Re: habilitacja, prezent Dodaj do ulubionych

aqua48 napisała:

> niebo.nad.berlinem napisała:
> > W zasadzie żaden prezent nie jest z tej okazji konieczny. Uważam jednak,
> że uzy
> > skanie habilitacji jest naprawdę wyjątkową okazją i warto dać odczuć boha
> terowi
> > dnia, że doceniamy jego naprawdę duży i wymagający wielu długoletnich wy
> siłków
> > sukces. Na przykład dając mu coś drobnegosmile
>
> Nie musimy doceniać kogoś kupując mu coś! Możemy pogratulować, wyrazić zachwyt
> osiągnięciami, zainteresowanie pracą, to cenniejsze niż czekoladki.
> Jestem generalnie przeciwna dawaniu prezentów przy wszystkich okazjach, bo w Po
> lsce bardzo łatwo przechodzi to w spiralę zobowiązań - on mi dał taki prezent,
> to ja mu jeszcze większy, no to on nie może gorszego, no to ja już się wysadzę.
> .. Zobaczcie jak łatwo w ciągu niecałej połowy wieku przeszło się od zegarków z
> okazji komunii przez rowery do komórek, komputerów i quadów. Jeśli są jeszcze
> jakieś okazje, w których sama obecność zaproszonych gości wystarczy, to może n
> ie psujmy ich prezentami, prezencikami itp.

Ogólnie masz rację (z komunią), ale strasznie przesadzasz (co do reszty).
smile

W drobiazgach nie ma niczego złego (z okazji ślubu, habilitacji, narodzin dziecka czy innych przełomowych życiowych okazji).
Nie prowadzą imho do "spirali nienawiści" prezentowej.
Są wyrazem sympatii oraz tego, że ktoś włożył troszkę wysiłku w pójście do sklepu (kwiaciarni etc.), w zastanowienie się, co sprawiło by radość.
Drobiazg do niczego nie zobowiązuje, a już na pewno nie do przebijania się prezentami.

A habilitacja (wg mnie) nie jest ogólnie pojmowana jako okazja do dawania prezentów tylko dlatego, że mało kto do niej dociera (bo z okazji obrony mgr daje się drobne upominki, prawda? Z okazji doktoratu także). Mało kto kojarzy w ogóle co to takiego - to jakim cudem miały się wykształcić - (poza środowiskiem akademickim) jakieś zwyczaje co do tej okazji?
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.