Dodaj do ulubionych

10 miesięcy - nie naśladuje i nie pokazuje

11.07.12, 21:19
Dzień dobry, Panie Pawle, bardzo proszę o poradę. Synek ma 10,5 miesiąca, urodził się w 36 tyg ciąży, ma 11 kg i nosi ciuszki rozmiaru 86. Być może z powodu swoich "rozmiarów" późno zaczął siedzieć (8 miesiąc) i siadać samodzielnie (tydzień temu). Martwi mnie jednak, że syn zupełnie nie naśladuje moich ruchów, nie ma mowy o wykonaniu "papa", "kosi", nie pokazuje też palcem "gdzie mama ma oko" itd. Kiedy robię mu "papa" (swoją albo jego ręką) patrzy się na mnie i szczerzy zęby. Nie ukrywam, że nie przyszło mi wcześniej do głowy, żeby go tego uczyć, niemniej martwię się, że on sam nie wykazuje chęci naśladowania innych. Czy to jest normalne, Panie Pawle? Bardzo proszę o odpowiedź. Dodam, że syn ładnie pełza, przyjmuje pozycję na czworakach, turla się, gaworzy, uśmiecha się dużo, wyciąga rączki, przytula się, je i śpi normalnie.
Edytor zaawansowany
  • kaetchen 16.07.12, 22:01
    Korygowany wiek rozwoju neurologicznego dziecka to 9,5 miesiąca (36tydz). Co oznacza, że wymagasz od dziecka zbyt wiele jak na ten wiek - naśladowanie przyjdzie z czasem, bo to naturalna reakcja - z resztą uśmiech jest... naśladowaniem. Córka jakieś 'papa' jako gest zaczęła robić dopiero w okolicach 11 mca i to też sporadycznie. I też nie miała najmniejszej ochoty naśladować cokolwiek, kiedy ja tego chciałam. Jak już nauczyła się, to robiła to i tak wtedy, kiedy ONA miała na to ochotę, a nie ja.
    Jeśli chodzi o rozwój motoryki dużej - to przy takim ciężarze i wielkości to mięśnie muszą mieć więcej czasu, by się rozwinąć. Oczywiście, nie jest to regułą, ale tak to właśnie wygląda u większości takich dzieci.

Tak więc - zamiast panikować, uzbrój się w cierpliwość i po prostu pokazuj dziecku otaczający go świat, bez cienia zniecierpliwienia, a zobaczysz, że ani się obejrzysz, a nie dość, że malec Ci będzie uciekał tak, że nie będziesz go mogła dogonić, to jeszcze.. będzie wszystko po Tobie powtarzał i czasem aż będziesz miała tego dość;)
  • adamowicz_a 17.07.12, 12:06
    Poczekaj :) Z Twojego opisu wynika, że masz super Synka. Skoro gaworzy, łapie z Wami kontakt, śmieje się... Tylko się cieszyc.

Na pytanie: Czy wasza już robi kosi-kosi, mój mąż odpowiadał: Tak, na hasło kosi-kosi młoda wyciąga kosiarkę z garażu i kosi trawnik :)))))
  • irenaw33 10.09.12, 12:09
    witam!
    Co u Witusia? Naśladuje już? Postępy są?
    Pytam bo się martwię o swoją córkę 9,5 miesiąca, chciałabym usłyszeć coś pocieszającego ;-(
  • nagula28 12.09.12, 16:51
    U mojej córki też w tym wieku było średnio z naśladowaniem pa pa zrobiła pierwszy raz jak miała 10,5 miesiąca, potem się jej o tym zapomniało na jakiś czas, teraz ma 15 miesięcy i naśladuje niemalże wszystko co robię. Pa pa robi nawet jak się jej nie prosi a widzi że ktoś wychodzi i nie tylko... Pokazywać palcem zaczęła w okolicach roczku. Spokojnie choć wiem że to nie łatwe. Każde dziecko rozwija się inaczej. Pozdrawiam
  • mama-witusia 14.09.12, 19:09
    Witam!

Witek ma obecnie 12,5 miesiąca, korygowane 11,5. Jest lepiej z naśladowaniem, ale na pewno nie tak, jakbym chciała, żeby było... zrobił może ze 3x papa, umie przybijać piątkę (ale tylko, jak jemu się zachce, nie na każde żądanie), kosi kosi nie robi wcale. Jak miał 10 miesięcy była u niego Pani pedagog specjalny, która od 15 lat pracuje z dziećmi autystycznymi i mnie uspokoiła, że żadnych objawów autyzmu nie widzi, bo Witek ma ze mną świetny kontakt, przytula się, daje buzi, pokazuje palcem gdzie mam oko, pępek itd... rozumie polecenia typu "gdzie jest króliczek", "kopnij piłkę" etc... nie robi natomiast "daj", choć mam wrażenie, że rozumie, bo się złości, jak mu mówię "daj" i próbuję odebrać zabawkę. Pani pedagog uspokaja, że się nauczy.... :) Pani kazała zwrócić uwagę, czy naśladuje np. "zrób bam bam" w bębenek, albo czy robi "chlap chlap" w wodę podczas kąpieli jak mu pokażemy... jeszcze 2 tygodnie temu młody naśladował to prawie zawsze, teraz mu się coś odwidziało, bo wychodzą mu czwórki i jest "na nie" na wszystko... mam nadzieję, że za chwilę znowu będzie naśladował. Chociaż gestów typu "ach jakie dobre" albo "kosi kosi" nie chce robić za żadne skarby. Już sama nie wiem, czy się martwić, czy nie. Tydzień temu znów była u nas ta sama Pani od autyzmu i znów powiedziała, że nie widzi objawów tej choroby...
  • irenaw33 15.09.12, 22:59
    dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :-)
    Córcia moja ma teraz 9 i pól miesiąca, narazie robi tylko "jaka duża..." i bacznie nas obserwuje

