Dodaj do ulubionych

dziecko 10 mies siada w literke "W" co dalej ?????

01.07.13, 19:31
Witam ! moj synek za 5 dni skonczy 10 miesiecy od ok 2 tygodni samodzielnie siada . Od przedwczoraj zaczal siadac na pietkach wiem ,ze nie jest to prawidlowe siadanie ,poczekac jeszcze ,czy juz teraz powinnam udac sie do ortopedy ? Czy sa tu mamy ,ktorych dzieci tez tak siadaja ? jak sobie dajecie z tym rade ? ja staram sie poprawiac nozki synkowi ,ale za kazdym razem jest to strasznie meczace . Jak zachecic go do siadania w prawidlowy sposob? Czytalam ,ze siadaja tak m.inn dzieci z onm , synek mial onm w nozkach ,ale rehabilitant twierdzi ,ze juz sie z tym uporalismy wiec tymbardziej martwi mnie ta sytuacja ...
Edytor zaawansowany
  • elena260 02.07.13, 02:56
    czy ktoras z mam miala podobny problem ? bardzo prosze o porade i opisanie jak to u WAs wygladalo i w jakim wieku dziecko zaczelo tak siadac , z jakiej to bylo pozycji ,jak wygladalo to siadanie ,bo u nas najpierw bylo to siadanie na pietkach i wyciaganie nozek spod spodu do przodu , wtedy sie nie martwilam tym tak ,bo szybko przechodzil do prawidlowej pozycji mimo ,ze sama technika siadu nie byla prawidlowa natomiast teraz zostaje juz na stale w pozycji z rozjechanymi pietkami ://
  • rulsanka 02.07.13, 14:20
    Dzieci raczkujące często tak siadają. Mnie ortopeda powiedział, że do ukończenia 2 lat to normalne, do 3 akceptowalne, ale trzeba poprawiać.
    Starszak tak siadał do ukończenia 3 lat, potem minęło. Siadał też normalnie. W okolicach 4,5 znowu wróciło - niestety większość dzieci w przedszkolu źle siedzi i się przestał starać.
    Młodszy siada w W i normalnie - podobnie jak starszy.
  • elena260 02.07.13, 15:18
    Rulsanka -dzieki serdeczne za odpowiedz ... prosze napisz mi jeszcze jak Twoi synkowie siadaja ,jak to wyglada ,ze znajduja sie w ntym "w",bo u nas maly przyjmuje pozycje jak do raczkowania i podnosi sie do gory jak do kleczenia i osiada w "W" ,albo z kleczenia zniza sie do siadu i tak jaz zostaje wiec znow jest w "W" czasem wyciagnie te nozki do przodu spod spodu , podobna sytuacja przy siadaniu z pozycji stojacej w lozeczku ., czy u Twoich podobnie to wygladalo ? czy moze oni najpierw siadali poprawnie ,a po chwili brali te nozki do tylu i wychodzilo "W". Syn w poprawny sposob nigdy nie usiadl , zaczal siadac tak jak teraz tylko poczatkowo wyciagal nogi ,a teraz stwierdzil ,ze chybna mu sie nie chce i zostaje w tej "brzydkiej "pozycji.
  • rulsanka 03.07.13, 14:35
    Wklejam odpowiedź eksperta:
    forum.gazeta.pl/forum/w,1017,91052588,,siadanie_w_literke_W.html?v=2
  • elena260 02.07.13, 15:20
    probowalam szukac informacji w necie na ten temat i w wiekszosci miejsc jednak pisano ,ze nie jest to prawidlowa pozycja ,a wrecz zabroniona i robia tak tylko dzieci z "zaburzeniami napiecia ". Tez inna sprawa jak dziecko najpoierw siada prawidlowo ,a pozniej np chodzac do przedszkola zaczyna siadac w "W" ,ale u nas to jakas masakra dopiero uczy sie siadac i odrazu zaczyna od zlego sposobu :((((
  • orto_nie_orto 03.07.13, 17:35
    Siadanie na piętach to nie jest siadanie "W". Siadanie W jest pomiędzy piętami.

