Dodaj do ulubionych

Royaume de Belgique c.d.

05.08.13, 01:37
Ponieważ poprzedni wątek jest już dosyć długi, tutaj będę kontynuować opis naszej wycieczki po Belgii.... pod tym linkiem jest jej poczatek....

forum.gazeta.pl/forum/w,101385,144523901,144523901,Royaume_de_Belgique_Bruxelles_Brussel.html
--
http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
Edytor zaawansowany
 • m.maska 05.08.13, 01:39
  Leuven po polsku Lovanium – znalazło się na naszej trasie przypadkowo. Przed wyjazdem do Belgii szukałam różnych informacji w necie i wyświetla mi się fotka fascynującej budowli, był to ratusz w Leuven, chciałam go zobaczyć w rzeczywistości a ponieważ Leuven było na trasie, którą jechać miałyśmy spod Brukseli do Brugii, to się wprost prosiło, żeby tam zajechać.
  W zależności od tego jak planowana jest wycieczka, teraz już wiem, że warto znaleźć sobie już przed wyjazdem odpowiednie miejsce do parkowania, jeśli jedzie się samochodem, żeby potem, już na miejscu, nie tracić na to czasu.

  W Leuven parking, jak się okazało znalazłam idealnie, był pod placem i kiedy wyszłyśmy na powierzchnię, zobaczyłyśmy niezwykłą budowlę – była to biblioteka uniwersytecka

  Z wiki:
  · biblioteka uniwersytecka, zbudowana przez amerykańskiego architekta Whitneya Warrena. W wieży znajduje się jeden z największych na świecie carillonów.
  Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) – instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie młotkami lub sercami dzwonów uruchamianymi przez mechanizm zegarowy lub ręcznie, za pomocą klawiatury. Niekiedy w nowoczesnych carillonach stosowane jest sterowanie elektroniczne.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lj-6402.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 05.08.13, 01:43
  Na początek oczywiście ruszyłyśmy w stronę.... Grote Markt – to nie problem zapytać się w Belgii jak trafić na rynek – zawsze jest to odpowiednik naszego rynku i nazywa się właśnie Grote Markt.

  Wiedziałam, że wybrany przeze mnie parking znajduje się blisko rynku, problem polegał jedynie na tym w jakim kierunku, bo plac przed biblioteką był duży... zapytałyśmy jednego ze sprzątających plac panów i kierunek został „wyznaczony”. Zapewne poprzedniego dnia musiała tam odbywać się jakaś impreza, bo wszędzie walały się jakieś puszki, papiery, było brudno.

  · ratusz z XV wieku, zbudowany przez Sulpitiusa van Vorsta i Jana II Keldermansa, a po ich śmierci przez Matheusa de Layensa w latach 1439-1463 w brabanckim stylu późnogotyckim.

  Cokolwiek by nie napisać o tej budowli, zawsze będzie to niedostatecznie, za mało, opisać słowami to co trzeba zobaczyć, to niemożliwe. Jest po prostu piękny, jego widok zapiera dech. Naprzeciwko ratusza znajduje się kościół(był zamknięty) a przy nim ławeczki. Przysiadłyśmy na jednej z nich, żeby po prostu popatrzeć... i czy może jeszcze dziwić, że po obejrzeniu ratusza w Brukseli, w Leuven, w Brugii, w Gandawie i Antwerpii widok ratusza w Speyer wywołał u Basi rozczarowanie i zapytanie: i to ma być ratusz?

  Ratusz można wewnątrz zwiedzać, można zapewne też wejść na wieżę i obejrzeć wszystko z bliska – tylko, że naszym celem tego dnia była Brugia, zwiedzanie ratusza było możliwe od godziny 10 – i musiałybyśmy czekać – przy czym w najlepszym wypadku oprowadzanie odbywałoby się w języku angielskim... chociaż pewniejsze byłoby, że będzie to albo flamandzki albo francuski... dlatego nacieszyłyśmy oczy widokiem tego cudu architektury i wróciłyśmy na parking – po drodze oglądając dokładniej gmach biblioteki.

  Ratusz w Lovanium

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lk-9ef2.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 05.08.13, 01:46
  A tak prezentował się Ratusz w Lovanium w Mini-Europie

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-26e-a834.jpg

  w rzeczywistości jest nieporównanie piękniejszy... tutaj jeszcze kilka fotek Ratusza i Lovanium

  picasaweb.google.com/118383654505218407363/Leuven25042013#
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 05.08.13, 20:47
  m.maska napisała:
  >
  > Ratusz w Lovanium
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lk-9ef2.jpg  A aż dech zatyka, taki piękny. Jako dziecko właśnie tak wyobrażałam sobie zamek zamieszkiwany przez prześliczną królewnębig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 05.08.13, 20:58
  Jest cudny... wszystkie te belgijskie ratusze, ktore widzialam sa piekne, ale ten uroda bije je wszystkie.
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • al-szamanka 05.08.13, 21:38
  m.maska napisała:

  > Jest cudny... wszystkie te belgijskie ratusze, ktore widzialam sa piekne, ale t
  > en uroda bije je wszystkie.

  Bajkowy jest, ot co.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 08.08.13, 00:42
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m2-687f.png
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 06.08.13, 03:06
  Jeszcze na etapie planowania wycieczki po Belgii, przez przypadek ukazał mi się taki obrazek...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-1u2-fe40.jpg

  z Leuven do Brügge jest 134km - tym samym Brügge znalazło się na naszej trasie.
  Przyjechałyśmy tam około południa. Ponieważ nasz hotel znajdował się w jednym z tych domków, na samym Grote Markt, wiadomo było, że w pobliże hotelu nie da się podjechać a samochód trzeba gdzieś odstawić. "Parkhaus" jest najlepszym rozwiązaniem. Zostawiłyśmy samochód w "parkhausie" i ruszyłyśmy na wycieczkę.
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 06.08.13, 10:14
  Piernikowe domkibig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 06.08.13, 13:32
  No bardzo piernikowe one byly - szczegolnie po zapadnieciu zmroku wygladaly uroczo...

  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 06.08.13, 16:39
  Wychodząc z nowoczesnego parkhausu natychmiast wiadomo w którym kierunku jest Stare Miasto( nie wiem nawet czy w Brugii w ogóle jest coś takiego jak Nowe Miasto), zabudowa niemal średniowieczna, wąskie uliczki, kręte zaułki, prowadzą nas najpierw w stronę Katedry, która niestety jest zamknięta - przed Katedrą na schodach rozsiadła się młodzież. Pogoda jest piękna. Kierujemy się azymutem i trochę wieżą Belfried'a widoczną między budynkami.
  Basia zauważa po drodze drogerię... hej, przydadzą się plastry na odciski, na wszelki wypadek, dobrze jest je mieć. Staję w kolejce do kasy, kasa obok jest nieczynna, tak głosi napis - po flamandzku, ale o dziwo, rozumiem - przynajmniej ten napis nie jest na tyle skomplikowany, tylko w niewielkim stopniu odbiega od niemieckiego.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lm-d77e.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ln-2ef2.jpg
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 06.08.13, 16:43
  niewielki placyk za Katedrą ze składem rowerów, jak na Belgię przystało

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lo-1271.jpg

  a przed Katedrą, młodzież okupuje schody

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lp-7313.jpg

  tam gdzie Belfried, tam Grote Markt, kierunek jest wiadomy

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2lq-6b62.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 08.08.13, 00:41
  Brugię ominęły wszystkie grzechy nowoczesnej zabudowy, miasto swoją atmosferą przyciąga turystów... był dzień powszedni, koniec kwietnia i tłumy na ulicach...

  a tak wygląda herb miasta...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2m1-f5c1.png
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 08.08.13, 01:33
  Weszłyśmy na Grote Markt... wszędzie ustawione i zawieszone barwne flagi... przed nami imponująca budowla w stylu neogotyckim, Provinciaal Hof, budowana w końcu XIX i na początku XX wieku w dwóch fazach, gotyckie fasady nawiązują do Ratusza znajdującego się na sąsiednim placu zamkowym.

  Provinciaal Hof

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m3-df83.jpg

  Naprzeciw widać domki jak z piernika, po prawej Belfried i dawne Sukiennice... przeszłyśmy tylko przez Grote Markt i tak musiałyśmy tam wrócić, w jednym z piernikowych domków znajdował się nasz hotel.

  Belfried

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m4-0d35.jpg

  Grote Markt

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2m5-6dfe.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 08.08.13, 13:47
  Brugia sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tam setki lat temu w miejscu. Miasto, które wpisano na listę UNESCO w 2000 roku ma swój czar.
  Właściwie mogłoby dostać przydomek „miasto-pralinek”, na każdym rogu sklepiki z belgijskimi pralinkami i... sklepiki z koronkami, koronki tu, koronki tam. Ta tradycja jest tam wciąż żywa, najwyraźniej przyciąga także turystów.


  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m6-907e.jpg

  Wspominałam już o tym wcześniej... flamandzkie słowa były dla nas nie do powtórzenia i kiedy mówiąca z systemu nawigacyjnego panienka wymieniała nazwę jakiejś ulicy, łapałyśmy zaledwie końcówkę „straat” – co znaczy tyle co „ulica” – a nazwy ulic są niekiedy bardzo długie.

  Z Grote Markt krótka uliczka prowadzi na plac zamkowy. Po prawej stronie maleńki zaułek, typowy dla Brugii. Ulica przeciwpożarowa, prowadząca do grachtu(kanał wodny). W Średniowieczu takimi zaułkami dostarczano wodę do gaszenia pożarów.

  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 08.08.13, 20:02
  Na placu zamkowym znajdują się dzisiaj stara kancelaria, ratusz i bazylika Świętej Krwi – niestety ta ostatnia była zamknięta, a podobno warta jest obejrzenia – szkoda. Patrząc na nią z zewnątrz trudno domyślić się, że za fasadą tej budowli kryje się bazylika czy kościół. Wciśnięta w narożnik między kilkoma budynkami przypomina raczej budowlę orientalną, niestety nie było nam dane zajrzeć do środka.

  Stadhuis - ratusz

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m7-aac6.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m8-040a.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 08.08.13, 21:20
  Stadhuis - ratusz w Brugii zbudowano w latach 1376-1420, tym samym zalicza się do najstarszych ratuszy Belgii. Jeszcze dzisiaj miasto jest zarządzane z tego budynku.
  Zbudowany w stylu gotyckim, nie kontrastuje z otaczającymi go pozostałymi budowlami na placu zamkowym, mimo, że jest tam mieszanina stylów architektonicznych.
  Stadhuis w Brugii jest nie tylko jednym z najstarszych ratuszy, ale też jednym z najpiękniejszych we Flandrii.
  inne budowle na placu zamkowym

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m9-85ae.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ma-c127.jpg

  Palais de Justice - Pałac Sprawiedliwości

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mb-c3d3.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 08.08.13, 20:25
  m.maska napisała:

  > Brugia sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tam setki lat temu w miejscu.
  > Miasto, które wpisano na listę UNESCO w 2000 roku ma swój czar.
  > Właściwie mogłoby dostać przydomek „miasto-pralinek”, na każdym rog
  > u sklepiki z belgijskimi pralinkami i... sklepiki z koronkami, koronki tu, koro
  > nki tam. Ta tradycja jest tam wciąż żywa, najwyraźniej przyciąga także turystó
  > w.
  >
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2m6-907e.jpg
  >  Ciekawa jestem jakie to koronki... bo wyglądają mi na te drogie, klockowe.
  Widziałam jak to się robi... niepojęta dla mnie sztukabig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 08.08.13, 20:36
  Brugia jest znana od XVII wieku z koronek brabanckich wytwarzanych metodą klockową.(z netu)

  Koronki brabanckie to bylo cos, wszystkie panny mlode z dobrych domow w calej Europie przystrajaly sie w koronki brabanckie.
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 08.08.13, 21:42
  m.maska napisała:

  > Brugia jest znana od XVII wieku z koronek brabanckich wytwarzanych metodą klock
  > ową.(z netu)
  >
  > Koronki brabanckie to bylo cos, wszystkie panny mlode z dobrych domow w calej E
  > uropie przystrajaly sie w koronki brabanckie.  Aaaa, to pewnie o tych koronkach wspominał Sienkiewicz opisując w "Potopie" strój Bogumiła Radziwiłła
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 08.08.13, 21:56
  Bazylika Świętej Krwi została zbudowana w latach 1139-1149 i jest uważana za najstarszą budowlę Brugii. Wg legendy w końcowej fazie budowy pewien flandryjski graf przywiózł z wyprawy krzyżowej do Jerozolimy, kilka kropli krwi Chrystusa, które od tej pory przechowywane są w maleńkiej flaszce w Bazylice. Inne źródła podają, że relikwie dostały się do Bazyliki Świętej Krwi przez Konstantynopol, dopiero w XIII wieku i pochodzą z bogatych „zbiorów” relikwii. Od roku 1291 dla uczczenia relikwii Świętej Krwi odbywają się procesje każdego roku w dzień Bożego Ciała.

  Heilige Bloed Basiliek

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mc-12e0.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • al-szamanka 08.08.13, 21:59
  m.maska napisała:

  > Bazylika Świętej Krwi została zbudowana w latach 1139-1149 i jest uważana za na
  > jstarszą budowlę Brugii. Wg legendy w końcowej fazie budowy pewien flandryjski
  > graf przywiózł z wyprawy krzyżowej do Jerozolimy, kilka kropli krwi Chrystusa,
  > które od tej pory przechowywane są w maleńkiej flaszce w Bazylice. Inne źródła
  > podają, że relikwie dostały się do Bazyliki Świętej Krwi przez Konstantynopol,
  > dopiero w XIII wieku i pochodzą z bogatych „zbiorów” relikwii. Od r
  > oku 1291 dla uczczenia relikwii Świętej Krwi odbywają się procesje każdego roku
  > w dzień Bożego Ciała.
  >
  > Heilige Bloed Basiliek
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mc-12e0.jpg  A to ciekawe - nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że to kościół
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 08.08.13, 22:02
  a tutaj zbliżenie fasady Bazyliki

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2md-b6d6.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 10.08.13, 18:09
  Zdjęcia robiłam z tego miejsca w którym stałam, nie zrobiłabym ani jednego zbędnego kroku, musiałam oszczędzać nogi – tyle było jeszcze do obejścia.
  Obok ratusza ulica Blinde Ezelstraat prowadzi wprost do grachtów Brugii. Brugia nazywana jest Wenecją Flandrii.