pewnie bym się nie martwiła ale starszy brat jest autystyczny i teraz wszystko mi się z autyzmem kojarzy, wielu momentów nie pamiętam z czasów gdy miał 12m, wiele rzeczy w mojej pamięci zupełnie się wypaczyło, teraz nie mogę obiektywnie ich porównać no i stąd moje lęki :-D
    Napewno pamiętam że syn od zawsze bujał się na boki i miał przeróżne lęki, zwłaszcza źle reagował na dźwięki. Palcem pokazał może z 5 razy w życiu i to przed 18 miesiącem bo potem był już zupełnie oderwany od świata.

Pozdrawiam serdecznie i życzę ZDROWIA dla Witusia
  • mama-witusia 23.10.13, 15:02
    Witam,

być może którejś z zestresowanych Mam przyda się informacja, co dalej z moim Synem. Otóż:
    - Witek ma obecnie 2 lata i 1 miesiąc
    - kontakt wzrokowy super
    - kontakt społeczny super, chodzi do klubu malucha bez wrzasków i dramatów (przyzwyczajałam go stopniowo)
    - palcem pokazuje jak prezes zarządu
    - mówi około 25 słów (opóźniony rozwój mowy, sprawdzony neurologicznie eeg/mri + słuch => wszystko ok, trenuje z logopedą)
    - niczego nie ustawia w rząd etc, ale np lubi sobie trzaskać drzwiami
    - naśladuje WSZYSTKO już od dawna, każdą moją czynność, ruch twarzy, ruch ciała itd.
    - przytula, całuje, ściska wtedy, gdy ma ochotę (czyli dość często)
    - uwielbia tańczyć, śpiewać, gonić się, bawić w szukano
    - bawi się ciuchciami, autami, zaczyna zabawy tematyczne
    - rysuje zawzięcie, lepi z modeliny etc
    Ogólnie, drogie Mamy-
    ja u swojego dziecka w zasadzie samozdiagnozowałam autyzm kiedy miał te 10 miesięcy (na podstawie internetu, a jakże). Omal nie wykończyłam tym siebie, dziecka i wszystkich wokoło. Obecnie jedyne, do czego można się przyczepić, to do tego trzaskania szafami. A że jedna jaskółka wiosny nie czyni, to przestałam się kompletnie martwić. Czego i wszystkim zestresowanym mamom życzę :)
    Pozdrawiam!
  • amus878787 17.08.18, 14:26
    A kiedy synus zaczal pokazywac gdzie jest mama tata itp chociazby wzrokiem? U nas podobnie z nasladowaniem (8 miesiecy i tydzien) plus wydaje mi sie ze corka nic nie rozumie. Na pytanir gdzie jest tata nie rozglada sie ...
  • kasiaq 16.01.19, 11:01
    Jak sytuacja? Mój ma 11 miesiecy, nic nie naśladuje :(
  • amus878787 17.01.19, 12:38
    Corka ma obecnie skonczone 13 miesiecy wszystko ruszylo jak skonczyla 11 :)
  • trepcia88 24.01.19, 13:02
    amus878787 jak teraz rozwija się córka? Czy rozwój ruszył po tym 11 miesiącu? A jak wyglądało to wcześniej? Martwię się o swoją 10 miesięczną córkę.
  • amus878787 30.01.19, 20:34
    jest bardzo mądra naśladuje wszystko co chce
    nie slucha ale taki ma charakter ma gdzies zakazy, wrecz robi na złość
    dużo sie uśmiecha, smieje na glos zaczepia, buziaki daje, chce sie przytulac patrzy głeboko w oczy :)
    jak jest glodna idzie pod krzeselko do karmienia i nim narywa ;)
    je wszystko co dostaje
    mówi niewiele bo od niedawna mama, kuba, tata, da
    pytaj o co chcesz bo nie wiem co konkretnie napisać :)
  • trepcia88 31.01.19, 11:28
    Dzięki. Chciałam się dowiedzieć kiedy córka zaczęła naśladować. Moja skończyła już 10 mięsiecy i w ogóle tego nie robi. Patrzy na mnie gdy jej coś pokazuje Ale nie naśladuje gestów czy min. Umie klaskać czy robić papa bo kilka razy to zrobiła Ale wtedy kiedy ona sama chciała A nie wtedy gdy ktoś jej pokazał. Czy Twoja córka też tak miała w 10 miesiącu? Kiedy u Was to ruszyło?
  • amus878787 31.01.19, 11:33
    naśladować zaczęła pozniej, jakos 11,5 msc miala moze juz nawet roczek :) wczesniej papa od święta a brawo nauczyla sie robic po roczku :) i teraz caly czas sobie bije brawo ;)