Z tego, co mówiła rehabilitantka siadanie na piętach jest jeszcze OK. Natomiast pomiędzy piętami pozwala na to, by usiąść i całkowicie rozluźnić mięśnie ("siadanie na leniwca") i że trzeba to zmieniać.
  • elena260 02.07.13, 17:29
    martwi mnie wlasnie porzede wszystkim to ,ze on nie nauczyl sie jeszcze poprawnie siedziec ,a juz siedzi zle . Zaczynam watpic ,ze nauczy sie dobrze ,skoro na dzien dobry siada ze zlymi wzorcami ruchowymi .. czy juz teraz odiwedzic ortopede ,czy narazie dac czas mu dojrzec moze zacznie siadac prawidlowo chociaz watpie ... w czwartek mamy zalegle szczepienie na zoltaczke to zapytam pediatre ,ale i tak mam mieszane uczucia i troche mnie to przybilo
  • kluska77 03.07.13, 21:30
    No to zacznijmy od tego, że nie jest to zła postawa tylko jeden z objawów obniżonego napięcia mięśniowego, jeśli takowe występuje. Jeśli Twoje dziecię go nie ma to wszystko w porządku. Takie siadanie to po prostu jeden ze sposobów na utrzymanie równowagi. Przestań czytać informacje w internetach, od tego zgłupieć można. Jeśli masz wątpliwości, to idź do neurologa i tyle. Czasem dziecko usiądzie tak, czasem inaczej, to wszystko. Gdyby nie robiło nic innego, to wtedy owszem. Widywałam tak siadające dzieci z zespołem Downa, ale to nie oznacza, że Twoje dziecko ma ten zespół, prawda? No właśnie. W linku wyżej jest mądra rada, trzeba umożliwić dziecku zabawę w jak najróżniejszy sposób, niech siada, niech wstaje, niech tupta na czworakach, co umie, niech robi i niech się rusza. Im będzie mieć więcej możliwości do siadania w różny sposób tym lepiej. Jeśli zauważyłaś, że soada w ten sposób za często, to sadzaj go normalnie co jakiś czas. I najważniejsze, nie stresuj się, bo to zabija radość z bycia rodzicem! :)
    --
    [URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/3/32s6iv0rq.png[/IMG][/URL]
  • elena260 04.07.13, 20:27
    dzieki wszystkim za odpowiedzi :) w celu doprecyzowania itd ... moj synek mial onm , pewnie nadal ma skoro siada w tej pozycji , sporadycznie zdarza mu sie siasc poprawnie ,albo poprawic sie z tej "zlej"pozycji na wlasciwa . No narazie nie pozostaje mi nic innego niz poprawiac go . Pewnie majac 2 latka na bilansie zostaniemy skierowani do ortopedy z koslawoscia ,bo ten siad spowoduje takie uszczerbki ,ale narazie trzeba czekac co nastapi dalej . Rozmawialam ze znajoma rehabilitantka na ten temat pwoiedziala ,.ze siada tak bo ma zabyzrnia napiecia miesniowego , ten siad to dopiero poczatek pozniej dojda problemy z pisaniem , motoryka na wfie , koncentracja ,czyli wszystkie skutki uboczne onm u niemowlat ,na siadzie sie zaczyna ...
  • elena260 04.07.13, 20:28
    czy dalo sie tego jakos uniknac zeby tak nie siadal teraz ,moze powinien miec intensywna rehabilitacje juz wczesniej w celu wzmocnienia i nie siadal by tak ...
  • orto_nie_orto 04.07.13, 10:48
    Przede wszystkim nie panikuj. Moim zdaniem siadanie w pozycji klęczącej (tak ją opisałaś) to nie jest siadanie na literkę W. Tak może być po prostu młodemu łatwiej.

Spytaj pediatrę przy okazji a na co dzień możesz po prostu zmieniać pozycję.
  • kluska77 03.07.13, 21:24
    Ej, nie ma co szaleć. Ja do tej pory często tak siadam, a mam 36 lat ;)
    --
    [URL=http://alterna-tickers.com][IMG]http://alterna-tickers.com/tickers/generated_tickers/3/32s6iv0rq.png[/IMG][/URL]
  • orto_nie_orto 04.07.13, 10:50
    kluska77 napisała:

> Ej, nie ma co szaleć. Ja do tej pory często tak siadam, a mam 36 lat ;)

To masz fart. Ja bym musiał sobie połamać nogi w kolanach, by tak usiąść. :-)
  • kluska77 05.07.13, 19:13
    Mam miękkie stawy, za szybko rosłam w czasach przedszkolnych. Nie chcesz wiedzieć, jak mi się wyginają palce u dłoni czy najzwyklejsza stopa właśnie :)
    --
  • elena260 04.07.13, 20:32
    zapomnialam dodac ..synek ma onm w nozkach tylko ,to znaczy wg jednego rehabilitanta ma ,wg innego jest wporzadku . wkrotce wizyta u neurologa zobaczymy co on powie . Synek kilka miesiecy temu mial onm w osi glowa -tulow na szczescie szybko opanowane i nie ma sladu ... jak bardzo wiotkie musi byc dziecko aby tak siadac>?? bylam przekonana ,ze takie siadanie bedzie dotyczylo dzieci ogolnie wiotkich ,a nie tylko z onm w nozkach
  • elena260 04.07.13, 20:41
    przepraszam z,e w tylu postach ,ale jeszcze mi sie przypomnialo :D moje dziecko siada w "W" ,czyli z rozjechanymi pietkami ,nie na pietkach -nma pietkach jest prawidlowo i tak mam mu poprawiac kiedy siadzie z rozjechanymi nozkami na boki
  • orto_nie_orto 05.07.13, 11:10
    Wyluzuj trochę :-)

Też tak mieliśmy z jednym egzemplarzem. Poprawialiśmy albo w ogóle nie pozwalaliśmy siadać. Dzisiaj (2 lata) nie ma śladu po takim siadaniu. Takie siadanie skończyło się przy nauce chodzenia.

Za to drugi egzemplarz miał podobno zwiększone napięcie i nauczył się tak siadać jak miał ponad 3 lata (w przedszkolu podpatrzył). Nie da się tego do dzisiaj wyplenić.