  Blinde Ezelstraat

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mf-f875.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mg-ddcb.jpg

  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 10.08.13, 20:49
  m.maska napisała:

  > Zdjęcia robiłam z tego miejsca w którym stałam, nie zrobiłabym ani jednego zbęd
  > nego kroku, musiałam oszczędzać nogi – tyle było jeszcze do obejścia.
  > Obok ratusza ulica Blinde Ezelstraat prowadzi wprost do grachtów Brugii. Brugi
  > a nazywana jest Wenecją Flandrii.
  >
  > Blinde Ezelstraat
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mf-f875.jpg
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mg-ddcb.jpg
  >  Ha, rzuciłaś tu następne hasło. W Wenecji byłam ostatnio parę lat temu, ale nigdy nie zwiedzałam jej z Tobą. Co Ty na to?big_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 10.08.13, 20:55
  al-szamanka napisała:

  > Ha, rzuciłaś tu następne hasło. W Wenecji byłam ostatnio parę lat temu, ale nig
  > dy nie zwiedzałam jej z Tobą. Co Ty na to?big_grin

  Jesli Wenecja to ja preferuje samolot... w Wenecji to pewnie problem z samochodem bylby nieporownanie wiekszy niz we Florencji...
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 10.08.13, 23:10
  Pogoda była naprawdę wymarzona, toteż kiedy wyszłyśmy wprost na kanały, na dawny Targ Rybny przy którym znajduje się przystań stateczków/motorówek/łódek – bo jak to nazwać? postanowiłyśmy skorzystać z tej formy oglądania miasta.

  Vismarkt - Targ Rybny

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mi-528a.jpg

  Kierujący łódką chłopak był jednocześnie przewodnikiem a objaśnień udzielał w języku francuskim, angielskim i flamandzkim – uffffffff.... szkoda, że nie po niemiecku – no ale, w końcu coś tam się wyłapuje słuchając uważnie, przede wszystkim się jednak ogląda

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2mh-544a.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 13.08.13, 23:13
  I tu utknęłam w dalszym opisie... nie będę wrzucać fotek, które robiłam podczas tej przejażdżki, byłoby ich zbyt wiele - dlatego usiłuję je poskładać w prezentację, która sama będzie się "poruszać"... na razie kiepsko mi idzie. Nie udało mi się też jeszcze zrobić prezentacji z Brukseli, pewnie dlatego, że wybór fotek jest tak wielki.
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • al-szamanka 14.08.13, 20:14
  Czarujące!
  Czuję się tak jakbym Grachtenfahrt odbyła razem z Wami... oj, kolebało nawetbig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 14.08.13, 20:27
  Mialysmy duzo szczescia, jesli chodzi o pogode - nastepnego poranka Brugia byla zasnuta chmurami i popadywal deszcz - nie do wiary, ale jeszcze poznym wieczorem, kiedy siedzialysmy przy kolacji w ogrodku na rynku, nie bylo na niebie ani jednej chmurki....
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 14.08.13, 23:06
  Przejazd "grachtami" trwał około 40 minut... później tę samą drogę, już lądem przeszłyśmy raz jeszcze.

  Wysiadamy z łodzi tuż przy Targu Rybnym, nikt tam dzisiaj rybami nie handluje, ale pełno jest restauracyjek oferujących ryby, mule i inne wodne specjały.

  Vismarkt - Targ Rybny

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2n4-a87d.jpg

  Wzdłuż Groenerei (zielony gracht) jest bardzo ładny widok na miasto, na Belfried i na stare mosty.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2n5-d54c.jpg

  Idąc wzdłuż Rozenhoedkaai dochodzi się do Groeningemuseum – najbardziej znane muzeum miasta ze zbiorami malarstwa flamandzkiego. Nie wchodzimy tam, czasu i tak na wszystko nie starczy.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2n6-9517.jpg

  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 15.08.13, 00:53
  A żeby urozmaicić przejazd łódką, niektóre okna domów znajdujących się wzdłuż grachtów prezentują niekiedy niezwykle obrazki... jak tutaj Marylin Monroe w podwiewającej sukience i ona rzeczywiście była podwiewana jakąś dumchawą...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2n7-8a50.jpg

  Beligjskie chodaki jako reklama przystani... może to i dobrze, że nigdzie nie widziałam sprzedających takie chodaki, podobno są wyjątkowo wygodne, chociaż zajmują tyle miejsca co dwie pary obuwia... mogłabym się skusić... smile

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2n8-f803.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 15.08.13, 01:20
  Kilka rodzin z Bruggi bardzo się wzbogaciło dzięki handlowi w mieście. Jedną z takich rodzin była rodzina Gruuthuse. Her van Gruuthuse sprzedawał rzadką mieszankę ziołową używaną do wzbogacania typowego belgijskiego piwa. Ponieważ browarnictwo odgrywało i nadal odgrywa istotną rolę, ta mieszanka ziołowa była bardzo cenna.
  Wzbogaciwszy się, Gruuthuse zbudował duży pałac, znajduje się on w samym środku miasta. Duża brama wjazdowa, pompatyczna budowla z wieżyczkami i wejściem przypominającym zwieńczenie bramy pałacu w Blois.
  Obecnie mieści się tam muzeum imienia Gruuthuse.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2n9-f0ea.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2na-f433.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nb-ac73.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nc-073b.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 15.08.13, 01:41
  Gruuthuse-Museum niemal przylega do Kościoła Najświętszej Marii Panny... wprost z dziedzińca pałacowego przechodzi się wąską bramą wprost na skweru/parku przylegającego do kościoła...

  dziedziniec pałacowy

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nd-a4d9.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ne-c91e.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nf-3f7b.jpg


  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 15.08.13, 22:50
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nh-7951.jpg

  Kościół Najświętszej Marii Panny

  Jednym z wyjątkowych zabytków Brugii jest Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii w samym środku historycznego Starego Miasta. Przyczyna jego wyjątkowości tkwi w środku tej sakralnej budowli, wykonana przez samego Michała Anioła. Od 1503 roku Madonna, która wyszła spod jego dłuta zdobi kościół. Mieszkańcy Brugii zawdzięczają tę statuetkę kupcom Janowi i Aleksandrowi Mouscron. Kościół na pewno jest piękny, ale... kiedy myśmy go odwiedziły był w trakcie renowacji, która objęła całość włącznie z posadzkami, dlatego niewiele mogłam zrobić fotek i to z oddalenia tylko.
  Kościół posiada najwyższą wieżę w mieście (122m), pochowany tam został Karol Śmiały i jego córka Maria Burgundzka

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ni-9c86.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nj-2b32.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nk-52b7.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nl-b58a.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 15.08.13, 22:55
  z wiki
  Historia i architektura
  Kościół został zbudowany w latach 1290–1549 i przedstawia mieszankę stylów architektonicznych – od gotyku po barok. Najbardziej charakterystycznym elementem jego architektury jest wysoka na 122,30 m[1] ceglana wieża, druga pod względem wysokości ceglana wieża na świecie po wieży kościoła św. Marcina w Landshut (130,6 m).
  Wyposażenie
  W prezbiterium za głównym ołtarzem znajdują się grobowce księcia Burgundii Karola Śmiałego i jego córki, księżnej Marii. Pozłacane brązowe figury ojca i córki spoczywają na wypolerowanych płytach z czarnego kamienia. Oboje mają korony na głowach. Książę jest w pełnej zbroi i z Orderem Złotego Runa.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2no-7066.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2np-cc96.jpg

  Najcenniejszym elementem wyposażenia jest rzeźba Michała Anioła, Madonna z Brugii, powstała w 1504, jedno z nielicznych dzieł tego artysty, znajdujących się poza granicami Włoch. Prawdopodobnie przeznaczona była początkowo dla katedry w Sienie, ale została sprzedana kupcom z Brugii, braciom Janowi i Alexandrowi Mouscron, którzy w 1514 podarowali ją kościołowi Najświętszej Marii Panny. Rzeźba dwukrotnie była zagrabiana przez okupantów – w 1794 przez francuskich rewolucjonistów i w 1944 przez Niemców, ale za każdym razem odzyskiwano ją.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2nm-fd8c.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 15.08.13, 23:00
  Autor: n.nutella ☺ 06.03.11, 01:12

  Kradzież Madonny

  Gdzie Naziści ukrywali swoje zdobycze?
  Wrzesień 1944: Żołnierze Wehrmachtu wycofują się z Belgii, każdego dnia Alianci posuwają się dalej. Także w Brügge niemieccy żołnierze są zmuszeni do powrotu do Niemiec – ale przecież nie wrócą z pustymi rękami. Ich zdobycz: Madonna z Brugge(orgin. Brügge) wykonana w latach 1501-1504 przez włoskiego mistrza Michała Anioła. W ciężarówce czerwonego krzyża ukryta między dziesiątkami materacy, statua została przeszmuglowana do Austrii i złożona w kopalni soli Altaussee. Kiedy Alianci odkryli sztolnię, nie wierzyli własnym oczom. Przed nimi leżał ogromny skarb: złoto, obrazy i statuy, między innymi właśnie Madonna z Brugge. To o czym wtedy jeszcze nie wiedzieli to fakt, że była to tylko jedna z wielu kryjówek Nazistów.

  http://i54.tinypic.com/swst90.jpg

  -------------------------------------------
  Kiedy w marcu 2011 tlumaczylam ten artykul, nawet nie myslalam, ze znajde sie w jej poblizu tak szybko....

  forum.gazeta.pl/forum/w,101385,122917216,122917222,Kradziez_Madonny.html
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 16.08.13, 03:04
  Naprzeciw kościoła znajduje się Sint Jans Spital – kompleks budynków jest uważany za najstarszy szpital Europy. Zbudowany w XII wieku pełnił swoją funkcję do XX wieku, przy czym był także czymś w rodzaju schroniska dla podróżnych. Obecnie znajduje się tam centrum kongresowe a w dawnej szpitalnej kaplicy muzeum Memlinga.

  Sint Jans Spital - brama wejściowa

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nq-60a7.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nr-a495.jpg

  widok z dziedzińca

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nt-c1d0.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nu-72b3.jpg

  muzeum Memlinga

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2nv-9ddb.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 16.08.13, 13:03
  Zmierzałyśmy w kierunku Beginażu(nld begijnhof, fr. béguinage)... szłyśmy wąskimi zaułkami i trafiałyśmy na kolejne grachty... w tym mieście można się poczuć jakby przeniesionym w czasy Średniowiecza... "powrót do przeszłości"...

  kilka migawek z Brügge

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2nw-946e.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2nx-b982.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2ny-645e.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 16.08.13, 13:11
  W uliczkach i zaułkach Bruggi można sie pogubić, ale wystarczy tylko iść w tym samym kierunku w którym przepływają tłumy ludzi żeby trafić tam gdzie warto coś obejrzeć... mimo, że był to kwiecień i środek tygodnia tłumy były niemałe, wyobrażam sobie co dzieje się tam latem...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o2-cfcc.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o0-3a30.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o1-980a.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • al-szamanka 16.08.13, 20:24
  Tłumy zapewne nie mniejsze, niż w Salzburgu na starym mieście - niekiedy nie sposób się przecisnąć miedzy zwałami turystów.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 16.08.13, 20:37
  Jak we wszystkich atrakcyjnych miejscowosciach, gdzie jest co zobaczyc...
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 17.08.13, 04:30
  Od kiedy zaczęłam planować wycieczkę po Belgii wciąż natykałam się na określenie Begijnhof, często pisano, że Begijnhof w jakimś mieście znajduje się na liście UNESCO. I co to jest takiego?

  z wiki

  Beginaż (nld begijnhof, fr. béguinage) – miejsce, gdzie mieszkały beginki. Beginaże powstawały głównie w średniowieczu. Najczęściej spotyka się beginaże na terenie północnej i północno-wschodniej Francji, Belgii, Holandii oraz zachodnich i północno-zachodnich Niemiec.[1] Zwykle jest to zespół niewielkich domków z małym kościołem lub kaplicą i szpitalem, w pobliżu szpitala znajdował się dom matki przełożonej. Beginaż otoczony był murem, w którym znajdowała się jedna lub więcej bram, łączące beginaż z miastem. W beginażu znajdowały się zwykle także: izolatka dla zakaźnie chorych, stajnia, kurnik, browar, ogrody i łąka. Domy w beginażu mogły być jedno- lub wieloosobowe (te dla mniej zamożnych beginek i nowicjuszek). Kiedy kobieta została przyjęta do grona beginek i było ją na to stać mogła wynająć lub kupić jeden z domów należących do wspólnoty. Po jej śmierci dom ponownie stawał się własnością wspólnoty beginek.[2]

  Początkowo beginaże powstawały poza murami miasta, ale po soborze trydenckim kościół zalecił włączenie klasztorów i begnaży w granice miast, tak zrobiono z beginażami w wielu miejscach, np. w Brugii, Gandawie, Lier, Herentals, Lowanium, Diest, Brukseli, Dendermonde, Hasselt, Mechelen i Tienen, niektóre, jak np. bieginaż w Sint-Truiden nadal znajdują się poza murami miasta. Część beginaży ma wewnętrzny, trójkątny lub prostokątny, dziedziniec (np. beginaże w Aarschot, Herentals, Turnhout, Hasselt, Hoogstraten, Anderlecht, Oudenaarde, Aalst, Dendermonde i Diksmuide). W innych domy budowane były w dwóch rzędach wokół trawiastego placu (np. w Tienen, Antwerpii, Sint-Truideni Kortrijk).[3]
  -----------------------------------

  Takie "wspólnoty" powstawały na terenach Francji, Belgii, Holandii i Niemiec, toteż w Polsce nie były znane, chociaż w jakimś opisie wspomniano, że beginki i begardzi byli także na terenie Śląska.
  W Brukseli też jest Begijnhof - tam zabrakło czasu żeby to zobaczyć a poza tym przede wszystkim wymieniano ten w Brugii.

  Brama główna Begijnhof Ten Wijjngaarde

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o3-ca3e.jpg

  Begijnenvest

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o4-7a43.jpg


  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • al-szamanka 17.08.13, 08:26
  m.maska napisała:

  > Od kiedy zaczęłam planować wycieczkę po Belgii wciąż natykałam się na określeni
  > e Begijnhof, często pisano, że Begijnhof w jakimś mieście znajduje się na liści
  > e UNESCO. I co to jest takiego?
  >
  > z wiki
  >
  > Beginaż (nld begijnhof, fr. béguinage) – miejsce, gdzie mieszkały beginki
  > . Beginaże powstawały głównie w średniowieczu. Najczęściej spotyka się beginaże
  > na terenie północnej i północno-wschodniej Francji, Belgii, Holandii oraz zach
  > odnich i północno-zachodnich Niemiec.[1] Zwykle jest to zespół niewielkich domk
  > ów z małym kościołem lub kaplicą i szpitalem, w pobliżu szpitala znajdował się
  > dom matki przełożonej. Beginaż otoczony był murem, w którym znajdowała się jedn
  > a lub więcej bram, łączące beginaż z miastem. W beginażu znajdowały się zwykle
  > także: izolatka dla zakaźnie chorych, stajnia, kurnik, browar, ogrody i łąka. D
  > omy w beginażu mogły być jedno- lub wieloosobowe (te dla mniej zamożnych begine
  > k i nowicjuszek). Kiedy kobieta została przyjęta do grona beginek i było ją na
  > to stać mogła wynająć lub kupić jeden z domów należących do wspólnoty. Po jej ś
  > mierci dom ponownie stawał się własnością wspólnoty beginek.[2]
  >  Świetny wynalazek jak na tamte czasy. Wspólnota zabezpieczała starość i nikt nie był samotny.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 17.08.13, 13:23
  al-szamanka napisała:

  >
  > Świetny wynalazek jak na tamte czasy. Wspólnota zabezpieczała starość i nikt ni
  > e był samotny.

