Dodaj do ulubionych

czy to jest wodogłowie?

19.05.13, 17:55
Witam,
potrzebuję odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, czy wykonane wczoraj badanie usg wskazuję na wodogłowie. Było robione prywatnie u pediatry, mamy wziąść skierowanie od rodzinnej do neurochururga i udac się do niego z tym opisem.
Ale od poczatku:
Córka obecnie ma 7 m-cy, urodzona w 39tc, siłami natury, 10pkt. Ciąża bezproblemowa, poród też. W wieku 6tyg miala robione rutynowe badanie usg, któregoopis brzmiał:
"zakręty mózgu dość szerokie, wyrażnie zarysowane, echo środkowe mózgu symetryczne. Poszczególne elementy mózgowia o prawidłowej symetrycznej echostrukturze. Układ komorowy drożny, wielkość, struktura poszczególnych komór, splotów naczyniastych prawidłowa poza zaokrągleniem oraz pogłebieniemdo 7,8 mm rogu przedniego komory bocznej lewej móżdżek w normie, przestrzenie mózgowe w normie.

Po tym opisie dostaliśmy skierowanie do nurologa, neurolog stwierdził,że wszystko ok ale po drugiej wizycie dał skierowanie do rehabilitanta a rehabilitant na rehabilitację ze względu na kiepskie przewroty z brzuszka na plecy i odwrotnie. Cwiczenia pomogły mała przewraca sie bez żadnego problemu. Obecnie samodzielnie nie siedzi, posadzona kiwa sie na boki i do przodu. Oprócz tego nie widzimy nic niepokojącego.

Wczoraj wykonaliśmy powtórne badanie usgi i opis brzmi tak:
"echo środkowe mózgu nieprzesuniete, struktury mózgu symetryczne, układ komorowy drożny widoczne poszerzenie światła komór bocznych do 12mm, zaokrąglenie rogów przednich. Komora III i IV w normie, przestrzenie podtwardówkowe do 7mm"
Na zdjęciu usg jedna komora ma 12,8mm druga 12,2mm.

Tak jak wcześniej pisałam mamy iść z tym opisem do
neurochirurga.
Mała obecnie ma obwód główki 48cm wg mojego pomiaru, klatki 45 czyli 3 cmróżnicy. Urodziła się z główką 36 a klatką 37.

Strasznie się boję czy tonie wodogłowie :(

Edytor zaawansowany
  • kasienka43 19.05.13, 22:39
    Z opisu nie wskazuje mi to na wodogłowie, dla mnie to typowe genetycznie uwarunkowane zmiany w obrębie komór. Sam opis jest trochę kiepski - krótki - my mieliśmy wiele bardziej szczegółowy. U nas Też podejrzenie wodogłowia - wykluczone po usg. Porównywałaś wszystkie pomiary w poszczególnym wieku czy szły na tym samym centylu? Jeśli nie nie ma skoków w pomiarze obwodu głowy - czyli np. 50 centyl a nagle 90 to możesz spać spokojnie. Nasz mały zawsze miał większy obwód powyżej 97 centyla, ale tak po prostu ma.. :-)Teraz to się wyrównuje do ciałka
  • aleksandrajurek 20.05.13, 10:06
    a czy wiecie jakiej wielkosci powinno byc ciemiaczko zeby zrobic USG, chcemy udac sie na kontrole, mielisy juz 2 USG, w 8 dobie i 21 dobie zycia, ostatni nie wykazalo zmian, ccielismy zrobic jeszcze trzecie zanim zrosnie ciemiaczko, teraz jest male, USG ma byc w czwartek i nie wiem czy cos z tego jeszcze bedzie. Jest doslownie na palec...pewnie juz za pozno...lekarze nic nie mowil i kolejnej kontroli ale my chcielismy jeszcze sprawdzic
  • luizam1 20.05.13, 14:02
    Czy u was tez były komory powiekszone? Jesli tak napisz do ilu?

Tak se jeszcze myśle czy wraz ze wzrostem dziecka mózg tez rosnie, na pewno tak więc czy komory też? Strasznie to dla mnie zagmatwane.
  • kasienka43 20.05.13, 20:14

luizam1 napisała:

> Czy u was tez były komory powiekszone? Jesli tak napisz do ilu?
    >
    > Tak se jeszcze myśle czy wraz ze wzrostem dziecka mózg tez rosnie, na pewno tak
    > więc czy komory też? Strasznie to dla mnie zagmatwane.

mózg rośnie wraz z komorami proporcjonalnie już - u nas powiększenie radiolog opisał w stosunku do wskaźnika evansa - jak dzieciaki uśpię to prześlę ci opis oki bo jak teraz zacznę szukać to będę mieć kongo :-)