Jeszcze jedno - nie pozwalaliśmy stawać z klęku. Rehabilitantka (NDT) pokazała jak zmuszać do dobrego stawania. Prawidłowe siadanie udało się wymusić ze stania (pupa w tył i klap na pieluchę).
  • elena260 05.07.13, 12:15
    orto_nie_orto ----- synek umie usiasc prawidlowo z pozycji stojacej ,wlasnie w taki sposob jak zostalo to opisane przez Ciebie :) wstaje z kleku ,nie wiedzialam ,ze to nieprawidlowe ,rehabilitantka nie zwrocila nam na to uwagi nigdy . Z pozycji raczkujacej i kleczacej siada wlasnie w "W" :( Prosze napisz jak to wygladalo u Waszego pierwszego dziecka ,ktore ma 2 latka ,jak dokladnie wygladalo takie siadanie ? z pozycji raczkujacej podnosil sie do pozycji siedzacej i nie wyciagal nozek tylko siadal tak jakby to bylo przycupniecie z kleku na piety tylko ,ze sie rozjedzaly i wychodzilo "W" ?
  • elena260 05.07.13, 12:18
    i czy to bylo odrazu przy nauce siadania ,czy tez juz po opanowaniu prawidlowego siadu ? bo u nas syn potrafil juz siadac ze stania (prawidlowo ) , siadal z kleku siadajac na pietkach i wyciagajac stopki spod spodu wiec siedzial prawidlowo , noo i armagedon nadszedl jak nauczyl sie siadac z raczkowania ,bo odrazu zaczal w "W" przez to z kleku jak przysiadal to tez juz przestalo mui sie chciec wyciagac stopki spod spodu tylko tez siedzi w "W" jedynie ze stania jeszcze jest poprawnie prawie zawsze . Z raczkujacej kilka razy zdarzylo mu sie usiasc poprawnie tak jak powinno wygladac prawidlowe siadanie ,ale sa to pojedyncze razy ,ktore mozna policzyc na palcach jednej reki ,za to w "W" to sa dziesiatki razy dziennie
  • orto_nie_orto 05.07.13, 13:08
    To jest ciężko opisać. Lepiej, żeby w kwestii prawidłowości/nieprawidłowości wypowiadał się rehabilitant a nie internet :-)

U nas stawanie z klęku polegało na podciągnięciu się oburącz mebla (równocześnie z obu nóg i podnosząc ciało mięśniami grzbietu - spróbuj tak sama wstać, po prostu masakra).

Dlatego zmuszaliśmy do wstawania noga po nodze: przytrzymujesz jedną nogę dziecko stawia drugą na podłodze (na stopie)- taki klęk na jednym kolanie; przytrzymujesz na podłodze tę nogę którą właśnie postawiło (tutaj możesz docisnąć, żeby postawiło całą stopę płasko na podłodze)i dzieciak dostawia drugą nogę jednocześnie podnosząc się na pierwszej nodze; to robione na przemian - raz jedna, raz druga i w drugą stronę siadając (żeby było symetrycznie).

Ale tak, jak wspomniałem na początku - to rehabilitant lub ktoś, kto się zna jest w stanie ocenić prawidłowość wstawania, a nie opis w internecie. To samo jeśli chodzi o wskazówki.
  • elena260 05.07.13, 14:44
    dzieki za odpowiedz :) napisz prosze jeszcze o tym siadaniu ,czy to dziecko ,ktore ma 2 latka od poczatku siadalo w "W" ,czy bylo tak odrazu ,czy najpierw poprawnie i dopiero i czy ten siad tzn to jak siadalo dziecko ,sposob w jaki dochopdzilo dziecko do tego siadu wygladal tak jak u nas ,czyli podnoszenie sie z pozycji raczkowania do gory i osiadanie na pietkach ,ktore nastepnie sie rozjezdzaly i powstawal siad "W"
  • orto_nie_orto 05.07.13, 20:34
    dzieki za odpowiedz :) napisz prosze jeszcze o tym siadaniu

Nic już więcej nie odpowiem. Powtórzę tylko, że nie da się na odległość udzielić wskazówek co do siadania/wstawania. Podałem to tylko jako przykład. Obejrzeć i coś doradzić może tylko fachowiec (który dziecko widzi). Najpierw neurolog, który dokonuje całościowego badania i ewentualnie kieruje na rehabilitację (albo nie kieruje) i rehabilitant, który zgodnie ze wskazaniami neurologa dokonuje analizy/obserwacji i udziela porad.

Dlatego nie traktuj moich opisów jako wskazówki, co masz robić. Dzieci to nie klony, każde jest inne.
  • kluska77 05.07.13, 19:15
    Jeny, moja wg Twojego opisu wstaje prawidłowo, ale mi nawet do głowy nie przyszło tego analizować. Za dużo lekarzy w naszym życiu, zdecydowanie.
    --
  • orto_nie_orto 05.07.13, 20:31
    Ależ ja tego nigdy nie analizowałem. Robiła to rehabilitantka. Było to związane z rehabilitacją zaleconą przez neurologa (ONM itp).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.