  Szczegolnie wtedy, kiedy mezczyzni bawili sie w wojny i wyprawy krzyzowe a wiele kobiet zostawalo wdowami.
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 17.08.13, 13:56
  Begijnhof Ten Wijjngaarde - historia

  W roku 1245 ówczesna hrabina Flandrii Małgorzata II Flandryjska, zwana Małgorzatą z Konstantynopola założyła beginaż. Mieszkające tam beginki nie były wspólnotą zakonną a raczej zrzeszeniem kobiet które chciały pracować społecznie. W tamtym okresie beginki mogły w każdej chwili opuścić wspólnotę. Ponadto beginki zarabiały na życie pracą użyteczności publicznej.

  Prały wełnę i bieliznę dla szpitala Sint Jans w Reinen(tak nazywaly się w Brugii liczne grachty). W roku 1776 beginaż został rozbudowany i otrzymał most, który był głównym dojściem do beginażu. Do roku 1928 beginki mieszkały w beginażu, potem został on przejęty przez benedyktynki i przez nie jest prowadzony obecnie. Aby utrzymać tradycję beginek, benedyktynki podczas niedzielnej mszy noszą historyczne stroje beginek.

  Tradycyjny strój beginek można obejrzeć tutaj: bit.ly/16S5xug


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 17.08.13, 13:59
  W galerii picasa zostawiam kilka fotek z beginażu w Brugii

  picasaweb.google.com/118383654505218407363/BruggeBegijnhofTenWijjngaarde#
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 17.08.13, 16:12
  Po opuszczeniu beginażu skierowałyśmy się w stronę parkhausu. Nogi już nie bardzo chciały nas nosić, a przed nami było jeszcze około kilometra do hotelu i do tego z bagażem.
  Toteż padłyśmy w kawiarnianym ogródku na foteliki i pozwoliłyśmy sobie na krótki odpoczynek przy lodach.

  Byłam tak zmęczona, że jak teraz widzę, nie robiłam już w tym czasie żadnych fotek... dopiero kiedy ciągnąc nasze trolley(laptopa nie brałam i tak baterie były już słabe, przecież zapomniałam ładowarki) mijałyśmy Katedrę, zauważyłyśmy, że jest otwarta. Co było robić? trzeba było skorzystać z okazji i wejść, nawet z bagażem. I dobrze się stało, bo po kilkunastu minutach zaczęto zwiedzających wypraszać, zbliżała się pora mszy.
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 17.08.13, 19:20
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o5-d5d7.jpg

  Katedra Św. Salvatora budowano kilkaset lat. Jej budowę rozpoczęto w roku 1275, cała historia tej budowy widoczna jest w jej formie i architekturze: gotyk skaldyjski, gotyk brabancki, neogotyk, styl romański i neoromański. Zwieńczeniem wież ukończono budowę w latach 1844-1846.

  Wnętrze Katedry zostalo w XVII wieku odnowione, po tym jak poprzedni wystrój został całkowicie zniszczony w latach 1580-1584 podczas chwilowego przejęcia Katedry przez kalwinistów.
  Jak we wszystkich belgijskich katedrach, także i w tej, rzeźbiona ambona i... wyjątkowa dekoracja głównego wejścia, nad którym znajdują się organy, ale także wspaniałe witraże i dzieła malarskie.

  A poza tym, tutaj kilka fotek...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o6-42cd.jpg

  ambona

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ob-8217.jpg

  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 17.08.13, 19:22
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o7-7a4b.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2o8-fa84.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2o9-7371.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 17.08.13, 19:27
  w bocznej kaplicy - relikwiarz Świętego Eligiusza

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oa-63bf.jpg

  wejście główne

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oc-6fab.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • izydor88 17.08.13, 19:52
  Piękne zdjęcia smile
  Zwłaszcza te z Brugii.Porównuję do zdjęć wykonanych w Brugii przez Dzieci - komórką.
  No cóż,nawet ja widzę różnicę smile
  --
  Klara
 • m.maska 17.08.13, 19:54
  Ha... no jeszcze beda te, ktore wydaja mi sie najlepsze smile robione na rynku przy swietle latarni smile
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 17.08.13, 19:55
  a tutaj jeszcze kilka fotek z Katedry

  picasaweb.google.com/118383654505218407363/BruggeSintSalvatorskathedraal
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 18.08.13, 00:15
  Kiedy znowu dotarłyśmy na Grote Markt, ukazał się nam w zupełnie innych barwach. W międzyczasie Słońce zmieniło położenie, tłumów ubyło... większość turystów rozsiadła się w restauracyjnych ogródkach.

  W czerwonym budynku po prawej stronie Basia dojrzała pocztę.... poczta, znaczki - "niesamowity zbieg okoliczności" wink. W Brukseli kupiłyśmy kartki, ale nie udało nam się "zdobyć" znaczków - tutaj były na wyciągniecie ręki, trzeba było korzystać póki to możliwe. Basia poszła po znaczki, ja pozostałam przy bagażach... po drugiej stronie Grote Markt znajdował się nasz hotel, ale kto wie, czy kiedy go znowu opuścimy, poczty nam już nie zamkną? było kilka minut przed godziną 18.


  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2od-f24a.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oe-0e9d.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 18.08.13, 00:18
  Teraz miałyśmy znaczki, ale nie miałyśmy kartek... ale to już był mniejszy problem. W hotelu szybko wypisałyśmy kartki i ruszyłyśmy w dalszą drogę... dzień jeszcze był długi.

  Nasz hotel znajdował sie domku środkowym, czwarty z lewej i czwarty z prawej

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2of-b848.jpg
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 18.08.13, 01:28
  Program dnia jeszcze nie został zamknięty... w hotelu nam trochę czasu zeszło, taki krótki odpoczynek, po godzinie ruszyłyśmy znowu w drogę. Chciałyśmy zobaczyć znajdujący się w pobliżu teatr...

  Po drodze mijałyśmy znowu sklepiki z koronkami i czekoladkami...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2og-16fc.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oh-d7aa.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oi-c4b4.jpg

  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 18.08.13, 01:32
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oj-2b7b.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ok-6938.jpg

  Przed wejściem do teatru stoi "Papageno" z "Czarodziejskiego fletu" Mozarta, ze swoją klatką na ptaki. Gdzie pozostawił swoje czarodziejskie dzwonki i dlaczego trzyma czarodziejski flet Tamina?

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2ol-bdd8.jpg  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 18.08.13, 01:35
  I jeszcze, krótki rzut oka na ratusz...w promieniach zachodzącego Slońca zupelnie inaczej wyglądał...i tłumów ubyło...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2om-3344.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 18.08.13, 18:31
  m.maska napisała:  > Przed wejściem do teatru stoi "Papageno" z "Czarodziejskiego fletu" Mozarta,
  > ze swoją klatką na ptaki. Gdzie pozostawił swoje czarodziejskie dzwonki i dlac
  > zego trzyma czarodziejski flet Tamina?