• elena260 20.05.13, 09:42
    w okresleniu wodoglowia wazny jest wskaznik Evansa ..dziwne ,ze nie macie go opisanego w usg .. ja rowniez boje sie o wodoglowie:(( moj syn ma 8 mcy tez mamy pewne odchylenia w usg . Mysle ,ze z opisu wynika ,ze Twoj synek mial wylew mysle ,ze 2 stopnia dopytaj o to neurologa/neurochirurga i przy kolejnym usg jesli bedziecie miec wykonywane popros o okreslenie wskaznika Evansa.. dodam ,ze powyzej 0.3(30%) robi sie obserwacje w kierunku wodoglowia . do 0,3 jest w normie
  • elena260 20.05.13, 09:44
    przepraszam :) masz coreczke nie synka :) dodatkowo macie poszerzonbe przestrzenie podtwardowkowe ..u nas byl podobny problem ,pediatra powiedziala mi ,ze to swiadczy o delikatnym niedotlenieniu .
  • elena260 20.05.13, 09:47
    nie boj sie tej wizyty po prostu mysle ,ze chca dmuchac na zimne ,ale nic sie strasznego nie dzieje :)
  • aleksandrajurek 20.05.13, 10:48
    elena podaj gg, mialam do Ciebie napisac,
  • elena260 20.05.13, 10:55
    Aleksandra -moje gg to 5205834 , co do wielkosci ciemiaczka aby wykonac usg to niestety nie wiem .. my mamy wykonac za 2 miesiace jesli sie uda . Wy mieliscie 2 dotychczas , w tym drugim zero jakichkokwiek zmian bylo "??? my mielismy juz 4 niestety w kazdym przestrzen podtwardowkowa powiekszona i szczelina przymozgowa:(( bez zmian
  • aleksandrajurek 20.05.13, 11:02
    tak, juz na drugim USG nie bylo zmian, pisze do Ciebie na gg
  • aleksandrajurek 20.05.13, 11:10
    napisalam na gg. U nas na USG taki opis, stwierdza sie cechy obustronnego IVH II stopnia. Rogi przednie komor bocznych zaokraglone. W calosci uklad komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Pzestrzen podoponowa na podstawie i sklepistosci mozgu nieposzerzona. Struktory mozgowia o typowej echogenicznosci.
    To bylo w 8 dobie zycia
  • luizam1 20.05.13, 13:58
    dzieki dziewczynyza odzew.
    Przypomniałam sobie, że mam jeszcze jedno usg od radiologa, mała miała wtedy 3 m-ce.
    opis brzmiał tak:
    Struktury posrodkowe mózgu połozone prawidłowo. Komory boczne - akcentacja rogu przedniego komory L - gł, ok 6,3mm, P. 4,9mm. Pozatym prawidłowej wielkościi kształtu. Wysiołkapr. Sploty naczyniaste komór bocznych i stropukomory III prawidłowej wielkości i kształtu, struktuira pr.
    Komory III i IV prawidłowej wielkości,'Zbiorniki podstawy w granicach normy.
    Przymózgowa przestrzeń płynowa L. 4mm, p. 4,8mm
    Szczelina międzykulowa ok. 3,3mm
    Przebieg bruzd równoległy.
    Zm. ogniskowych nie uwidoczniono.

Wcześniejsze usg było robione przyokazji standardiowej wizyty. Tak jak w sobotę pojechalismy z przeziembieniem, wrociliśmy z podejrzeniemwodogłowia, masakra.
    Co do wymiarów główki to nie wiem jak przyrastała bonie mam nic wpisanego w książeczce. NIgdy przy pomiarach nie było stwierdzenia, że jest za duża.

Mam już skierowanie do neurochirurga, jutro jedziemy więc może coś się wiecej dowiemy.

