• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Stópki - dwie kwestie, może powiązane?

• 06.03.12, 15:47
    Synek ma obecnie 1,5 roku. Zaczął chodzić sam przed skończeniem roczku. Przez pierwsze miesiące wstawał, trenował i chodził w skarpetkach z absem, ale na sezon zimowy kupiliśmy mu papucie na elastycznej podeszwie, bo mamy w mieszkaniu zimną podłogę. Obecny rozmiar stopy to 23, prawie 24. Kiedy synek stoi, stópka jest wyjątkowo szeroka – szukając butów sportowych na wiosnę w rozmiarze 25 z ponad 50 par znaleźliśmy tylko 1 pasującą na szerokość (ten sam problem mieliśmy wcześniej z papuciami i kozaczkami na zimę). Przymierzając synowi buty (głownie typu adidasy), zauważyłam, że stawia on w nich stópki w ten sposób, że palce skierowane są do wewnątrz. W skarpetkach i w wybranym obuwiu (papucie, kozaki, nowe adidasy – wszystkie wyjątkowo szerokie i zupełnie płaska wkładka) nie ma tego problemu. Zastanawia mnie czy było to spowodowane tym, że buciki były za wąskie czy może tym, że miały wyprofilowane pobicie, a stópka syna jest jeszcze płaska? Druga kwestia to taka, czy płaskostopie może być dziedziczne? Mąż ma zupełne płaskostopie. Nigdy nie miał z tego powodu żadnych dolegliwości. Czy możliwe, że syn też będzie miał taką budowę stopy?
    Edytor zaawansowany
    • 06.03.12, 21:12
      Witam,
      najlepszym wyjściem byłoby obejrzenie młodego, jak stawia stopy i jakie one są. Trudno mimo Pani opisu powiedzieć dlaczego młody tak ustawia palce i stopy. Najczęściej to normalne zmiany adaptacyjne, które zmieniają obraz ciała dziecka w czasie dojrzewania w zależności od wielu czynników. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, dlatego jeśli mają Państwo wątpliwości ze względu na stóp męża, polecam dobrego fizjoterapeutę. Płaskostopie w wieku 1,5 roku prawie się nie zdarza, ale warto byłoby ocenić wszystkie cechy motoryczne młodego.
      Pozdrawiam
      Paweł Z.
      • 17.03.12, 23:11
        A czy Pan może nam podpowiedzieć gdzie na Górnym Śląsku znaleźć tego dobrego fizjoterapeutę?
        Zastanawiam się nad kupieniem bucików Memo, na razie jednej pary, w celu sprawdzenia jak synek będzie je ścierał. (W zwykłych butach ściera równo jakby strefę 1 i 2) Co Pan o tym sądzi? Tylko oczywiście pytanie czy mają buty na bardzo szeroką stopę...
        • 18.03.12, 01:16
          Buty mają również to do siebie, że narzucają technikę chodu. Modyfikacje są niewielkie, ale - szczególnie u bardzo małych, wiotkich, itp. - dzieciach wystarczająco duże by mieć powód "nie polegania" na wskazaniach pomysłów typu "strefy ścierania". Patrzymy na to, ale na końcu, jeśli mamy wątpliwości. I bardziej w kierunku trafności doboru butów niż cech dziecka.
          Bardziej od stref ścieralności butów powinny interesować nas ślady na skarpetach, rajstopach, widoczne na podeszwie stopy "strefy obciążenia" (czerwone, białe, maceracja skóry, odciski, itp)

Pomysł z butami Memo nie jest trafiony.
          Nie tylko z tego powodu, że powinniśmy patrzeć na całe dziecko, jego dynamikę.

Pozdrawiam
          Paweł Z
          • 18.03.12, 08:55
            Dziękuję z obszerną odpowiedź na temat butów Memo.
            Skóra na stopach jest idealna, nie ma na niej żadnych zmian (a ogólnie syn ma po nas dosyć wrażliwą skórę). Na rajstopach/skarpetkach też nie zauważyłam niczego co wydałoby mi się wytarte w dziwnym miejscu.
            Chciałabym jednak, zgodnie z Pana sugestią, żeby obejrzał stopy fizjoterapeuta. Niestety zupełnie nie wiem, gdzie szukać dobrego specjalisty w tym zakresie w naszej okolicy (z przykrością muszę stwierdzić, że z kiepskimi lekarzami w rodzinie mieliśmy już różne przejścia i nie ufamy pierwszej napotkanej osobie, tylko dlatego, że ma tytuł i pracuje w tzw. służbie zdrowia). Dlatego bardzo bym prosiła o wskazanie jakichś adresów na Górnym Śląsku. Ewentualnie proszę mi powiedzieć czy wybierając osobę z listy na stronie www.ndt-bobath.pl możemy iść "w ciemno".
            Czy na taką wizytę mogę zabrać 2-3 pary aktualnie używanego obuwia, żeby fizjoterapeuta ocenił czy są dobrze dobrane?
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.