  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2ol-bdd8.jpg
  >
  >
  >

  Coz za pytanie! Oczywiście, że czarodziejskie dzwonki zostawił w Salzburgubig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 18.08.13, 13:20
  z wiki

  Zabytkowe centrum Brugii
  Historisch centrum van Brugge


  Historyczne centrum Brugii znajduje się od 2000 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  Brugia stanowi wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy, która zachowała swoją historyczną strukturę, rozwijającą się przez stulecia, gdzie pierwotna zabudowa gotycka jest częścią tożsamości miasta. Jako jedna z handlowych i kulturalnych stolic Europy rozwinęła Brugia kontakty kulturalne z różnymi częściami świata. Brugia była też miejscem powstania szkoły malarskiej prymitywistów flamandzkich. Stanowiła centrum mecenatu i rozwoju malarstwa średniowiecznego dzięki działalności takich artystów jak Hans Memling i Jan van Eyck.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2on-0906.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 18.08.13, 14:11
  Jeśli ktoś odwiedza Brugię, nie może ominąć Grote Markt i nie powinien nawet próbować, bo to jeden z najpiękniejszych placów w całej Belgii.

  Rynek „Grote Markt“ stanowi centralny punkt miasta i otoczony jest pięknymi neogotyckimi budowlami.

  Kolejną atrakcją na Grote Markt jest Belfried, jest to 83-metrowa wieża, górująca nad rynkiem. Gdyby się jej dokładnie przyjrzeć, można zauważyć, że Belfried się pochyla, prawie o jeden metr odchyla się od pionu, dlatego niekiedy jest nazywany „krzywą wieżą z Brugii”.

  Można wejść na wieżę, ale perspektywa pokonania 366 schodów, jakoś nam się nie uśmiechała a podobno widok jest wspaniały, szczególnie jeśli pogoda jest ładne, a tego dnia tak było, można zobaczyć panoramę aż do morza do Zeebrügge.

  Podobne wieże można oglądać w całej Belgii, są typowe dla miast flamandzkich.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oo-c464.jpg

  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 18.08.13, 19:30
  Belfried to wieża i dzwonnica. Co godzinę słychać najpierw kuranty a potem dzwony. Imponujące dzwony zaliczane są do najpiękniejszych na świecie.
  Belfried posłużył za kulisy hollywoodzkiego filmu.

  Historia

  W XIII wieku radni miasta Brugia postanowili wystawić symbol wolności i dobrobytu i zaplanowali budowę Belfrieda. Budowę rozpoczęto w 1240 roku i przez kolejne setki lat wieża była wielokrotnie podwyższana. W 1280 jej szczyt padł ofiarą pożaru w 1296 został na nowo odbudowany i rozszerzony o dużą dzwonnicę. Po dwóch kolejnych pożarach w latach 1493 i 1741 jej szczyt został zastąpiony stalową koroną w stylu neogotyckim, tym który do dnia dzisiejszego można oglądać.

  A tutaj.... kuranty Brugii  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 18.08.13, 19:38
  m.maska napisała:

  > Belfried to wieża i dzwonnica. Co godzinę słychać najpierw kuranty a pot
  > em dzwony. Imponujące dzwony zaliczane są do najpiękniejszych na świecie.
  > Belfried posłużył za kulisy hollywoodzkiego filmu.
  >
  > Historia
  >
  > W XIII wieku radni miasta Brugia postanowili wystawić symbol wolności i dobroby
  > tu i zaplanowali budowę Belfrieda. Budowę rozpoczęto w 1240 roku i przez kolejn
  > e setki lat wieża była wielokrotnie podwyższana. W 1280 jej szczyt padł ofiarą
  > pożaru w 1296 został na nowo odbudowany i rozszerzony o dużą dzwonnicę. Po dwóc
  > h kolejnych pożarach w latach 1493 i 1741 jej szczyt został zastąpiony stalową
  > koroną w stylu neogotyckim, tym który do dnia dzisiejszego można oglądać.
  >
  > A tutaj.... kuranty Brugii
  >
  >
  >

  Eeech, Maseczko, nawet kuranty... big_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 18.08.13, 21:47
  Po przeciwnej stronie Grote Markt rozłożyły się kafejki i restauracje, w jednej z nich postanowiłyśmy zjeść kolację i popatrzeć na rynek i Belfrieda w świetle wieczornych latarni i posłuchać kurantów.
  Kończył się dzień pełen wrażeń, Leuven, Brugia... trzeba było zbierać siły na kolejny...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2or-2c75.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2op-62da.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2oq-8ce5.jpg

  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 19.08.13, 00:09
  Robiłam te fotki powyżej wprost z restauracji, nie ruszyłabym się ani na krok dalej niż było to konieczne... po powrocie do hotelu - na szczęście trzeba było przejść tylko przez ogródek obok i dwa pietra w górę, szybki prysznic i padamy do łóżek... następnego dnia z samego rana odjazd i znowu pełen program...

  I pytanie: jak sprawić, żeby po skorzystaniu z toalety każdy zamykał klapę sedesu? Belgowie sprawę rozwiązali skutecznie... zanim nie zamknie się klapy, nie można uruchomić spłuczki big_grinbig_grinbig_grinbig_grin

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ot-8a1d.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 19.08.13, 00:19
  Poprzedniego wieczoru niebo było bezchmurne, rano kiedy otworzyłam okno, nie widać było wieży kościoła, którą poprzedniego dnia widziałam... lało i zrobiło się zimno.

  I tak na plus liczyło się, że Brugię mogłyśmy zobaczyć przy pięknej pogodzie. Zebrałyśmy swoje manatki i zeszłyśmy na śniadanie... jeszcze zapłacić rachunek, śniadanie i... tych 600 metrów w deszczu ciągnąc za sobą trolley trzeba było przejść do parkhausu.

  O panującym na zewnątrz chłodzie pozwalał chwilowo zapomnieć ogień trzaskający w kominku

  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-2ou-36ed.jpg

  Brugia w deszczu...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/itqm-2ov-3cfb.jpg
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 17.09.13, 21:40
  Tego dnia droga prowadzila nas do Antwerpii, przez Gandawe i Sint Niklaas...
  Gandawa konkuruje z Brugia o atrakcyjnosc turystyczna - niestety przyszlo nam ja ogladac spod parasola... tylko kiedy ja to przerobie, jesli teraz dojdzie mi kolejna wycieczka...
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 06.10.13, 15:07
  W tym natloku wydarzen, ktore nastapily potem, nawet nie zauwazylam, ze wlasciwie z samej Brugii, niewiele fotek pokazalam - teraz to uzupelniam, chociaz nalezaloby je jeszcze podpisac - co wkrotce, mam nadzieje uzupelnie... smile

  picasaweb.google.com/118383654505218407363/Brugge?noredirect=1
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 06.10.13, 21:11
  Piękne foty, ale wiesz, po tym jak zobaczyłam katedrę w Mediolanie, którą obejrzeć było moim marzeniem jeszcze z czasów dzieciństwa, dużo czasu minie, zanim zachwycę się czymś tak jak nią.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 06.10.13, 21:19
  Wszystko to co widziałyśmy podczas naszej podróży po Szwajcarii i Włoszech sprawiło, że tamte obrazy zbladły, mimo, że każdy z obiektów był inny, te w Belgii ale także te we Włoszech - trudno to porównywać.
  Katedra w Mediolanie - zewnątrz, zgoda, wyglądała, szczególnie w świetle słonecznym jak cudownie oszlifowany brylant, ale wewnątrz... dla mnie Siena - niepowtarzalna...
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • al-szamanka 06.10.13, 21:44
  To fakt, trudno porównywać. A Twoje porównanie katedry w Mediolanie do brylantu bardzo trafione. Byłam tak zachwycona, że chciało mi się śpiewać i tańczyć na jej dachu.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 06.10.13, 21:48
  ...no i prawie zatańczyłaś... smile
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 06.10.13, 22:08
  m.maska napisała:

  > ...no i prawie zatańczyłaś... smile

  Naprawdę? Nie przypominam sobie.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 06.10.13, 22:22
  Jak dojdę do Mediolanu, to Ci przypomnę i pokażę big_grin
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 05.10.13, 18:59
  Lało, no po prostu lało kiedy przybyłyśmy do Gandawy. Udało nam się bez problemów trafić na parking, który sobie upatrzyłam, znajdował się w pobliżu Katedry.

  Kiedy zbliżałyśmy się od strony rzeki do Katedry, siedzieli tam. Otoczeni uwielbieniem... kim byli? dlaczego właśnie tam siedzieli?

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-o-1ff1.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-p-8e29.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • al-szamanka 05.10.13, 19:08
  Świetni są ci dwaj - naprawdę całość robi wielkie wrażenie!
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 05.10.13, 19:18
  No zrobiło takie wrażenie, że nie mogłyśmy stamtąd odejść...
  Huberto et Johanni van Eyck - byli twórcami "Ołtarza Gandawskiego"
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 05.10.13, 19:20
  ...ale o tym napisze juz przy okazji opisu Katedry...
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • al-szamanka 05.10.13, 19:21
  m.maska napisała:

  > No zrobiło takie wrażenie, że nie mogłyśmy stamtąd odejść...
  > Huberto et Johanni van Eyck - byli twórcami "Ołtarza Gandawskiego"


  Wyobrażam sobie, ja dodatkowo, jak zresztą wiesz, dostaje w takich sytuacjach gęsią skórkę na kolanach.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 05.10.13, 19:39
  Oj tej gesiej skorki to i ja doznawalam podczas ostatniej wyprawy wielokrotnie w ciagu kazdego dnia...
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • al-szamanka 05.10.13, 19:47
  m.maska napisała:

  > Oj tej gesiej skorki to i ja doznawalam podczas ostatniej wyprawy wielokrotnie
  > w ciagu kazdego dnia...

  Tak, tak, dostawałyśmy na wyścigi i naprzemiennie
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 05.10.13, 22:31
  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-t-6ea9.jpg

  Gandawa - piękne miasto położone nad rzeką Leie, które w latach 1000 do 1500 zaliczało się do najważniejszych miast Europy.

  A poza tym sporo jest na temat Gandawy w wiki, to nie będę tutaj się niepotrzebnie powielać...

  pl.wikipedia.org/wiki/Gandawa
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 09.10.13, 13:17
  z wiki

  Katedra św. Bawona w Gandawie (znana też jako Katedra Sint-Baafs lub Sint-Baafskathedraal) – siedziba diecezji w Gandawie, nazwana imieniem Św. Bawona. Świątynia była miejscem chrztu Karola V.

  W wiki można więcej poczytać na ten temat, szczególnie obszerny jest artykuł nt. Ołtarza Gandawskiego - dlatego nie będę się tutaj rozpisywać na ten temat. Jeśli kogoś to zainteresuje, sam znajdzie...

  Podobnie jak w pozostałych katedrach i kościołach belgijskich w katedrze w Gandawie znajduje się przepiękna ambona...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1a-6c83.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1b-d9d4.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 09.10.13, 13:40
  Innym znanym dziełem jest obraz Rubensa Św. Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1d-642e.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1c-67c6.jpg
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 09.10.13, 13:44
  Właśnie dostrzegłam w katedrze w Gandawie, że znajdowało się tam sporo herbów - to co rzuciło nam się w oczy w innym kościele, podczas naszej ostatniej podróży - z tym, że tam było ich niezliczenie więcej.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1e-f457.jpg
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 09.10.13, 19:45
  m.maska napisała:

  > z wiki
  >
  > Katedra św. Bawona w Gandawie (znana też jako Katedra Sint-Baafs lub Sint-Baafs
  > kathedraal) – siedziba diecezji w Gandawie, nazwana imieniem Św. Bawona.
  > Świątynia była miejscem chrztu Karola V.
  >
  > W wiki można więcej poczytać na ten temat, szczególnie obszerny jest artykuł nt
  > . Ołtarza Gandawskiego - dlatego nie będę się tutaj rozpisywać na ten temat. Je
  > śli kogoś to zainteresuje, sam znajdzie...
  >
  I gwoli wyjaśnienia: Ołtarz Gandawski oglądać można, po iszczeniu niewielkiej opłaty (3€wink - ale fotografować go nie wolno - nic to, w necie pełno jest jego fotek i dokładnych opisów...

  pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82tarz_Gandawski
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1f-c0c7.jpg

  poliptyk to się nazywa...


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 09.10.13, 20:00
  Rzeczywiście, te belgijskie ambony są niesamowite.
  No i Orbsy dostrzegłam... duże.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 10.10.13, 01:46
  al-szamanka napisała:

  > Rzeczywiście, te belgijskie ambony są niesamowite.
  > No i Orbsy dostrzegłam... duże.

  ... rzeczywiście sporo ich tam było... ciekawe, że pojawiają się w miejscach o szczególnym znaczeniu... tutaj był to Ołtarz Gandawski...
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 10.10.13, 01:47
  picasaweb.google.com/118383654505218407363/SintBaafskathedraalGandawa#
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 10.10.13, 15:04
  Pogoda stanowczo nie sprzyjała spacerom po mieście... zajrzałyśmy do jednego czy drugiego kościoła, które niestety były zamknięte. Ich wieże wraz z Belfriedem i wieżą katedry tworzyły malowniczy obraz.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1g-2838.jpg

  Sint Niklaaskerk

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1h-9a11.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • m.maska 10.10.13, 15:17
  Obejrzałyśmy ratusz, jak zwykle w Belgii, bardzo okazały, przeszłyśmy się nabrzeżem, które prezentuje się typowo po flamandzku i jako takie znalazło się w miniaturze w Mini-Europie i klapnęłyśmy na kawę... ciastko? w Belgii nie ma wyboru ciast, ciasteczek, tortów - w Belgii jada się belgijskie wafle...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1j-a684.jpg

  Gent - Stadthuis, Gandawa - Ratusz

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1i-d82c.jpg

  nabrzeże
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 10.10.13, 15:36
  Gandawa nie była celem naszej podróży, była tylko przystankiem, dlatego mogłyśmy potraktować niedogodności pogodowe, ulgowo.
  Kawiarnia w której przysiadłyśmy mieściła się naprzeciw twierdzy Gravensteen a skoro kamera trochę odtajała", bo nieustannie zachodziła mi mgłą, zrobiłam jeszcze kilka fotek - przecież nie będę po tych murach ganiać podczas ulewy... ale prezentowała się okazale.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1m-72b3.jpg

  po prawej była kafejka w której postanowiłyśmy wypić kawę i zjeść, oczywiście, belgijskie wafle

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1l-9f61.jpg

  Gravensteen
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • m.maska 10.10.13, 17:45
  takie deszczowe migawki z miasta...

  picasaweb.google.com/118383654505218407363/Gandawa#
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 10.10.13, 19:14
  Czy Ty mówisz o tych okrągłych waflach, bardzo słodkich i podprawionych cynamonem?
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 10.10.13, 19:29
  A takie... u nas znane jako gofry... tam na każdym kroku - pewnie stamtąd przyszły... tam serwowane w roznych kombinacjach, z lodami, z owocami, z bita smietana i... i...i

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1n-66f0.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • al-szamanka 10.10.13, 19:42
  m.maska napisała:

  > A takie... u nas znane jako gofry... tam na każdym kroku - pewnie stamtąd przys
  > zły... tam serwowane w roznych kombinacjach, z lodami, z owocami, z bita smieta
  > na i... i...i
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1n-66f0.jpg

  A nieeee, ja nie o takich waflach myślałam. Ale te też kiedyś jadłam i powiem szczerze, że bez tych dodatków nie smakowałyby mi w ogóle.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 10.10.13, 19:56
  ...no wiec właśnie, nie jestem zwolenniczką tych wafli, ale fakt, że były dobrze wypieczone, chrupiące, świeżutkie i z dodatkiem owoców, lodów i bitej śmietany smakowały...
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 10.10.13, 21:13
  Jeszcze tylko należało zapłacić za parkhaus i można było ruszyć w dalszą drogę...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1o-093f.jpg

  Betaal - automaat

  BETA AL?... a dlaczego nie ALFA?
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 10.10.13, 21:40
  m.maska napisała:

  > BETA AL?... a dlaczego nie ALFA?