• elena260 20.05.13, 15:47
    no odezwij sie jutro koniecznie po wizycie u tego lekarza. Kurcze dziwne , ze nie masx tego wskazmika Evansa bo on jest b.wazny w stawianiu diAgnozy podejrzenia wodogl. Mysle ze wszystko ok ale wizyta napewno nie zaszkodzi;-)
  • elena260 20.05.13, 15:51
    i napisz , czy powiedziano Wam , ze podejrzewaja wodogl czy wkrecilas sobie ze strachu ?
  • kasienka43 20.05.13, 20:52
    jeśli chodzi o wskaźnik evansa my mieliśmy 0,365 i my słyszeliśmy że dopiero powyżej o,35 jest bardziej wzmożona diagnostyka. Z racji tylko min wykroczenia stwierdzono że jest to uwarunkowanie genetyczne - to samo potwiedził rezonans.
  • elena260 21.05.13, 08:28
    KAsienka-napewno masz racje ,bo masz bardziej rzetelne informacje ,bo ja jedynie to co wyczytalam z netu odnosnie wskaznika Evansa .U nas wynosi on 0,3( dane z usg robionego 21 marca) i neurolog powiedziala tylko,ze jest na granicy i zaczelam w domu szukac w google o wskazniku evansa i wyczytalam ,ze powyzej 0,3 jest diagnostyka w kierunku wodoglowia ,ale wiadomo w "praniu "wychodzi to troszke inaczej . Autorko trzymamy kciuki za pozytywna wizyte u neurochirurga odezwij sie co i jak ..
  • luizam1 21.05.13, 16:55
    Jesteśmy już po wizycie u neurochirurgia. Troche się uspokoiłam ale nadal jeszcze nie mam pewności/potwierdzenia, że z moim dzieckiem wszystko jest ok.
    Otóż moich wcześniejszych usg lekarz nie brał pod uwagę, owszem zapozał się z nimi ale powiedział, że to że komory są do 12mm to nic mu nie mówi, jemu niezbędny jest ten wskaźnik E... , którego do tej pory nikt nam nie obliczył. Dostasliśmy więc od niego skierowanie na usg, gdzie ten wskaźnik nam obliczą no ale dopiero 18 czerwca. Co więcej. Lekarz popatrzył na córcię, podotykał główki, ciemiączka i powiedział, że na dzień dzisiejszy nie widzi nic złego. Mała dobrze się zachowuję, oczka ma ok, ciemie miekkie a to że ma wiekszą główke to nic nie znaczy. Jest długa więc może to taka jej uroda a z czasem się wyrówna do reszty ciała. Dostaliśmy jeszcze zadanie do domu. Mamy dwa razy w tygodniu mierzyć główkę i klatkę piersiową i zapisywać pomiary. Jeżeli by nastąpił znaczny wzriost główki mamy jak najszybciej się pokazać. To wszystko.
  • kasienka43 21.05.13, 18:16
    my mielismy też pomiar komory 12 mm ale to przed urodzeniem .. po porodzie już kierowano się wskaźnikiem evansa..

a z tymi pomiarami to zobaczysz będzie ok... zalecenie jest zawsze takie że przy powiększonych komorach trzeba kontrolować obwód i dokonywać kontrolnych usg w razie gdyby ale bądź spokojna to napewno uroda dziecka
  • elena260 21.05.13, 18:17
    no wlasnie w kilku wczesniejszych postach wspominalam o tym wskazniku Evansa , ze dziwne ze go nie macie..ciesze sie , ze sie uspokoilas a lekarz same pozytywne informacje przekazal i nie zauwazyl nicc niepokojacego ;-) ja za to mam jutro wizyte u rehabilitantki i tez sie boje i denerwuje zeby nic zlego nie powiedziala
  • aleksandrajurek 23.05.13, 10:53
    mu tez po USG, mielismy do dej pory djuz 3
    -pierwsze-stan po wylewie II stonia,
    2- bez zmian
    3 ktorego nam nikt nie zlecil, bo niby wszystko ok, chcialam sprawdzic przed zarosnieciem ciemiaczka i niestety moj spokoj zostal zburzony:
    czy ktos sie wypowie?
    napisze w skrocie: ukl komorowy sym., nieposzerz., szerokosc rogow czolowych komor bocznych P 6,2mm ,L 6,8mm, Ewans 0,38 (i to mnie najbardziej martwi -czy to wodoglowie?)
    przymozdowe przestrzenie plynowe na wysokosci platow czolowych szer P 4,5 mm, L 4,7 mm. , szczelina posrodkowa 4,7 mm. Powiedzcie jak to z tym wodoglowiem, czym grozi?
  • luizam1 18.06.13, 20:09
    jestesmy juz po usg.
    Mamy wyliczony wskaznik i wyszedł nam 36%. Za dwa miesiace mamy mieć usg kontrolne. Lekarz mówił, że wskaźnik jest niewiele powiększony, on operował normą do 33% a pani radiolog robiąca usg mówiła, że norma jest do 35%.
    Lekarz powiedział, że na razie musimy ja obserwować i jej rozwój no i nadal mierzyć główkę. Tak więc czekamy do sierpnia, jak wtedy nic się nie powiększy dopiero będę mogła być w miare spokojna.
    pozdrawiam
  • aleksandrajurek 18.06.13, 20:21
    u nas wskaznik 38%, nikt o wodoglowiu nic nie mowi, sama nie wiem bo niby norma to 30 %...przyrosty glowki prawidlowe, za niecaly miesiac kontrolne USG.
  • luizam1 18.06.13, 23:30
    a w jakim wieku jest twój maluch?

Nam lekarz mówił, że jeżeli ciemiączko jest miekie, nienaprężone to znaczy, że nawet przy wiekszym tym wskaźniku jest wszystko ok bo w główce nic nie jest uciskane.
  • aleksandrajurek 19.06.13, 09:47
    10 miesiecy

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.