• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Koslawosc kolan

• 30.03.10, 18:42
    Ortopeda stwierdzil u mojej corki stopy plasko-koslawe i koslawosc kolan.
    Zalecil buty profilaktyczne ponad kostki ze wzmocnionym zapietkiem,podeszwa
    polsztywna,wyprofilowana wkladka i obcas Thomasa
    Bylam dzis w paru sklepach i zglupialam.
    Kazdy sprzedawca mowi co innego-jeden polecal buty takie jak na ortopedka.pl
    /jakies takie sztywne i wysokie mi sie wydaja/ inny polecal kapcie
    Dawida.Jeszcze kto inny zasugerowal wykonanie wkladki indywidualnej.Syszalam
    tez o wkladce,ktora w zwyklym bucie zastepuje obcas Thomasa.
    Prosze o rade czym sie sugerowac,aby nie zaszkodzic stopce.
    Pozdrawiam
    Edytor zaawansowany
    • 06.04.10, 09:22
      Witam :)
      nie wiem:
      - czy córa ma stopy płasko-koślawe i kolana koślawe
      - ile ma lat
      - jakie cechy ma Jej ciało, wzrost, waga, inne
      - jakie ma preferencje, strategie ruchowe
      - jak układa miednicę i jaka jest pozycja tułowia
      - czy obserwowane są jakies zmiany strukturalne w obrębie kolan i stóp, czy
      tylko to aparat mięśniowy nie jest wystarczajaco dojrzały by zapewnić
      odpowiednią stabilizację ciału
      - inne

Na korektę aparatu ruchu zalecamy dopóki się da RUCH. Oglądamy dziecko i w
      zależności od efektów takiego badania zalecamy określone działania.
      Wkładki i sztywne buty stosowane są tylko w ekstremalnych przypadkach.
      Jeżeli aparat mięśniowy - przy braku zmian strukturalnych w obrębie samej stopy,
      kolan i tułowia - nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiedniej stabilizacji
      pozycji i ruchu, zalecamy całą gamę wszelakich działań, które wspomagają aparat
      mięśniowy w procesie dojrzewania.
      Zatem ćwiczenia zamiast wkładek itp. działań.
      Nie potrafię za pomocą internetu ocenić Pani córki, polecam jednak skierowanie
      się do innego specjalisty, np. lekarza ze specjalizacją rehabilitacja, innego
      ortopedy, fizjoterapeuty
      Pozdrawiam
      Paweł Zawitkowski
      • 06.04.10, 10:27
        To może ja się podepnę, żeby nie mnożyć wątków.
        Panie Pawle mam kilka pytań. Syn ma 6,5 roku, ma stopy płasko - koślawe i kolana
        koślawe. Do tego asymetrię łopatek. Jest asymetryczny od urodzenia, był
        rehabilitowany przez rok Vojtą. Ruchowo jest bardzo sprawny i jest bardzo żywym
        dzieckiem. Ortopeda zalecił w zasadzie tylko ruch w tym basen i ewentualnie
        kapcie do szkoły na max. 8 godzin. Kupiliśmy kapcie Nemo. Czy poza dużą ilością
        ruchu (basen, rolki, rower, piłka nożna, narty, korekcyjna) i tymi kapciami
        możemy jeszcze jakoś pomóc synowi? Czy w domu może chodzić na boso? Czy buty do
        chodzenia też muszą być na lato z usztywnianym zapiętkiem, czy mogą być zwykłe
        sandałki, lub sportowe? Lekarz powiedział, ze skutkami tych nieprawidłowości w
        dorosłym życiu mogą być zwyrodnienia gł. kręgosłupa i bioder, wiec chciałabym
        wiedzieć czy to co robimy to rzeczywiście wszystko co możemy. Dziękuję za
        odpowiedz i pozdrawiam.
        • 06.04.10, 10:45
          Witam,
          w przypadku kiedy lekarz stwierdził, że skutki tych nieprawidłowości mogą być
          tak rozległe i przykre, jedynym sposobem bym mógł Pani odpowiedzieć na wszystkie
          pytania jest spotkanie i ocena dziecka. Musiałbym zobaczyć i ocenić charakter i
          skalę tych nieprawidłowości.
          Jeżeli chodzi o buty to raczej sportowe, podobnie sandały (też sportowe).
          Chodzenie po domu raczej na bosaka. Stopy muszą "ciężko" pracować.
          W sposób oczywisty wszechstronna aktywność "sportowa" młodego może mu tylko
          pomóc. Dodałbym do tego "małpi gaj w domu" (archiwum www.ddtvn.pl z dnia 25
          listopada chyba), ściana wspinaczkowa ze 2 razy w tygodniu i do wyboru aikido,
          capoeira, gimnastyka sportowa, inne.
          Pozdrawiam
          Paweł Zawitkowski
          • 06.04.10, 10:55
            Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedz. Syn uczęszcza jeszcze na judo, a w
            szkole ma gimnastykę Domana. Najbardziej zastanawiałam się właśnie na tym
            obuwiem "podwórkowym" i chodzeniem w domu, a Pana odpowiedz rozwiewa moje
            wątpliwości. Wiem że syn może mieć problemy z kręgosłupem itd., ale on był
            bardzo krzywy "paragrafik" od urodzenia i nie wszystko udało się nam wyćwiczyć.
            Na szczęście jest sprawny i nieurazowy i mam nadzieję ze jego ruchliwość
            spowoduje jak najmniej konsekwencji jego ciężkich początków na tym świecie.
            Jeszcze raz bardzo dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.