Dodaj do ulubionych

Złośliwe "Wesołych Świat"

04.01.17, 16:39
Tak świątecznie, ale niezbyt miło sad Wiem, że możecie dziwnie odebrać tytuł, ale życzenia o których chce napisać naprawdę odbieram jako złośliwe i jeśli padną w tym roku, to zareaguje - możecie mnie udusić. smile
Otóż - mam w gronie znajomych osobę niewierzącą, niepraktykującą, która jest pochodzenia ukraińskiego. Nic to tu nadzwyczajnego, ale ta osoba tego faktu nie eksponuje. Dlaczego, nie wiem. Jednak jest to fakt. Inna osoba, także etniczna Ukrainka (bo obywatelka polska, jako i tamta) za każdym razem kiedy jest okazja np. w postaci świat obrządku wschodniego podkreśla pochodzenie znajomej "Wesolych Świąt X" - tamta odpowiada, że nie jest wierząca, nie obchodzi świąt. "Ale jesteś przecież Ukrainką" - powiedziane z satysfakcją jakby.
Tamta się zamyka, nie jest to osoba przebojowa, ale widać, ze jej przykro. Nie wiem czemu to ma służyć ze strony tamtej, ale wygląda na czystą złośliwość. Jak jeszcze raz zrobi to w mej obecności to zapytam ją w jakim celu kolejny raz zyczy wesołych swiat komus o kim wie, ze ich nie obchodzi. Jak odpowie mi, że tamta jest Ukrainką, to się zapytam dlaczego nas o tym informuje nieproszona. Wiem, pewnie nie będzie to zgodne z SV, ale co mi tam smile
--
Korcia
"droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
Obserwuj wątek
  • licziliczi Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 04.01.17, 16:46
   "Inna osoba, także etniczna Ukrainka (bo obywatelka polska, jako i tamta) za każdym razem kiedy jest okazja np. w postaci świat obrządku wschodniego podkreśla pochodzenie znajomej "Wesolych Świąt X" - tamta odpowiada, że nie jest wierząca, nie obchodzi świąt. "Ale jesteś przecież Ukrainką" - powiedziane z satysfakcją jakby."

   Na pewno nie jest zgodne z zasadami savoir-vivre komentowanie: "Ale jesteś przecież Ukrainką".
   Dziwię się tylko pani niepraktykującej, że mówi o tym, że nie obchodzi Świąt, zamiast powiedzieć "Dziękuję, również życzę Wesołych Świąt". IMO komentarz w takiej sytuacji, że nie obchodzi się Świąt, też nie jest całkiem zgodny z zasadami Savoir-vivre'u.
   • kora3 Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 04.01.17, 16:56
    Wg mnie taka odpowiedź jest zgodna z SV, choć nie zawsze jest na miejscu. Nie na miejscu jest wówczas, gdy nie pozwala na to relacja. Np. gdy nieznanej sobie kasjerce w supermarkecie mówisz na odchodnym "Wesołych Świąt", to nie powinna odpowiadać "Nie obchodzę, obchodzę inne" tylko powiedzieć "Wzajemnie i koniec". Ale gdy relacja jest bliższa nie ma nic złego w uświadomieniu komuś, ze się danych świąt nie obchodzi. Ja życzyłam ostatnio wesołych swiąt pewnej pani, z którą od paru miesięcy mam systematyczny kontakt zawodowy. "A dziękuję i wzajemnie. Ja świeta będę mieć za ponad 2 tygodnie dopiero" "Ach tak, to życzenia na później, pewnie się nie będziemy widziały" - co tym złego, że pani powiedziała, że jest obrządku wschodniego?
    Dlaczego tamta pani tak odpowiada - nie wiem. Podejrzewam, ze jest to reakcja obronna wobec tamtej. Bo właśnie zachowanie tamtej jest złośliwe, WIE ze kobieta jest niewierząca i WIE ze nie eksponuje swego pochodzenia, a mimo to tak robi. To jest bardzo, ale to bardzo niegrzeczne.

