników z rozdzialem np. Article défini (de la, de l', du, des), Article indéfini, Ommission d'article itd
    jest zupełnie bez sensu.

--
    Nie zatkasz dziury w pułapie, do wódki ci nakapie
    /Ludwik Górski/
  • ka.mu 03.07.11, 10:29
    Pardon, powinnam była w nawiasie podać "czyste" rodzajniki określone: la. le, les.

--
    Nie zatkasz dziury w pułapie, do wódki ci nakapie
    /Ludwik Górski/
  • nowaewa 03.07.11, 17:00
    Witam ka.mu,

Przegladnelam ten portal z gramatyka, ale na temat:

DE L, DE, DU, DES

sa tylko najbardziej podstwawowe reguly.

Siostrzenica tez sie uczy, moze przesadzilam. Ona sleczy nad ksiazkami z francuskiego, ale chyba po prostu nie ma talentu do jezyka francuskiego.
    Ma za to bardzo dobre stopnie z przedmiotow scislych: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i dobre z pozostalych przedmiotow. Chce isc wlasnie na studia na informatyke.

Pamietam sama, jak uczylam sie jezyka francuskiego to mowiono mi, ze we francuskim ZAWSZE jest pod gorke, natomiast w angielskim szybciej mozna to gorke sie osiagnac i potem jest prosto.

Chcialabym jej zrobic plansze z tymi
    DE L', DE, DU, DES

i dodac przyklady zdan.

Moze ktos chetny pomozesmile)

Dziekuje i pozdrawiam

nowaewa
    --
    º¤ø„¸¸„ø¤º°¨¸„ø¤º°¨¨¨°º¤ø„¸¨¨°º¤ø„¸¨°
    ¨°º¤ø„¸ kiss ¸„ø¤º°¨¨¨°º¤ø„¸„ø¤º°¨
    ¸„ø¤º°¨nowaewa¸„ø¤º°¨„¸¨°º¤ø„¸¸„¸„ø
  • zielka 05.07.11, 21:16
    Zobacz w tym watku :