  • trepcia88 31.01.19, 11:54
    Czyli jest jakaś nadzieja 😁 A wcześniej nic? Żadnych Twoich gestów typu rączki do góry, szukanie klockiem?
  • trepcia88 31.01.19, 11:55
    *stukanie klockiem
  • amus878787 31.01.19, 14:15
    nie :D jak na złość :D
  • trepcia88 31.01.19, 15:06
    Bardzo dziękuję. Trochę mnie to uspokaja. Może i u nas ruszy. 😊 coś konkretnego pomogło np. Jakieś zabawy? Czy samo ruszyło?
  • amus878787 31.01.19, 19:54
    pomoglo jak odpuściłam, przestalam co chwila wolac czy reaguje na imie, przypatrywac sie itp. Olałam sprawe :) ja bylam wyluzowana i wtedy ona wyluzowała
  • trepcia88 31.01.19, 22:28
    Hehe. Chyba takiej odpowiedzi potrzebowałam 😊 też postaram się wyluzować bo ona chyba czuje presje
  • kasiaq 03.02.19, 21:46
    Ech... mam tak samo. Mój synek za chwilkę skończy roczek. Naśladowanie kuleje :( czasami wrzuca zabawki do pudełka, widząc ze ja to robiłam, albo chlapie ręką podczas kąpieli. Ale to tyle. Żadnego brawo, papa :(
  • trepcia88 04.02.19, 16:19
    U nas raczej na odwrót. Pa pa i brawo umie zrobić Ale nie na żądanie tylko wtedy kiedy sama chce. Po mnie natomiast nie powtarza nic😔
  • kasiaq 05.02.19, 21:27
    Już sama nie wiem. Mąż mówi, że przesadzam
  • anszetka 12.02.19, 08:35
    Moze wasze dzieci sa skupione na czyms innym w tej chwili, np. na nauce chodzenia, zabawa mowa....?
    Moj synek ma 11 miesiecy - nasladuje i powtarza wszystko, ale osiagnal juz cel do jakiego dazyl "cale swoje niemowlece zycie", czyli nauczyl sie chodzic. Dopiero wtedy zwrocil uwage na nas i na to co robimy, co mu pokazujemy. Z mowa za to nadal krucho. Nic nie chce powtorzyc, tylko mowi po swojemu.
    Tak, ze na wszystko przyjdzie czas.
    Pozdrawiam
  • ewelina.katarzyna1994 13.02.19, 12:49
    Moja córcia ma 10,5 miesiąca też nie naśladuje nic i nie lubi się przytulac ale za to idzie do wszystkich na ręce i zaczepia każdego, martwie się i nie wiem czy przesadzam
  • kasiaq 13.02.19, 22:06
    Mój synek też już chodzi. Nastąpiła delikatna poprawa, dużo rozumie (np poleceń) ale nadal kuleje naśladowanie.... Niestety
  • ewelina.katarzyna1994 14.02.19, 01:24
    No ja tylko czekam aż coś ruszy polecenia typu daj mamie. też nie chcę robić, może jak zacznie chodzić coś ruszy mam nadzieję..Nawet jak wychodzę to się nie zbyt przejmuję na partnera przyjście się cieszy a na mnie nic, mam nadzieję że to minie
  • kasiaq 21.02.19, 09:55
    Z nasladowaniem u nas trochę lepiej. Jak ma humor, to zrobi dwa-trzy razy dziennie papa albo brawo. Ale pokazuje mu o wiele częściej, i nie powtarza. Chociaż nie ukrywam, że i tak mnie to cieszy. Mam nadzieje ze w końcu ruszy.... jakie to czekanie jest trudne :(
  • ewelina.katarzyna1994 04.03.19, 14:55
    Witam córcia skończyła 11 miesięcy nie robi papa ani kosi kosi ale ponoć nawet uśmiech jest nasladowaniem pije z kuba tak jak my chce jeść sama tak jak my i to też jest nasladowaniem. Natomiast od 2 tygodni pokazuje palcem na wszystko i wszystkich lub całą rączka ludzi tak zaczepia gdzie kolwiek nie wyjdziemy plus śmieje się i gaworzy ponoć kosi kosi i papa dzieci mogą zacząć nawet po 13 miesiącu. Dzieci też uparte są może dlatego nie chcą robić wszystkiego. Ja mieszkam w Angli i za tydzień mamy spotkanie z Panią która sprawdza jak dziecko się rozwija więc mam nadzieje że będzie dobrze. Trochę się uspokoiłam i mała zaczeła wtedy robić więcej i mam nadzieje że będzie dobrze dodam jeszcze że chodzi tylko przy chodziku i przy meblach sama jeszcze nie poszła :)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.