Dodaj do ulubionych

niemowlę robi kołyskę

02.07.16, 19:40
Dzień dobry
Zauważyłam że moja prawie 4 miesięczna córka w pozycji na brzuchu robi kołyskę (unosi ręce opierając się na brzuchu)
Zastanawiam się czy to dobrze i czy w momencie jak tak robi nie zmieniać jej pozycji, aby się jej nie utrwalało?
Do tej pory w pozycji na brzuchu opiera się na przedramionach unosi wysoko głowę, zazwyczaj ma otwarte dłonie, czasem próbuje złapać zabawkę i dać do buzi i w tym momencie jakby traci równowagę i podnosi ręce do góry robiąc jakby kołyskę.

Córka ma najprawdopodobniej zwiększone napięcie mięśniowe w barkach, ale dopiero jest przed konsultacją neurologiczną.
Zastanawia mnie czy należy w momencie robienia "kołyski" zmienić jej pozycję, czy też pozostawić ją podnieść jej ręce do oparcia na przedramionach.


--
___
Edytor zaawansowany
 • paulina_budzinska 05.07.16, 21:28
  Witam serdecznie,

  nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Czy pozycja kołyski, którą Pani opisuje pojawiła się niedawno czy towarzyszy córeczce już od dłuższego czasu? Jeśli to stosunkowo "nowa" pozycja, prawdopodobne jest, że malutka wchodzi w fazę silnego działania prostowników ciała, która jest fizjologią. Pisze Pani, że córeczka potrafi wykonać swobodny podpór na przedramionach. Pozycja kołyski nie jest zatem jedyną, jaką maluch przyjmuje w leżeniu na brzuchu. To bardzo dobry znak.
  Proszę zaobserwować, jaka jest pozycja rąk podczas noszenia. Czy córeczka nie odchyla ramion ku tyłowi w "skrzydełka"? Czy w zabawie w leżeniu na plecach posiada pełną ruchomość i swobodę rąk z przodu ciała? Czy nie występują problemy z ubieraniem?

  Pozdrawiam!

  --
  Paulina Budzińska-Ławrowska
  dzieci-rehabilitacja.pl
 • bielunka 22.07.16, 15:19
  Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że nie badajac dziecka nie może się Pani jednoznacznie wypowiedzieć.
  Przy noszeniu raczej opiera ręce na kimś albo na swoich kolanach. Czasem jeszcze zaciska piąstki.
  Jeśli chodzi o ubieranie to często tego nie lubi i złości się.
  W mojej ocenie swobodnie porusza rękami będąc na plecach. Ale zauważyłam ostatnio, że jak szybko rusza rękami to uderza się o brzuch lub klatkę piersiową. W sumie to obecnie rusza intensywnie i rękami i nogami, niemal jakby biegła w sprincie.
  Kołyskę robi czasem, wtedy opiera się tylko na brzuchu i ewentualnie nogach, ale zaraz przechodzi znów do podparcia. Zazwyczaj ta pozycja jest wtedy gdy chce złapać coś do ręki, będąc na brzuchu, ale jej nie wychodzi

  --
  ___
 • paulina_budzinska 25.07.16, 19:44
  Witam ponownie,

  opis zachowania córeczki moim zdaniem nie sugeruje występowania zaburzeń. Według Pani opisu pozycja kołyski przyjmowana jest tylko od czasu do czasu, co jest normą na tym etapie rozwoju. Tego nie korygujemy. Jeśli jednak ta pozycja będzie utrzymywać się w funkcjonowaniu malutkiej w dalszym ciągu po ukończeniu 6. miesiąca i nie nastąpi poprawa chwytu w leżeniu na brzuchu, wtedy należałoby skonsultować się ze specjalistą.
  Pisała Pani wcześniej o prawdopodobieństwie występowania u córeczki wzmożonego napięcia mięśniowego obręczy barkowej i planowanej konsultacji u neurologa. Czy jest już Pani po wizycie? Ja niestety nie jestem w stanie stwierdzić, czy napięcie mięśniowe jest nieprawidłowe (być może występuje delikatna nierównowaga), tym bardziej, że Pani opisy wskazują na swobodę ruchomości w tej okolicy.

  Pozdrawiam serdecznie!

  --
  Paulina Budzińska-Ławrowska
  dzieci-rehabilitacja.pl
 • bielunka 25.07.16, 22:31
  Wizytę u neurologa mamy dopiero w tym tygodniu.
  A proszę jeszcze mi powiedzieć, czy jeśli dziecko leży na boku to może odginać/wyginać głowę do tyłu oraz czy takie intensywne wymachiwanie nogami i rękami jest normalnym zachowaniem na tym etapie?

  --
  ___
 • paulina_budzinska 27.07.16, 22:31
  Droga Pani,

  energiczne machanie rękami i nogami jest na tym etapie absolutną normą.
  Delikatne odginanie głowy również nie jest czymś patologicznym, istotny jest jednak zakres takiego odgięcia oraz to, jak taka pozycja głowy wpływa na ustawienie reszty ciała. Na szczęście wizyta u neurologa już w tym tygodniu, gdy opowie Pani o swoich wątpliwościach, specjalista na pewno je rozwieje.
  Proszę podzielić się opinią neurologa tutaj na forum :)

  Pozdrawiam!  --
  Paulina Budzińska-Ławrowska
  dzieci-rehabilitacja.pl
 • bielunka 26.10.16, 19:18
  Witam, okazała sie że jest niewielkie napięcie i asymetria, ale z tą drugą córka sobie radzi. Chodzimy na rehabilitacje.

  --
  ___
 • paulina_budzinska 27.10.16, 22:21
  Życzę powodzenia w rehabilitacji :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  --
  Paulina Budzińska-Ławrowska
  dzieci-rehabilitacja.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka