otwarta koperta Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Wiele, wiele lat temu moja babcia upomniała mnie, że przekazuję za jej pomocą list w zaklejonej kopercie. Otwarta koperta ma być dowodem zaufania okazanego osobie, która podjęła się przesyłkę doręczyć. Czy faktycznie savoir vivre wymaga otwartych kopert? Chcę przekazać krótki list - informację /nic absolutnie osobistego/ znajomemu przez innego znajomego.
    • Kiedyś uważano, że kopertę zaklejać należy w obecności osoby, która dostarczy ową wiadomość. Czyli masz otwartą kopertę a przychodzi osoba, która ma ją dostarczyć i przy niej zaklejasz list, oczywiście nie pokazując jego zawartości.
      --
      Jezdem żdżęźliwa, a co wink
      • Blisko, ale nie u celu.
        "Kurierowi" wręczamy otwartą kopertę, na znak zaufania.
        A "posłaniec" zakleja ją osobiście w obecności nadawcy, na znak że nie będzie zaglądał.
        Tak to kiedyś się odbywało.
        --
        So always look on the bright side of death.
        Just before you draw your terminal breath.
    • Pytanie od razu skojarzyło mi się ze sceną z "Kariery Nikodema Dyzmy"": Żorż (proszę nie poprawiać- pisownia autora!) Ponimirski wręcza kopertę Dyzmie zaklejając ją z komentarzem "żebyś, chamie, nie miał pokusy".
      Zaklejenie w obecności "posłańca" jest demonstracją nieufności. Podanie koperty zaklejonej- podobnie choć w lżejszej formie. Czasem żadną demonstracja nie jest bo np. są w niej jakieś małe elementy, które łatwo mogą wypaść. Wtedy jednak zawsze mówić należy "zakleiłem bo może wypaść".
      Z zasady natomiast należy dawać kopertę niezaklejoną- babcia ma rację. A osoba podejmująca się przekazania powinna zakleić w obecności podającego przesyłkę.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.