  Hmm,mam wrażenie, że belgijskie automaty przedrzeźniają mój nickbig_grinbig_grinbig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 10.10.13, 21:24
  Pałac Laarne (niederlandzki Kasteel van Laarne) stoi w miejscowości Laarne, siedem kilometrów na wschód od Gandawy w prowincji Wschodnia Flandria - jeśli tak blisko, to trzeba zahaczyć, mimo, że wiedziałam, że nie był w tym czasie dostępny... ale zalicza się do najlepiej zachowanych zamków wodnych w Belgii.
  Początkowo było to proste umocnienie z XII wieku, które w XIII i XIV wieku rozbudowano i powstał zamek, po kolejnych przebudowach w XVII wieku zamienił się w pałac.

  Trzy pałacowe wieżyczki jako architektoniczne kuriozum mają stożkowaty kamienny dach, co jest wyjątkowe w Belgii.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1q-7f39.jpg

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1p-072b.jpg

  Kasteel van Laarne

  Z oddali zrobiłam dwie fotki i ruszyłyśmy dalej, do miasta..., Świętego Mikołaja smile
  --
  http://s7.directupload.net/images/120410/klvh35gq.jpg
 • al-szamanka 10.10.13, 21:42
  m.maska napisała:

  > Pałac Laarne (niederlandzki Kasteel van Laarne) stoi w miejscowości Laarne, sie
  > dem kilometrów na wschód od Gandawy w prowincji Wschodnia Flandria - jeśli tak
  > blisko, to trzeba zahaczyć, mimo, że wiedziałam, że nie był w tym czasie dostęp
  > ny... ale zalicza się do najlepiej zachowanych zamków wodnych w Belgii.
  > Początkowo było to proste umocnienie z XII wieku, które w XIII i XIV wieku rozb
  > udowano i powstał zamek, po kolejnych przebudowach w XVII wieku zamienił się w
  > pałac.
  >
  > Trzy pałacowe wieżyczki jako architektoniczne kuriozum mają stożkowaty kamienny
  > dach, co jest wyjątkowe w Belgii.

  Wygląda mi to na pałac nawiedzonybig_grinbig_grinbig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 10.10.13, 21:51
  No bardzo ładnie się prezentuje... niestety, nie było nam dane obejrzeć go nawet z bliska a co dopiero od środka... sad

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1r-44f6.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 11.10.13, 15:01
  Miasto, bo do tej pory wydawało mi się miasteczkiem - w końcu ma ponad 70 000 mieszkańców. Dlaczego sadziłam, że to miasteczko? otóż o godzinie 15 w piątek..., kiedy przyszłyśmy na największy w Belgii Grote Markt - było tam pusto.
  Grote Markt w Sint Niklaas rozłożył się na 3,2ha powierzchni - jest po czym chodzić - chociaż wydaje się przez to bardzo pusty...

  No i herb miasta mówi sam za siebie

  http://www.bilder-hochladen.net/files/jvi6-1x-a3f3.png
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • al-szamanka 11.10.13, 17:38
  Powiedziałabym, że bardzo... opasły ten herbbig_grin
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 11.10.13, 18:16
  al-szamanka napisała:

  > Powiedziałabym, że bardzo... opasły ten herbbig_grin

  Herb to jeszcze nic... ale przed ratuszem stoi o taki.... symbol miasta big_grin

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1y-14bf.jpg
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 11.10.13, 19:03
  m.maska napisała:

  > al-szamanka napisała:
  >
  > > Powiedziałabym, że bardzo... opasły ten herbbig_grin
  >
  > Herb to jeszcze nic... ale przed ratuszem stoi o taki.... symbol miasta big_grin
  >
  > http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-1y-14bf.jpg


  O kurcze, a co ten Mikołaj - pierze niegrzeczne dzieci?
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 12.10.13, 01:15
  Co jeszcze interesującego jest w tym mieście? kościół Sint Niklaas - chyba obowiązkowo musi być w mieście o tej nazwie, był zamknięty o tej porze...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-25-d09b.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-ly-288c.gif
 • m.maska 12.10.13, 01:17
  Ratusz miejski, jak w każdym belgijskim mieście - okazały, chociaż na tak wielkim placu mimo wszystko wydaje się niewielki( za ratuszem widoczna statua na kościele Onze Lieve Vrouwe)

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-24-ad61.jpg

  kościół Onze Lieve Vrouwe (Naszej Ukochanej Pani), na szczycie wieży tego kościoła znajduje się złota statua Matki Boskiej o wysokości 6 metrów, także zamnkiety...

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-26-fbd7.jpg


  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 12.10.13, 01:19
  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-27-28dd.jpg

  ... jest też zameczek Walburg nad wodą, obecnie zaadoptowany na restaurację i jakieś centrum kongresowe i... Muzeum Mercatora ukazujące historię kartografii od jej początków. W muzeum znajdują się dwa oryginalne globusy i wiele map świata i Europy pochodzących ze zbiorów Gerharda Mercatora.

  http://www.bilder-hochladen.net/files/big/jvi6-28-35f4.jpg

  Po drodze spotkałyśmy także figurkę Dyla Sowizdrzała smile
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 12.10.13, 01:29
  a tak przy okazji Dyl Sowizdrzał to dosyć ciekawa postać, fikcyjna czy rzeczywista - co do tego nie ma pewności, zapewne na opowieści jego wybryków złożyły się różne przypadki, które niekoniecznie przytrafiły się jednej osobie - postać, która zrobiła, jak na tamte czasy zawrotną europejską karierę...

  pl.wikipedia.org/wiki/Dyl_Sowizdrza%C5%82
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o3-3d8e.gif
 • al-szamanka 12.10.13, 21:06
  m.maska napisała:

  > a tak przy okazji Dyl Sowizdrzał to dosyć ciekawa postać, fikcyjna czy rzeczywi
  > sta - co do tego nie ma pewności, zapewne na opowieści jego wybryków złożyły s
  > ię różne przypadki, które niekoniecznie przytrafiły się jednej osobie - postać,
  > która zrobiła, jak na tamte czasy zawrotną europejską karierę...
  >
  > pl.wikipedia.org/wiki/Dyl_Sowizdrza%C5%82


  Swojego czasu nazwalam mały złotokap Sowizdrzałem, myślałam, że rozfigluje się w duże drzewo, ale niestety wysechł i rozsypał się w cztery strony świata.
  --
  http://i46.tinypic.com/117wpyd.jpg


  AL
 • m.maska 12.10.13, 12:35
  picasaweb.google.com/118383654505218407363/SintNiklaas
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif
 • m.maska 12.10.13, 12:44
  - dalsza droga wiodła nas do Antwerpii i teoretycznie powinna nam była zająć 30 minut, jednak był piątek po południu i jechałyśmy 1,5 godziny...
  --
  http://www.bilder-hochladen.net/files/itqm-o4-e97e.gif

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka