Dodaj do ulubionych

Koszty życia we Francji

01.11.05, 17:51
witam.Zastanawiam sie nad wyjazdem do pracy do Francji (region
Tuluzy).Chciałbym wiedzieć wcześniej kilka podstawowych rzeczy nt kosztów
życia w tym kraju.Prosze mi podać przykładowo ceny podstawowych produktów np
chleb,herbata,cukier,ser,szynka,piwo,papierosy,benzyna,buty,bilety na mecze
itp. Ile średnio kosztuje wynajem pokoju lub małego mieszkania? jakie są
koszty komunikacji (pociągi,autobusy)? czy klimat Tuluzy jest zdominowany
bardziej przez Pireneje czy tez zostaje raczej pod wpływem morza śródziemnego?
czy w tamtym regionie ludzie mówią z jakims specyfinczym akcentem trudnym do
zrozumienia? będę wdzięczny za wszystkei odpowiedzi
pzdr
Edytor zaawansowany
  • iwonka55 02.11.05, 00:04
    Witam,
    przez ostatni rok mieszkalam w Tuluzie, jesli chodzi o klimat to z racji ze
    jest to poludnie Francji, jest bardzo cieplo, zima jest lagodna, wiosna
    przychodzi szybko a lato jest bardzo upalne...
    Ludzie mowia z normalnym akcentem, wydaje mi sie ze dopiero blizej Marsylii
    akcent staje sie bardziej 'specyficzny'...
    Z cen, to co pamietam : bagietka 0.8e, piersi z kurczaka 11e/kg, litr mleka
    0.6e, papierosy chyba 4-5e, owoce i warzywa ceny w zaleznosci od sezonu, ...
    Wynajem pokoju : studio (kawalerka) od 300e/miesiac, w cenach mieszkan nie
    orientuje sie.
    Koszty komunikacji w Tuluzie : przejazd metrem/autobusem : 1.3e bodajze, jesli
    wyrobisz sobie karte znizkowa to wtedy masz karnet na 6 przejazdow za 10e.

Pozdrawiam smile
    Iwona
  • aleksanderkarski 02.11.05, 20:52
    dzięki za odpowiedz, na razie nie widze minusów winkgdybyś miała określić mniej
    więcej o ile życie we Francji jest droższe od życia w Polsce to odpowiedź by
    brzmiała dwukrotnie, trzykrotnie czy też ile? na jakim poziomie mógłbym tam żyć
    zarabiając ok 1200-1500e??
    pzdr
  • lodium 02.11.05, 21:25
    brutto? na niskim
  • mickey13 03.11.05, 11:49
    No juz nie przesadzaj ze na takim niskimsmileFakt, kolorowo nie jest, ale szaro,
    jak w Pl, tez nie jestwink)
    Wiekszosc Francuzow ma taka pensje (patrz ogloszenia o pracy: 8.03 brutto/godz
    daje wlasnie tyle)

--
    中国 Chiny, moja pasja....
    * * * * * * * * * * * * * * * * * *
    FOTO dla poczatkujacych
  • lodium 04.11.05, 15:04
    jezeli rodzina na utrzymaniu to malo, ale jestem pewna, ze i tak wiele lepiej
    jak w pl
    jezeli 1godz. pracy to 8,03euro, to wcale nie dziwie sie, ze tylu ich siedzi na
    bezrobociu lub rmi, a pracodawcy wola zatrudniac polakow, bo beda pracowac za
    byle ochlap i jeszcze sie ciesza!
  • janou 04.11.05, 16:10
    1200 ,1500 euro to nie wielkie pieniadze dla inzyniera,normalnie to 2000,2500
    brut,jak zaczyna prace bez doswiadczenia.Inzynier po 10 lat pracy to 3000 euro
    i wiecej ale to zalezy od branzy.
    1200 euro na 4 osoby ...bedzie trudno;mieszkanie,ubezpieczenie,swiatlo,woda,gaz
    jedzenie... P.
  • rududu10 02.11.05, 21:30
    aleksanderkarski napisał:

> dzięki za odpowiedz, na razie nie widze minusów winkgdybyś miała określić mniej
    > więcej o ile życie we Francji jest droższe od życia w Polsce to odpowiedź by
    > brzmiała dwukrotnie, trzykrotnie czy też ile? na jakim poziomie mógłbym tam żyć
    >
    > zarabiając ok 1200-1500e??
    > pzdr

minimalna placa we Francji to chyba obecnie cos ok. 1100 euro miesiecznie. to tez zalezy od tego
    gdzie bedziesz mieszkal, bo na prowincji jest sporo taniej niz w Paryzu czu na Lazurowym Wybrzezu.
    biorac pod uwage wysokosc minimalnej placy, z ktora nie zaszalejesz, to zycie we Franji jest chyba ok
    2-3 razy drozsze, wszystko zalezy od tego jakim poziomem zycia sie zadowalasz, czy chcesz cos
    odlozyc itp.

co do transportu w Tuluzie, to mozna kupic miesieczne abonamenty za 20 euro dla studentow i 36 dla
    osob powyzej 25 roku zycia, choc moze byc z tym czasem problem, jesli kaza Ci przedstawic justificatif
    de domicile. czasami trzeba udowodnic ze miszka sie w Tuluzie od 5 lat, ale ode mnie nieczegi takiego
    nikt nie wymagal.

• rududu10 02.11.05, 21:38
    aha, co do akcentu z Tuluzy, to zalezy jeszce gdzie bedziesz miszkala. jesli w samej Tuluzie, to tam
    wiekszosc mowi normalnie, ale jak gdzie indziej, to mozesz potrzebowac czasu zeby sei przyzwyczaic.
  • iwonka55 02.11.05, 22:20
    Witam,
    zakladajac ze na mieszkanie wydasz minimum 400-500e, zostaje Ci 800-1000e na
    zycie. Nie jest to duzo ale moim zdaniem spokojnie przezyjesz. Tak jak ktos
    napisal wczesniej, wszystko zalezy od tego jaki standard zycia Ci odpowiada...

Tak z ciekawosci, w jakiej branzy rozwazasz pracowac?

pozdrawiam
    Iwona
  • timbwolf3 02.11.05, 22:55
    Mam zamiar pracowac w branży inżynieryjnej.Ponieważ przyjeżdżam do pracy, więc
    planuję prowadzić spokojny tryb życia, beż częstych imprez itp. Chodzi też o to
    czy za to co zostanie czyli ok 800-1000e spokojnie przeżyję, czy tez bedzie to
    taka wegetacja jak za 800 zeta w Polsce od czego właśnie chce uciec.pzdr
  • iwonka55 03.11.05, 00:40
    jako inzynier nie bedziesz dostawac 1200-1500e... smile nie sadze...

jest mi trudno powiedziec jak to z tymi 800e by wygladalo, gdyz ja prowadzilam
    w Tuluzie oszczedne studenckie zycie i gdybym miala 800e na miesiac to by bylo
    sporo smile ale w sumie jak teraz tak pomysle, to ja zle nie jadlam, do kina i na
    imprezy chodzilam, ciuchow pare kupilam, wiec zle nie bylo smile moze powinny sie
    wypowiedziec osoby ktore mieszkaja na stale we Francji i wiedza ile kosztuje
    realne codzienne zycie...

pozdrawiam
    Iwona

• koralka 03.11.05, 09:36
    zawsze bedziesz lepiej mial niz w Polsce!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka