Dodaj do ulubionych

Energiczne , nerwowe, niegrzeczne , chamskie....

24.05.19, 11:14
Oglądając w TV twarze i słuchając wypowiedzi przedstawicieli PiS-u zastanawiałem się niejednokrotnie do jakiej grupy zachowań je zaliczyć . Lekceważące uśmieszki podczas słuchania interlokutora , zdrobniałe rzeczowniki komentujące jego kwestie , wymijające odpowiedzi na pytania , przerywanie w środku wypowiedzi i ogólnie "zagadanie " zamiast argumentów. Czy to może szkoła ojca Rydzyka ?
To podobno działała na tzw. "ludzi prostych " będących "duszą" narodu , tyle że tak prostych że aż prymitywnych , niestety !

--
Czy lepiej jest głosić kłamstwo , które może zaowocować dobrem , czy prawdę , która może zrodzić zło ?
Edytor zaawansowany
  • heniek.8 24.05.19, 11:23
    Dobrze by było gdybyś podał konkretne przykłady o co ci chodzi, może link do yoitube
    No bo tak to brzmi jak jakiś desperat kandydat który na dwa dni przed wyborami liczy że zmieni wynik wyborów postując na forum które czyta kilkanaście osób
  • mim_maior 24.05.19, 16:33
    Spokojnie, to normalne. "Oni" zawsze mają wredne pysku, a "nasi" szlachetne oblicza.
    A zatem żadnej zasadzie sv nie grozi pogwałcenie. Uff.

--
    Nie potrzebuję dodatkowych informacji o wegeżyciu.
  • xawery39 24.05.19, 19:56
    Wywiady na TVN 24 z Moniką Olejnik , i innymi dziennikarzami , przesłuchanie Tuska przed komisją sejmową , męczenie Ewy Kopacz itp. Horała , Kempa, Czarnecki , Pawłowicz Jaki, Bielan i inni . "Ino stoć i walić w morde".

--
    Czy lepiej jest głosić kłamstwo , które może zaowocować dobrem , czy prawdę , która może zrodzić zło ?
  • minniemouse 26.05.19, 01:31
    mim_maior napisała:
    Spokojnie, to normalne. "Oni" zawsze mają wredne pysku, a "nasi" szlachetne oblicza.
    > A zatem żadnej zasadzie sv nie grozi pogwałcenie. Uff.

nie rozumiesz - w ogóle nie o to chodzi.
    jak byś, Mim, oceniła maniery, zachowanie polityków tak sprzed 60-70 lat a dzisiaj? np w wywiadach telewizyjnych, radiowych, przemowach itp.
    dlaczego np takie meme?
    - przy czym, przypominam, mowa nie o polityce a o manierach, obyciu smile

Minnie

--
    Czy zdarzyło Ci się popełnić gafę całkiem niechcący?
    https://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/s030.gif
    Żarciki i poprawność polityczna
  • nocnymarek2 26.05.19, 06:35
    minniemouse napisała:

> jak byś oceniła maniery, zachowanie polityków tak sprzed 60-70 lat
    > a dzisiaj?

"Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić"

Tęsknota za czasami minionymi, choć bardzo ludzka, nie jest
    uzasadniona względami merytorycznymi.
  • heniek.8 26.05.19, 07:41
    Wtedy to było wytwornie
    "Jaki program? Najprostszy z możliwych: bić kurwy i złodziei"
  • minniemouse 26.05.19, 07:51
    rozumiem ze chcecie być szalenie dowcipni, panowie, ale moze być tak jednak pamiętać na jakim forum jesteście? uncertain

Minnie

--
  • heniek.8 26.05.19, 11:35
    To cytaty z tych wspaniałych czasów kultury w polityce
  • minniemouse 26.05.19, 08:39
    nocnymarek2 napisał:
    > Tęsknota za czasami minionymi, choć bardzo ludzka, nie jest uzasadniona względami merytorycznymi.

ale meritum tej dyskusji są różnice w obyciu "wczoraj" a "dzisiaj", nie tęsknota za minionymi czasami.
    przykładem czego mogę ci służyć np tym linkiem W przedwojennej Polsce nie bylo pani Halinki- wprawdzie nie jest to przykład z wyżyn polityki a zaledwie zza kulisów sklepowych, niemniej zasady różnicy w zachowaniu 'kiedys' a 'dzisiaj' są te same, i jak np dla mnie - aż nazbyt widoczne. głównie zauważam tu różnice w myśleniu.

Mnie
    --
  • snajper55 26.05.19, 10:41
    minniemouse napisała:

> ale meritum tej dyskusji są różnice w obyciu "wczoraj" a "dzisiaj", nie tęskn
    > ota za minionymi czasami.
    > przykładem czego mogę ci służyć np tym linkiem W przedwojennej
    > Polsce nie bylo pani Halinki
    -

Zwracam uwagę na drobny fragment tego tekstu:

"Oczywiście nie każdy sklep i nie każdy kupiec się do tego stosował. Ale jednak w wielkich miastach, przy znanych ulicach handlowych, takie właśnie panowały zasady."

Na podobnej zasadzie można by napisać, że przed wojną jeździło się limuzynami z kierowcą, a teraz trzeba się gnieść w tłoku w metrze czy autobusie. Czy - przed wojną chodziło się w ręcznie szytych sukniach dopasowanych przez krawcowe a dziś - w chińskiej masówce.

O przyczynach (obiektywnych i subiektywnych) takiego widzenia napisano stertę książek, bo temat ciekawy, choć nie mający związku z sv. Jedna z nich: myśląc o dawnych czasach "widzimy się" w roli kupującego w eleganckim sklepie, jeżdżącego limuzyną z kierowcą czy mieszkającego w pałacu. "Zapominamy", że statystycznie rzecz biorąc bylibyśmy pańszczyźnianym chłopem, robotnikiem pracującym 12/24h w fabryce, a jeśli byśmy mieli bardzo dużo szczęścia, to byśmy jeździli tą limuzyną jako kierowca.

S.
    --
    Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • minniemouse 26.05.19, 12:04
    snajper55 napisał:
    > "Oczywiście nie każdy sklep i nie każdy kupiec się do tego stosował. Ale jednak w wielkich miastach, przy znanych ulicach handlowych, takie właśnie panowały zasady."

ja bym powiedziała ze to działało na zasadzie jak w tym salonie piękności z wątku - w zaściankowym mało oświecony właściciel nie dba ze klientce zalatuje smród kebaba z zaplecza, w takim już na poziomie owszem, wie ze to ani nie wypada by w salonie piękności śmierdziało jak w garkuchni, ani ze nie są to korzystne warunki dla biznesu.

> O przyczynach (obiektywnych i subiektywnych) takiego widzenia napisano stertę książek, bo temat ciekawy, choć nie mający związku z sv.

przyczyny z pewnością są różne i złożone, ale no w tym nie mozna ująć roli SV - uprzejmość w obsłudze ma niebagatelne znaczenie w przyciąganiu klientów i ogólnie przecież w harmonijnym współżyciu w społeczeństwie.
    ale o sklepie to tak przypadkowo wyszedł temat poboczny - mea culpa - głownie to rozważamy dlaczego elicie na topie tak brakuje obycia...

Jedna z nich: myśląc o dawnych czasach "widzimy się" w roli kupującego w eleganckim sklepie, jeżdżącego limuzyną z kierowcą czy mieszkającego w pałacu. "Zapominamy", że statystycznie rzecz biorąc bylibyśmy pańszczyźnianym chłopem, robotnikiem pracującym 12/24h w fabryce, a jeśli byśmy mieli bardzo dużo szczęścia, to byśmy jeździli tą liuzyną jako kierowca.

no tak, ale te fakty akurat nie maja nic wspolnego z samym SV - ze kultura obsługi była na wyższym poziomie kiedys niż jest teraz.

Minnie

--
  • snajper55 26.05.19, 16:48
    minniemouse napisała:

> ja bym powiedziała ze to działało na zasadzie jak w tym salonie piękności z wąt
    > ku - w zaściankowym mało oświecony właściciel nie dba ze klientce zalatuje s
    > mród kebaba z zaplecza, w takim już na poziomie owszem, wie ze to ani nie wypa
    > da by w salonie piękności śmierdziało jak w garkuchni, ani ze nie są to
    > korzystne warunki dla biznesu.

Nie bierzesz pod uwagę klientów. Klientom... (zastanawiałem się nad wyróżnikiem firm i chyba cena jest tym najlepszym) Klientom najdroższych zakładów przeszkadza to czy tamto, mogą być (i są) grymaśni i mogą wymagać a obsługa będzie się dostosowywać do ich zachcianek. Na przykład pomaluje ściany lokalu na modny w danym sezonie kolor. W lokalach najtańszych to cena decyduje o udanym biznesie a nie kolor ścian czy zapachy. Tam klienci patrzą na cenę a nie na to, czy w wazonie są świeże kwiaty.

S.
    --
  • nocnymarek2 26.05.19, 11:33
    minniemouse napisała:

> W przedwojennej Polsce nie bylo pani Halinki

Obecnie też nie ma "wrednych bab sklepowych". To zjawisko
    przeminęło wraz z gospodarką niedoborów.

Ale czemu to kobieta musi być za ladą? Nie mógł to być wredny
    chłop? I znów ta maniera nazywania zjawisk imionami własnymi.
    Ale wytwornie... nazwijmy to kamilozą na cześć tego pana.
  • minniemouse 26.05.19, 12:42
    nocnymarek2 napisał:
    > Obecnie też nie ma "wrednych bab sklepowych". To zjawisko przeminęło wraz z gospodarką niedoborów.

znaczy, zjawisko "pań Halinek" tłumaczysz agresja spowodowana zwyczajnie niedoborem mięsa i cukru w organizmie? hm, moze nawet dałoby się to zbadać naukowo. gdyby znaleźli sie wolontariusze..

> Ale czemu to kobieta musi być za ladą? Nie mógł to być wredny chłop? I znów ta maniera nazywania zjawisk imionami własnymi.

a to już musisz przerobić przed lustrem, jako przedstawiciel patriarchatu, i epoki która obsadzała etaty sklepowe paniami Halinkami nie panami Mieciami, na przykład.

> Ale wytwornie... nazwijmy to kamilozą na cześć tego pana.

ależ dlaczego??? w czasach kiedy paniom Halinkom przyznawano etaty, nie tylko ze pana Kamila nie było jeszcze na świecie, ale to dopiero jego mamusia latała w pieluszkach! jest wiec Bogu ducha winien i manierom i zjawisku smile

Minnie
    --
  • nocnymarek2 26.05.19, 13:10
    minniemouse napisała:

> epoki która obsadzała etaty sklepowe paniami Halinkami nie
    > panami Mieciami, na przykład.

To wina Czechosłowaków i popularności pewnego serialu -
    "Ladačnica na kraji města", czy jakoś tak. Pan Miecio też
    ma swoją rolę (Z Mieciem wojujesz, od Miecia zginiesz).

Uimiennianie różnych spraw nie jest bynajmniej rzeczą
    nową. Ale nie będę już rozwijał tego tematu, bo muszę do
    sławojki. No i zagłosować. Tylko nie wiem, co ważniejsze,
    co najpierw.
  • beata_ 26.05.19, 13:48
    nocnymarek2 napisał:

> To wina Czechosłowaków i popularności pewnego serialu -
    > "Ladačnica na kraji města", czy jakoś tak.

No bardziej "jakoś tak", bo to była "Nemocnica" na tym skraju miasta, ale o to mniejsza smile

>Pan Miecio też ma swoją rolę (Z Mieciem wojujesz, od Miecia zginiesz).
    >
    > Uimiennianie różnych spraw nie jest bynajmniej rzeczą
    > nową. Ale nie będę już rozwijał tego tematu, bo muszę do
    > sławojki. No i zagłosować. Tylko nie wiem, co ważniejsze,
    > co najpierw.

Leć najpierw do sławojki! Reszta przyjdzie sama!
  • minniemouse 26.05.19, 14:02
    beata_ napisała:
    > Leć najpierw do sławojki! Reszta przyjdzie sama!

ja bym powiedziała ze nie przyjdzie a pójdzie, i w sumie niewiele się tym różni od wyborów tongue_out

Minnie

--
  • nocnymarek2 26.05.19, 15:39
    beata_ napisała:

> Leć najpierw do sławojki! Reszta przyjdzie sama!

Dzięki! Uratowałaś mi spodnie. No i miałem chwilę, żeby się
    zastanowić nad urną. Nie powiem na kogo zagłosowałem, bo
    to nie to forum. Powiem tylko, że na tych ze szlachetniejszymi
    mordami. Chyba każdy zagłosuje właśnie na tych. Ciekawe,
    czy dostaną 100%?
  • 10iwonka10 26.05.19, 09:20
    Ja mysle ze wiekszosc uczestnikow nie wlacza sie w ten watek bo niestety brakuje w nim obiektywizmu. Z tego co zdazylam przeczytac to PIS to jest wielkie be w kazdym wymiarze .....ani slowa o poprzedniej ekipie rzadzacej. Ja mysle ze mim-maior trafilo w sedno w 100 % w swojej wypowiedzi.
  • minniemouse 26.05.19, 11:32
    10iwonka10 napisała:
    > Ja mysle ze wiekszosc uczestnikow nie wlacza sie w ten watek bo niestety brakuje w nim obiektywizmu. Z tego co zdazylam przeczytac to PIS to jest wielkie be w
    > kazdym wymiarze .....ani slowa o poprzedniej ekipie rzadzacej. Ja mysle ze mi
    > m-maior trafilo w sedno w 100 % w swojej wypowiedzi.

to nie jest watek o polityce.

--
  • 10iwonka10 26.05.19, 12:49
    Ale tu nie chodzi o polityke- tylko zachowanie politykow I zasady savoir-vivre. A z watku wynika ze jedynie czlonkowie PIS lamia zasad savoir -vivre poprzednia ekipa to super dzentelmeni I damy w kazdym wymiarze??. Jesli chcemy byc obiektywni podajemy przyklady osob z roznych partii politycznych nie tylko tej nielubianej.
    Z angielska to sie nazywa chyba 'bias'. Ja mysle ze to mial na mysli mim_maior.
  • minniemouse 26.05.19, 13:41
    10iwonka10 napisała:
    Ale tu nie chodzi o polityke- tylko zachowanie politykow I zasady savoir-vivre. A z watku wynika ze jedynie czlonkowie PIS lamia zasad savoir -vivre poprzednia ekipa to super dzentelmeni I damy w kazdym wymiarze??. Jesli chcemy byc obiektywni podajemy przyklady osob z roznych partii politycznych nie tylko tej nielubianej.
    > Z angielska to sie nazywa chyba 'bias'. Ja mysle ze to mial na mysli mim_maior.

aha, aha, to nie zrozumiałam cie, a początek wątku zwyczajnie zapomniałam - wybacz proszę!

ale nie powiedziałabym ze ze sformułowania: "oglądając w TV twarze i słuchając wypowiedzi przedstawicieli PiS-u zastanawiałem się.." zaraz wynika iz jedynie oni nie umieją się zachować a reszta - ja np pojęcia nie mam kto to jest ta "reszta" - jest wzorem cnót do naśladowania.
    to jest - moze warto o tym na spokojnie pomyśleć - wynikające z emocji zacietrzewienie, które rzutuje na odczytanie treści we właściwym świetle smile

Xavery, imo, po prostu podzielił się z nami swoja opinia iż ''oglądając i słuchając wypowiedzi przedstawicieli PiS-u zastanawial się...'' - na tej samej zasadzie mozna np oglądać i słuchać koncertu Sławomira, i zastanawiać się przy tym czy to jest kicz czy jeszcze nie.
    Fan uwielbiający np Megierę (zacna piesonka, jak mawia moja córa, lolol) moze poczuć się urażony iż ktoś śmie wywyższać Donatana &Cleo ponad Sławomirem - a przecież całkiem nie o to chodzi.. 😑

abstrahując - co do samego określenia "bias" - tak, właściwe słówko wybrałaś.

Minnie

--
  • aqua48 26.05.19, 11:04
    minniemouse napisała:

> jak byś, Mim, oceniła maniery, zachowanie polityków tak sprzed 60-70 lat a dz
    > isiaj? np w wywiadach telewizyjnych, radiowych, przemowach itp.

Ja akurat mam częsty dostęp do archiwów polskich i zagranicznych w których jest wiele opisów zachowań i reakcji polityków, ich wypowiedzi i ocen, także w ówczesnych czasach "ściśle tajnych" lub "poufnych".
    Z całą pewnością nie ma większej różnicy między tym jak zachowywali się politycy dawniej, a dzisiaj.
    Tak samo byli ludzie wielcy (nieliczni) i zwykli, patrzący szeroko, inteligentni, ale też mali, obarczeni uprzedzeniami, słabo, powierzchownie wychowani, aroganccy, czy lubiący się popisywać.

• minniemouse 26.05.19, 13:14
    aqua48 napisała:
    > Ja akurat mam częsty dostęp do archiwów polskich i zagranicznych w których jest wiele opisów zachowań i reakcji polityków, ich wypowiedzi i ocen, także w ówczesnych czasach "ściśle tajnych" lub "poufnych". Z całą pewnością nie ma większej różnicy między tym jak zachowywali się politycy dawniej, a dzisiaj.
    > Tak samo byli ludzie wielcy (nieliczni) i zwykli, patrzący szeroko, inteligentni, ale też mali, obarczeni uprzedzeniami, słabo, powierzchownie wychowani, aroganccy, czy lubiący się popisywać.

tzn chodzi ci o sprawy zakulisowe jak np zatuszowane skandale, liczne romanse, wplatania w brudne sprawki itp?
    jeśli o to chodzi to o tak, oczywiste, nie mam najmniejszych złudzeń iż politycy, celebryci nigdy nie byli całkiem "czyści" tylko kiedys byli lepiej chronieni przed publika, mediami.
    Np pamiętam prezydent J.F.Kennedy - miał wielka słabość do pięknych kobiet i bynajmniej od nich nie stronił, sypiał z nimi na lewo i prawo. ale media nie miały do tego dostępu, miał dobra ochronę, w związku z czym nie było szans na żadne przecieki w temacie do prasy czy TV - zdradzili to po latach w filmie dokumentalnym tutaj. a weźmy takiego Billa Clintona który 30 lat później w dobie bardziej rozwiniętej technologii (komputery, komórki, bezprzewodowo) raz dwa padł ofiara skandalu z Monika Lewinsky.

Ale nawet jeśli to nie o to chodzi, to tez rozumiem ze rozważając detalicznie, to owszem, wszędzie się znajda paralele.
    Mam wiec podobny pogląd do Xaverego - gdy porównam oglądanie telewizji z lat młodości a teraz to widzę duza, duza różnicę i w wysławianiu się wtedy a dzisiaj.
    (Nawet amerykańskie westerny z Dean Martinem, Jimmy Stewart, a później z młodziutkim Clint Eastwoodem itd - nie przypominam sobie aby zawierały jakieś naprawdę ciężkie przekleństwa.)

Minnie
    --
  • mim_maior 26.05.19, 13:44
    Naturalnie, wtedy słońce było gorętsze a cukier zdecydowanie słodszy.

--
    Nie potrzebuję dodatkowych informacji o wegeżyciu.
  • minniemouse 26.05.19, 23:43
    mim_maior napisała:
    Naturalnie, wtedy słońce było gorętsze a cukier zdecydowanie słodszy.

no, jakby nie było,
    kiedys nie było takiego smogu, zmian klimatu i zatrucia środowiska, nie wymyślili jeszcze GMO, wiec tak, słoneczko ładniej (i niekiedy mocniej) świeciło, a zbiory z pola miały o wiele lepszy smak tongue_out

Minnie

--
  • snajper55 27.05.19, 22:40
    minniemouse napisała:

> no, jakby nie było,
    > kiedys nie było takiego smogu, zmian klimatu i zatrucia środowiska, nie wymyśl
    > ili jeszcze GMO, wiec tak, słoneczko ładniej (i niekiedy mocniej) świeciło,
    > a zbiory z pola miały o wiele lepszy smak tongue_out

No, akurat GMO funkcjonuje od stuleci. Metody były inne, ale wszystkie odmiany roślin i zwierząt hodowlanych mamy dzięki manipulacjom genetycznym, czyli dzięki GMO.

S.
    --
  • minniemouse 27.05.19, 23:25
    snajper55 napisał:
    > No, akurat GMO funkcjonuje od stuleci. Metody były inne, ale wszystkie odmiany roślin i zwierząt hodowlanych mamy dzięki manipulacjom genetycznym, czyli dzięki GMO.

no właśnie o te 'metody' chodzi.
    co innego droga naturalnego krzyżowania metoda 'groszka',
    co innego pakowanie DNA łososia w pomidora żeby leżał dłużej niezamarznięty.
    za te Frankentomatoes (jakkolwiek nigdy nie byly wprowadzone na rynek - ale mogłyby) to ja ślicznie dziękuję ..

Minnie

--
  • snajper55 28.05.19, 00:20
    minniemouse napisała:

> no właśnie o te 'metody' chodzi.
    > co innego droga naturalnego krzyżowania metoda 'groszka',
    > co innego pakowanie DNA łososia w pomidora żeby leżał dłużej niezamarznięty.
    >
    > za te Frankentomatoes (jakkolwiek nigdy nie byly wprowadzone na rynek - ale mog
    > łyby) to ja ślicznie dziękuję ..

Metody zmieniają się w miarę postępów nauki. To, z czym mamy do czynienia już dawno nie jest naturalne a metody otrzymywania potrzebnych nam produktów ciągle się zmieniają. To dotyczy żywności, ubrań, mieszkań i wszystkich innych produktów. Jeszcze trochę, a żywność będzie całkowicie pochodzić z hodowli tkankowych.

A propos pomidorów. W 2004 roku, 15 lat temu, pisano:

"Obecnie już 80% z 10.000 odmian pomidora występującego na świecie było modyfikowanych genetycznie."

www.biotechnolog.pl/pomidor-transgeniczny-flavr-savr-pierwsze-gmo-wprowadzone-do-obrotu

Smacznego. smile

S.
    --
  • minniemouse 28.05.19, 01:15
    No owszem, ale w tym pomidorze nie wprowadzono obcych genów a tylko, ze tak powiem, zamieszano wewnątrz własne - coś tam wyciszono, coś tam nagłośniono i dzięki temu był dłużej świeży.
    jako takie nie są specjalne groźne bo sa dalej w całości pomidorem. nikt tam jesiotra ani dinozaura nie wpuszczał..

Tak wiem, obecnie sporo produktów na rynku tak czy siak jest modyfikowana.
    i dlatego większość z nich jest bez smaku albo smakuje nie tak.
    takie jabłka 🍎🍏🍎 na przykład - to w większości posłodzona woda w czymś twardym jak kamień albo w papce a la paper mache.
    a mnie się marzą jabłka jak za czasów mojej młodości na dziadka działce - słodkie ale nie za słodkie, cierpkie ale nie za cierpkie, i soczyste, i nie za twarde, i miękkie na tyle ze nie wyłamuje mi zębów jak probuje ugryźć kęsa..
    cóż, trzeba będzie nabyć ''Heritage'' jabłonkę i samemu zasadzić. pielęgnować, podlewać, doglądać, odprawiać nad nią różne ooga booga i z nadzieja czekać na obfity plon smile

Minnie

--
  • snajper55 28.05.19, 23:58
    Mam wrażenie, że warto rozdzielić dwie rzeczy. Pierwsza, to hodowane odmiany np gruszek. Owszem, bardzo smaczna była delikatna, ociekająca sokiem dojrzała klapsa zrywana z dziadkowego drzewa. Problem w tym, że takiej klapsy, przewiezionej w skrzynkach do miasta, poobijanej, gnijącej po dwóch godzinach nikt by w sklepienie kupił. Przy masowej produkcji, wożonej na spore odległości potrzebne są inne odmiany, w których inne cechy są ważne. I nic na to nie poradzimy.

Druga rzecz, to metody jakimi osiąga się te dziś pożądane cechy. Tu, według mnie, nie jest istotne to, czy grzebiemy w genach owocu, czy wklejamy gen transgeniczny, czy tworzymy z aminokwasów całkiem nowy gen w laboratorium. Tak czy inaczej zmieniamy geny, tak jak to robimy od stuleci, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty. Można przedkładać lektykę nad powóz, można przedkładać powóz nad automobil. Zawsze byli przeciwnicy powozów a potem przeciwnicy automobili. A teraz są przeciwnicy GMO.

S.
    --
  • aqua48 26.05.19, 17:53
    minniemouse napisała:

> tzn chodzi ci o sprawy zakulisowe jak np zatuszowane skandale, liczne romanse
    > , wplatania w brudne sprawki itp?

Nie, chodzi mi o normalne działania.

• beata_ 24.05.19, 22:38

... forum s-v nie służy do dyskusji o polityce - zwłaszcza gorąco-przedwyborczej.
    Dokładnie tak, jak sytuacja towarzyska nie jest okazją do takiejże dyskusji czy dyskusji na tematy wiary... Trzymajmy się standardów i trzymajmy też emocje na wodzy.

ps
    Wątek znika za pół godziny. Nie jest zgodny z tematyką s-v, mimo prób podpięcia go pod tę tematykę.
  • minniemouse 25.05.19, 02:36
    Witaj w naszym gronie, Xavery! jak milo Cie tu widzieć!https://www.cosgan.de/images/smilie/froehlich/g010.gif

Poruszyłeś ciekawe zagadnienie.
    tego typu zachowanie - uśmieszki, przerywanie wpół słowa, zdrobnienia
    (btw czy nie coś podobnego opisuje Kora w wątku o komunii i zachowaniu pani fotografki?)
    - ja zaliczyłabym do zagrywki psychologicznej polegającej na poniżaniu przeciwnika i dzieki temu windowaniu własnego ego i/bądź pozycji.
    Czy taka zagrywka zawsze jest wyrazem braku kultury? chyba tak, a nawet na pewno tak.
    Z drugiej strony doświadczony przeciwnik potrafi opanować swe poniżające taktyki do tego stopnia iż obrazi nie będąc wcale niekulturalnym (tzw chamstwo w białych rękawiczkach).

Po naszej stronie dobrym przykładem totalnej nieogłady ''na topie'' jest sam Donald Trump, którego różne gafy typu pociągnięcie znienacka za rękę czy wybieganie przed królową angielska, czy te dziwaczne przytulanki z Macronem zna chyba cały świat.
    w sumie nie wiem nawet jak zapytać o to co chce zapytać, bo to poddaje w wątpliwość jego zdolność dowodzenia państwem - mianowicie czy te gafy wypływają z jakiegoś zaburzenia umysłowego?

* (przy czym delikatnie przypominam iż na forum nie rozmawiamy o polityce smile )*

Minnie

--
  • xawery39 25.05.19, 07:14
    Witaj minnie !
    Miło mi czytać twoje wypowiedzi na forum , gdzie trafiłem przypadkiem .
    Moi dyskutanci chcieli przykladów , więc im je podałem . A że pochodzą one ze świata polityki to juz nie moja , tylko ich właśnie , wybranych demokratycznie przedstawicieli narodu , którzy powinni świecić przykładem także norm dobrego zachowania. Toteż zarzuty pani Beaty uważam za bezpodstawne , gdyz nie piszę tutaj o treści wypowiedzi polityków ale o sposobach argumentacji i róznych manipulacyjnych chwytach psychologicznych . Takich metod w uczciwej dyskusji , a nawet walce politycznej się nie powinno stosowac. Na ten temat pisali juz starozytni filozofowie .

--
  • xawery39 25.05.19, 07:29
    Dyskusje na temat zasad kulturalnego zachowania można toczyć w nieskończonośc i sadzę , ze jest to lepszy temat , niż przysłowiowe "rozmawianie o pogodzie ". Szczególnie kobiety uwielbiają takie rozmowy . A czy byłoby to kulturalne , gdybym nazwał to "paplaniną " ? Już jako uczniowi nie podobały mi się takie sformułowania z podręcznika do historii tłumaczonego z jęz. rosyjskiego , gdzie napisano , że " kobiety z kręgów arystokracji uczyły się paplać po francusku ".
    Inny przykład z czasów PRL kiedy na seminarium naukowym minister Janusz Górski argumenty rozmówcy nazwał "antysocjalistycznym bełkotem " .

--
  • xawery39 25.05.19, 07:45
    Różnie można mówić o elitach z czasów historycznych , zarówno tych politycznych jak i kulturowych .
    Że wyzyskiwali " lud pracujący " , utrzymywali w ciemnocie i że w ogóle było bardzo żle i że dopiero teraz dzięki władzy takiej to takiej jest dobrze a będzie jeszcze lepiej , czeka nas albo zbawienie w niebie , bo się pojawił oczekiwany " mesjasz " albo komunizm za horyzontem .
    Faktem jest jednak , że dwór choćby dziedzica na wsi świecił nie tylko przykładem nie tylko dobrego gospodarowania ale i dobrych manier . Dziewczyna wiejska jako pokojówka , czy chłopak jako lokaj przenosili wzorce dobrego zachowania do swoich rodzin . Dwór był jednak tym "kagańcem oswiaty " ,a inteligencja wywodząca się ze szlachty wnosiła "książki pod strzechy " , jak chciał Mickiewicz .

--
  • xawery39 25.05.19, 07:55
    Nie tylko ja zauważyłem jak obecne środki masowego przekazu upadły nisko pod względem kultury zachowania. I to na całym świecie . Powszechne wulgaryzmy w programach i filmach w ustach "celebrytów" , epatowanie nimi . Wszystko to przenosi się na młode pokolenia i uszy więdną od słuchania ich wypowiadanych ustami dziewczyn pięknych jak anioły ,modnie i drogo ubranych . A przecież jak nas uczono , udowodnione naukowo było , że to " byt okresla swiadomość".

--
  • xawery39 25.05.19, 10:39
    Nikt mnie nie zmusza do oglądania filmów porno czy wulgarnych filmów czy programów. Kazdy ma prawo wyboru i wynika to z ogólnych zasad ustojowych . Jednakowoż dyskusje na tematy polityki , gospodarki , środowiska itp. mogą być pomocne w wyborach społeczeństwa decydujących o losach swojego , przyszłych pokoleń i losach całej planety Ziemia. Toteż wszelkie nieetyczne , manipulacyjne zachowania naszych , często utytułowanych elit są tu jak najbardziej nie na miejscu .
    Przykład kulturalnych debat , to rozmowy o historii w TVP Historia , gdzie fachowcy rozmawiają ze sobą w sposób godny naśladowania. Szkoda , że nie biorą z nich przykładu niektórzy politycy także szczycacy się tytułami profesorskimi .
    Mam nadzieję że to forum nie ograniczy się tylko rozważań jakie umowne znaki gesty niewerbalne należy dawać kelnerowi aby podszedł do stolika lub nie zabrał nam przedwcześnie talerza , albo czy jest eleganckie odstawiać mały paluszek przy piciu kawy , trzymać łyżeczkę w szklance przy pici herbaty itp. detali .

--
  • xawery39 25.05.19, 10:46
    Bądz co bądz to właśnie politycy są obecnie tymi elitami , jak niegdyś arystokracja i mają z tego tytułu przywileje .
    A szlachectwo zobowiązuje !!
    A kto nadużywa przywilejów a nie wykonuje swoich zobowiązań wobec społeczeństwa , tego wiatr historii zmiecie , jak niegdyś arystokrację.

--
  • minniemouse 25.05.19, 12:32
    xawery39 napisał:
    Bądz co bądz to właśnie politycy są obecnie tymi elitami , jak niegdyś arystokracja i mają z tego tytułu przywileje .

to prawda, maja. a czy sa z tego tytułu zobowiązani rewanżować się przez dawanie społeczeństwu przykładu 'bon-tonowym' zachowaniem?, czyli, jak piszesz:
    > A szlachectwo zobowiązuje !!

- ano moze i tak. jak mówią, przykład idzie z góry

> A kto nadużywa przywilejów a nie wykonuje swoich zobowiązań wobec społeczeństwa
    > , tego wiatr historii zmiecie , jak niegdyś arystokrację.

no, tak całkiem nie zmiótł, tu i tam ma się dobrze, np królowej angielskiej wciąż dobrze się powodzi. i dobry przykład daje.
    a nawet nasz polska arystokracja wróciła do łask.
    chociaz debatowałabym czy pani Beata hrabina Tyszkiewicz aż taka dobrze wychowana jest gdy komentuje niektóre zawodniczki w tych tam konkursach..

Minnie

--
  • minniemouse 25.05.19, 12:48
    xawery39 napisał:
    Nie tylko ja zauważyłem jak obecne środki masowego przekazu upadły nisko pod względem kultury zachowania. I to na całym świecie . Powszechne wulgaryzmy w programach i filmach w ustach "celebrytów" , epatowanie nimi . Wszystko to przenosi się na młode pokolenia i uszy więdną od słuchania ich wypowiadanych ustami dziewczyn pięknych jak anioły ,modnie i drogo ubranych . A przecież jak nas uczono , udowodnione naukowo było , że to " byt okresla swiadomość".

To fakt. myślę, ze przyczyny tego zjawiska są bardzo złożone. ale głownie brak edukacji składa się na brak obycia. odpowiedniej edukacji.
    Pamiętam panią Irene Dziedzic jak pięknie, elokwentnie prowadziła wywiady przy stoliczkach.
    Bardzo przyjemnie się to oglądało. moze sztuka konwersacji powinna być obowiązkowa od szkoły podstawowej? wink

Minnie
    --
  • minniemouse 25.05.19, 23:05
    xawery39 napisał:
    jest to lepszy temat , niż przysłowiowe "rozmawianie o pogodzie ".
    > Szczególnie kobiety uwielbiają takie rozmowy .

- o pogodzie czasami trzeba rozmawiać, bo to bezpieczny temat nie prowadzący do rękoczynów, wink
    a panowie maja swoja "pogodę" - np sport albo auto-moto. to tez w gruncie rzeczy "pogoda".

A czy byłoby to kulturalne , gdybym nazwał to "paplaniną " ?

celowe określanie czyiś wypowiedzi bądź rozmów 'paplanina' w takim kontekście jaki opisujesz (przez polityków, dziennikarzy itd) to nic innego jak chwyt psychologiczny mający na celu ośmieszenie przeciwnika. raczej nie jest grzeczne.
    Inna sprawa ze jako chwyt moze być skuteczny.

Już jako uczniowi nie podobały mi się takie sformułowania z podręcznika do historii tłumaczonego z jęz. rosyjskiego , gdzie napisano , że " kobiety z kręgów arystokracji uczyły się paplać po francusku ".

no tak, bo tego typu słownictwo jakby z góry zakładało iż owe kobiety były ograniczone intelektualnie a to i niegrzecznie i bezpodstawnie.

> Inny przykład z czasów PRL kiedy na seminarium naukowym minister Janusz Górski argumenty rozmówcy nazwał "antysocjalistycznym bełkotem " .

bardzo naukowo smile

Minnie
    --
  • minniemouse 25.05.19, 12:01
    xawery39 napisał:
    . A że pochodzą one ze świata polityki to juz nie moja , tylko ich właśnie , wybranych demokratycznie przedstawicieli narodu , którzy powinni świecić przykładem także norm dobrego zachowania. Toteż zarzuty pani Beaty uważam za bezpodstawne , gdyz nie piszę tutaj o treści wypowiedzi polityków ale o sposobach argumentacji i róznych manipulacyjnych chwytach psychologicznych.

ja to tak własnie to zrozumiałam i myślę ze nasza zacna Beata moze się po prostu pomyliła w odbiorze, co zdarza sie każdemu smile
    mam nadzieje ze skoro sobie to wyjaśniliśmy to już problemu co do tematu dyskusji nie będzie.

Minnie

--
  • xawery39 25.05.19, 15:52
    Dziięki minnie !
    I proszę nie uważać że wyrażałem w tym wątku swoje poglądy polityczne co do meritum spraw.

--
  • beata_ 25.05.19, 21:37
    xawery39 napisał:

[...]
    > Toteż zarzuty pani Beaty uważam za bezpodstawne , gdyz nie piszę tutaj
    > o treści wypowiedzi polityków ale o sposobach argumentacji i róznych manipulacyjnych
    > chwytach psychologicznych . Takich metod w uczciwej dyskusji , a nawet
    > walce politycznej się nie powinno stosowac. Na ten temat pisali juz starozytni
    > filozofowie.

Pomału... Niczego nikomu nie zarzucałam smile
    Niemniej uważam, że temat nawet po części tylko polityczny (czy zahaczający o politykę) jest dość "niebezpieczny" i najczęściej prowadzi do niewybrednej "pyskówki". Tym razem - jak dotąd - obyło się bez tego rodzaju atrakcji. I oby tak pozostało smile

Pozdrawiam.

ps
    Jeśli można, to proszę nie tytułować mnie "panią" - nieswojo się z tym czuję na forum smile

• minniemouse 25.05.19, 23:21
    Będziemy uważać!
    A temat wydaje mi się ciekawy - do jakiego stopnia osoby na topie są odpowiedzialne za dawanie przykładu i jak.
    Np kiedys tuszowało się afery polityków, gwiazd i innych sławnych osobistości by ich dobry wizerunek nie ucierpiał w oczach publiczności. właściwie dlaczego i dla kogo? teraz się ich nie oszczędza, im większy skandal tym lepiej. rzeczywiście lepiej? z jednej strony na pewno tak, bo nie sa tak bezkarni. ale z drugiej, pękają wzory do naśladownictwa.
    zwłaszcza młodzież jest zagubiona.

Minnie

--
  • minniemouse 25.05.19, 23:33
    ps
    a swoja droga dyskusja przypomniała mi zachowanie poslanki PiS-u Dominiki Arendt-Wittchen.
    to jest po prostu zgroza.
    zastanawiam się jak to w ogóle możliwe by p. Arendt-Wittchen uważała swe zachowanie za godne posłanki, a dwa - by nie znała prawa, bo przecież takie postępowanie to naruszanie nietykalności cielesnej podlegające karze. znamienne dla mnie jest tez ze do spoliczkowania wybrała kobietę, nie stojących obok mężczyzn.

Minnie

--
  • xawery39 26.05.19, 00:03
    To co tu napisałem nie jest wyłącznie opinią . Przebywam w kręgu ludzi raczej wykształconych , którzy pracowali w kręgu "ducha " czyli edukacji czy kultury . I tego rodzaju zachowania wybranych przez społeczeństwo elit zrażają ich przez samą formę argumentacji, przez co słuchacz czy widz traci zaufanie co do meritum głoszonych przez nich poglądów. Mamy chyba wpojoną skłonność do podświadomego akceptowania jedności formy i treści o czym świadczy chociażby zbitka pojęciowa "prawda , dobro i piękno" czy zwyczajowe nazywanie zachowań nieetycznych "nieładnymi ". Typowe mylenie etyki i estetyki , które jest często przyczyną ludzkich błędnych wyborów życiowych , szczególnie u płci męskiej. Piekną i młodą kobietę uzna za dobrą i wierną prawie każdy mężczyzna . A mało urodziwą mało który , choćby była wzorem dobroci i szlachetności , niestety .

--
  • xawery39 26.05.19, 00:06
    Przepraszam "moja opinią "

--
  • xawery39 26.05.19, 00:09
    Oh , minnie ! Spotykamy się na forum ! U mnie minęła północ , a która u Ciebie godzina ? Mój laptop nie ma kamery , a szkoda !

--
  • minniemouse 26.05.19, 00:52
    prawie czwarta po południu - dzień w rozkwicie, ale troszkę leje dzisiaj smile

--
  • beata_ 26.05.19, 01:12
    minniemouse napisała:

> [...] do jakiego stopnia osoby na topie są odpowiedzialne za dawanie przykładu i jak.

Obawiam się, że "osoby na topie" dawno zapomniały, że bycie na topie to nie tylko bycie na topie, ale i dawanie przykładu - DOBREGO pod każdym względem.

> Np kiedys tuszowało się afery polityków, gwiazd i innych sławnych osobistości
    > by ich dobry wizerunek nie ucierpiał w oczach publiczności. właściwie dlaczego
    > i dla kogo? teraz się ich nie oszczędza, im większy skandal tym lepiej. rzeczywiście
    > lepiej? z jednej strony na pewno tak, bo nie sa tak bezkarni. ale z
    > drugiej, pękają wzory do naśladownictwa.

Bo teraz (i ciut wcześniej) dominuje zasada, że nie jest ważne co się mówi o danej osobie, byle się mówiło, byle była "na topie". Obawiam się, że czas autorytetów (nazwijmy to) "medialnych" niestety dawno minął... I nasza w nie wiara też.

> zwłaszcza młodzież jest zagubiona.

Mam nieodparte wrażenie, że młodzieży jest to doskonale obojętne - zazwyczaj jest odporna na manipulacje medialne - obserwuję to od ładnych paru lat u swojej córki i jej rówieśników smile
    I powiem jeszcze, że jestem bardzo mile zaskoczona - to naprawdę dojrzali młodzi ludzie. Nooo, ale to może też kwestia okresu "młodzieżowości". Młodszej od mojej córki młodzieży nie znam i nie mam w zasadzie pojęcia o jej (tej młodszej od niej młodzieży) kondycji mentalno-światopoglądowej. Jednak myślę, że ta znana mi dawniej "młodzież" - teraz ok. trzydziestki - jest w stanie coś zdziałać sensownie. Oni (w większości) po prostu MYŚLĄ samodzielnie i nie dają się wkręcić w żaden "bełkot medialny" ani inne manipulacje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.