    --
    Korcia
    "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
    • licziliczi Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 04.01.17, 17:13
     "WIE ze kobieta jest niewierząca i WIE ze nie eksponuje swego pochodzenia, a mimo to tak robi. To jest bardzo, ale to bardzo niegrzeczne."
     Masz rację. Mam nieco podobną sytuację z pewną znajomą, która bardzo często wyraża w moim towarzystwie pewną opinię, wiedząc, że mam na ten temat zupełnie inne zdanie i jest to zagadnienie bardzo dla mnie gorące. Jest to więc rodzaj prowokacji - analogicznie jak w przypadku opisywanym przez Ciebie.
     Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u nie powinniśmy dać się sprowokować, należy natomiast prowokację elegancko unicestwić. "Dziękuję, również życzę Wesołych Świąt" jest własnie takim eleganckim wytrąceniem oręża z ręki. wink
     • kora3 Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 04.01.17, 17:37
      Może i tak, ale osoba ta (ta prowokowana) jest kimś raczej mocno wycofanym. Natomiast tamta - kimś bezczelnym - niewykluczone, ze na taką odpowiedź jak proponujesz mogłaby odpowiedzieć "Aha, więc już obchodzisz święta i przypomniałas sobie, ze jesteś Ukrainką?"

      --
      Korcia
      "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
      • aqua48 Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 05.01.17, 09:09
       kora3 napisała:

       > - niewykluczone, ze na taką odpowiedź jak propon
       > ujesz mogłaby odpowiedzieć "Aha, więc już obchodzisz święta i przypomniałas sob
       > ie, ze jesteś Ukrainką?"

       "Nie, nadal nie obchodzę, za to ciągle jeszcze dobrze Ci życzę" myślę że zamknęłoby usta prowokatorce. A zamiast dawania odporu życzeniom, z tą panią powinien ktoś na osobności porozmawiać i powiedzieć jej, że takie zachowanie wprawia w konsternację wszystkich dookoła i jest nie na miejscu w tym kręgu kulturowym w którym się teraz obraca.

       • kora3 Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 05.01.17, 09:17
        Jak wspomniałam - myslę, ze zachowanie pierwszej pani wynika z jej wycofania sad
        Co do reszty - masz rację, jutro wschodnia Wigilia, jeśli dziś ta pani znów pojedzie życzeniami do tamtej, porozmawiam z nią na osobności.
        Dodam, że tej pani Ukrance która swieta obchodzi wszyscy zbiorowo składamy życzenia z ich okazji

        --
        Korcia
        "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
        • minniemouse Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 06.01.17, 03:03
         Jest zapewne tez biala, ale niekoniecznie nalezy do KKK. moze jest takze blodnynka ale niekoniecznie nazywa sie Marilyn Monroe. a jesli jest np wysoka, niekoniecznie od razu gra w swiatowej lidze koszykowki.
         itd itp - tak moze "zazartowac".
         Moze tez odpowiedziec glosno i wyraznie "bo jestem ateistka". lub, jakby chciala byc zlosliwa,
         "i na Ukrainie sa ateisci, o czym mozna sie dowiedziec w Internecie".
         A nawet po angielsku "nie widze jak to ciebie dotyczy?"

         Prywatnie, nie rozumiem dlaczego pani mialoby byc "przykro ze jest Ukrainka".
         Sadze ze zle to odbierasz Koro, sadze iz po prostu ta pani nie miala ochoty wdawac sie w dyskusje dlaczego, pomimo bycia Ukrainka, nie obchodzi ukrainskiego BN (ktore jest pozniej).
         A nie obchodzi, bo jest ateistka, o czym to fakcie nie ma zamiaru z ta druga (ani z nikim) dyskutowac.

         Ja to w ogole zrozumialam ze pani nie obnosi sie ze swoim ateizmem, nie pochodzeniem.
         to juz bardziej zrozumiale, w katolickim kraju wink
         Inna sprawa iz Polacy z Ukraincami nie zawsze palaja do siebie miloscia. z tego powodu, pani owszem, moze nie rozglaszac wszem i wobec swojej narodowosci, to inna para kaloszy.
         ale nie sadze aby to z tego powodu bylo jej "przykro".

         Minnie
         --
         Etykieta to umiejętność ziewania z zamkniętymi ustami.
         Brigitte Bardot
         • kora3 Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 06.01.17, 13:08
          Minnie - czytajże ze zrozumieniem smile
          Pani jest przykro, gdy tamta napomyka - proste. Nie eksponuje swego ukraińskiego pochodzenia, to fakt. Dlaczego, jak wspomniałam, nie wiem. Eu jest spora diaspora ukraińska i ludzie sa w niej rózni - tacy, którzy aktywnie działają w ZUwP i kultywują swą kulturę, tacy, którzy nie ukrywają swego pochodzenia ukraińskiego, ale też się z nim nie afiszują i tacy, którzy woleliby żeby jak najmniej ludzi o tym wiedziało - mowa rzecz jasna o obywatelach polskich. Nie mam zwyczaju pytać ludzi o to dlaczego eksponują, czy nie swe pochodzenie - wiec nie wiem dlaczego ta pani nie eksponuje - proste.


          --
          Korcia
          "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"
          • minniemouse Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 06.01.17, 23:02
           Czytam ze zrozumieniem Koro.
           W/g mnie podkreslanie faktu bycia Ukrainka to nadal jeszcze niekoniecznie powod ze pani robi sie przykro.
           Przykry moze byc sam fakt ciagniecia tej dyskusji. Ze np ja, Ukrainke, miesza sie do religii tylko dlatego ze jest Ukrainka. tak jakby sama narodowosc automatycznie chrzcila czy jak.
           Dla przykladu, zalozmy ze ja teoretycznie jestem tez ateistka (naprawde to nie) i Polka mieszkajaca w Italii.
           Tez sie nie "obnosze" (wlasciwie to nie wiem co to znaczy, to nie-obnoszenie sie) jeszcze za czasow sp Jana Pawla znajoma Polka w pracy pyta sie mnie "jestes gotowa na swieta?" ja- "nie obchodze swiat." ona- "dlaczego? przeciez jestes Polka!"
           wiec ja robie smutna mine bo mnie wkurza bezsensowne zalozenie jak Polka = automatycznie katoliczka. ale rece mi opadaja, i nie chce mi sie dyskutowac o tym z jakas byc moze tepa gesia... : (

           Wracajac do "nie-obnoszenia sie". po prostu w ogole nigdy, nigdzie nie ma takiej potrzeby aby mowic o swojej narodowosci. ani to niepotrzebne do wykonywania pracy, ani do zwierania znajomosci. pani nie ma obowiazku zwierzania sie ze swojego pochodzenia i tak samo nie wypada sie dopytywac. jesli uzna za wskazane, to powie, jak nie to nie. i tez dobrze.

           Ale mniejsza z tym. zalozmy ze widzac obie panie, znajac sytuacje - wiesz lepiej ode mnie.
           i moze rzeczywscie tej pani robi sie przykro gdy tamta wywleka jej pochodzenie, zlosliwie. uwazam podobnie jak ty, ze dobrze bedzie zwrocic jej jakos uwage na niestosowne zachowanie.

           Minnie           --
           Etykieta to umiejętność ziewania z zamkniętymi ustami.
           Brigitte Bardot
           • kora3 Re: Złośliwe "Wesołych Świat" 07.01.17, 09:29
            Hmm wiesz - zważywszy na to, że Ukraińcy mieszkają tu od pokoleń raczej trudno byłoby tej pani ukrywać swe pochodzenie. Pisząc, ze nie eksponuje go mam na myśli to, że nie integruje się w żaden sposób z diasporą ukraińską - nie tylko nie obchodząc wschodnich swiąt, ale także żadnych innych świat ukraińskich (są także świeckie) i tyle. raz jeszcze podkreślę, nie wiem dlaczego tak jest.
            Jest to jednak jej sprawa i jak słusznie zauważasz, podkreślanie pochodzenia tej pani przez osobę postronną w sytuacji, gdy wie, ze sprawia jej to dyskomfort jest bardzo niegrzeczne.

            --
            Korcia
            "droga ekspresowa do serca faceta nie wiedzie wcale przez żołądek...Jest hmmm nieco poniżej .. na mapie- oczywiście smile"

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka